Nadaný žák

• USA Apt Pupil (více)

Sir Ian McKellen a Brad Renfro se představují v hlavních rolích tohoto znepokojivého psychologického thrilleru, natočeného na motivy románu Stephena Kinga. Todd Bowden (Renfro) je nadaný šestnáctiletý středoškolák, jehož začnou zvráceným způsobem fascinovat zvěrstva nacistického Německa poté, co tuto látku začnou probírat v hodinách dějepisu. Jeho záliba se však nebezpečně zvrhne, když odhalí v osamělém starém sousedovi nacistického válečného zločince Kurta Dussandera (McKellen). Bývalý velitel koncentračních táborů se již mnoho let skrývá pod falešnou identitou v mírumilovném americkém městečku. Todd však své závažné odhalení neohlásí a výměnou za to přinutí Dussandera, aby odhalil temná tajemství, která jsou už celá desetiletí pohřbena v hlubinách zapomnění. Mezi mladíkem a starcem s otřesnou minulostí pomalu vzniká zvláštní pouto, jehož důsledky budou strašlivé... (Cinemax)

Fiftis

Stephen King patrí medzi najplodnejších holywoodskych scenáristov a možno najlepších. Z jeho pera vzišli perly ako Zelená míľa, Vykúpenie z väznice Shawshank, Misery nechce zomrieť, Osvietenie a tiež Nadaný žiak. Mrazivý a bezmocnosť vzbudzujúci príbeh chlapca a bývalého esesáka vyniká aj vďaka hereckému výkonu Iana McKellena. Bolo zaujímavé sledovať to napätie a rozhovory medzi bývalým nacistom a dospievajúcim chlapcom, ktorý bez toho, aby si to poriadne uvedomoval sa s ním nejakým spôsobom snažil stotožniť a cítiť to čo cítil on keď zabíjal. A potom už je len malý krôčik k tomu, aby sa z nadaného žiaka stala kópia toho skrývaného zla. ()

Shakers

Bryana Singera poznám ako režiséra perfektných X-menov alebo napríklad Valkýry, no všetko sú to rozpočtom veľké filmy. Nadaný žiak je skromná až psychologická dráma, ktorú nenapísal nikto menší ako Stephen King. Takže tu máme brilantného režiséra, ktorý perfektne pracuje s atmosférou a napätím a na druhej strane výborný príbeh. No a nemôžem zabudnúť ani na perfektného Iana McKellena, ktorý v tomto období ešte nehral svoje najlepšie a najznámejšie postavy (Gandalf / Magneto). A zvyšok známych mien, ktorý zo Singerom dlhodobo pracujú - kamera (Newton Thomas Siegel) a hudba (John Ottman) - už iba pridali korenie a podieľali sa tak na ďalšom výbornom filme Bryana Singera. 80% - 4* ()

JohnnyD

Hlavný problém filmu je v jeho očakávaniach. Očakával som výpoveď o (neo)nacizme, ale pritom nacizmus je len príčina filmu, nie jeho téma. Téma je zahrávanie sa s "diablom" - a na to som prišiel neskoro. Síce dej je zaujímavý, avšak ani v jednej stotine sekudny nie je film šokujúci. Herci sú nadpriemerný, ale nad všetkými vyniká utiahnutý a smutný David Schwimmer ako školský poradca. Zatienil aj všade vychvaľovaného, v skutočnosti však iba mierne nadpriemerného Iana McKellena. Celkovo som sklamaný, keďže som čakal niečo úplne, ale úplne iné. ()

Rover

Další důkaz, že Kingovy předlohy se musí chopit výjimečný režisér. Ve spojení s velmi autentickými hereckými výkony vznikne velmi mrazivý film o lidské zmanipulovatelnosti, strachu a zkaženosti. McKellenovi by člověk skoro nevěřil, že není fašista, potěšil i Tříska a "Ross" HUDBA: John Ottman - byl zároveň i střihačem. ()

Pilda17

Ze studenta Brada Renfra (Todda) lezl mráz po zádech, až to není hezké. Zahrál zlého člověka opravdu bravurně a upřímně jsem se ho bál. Thriller, který má velmi vysokou úroveň, bohužel těch scén není tolik a to je obrovská škoda. Ian McKellen (Kurt) v roli nacistického válečného zločince měl něco do sebe a když si na sebe oblékl nacistickou uniformu a začal "hajlovat", tak to byl hodně zvláštní pocit. Neměl bych co dodat, ale bohužel něco k úplné dokonalosti chybělo .. 8/10 = 88% ()

Aky

Připadá mi, že je strašně důležité o takovýchto námětech točit filmy. A když se po všech stránkách vydaří tak, jak v tomto případě, mám nutkání posílat autorům infantilní děkovné e-maliy. To prolnutí zrůdnosti ideologie zla z mrtvé minulosti do denodenní současnosti je podáno tak samozřejmě, logicky a jaksi samočinně, že člověka opravdu mrazí v zádech. ()

Disk

Moje první setkání s Bryanem Singerem dopadlo na jedničku. Podařilo se mu natočit film, na jaký se nezapomíná. Dlouho jsem si neužil něco tak vymazleného jako právě Nadaného žáka. Jestli v něčem Singer vyniká, tak je to bezpochyby jedinečný výběr herců. Sir Ian McKellen si roli skrytého nacistického důstojníka náležitě užívá. Brad Renfro v roli zvídavého studenta Todda Bowdena mu ovšem neméně zdatně sekunduje, takže ti dva se skvěle doplňují a definují sousloví "herecký koncert." Při této příležitosti bych rád upozornil právě na dodnes nedoceněného Brada Renfra, jehož smrt ovšem zastínilo úmrtí Heatha Ledgera. Renfra pokládám za hereckého nástupce Rivera Phoenixe, kterého rovněž zabily drogy. Škoda, že po Nadaném žáka už toho tolik zajímavého, kde by mohl zúročit svůj nezpochybnitelný herecký talent, nenatočil. Co dodat, snad jen, že druhá projekce bude co nevidět..._______________Napodruhé ještě lepší. Opravdu neuvěřitelný film. Renfro a McKellen jsou výborní zlosynové. Každý trošku jiným způsobem, vzájemně se ovšem doplňují. Moc mě bavilo sledovat, jak Todda Dussander fascinuje. To vydírání, ta čirá nenávist, no prostě něco neuvěřitelného. K tomu si připočtěte výbornou Singerovu režii. Ano, tohle je první film Bryana Singera, který jsem v životě viděl. Absolutně nechápu, jak jsem někoho takového, jako je Singer, mohl tak dlouho přehlížet. ()

Cappuccino

Akosi som hlavnej postave tú premenu nedokázal uveriť a myslím, že práve v tom spočíva kameň úrazu. Celé Toddovo chovanie mi prišlo tak trochu nelogické, najmä ak prihliadneme na to, že sa malo jednať o mimoriadne inteligentného študenta. ()

S.Quentin QUALE

Spojení Singera s nacistickou tématikou mě nepřekvapuje, ovšem autorství Kinga jednoznačně ano. Jedná se o striktně reálný příběh chytrého týnejdžera, který pozná starého, skrývajícího se nácka, načež v sobě mladík díky své zvědavosti objeví totálně zkažené já. Bohužel pro něj se starým fašounem není radno si zahrávat, takže brzy zjistí to, že se karta začíná obracet, což vyústí v intrikářskou hru na život a na smrt. V poutavé atmosférické parádě v hlavních rolích exceluje Ian McKellen a Brad Renfro. Doporučuju! ()

misterz

Spočiatku to vypadalo na vynikajúci nápad pretavený do zaujímavého scenára, príbeh však po čase trocha upadol a stratil na atraktivite. Na druhu stranu, páčilo sa mi ako sa to na konci pekne rozmotalo. Kvalitu snímku zvyšujú výborní herci, hlavne B. Renfro, chúťky svojej postavy vpísal do mimiky svojej tváre absolútne dokonale. 70/100 ()

pornogrind

Celkem zajímavá psychologická hra kde si divák nemůže být jistej kdo je kočkou a kdo myší. Podotýkám, že jsem knihu nečetl takže hodnotím samotnej film a né to jak se knižní předloha povedla či nepovedla převýst na filmový plátno. ()

kingik

Nebýt proklatě sugestivního výkonu Iana McKellena, tak by se tento hororový thriller mohl jít zahrabat. Naštěstí se najde i několik poměrně mrazivých scén. A do kategorie zajímavých hereckých výkonů bych přihodil i Davida Schwimmera s netradičním knírkem. Jinak však film vyznívá jako celek až nečekaně průměrně, místy až nudně. ()

Snorlax

Mladému parazitkovi s přebujelým egem a výraznou zvráceností v podání Renfroa bych nejraději rozbila hubu. Brada Renfroa je opravdu škoda. ()

Šakal

„Light verze“ Kingovi povídky, ovšem jedním dechem dodávám, působivá a dovětkem, že v 90% ostat. případů (režisérů) by to dopadlo o poznání hůř. ( o čemž nás ostatně neustále někdo přesvědčuje, všechna čest všem vyjímkám....Franku). Singer určitě (u)dělal co mohl, aby film protlačil puritánskou amer. distribucí bez výraznějšího okleštění, co se s(y)urovosti týče, přesto musím konstatovat, že právě „vyměknutí“ a mnohem smířlivější vyznění hl. postavy T. Bowdena je tím, co v mých očích, snímek nejvíce sráží. Přičemž to není výtka směrem k osobě B. Renfro. Ani na okamžik jsem totiž nezapochyboval o tom, že Brad by dokázal (při)tlačit na pilu mnohem víc (ostatně světlé náznaky v podobě pohledů při nichž (ne)jednou diváka (za)mrazí), tu jsou přítomny). Ovšem bohatě to (divákovi) vynahrazuje a skutečným trumfem je Ian McKellen, jehož přerod (resp. problesky) z bodrého důchodce A. Denkera v ďábelského nacistického pohlavára Kurta Dussandera je vskutku velkolepý ( TO jiskření v očích) a zejména (v několikrát zde již zmiňované scéně „pochodu na sucho“) se ukazuje McKellenova (resp. Singerova) velikost. Ostatně nic nového pod sluncem. V jednoduchosti je „krása a síla“. Přesto musím konstatovat, že v případě knižní předlohy, kdy King se čtenářem rozehrává ďábelskou hru na téma: násilí je nakažlivé, inteligentní? mládí učenlivé a než by jeden řekl Mauthausen, může se lehce stát, že (nadaný) žák předčí svého učitele a kdy čtenářovi nejednou vytane na mysli otázka, kdo z těch dvou je větší kreatura, je právě tato skutečnost daleko přímočařejší, vyhrocenější, sugestivnější...než v případě Singerova snímku. Bryan pouze naznačuje, King nekompromisně tlačí na pilu. Ovšem musím (si) zároveň přiznat, že okamžiky, kdy v „bývalém“ nacistovi (Ianovi McKellenovi) začíná (díky mladíkovi Toddovi) probublávat ukryté zlo a nekompromisně se dere na povrch, jsou VELMI působivé. Co říci závěrem? Atmosféry (z) knihy Singer jednoznačně nedosahuje, ovšem jedním dechem dodávám, překvapivě? (i díky nenápadnému hudebnímu doprovodu J. Ottmana a nápadité kameře N.T. Siegela) tolik nezaostává a dovětkem: byť (zde) vzpomínaný závěr (z) knihy je mi „bližší“, nemůžu tvrdit, že Singerovo podání by mi nevyloudilo lehce ironický úsměv na rtech. WELL DONE BRYAN. Kniha (S. King) 9/10, snímek (B. Singer) 7,7/10) p.s. přičemž body navíc si může z fleku Singer přičíst od mladých dospívajících studentů za tip, jak se nechat od holky jednoduše přeblafnout. Jeden by si s tím pomalu lámal hlavu a ono stačí lehce „zafilozofovat“ na téma: „věděla bys, čím se řídí lidské podvědomí“..... :-) ()

Sobis87

Tento žák s nadáním je vskutku děsivý. Už samotný námět je velmi silnou látkou (knižní předlohu jsem nečetl), která si při převodu na filmové plátno vyžaduje psychologickou drobnokresbu, hutnou atmosféru a soustředěné herecké výkony. Filmová verze Nadaného žáka vše potřebné nabízí a navrch se může chlubit i precizní režií talentovaného Bryana Singera, který měl vždy cit pro postavy a dramatickou stavbu (viz. Valkýra, Obvyklí podezřelí, X-men…vlastně snad všechno, co natočil) a každá konfrontace zvídavého studenta s bývalým nacistou je v jeho podání nebývale napínavým a působivým dramatem. To, v co celá podívaná v poslední třetině vyústí, mě zařezalo do sedačky a brnkalo mi na nervy až do začátku závěrečných titulků. Celý film ale ve mně rezonoval ještě nějakou dobu po projekci, na čemž má lví zásluhu právě Singerova precizní práce, famózní výkon Iana McKellena (scéna s nacistickou uniformou je doslova ďábelská) a samozřejmě i sám Stephen King, který vymyslel silný příběh, na kterém to celé stojí. 90% ()

dzej dzej

Jestliže Kingova předloha byla jako dvojité latte machiato s velkým panákem bloody mary, Singerův film je jen slabá švestková voda. Téměř úplně opomíjí Dussanderovo vyprávění, které odkrývá individuální i kolektivní paměť a rozhýbává nekončíčí kruh (nepotrestaného) zla... Až na dusivý závěr (viz též Třískovy nádherné oči) je celý snímek příliš korektní a bojácný, krotký a upejpavý. Původní literární předloha o destrukci erbovního představitele amerického snu na základě (příběhy) zpřítomnělé historie je bohužel natřikrát zabalená do papíru made in hollywood. I hlavní hrdina potřebuje Přátele aneb David Schwimmer v roli výchovného poradce jako třešnička na dortu. ()

HoneyBunny

Ty Kingovy knížky jsou snad prokleté. Příklady, kdy tvůrci dokázali do filmu přenést jeho styl, byste spočítali na prstech jedné ruky. A mimochodem, Singer i McKellen mají na svém kontě o hooodně lepší filmy (což neplatí pro Davida Schwimmera :-) ()

Jordan

tuto vidíme typický príklad, čo sa môže stať s kingom, ak sa ho chopí šikovný režisér a rozhodne sa sfilmovať nie typicky hororovú knihu do nie typického hororu; človek sa tak môže tešiť s celkom poctivo vybudovanej a nadštandardne zahratej štúdie fanatizmu, moci a ovládania, ktorá je nie hororová, ale (čo je možno ešte horšie) desivá; ()

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder