Černými barony byli nazýváni příslušníci tzv. Pomocných technických praporů (PTP), jež v padesátých letech tvořily speciální složku naší „lidové“ armády. „Černí“ byli podle barvy nárameníků, „baroni“ pak podle toho, že jako jediní tehdejší vojáci prezenční služby měli peníze, neboť část mzdy za pracovní výkony dostávali v hotovosti. Zajímavé bylo sociálně politické složení těchto jednotek: k „pétépákům“ byli přidělováni odvedenci na jedné straně pro tělesnou vadu, jako např. na „prsa slabý“, ale i politicky uvědomělý redaktor závodního časopisu Dušan Jasánek (V. Javorský), nebo asistent režie Roman Kefalín (O. Vetchý). Na druhé straně lidé s kriminální minulostí jako zloděj Ciml (F. Burda), pro rasový (Rom Kotlár – M. Gumár) nebo třídní (feudál Šternberk – V. Vydra, JUDr. Macháček – B. Rösner) původ. Stejně jako „pétépáci“ stáli na samém okraji vojenské hierarchie i jejich velitelé, obecně se vyznačující mimořádnou dávkou stupidity – major Haluška přezdívaný Terazky (P. Landovský), kapitán Ořech (B. Poloczek), poručík Hamáček (J. Schmitzer) a poručík Troník (M. Donutil). Komické historky jsou však jen odvrácenou stránkou osudu „pétépáků“, provázeného většinou událostmi smutnými a tragickými. Tvůrci to naznačují v úvodních dokumentárních záběrech z filmového týdeníku. Snímek režiséra Zdenka Sirového vznikl podle stejnojmenné knihy humoristického spisovatele Miloslava Švandrlíka. (Česká televize)

gogos

Skvela knizni predloha byla famozne zfilmovana. Skveli herci, paradni scenar a kamera, kultovni hlasky, to vse dela z filmu dokonalou podivanou, ktera se da videt snad 100x... ()

SarumanKo

A terazky napíšem komentár k čomu? Terazky napíšem komentár k fantastickej československej komédii Černí baroni, ktorú som si aj 20 rokov po jej vzniku vychutnal, ako by ju natáčali predvčerom. Je mi jasné, že každý, kto sa podieľal na vzniku tohto snímku, bývalý režim a vojenčinu neznášal rovnako ako v hĺbke duše i celkom obľuboval. Pretože čo hláška, to perla hodná vytesania do mramoru. Jeden vtip a satirický obraz komunistov a vojenských pohlavárov sa na diváka rúti za druhým a v podaní skvelých hercov je to skutočný pôžitok počúvať (a sledovať). Najviac ma bavili major Haluška (fenomenálny Pavel Landovský), poručík Hamáček (sympaticky prísny Jiří Schmitzer) a poručík Troník (premúdrelý retard Donutil), ale aj väčšina vojakov (Vetchý, Vydra, Kraus...), ktorých si vďaka pribrzdenosti, priamočiarosti a istej vtipnej vzdorovitosti nedá neobľúbiť. A má to super hudbu! Za jediný nedostatok považujem určitú epizódkovitosť, ale čo tento film nepotrebuje byť? Nepotrebuje byť kompaktný. Kontrolní otázka: proč? Lebo je neuveriteľne zábavný. Mňa síce možno označiť za premúdrelého a reálny feeling filmu necítiaceho burana, ale bavil som sa kurva hovadsky! (90%) ()

kaylin

Kultovní film, který jsem až dnes viděl celý. Je to trochu ostuda, ale já se českým filmům opravdu hodně vyhýbal. Film má výborné hlášky, které stačily zlidovět. Pohled na vojnu, jaká tenkrát byla a nebyla, je prostě výborný. Proč se na ni nedívat s nadhledem? Někdy bych si měl knihu "Černí baroni" přečíst. Myslím, že bych se bavil ještě o něco víc, ale herecké výkony jsou tady naprosto výborné snad ve všech případech. ()

Maq

Pamatuji si časy, kdy Švandrlíkův román býval zakázanou legendou. Na rozdíl od Haškova Švejka, který mě napadá jako jediná paralela. Za bolševika i za císaře pána, vojna v Čechách byla pořád stejnou groteskou. Každý kdo na vojně byl by mohl k Haškovým a Švandrlíkovým fórům přidávat další a další. --- Při zpracování scénáře autor románu spolu s režisérem Sirovým zvolili, myslím, bezpečný a snad jediný možný přístup. O nějakou dějovou linii zde nejde. Je to spíš sekvence nejlepších anekdot z románu. --- Více než jinde zde film stojí na výkonech herců. A je poznat, že všichni z nich Černé barony milují a hrají s chutí. „Budete ryť rypákom zemeguľu ako červená myš,“ - tato a desítky dalších hlášek už navždy budou patřit nejen Švandrlíkovi, ale i Landovskému, Donutilovi, Vydrovi, Dvořákovi, Rösnerovi, a dalším. --- Nesmrtelná sranda. ()

topi

Nádhernej skvost Československé kinematografie!! Přesně vykreslená doba, herci - to je nádhera, každej si to viditelně užívá a ty hlášky - nezapomenutelné!! A ještě ta krásná hudba Luboše Fišera! Nic víc opravdu nemá cenu psát. ()

slunicko2

Idealizované, nevěrohodné, neautentické? A co má být? 1)  Film přece není sonda do života a fungování Pomocných technických praporů (dále PTP), ani psychologický či sociologický rozbor tehdejšího režimu. Je to pustá sranda a jako taková se může klidně zařadit po bok zfilmovanému Švejkovi. Plány revanšistů zhatí naši vepři boubelatí._____ 2)  Miloslava Švandrlíka jistě nikdo nepodezírá z tendence k socialistickému realismu, ba ani k realismu vůbec. Osobně ho nepovažuji ani za spisovatele ve smyslu národního buditele. Švandrlík k Čapkovi se má obdobně jako pisálek z Blesku k novináři ze seriózních novin (jsou-li u nás vůbec takové)._____ 3)  Černé barony napsal v 36 letech a zúročil své osobní zkušenosti jako asistent režie ve Vesnickém divadle v Praze, odkud nastoupil jako 21letý k Technickým praporům, kde sloužili vojáci se sníženou zdravotní kvalifikací. Byl to jakýsi mezistupeň mezi běžnou vojenskou službou a PTP, kde sloužili politicky nespolehliví. U PTP Švandrlík nikdy nebyl. Dílo tak vychází z reality Technických praporů, která byla odlišná. K tomu autor: Technické prapory byly logickým pokračováním pétépáků... režim byl velice podobný, jenže ne už asi tak krutý, jako byl po osmačtyřicátém._____ 4)  Scénář napsal 60letý režisér Zdenek Sirový, který opravdu sloužil u PTP, spolu s tehdy rovněž 60letým autorem knižní předlohy._____ 5)  První knihu (ty další nepočítám, jsou to jen slabé odvary) jsem vnímal jako souhrn švejkoidně vtipných, protože absurdních situací. K postavám jsem si nevytvořil žádný vztah, ani jsem si je nijak neprojektoval. Jsou to totiž bezživotné literární typy bez vazby na realitu. Tak jsem věci vnímal, než jsem viděl film. A najednou se vše změnilo. Z nijaké, byť silně hláškující postavy se najednou stal člověk z masa a krve, ať už je to bizarní major Terazky, lidský pragmatik poručík Hamáček, poctivý kpt. Honec, omezený ideolog kpt. Ořech či dokonce i šmejd por. Troník (v Donutilově podání natolik směšný, že ani není odporný, jak by vlastně měl být). V tomto zlidštění jinak jen lehce načrtnutých karikatur z knihy vidím největší přínos filmu._____ 6)  Je pravda, že jsem si mnohé postavy představoval podle knihy jinak. Kefalín v intelektualizujícím podání Ondřeje Vetchého mě zarazil stejně jako Landovského mjr. Terazky jako směšnej strejda. Donutil jako por. Troník si ukradl části filmu čistě pro sebe, což je zajímavé zvláště vzhledem k tomu, že herec sám na vojně nikdy nebyl._____ 7)  Některým postavám se výše zmiňované zlidšťování nějak vyhnulo: svob. Halík budiž typickým příkladem. Ani další postavy se nevyhnuly karikaturní zkratce: bezbarvý i když sympatický voj. Kefalín, MUDr. Hořec, voj. Jasánek a další._____ 8)  Do odjezdu poručíka Hamáčka byl film dějově ucelený. Příběh s Mazurkem tam nějak nepasuje, jakoby byl vyňat z jiného snímku. Nevím, co bylo ve vyškrtných třiceti minutách snímku, ale rád bych se na ně někdy podíval. Proč vlastně nemohli nechat film o půl hodiny delší? Od pana Sirového se to nedozvíme. Při plánování pokračování filmu o tři roky později režisér zemřel._____ 9)  Srovnání s Tankovým praporem je nasnadě. Tankový prapor je ovšem literatura, kterou napsal Pan spisovatel. Černí baroni jsou z literárního hlediska vtipné stylizované záznamy pamětníka. Zábavné, jistě, se spoustou nápadů, ale literárně nijaké. Asi jako Harry Potter._____ Ovšem u filmů je to trochu jinak. Zatímco Černí baroni jednoznačně překonali svou knižní předlohu, tak Tankový prapor zůstal daleko za ní._____ 10)  Připomeňme si výrazné postavy filmu. Hraje tu nezapomenutelný 56letý Pavel Landovský (velitel praporu mjr. Haluška zvaný Terazky), 53letý Bronislav Poloczek (kpt. Ořech, zástupce velitele praporu pro věci politické), 53letý Alois Švehlík (provianťák kpt. Honec), 43letý Jiří Schmitzer (velitel roty por. Hamáček), 41letý Miroslav Donutil (zástupce velitele roty pro věci politické por. Troník), 50letý Josef Dvořák (velitel roty npor. Mazurek, nástupce po Hamáčkovi), 46letý Rudolf Hrušínský ml. (kpt. MUDr. Hořec), 49letý Václav Postránecký (generál), 24letý přesvědčivý Daniel Landa (svobodník Halík), 30letý Ondřej Vetchý (Švandrlíkova inkarnace voj. Kefalín), 30letý Vladimír Javorský (voj. Jasánek z Rudé vatry), 30letý Milan Šimáček (voj. Vata, kulak), 41letý Boris Rösner (voj. JUDr. Macháček, advokát), 33letý Zdeněk Podhůrský (voj. Vločka, malíř), 39letý typově přesný Jan Kraus (voj. Voňavka), 36letý šaramantní Václav Vydra (voj. Šternberk, feudál), 36letý Jiří Fero Burda (voj. Ciml, zloděj) či 24letý Michal Dlouhý (velitel družstva des. Fišer). 11)  A hele, hrabě Šternberk už je v gala. Tady si to kvádro moc neužijete, Šternberk. Na stavbě rozhodně ne. Tam konečně, vy buržousti, poznáte, co to je tvrdá dělnická práce. Tak pravil svobodník Halík. Odpověď voj. Šternberka považuji za nejlepší hlášku filmu: Omyl, svobodníku. Já jsem feudál. Buržoasie je naším společným nepřítelem. () (méně) (více)

Želik

Pre mňa veľké sranda ale realita asi bola podstatne iná. S humorom sa však dá prežiť temer všetko. "Čo bolo, bolo. Terazky som majorom." ()

sssssycak

Soudruzi, kontrolní otázka. Co udělá náš dobře známy samopal vzor 24, když ho ponecháme na větru a dešti ? Zrezaví né, vole... Správně, ale co hlavně? Zkoroduje, vy tupci ! Česká klasika dle knižní předlohy, ne kterou se vždycky moc rád podívám. Perfektní výkony v hlavních rolích a především nezapomenutelné hlášky. ()

kajas

Není moc filmů, které se mi líbí víc než knižní předloha. "Černí baroni" to dokázali. Donutil a hlavně Schmitzer jsou skvělí. ()

Aleee89

Nemůžu se ubránit srovnání tohoto filmu a Tankového praporu. Musím taky říct, že se mi tyhle dva filmy hodně pletou. Osobně mám raději právě Barony, přijdou mi zábavnější a vtipnější, je tu více dobrých hlášek, i když herci jsou v obou filmech skoro stejní. ()

Anglie

Vetchý jako Kefalín je vynikající, stejně jako Landovský... Nostalgický pohled na těžké časy, dnes se už jenom smějeme, ale byla to realita.. ()

Fanucci

"Tak toto vim nahodou úplně přesně!" - jasnejch 5 hvězdiček:-) Landovský hraje naprosto geniálně a ostatní nezůstávají moc pozadu. ()

SonG

Takových filmů, jako je tento, je v českých zemích setsakramentsky málo...Hláškami se to jen hemží, příběh nijak složitý,ale pobaví, obsazení výborné!90% ()

Zemřel Václav Postránecký

12.01.2017

Pavel Landovský 1936 - 2014

Pavel Landovský 1936 - 2014

11.10.2014

Ve věku 78 let zemřel ve včerejších večerních hodinách herec a dramatik Pavel Landovský. Syn zemědělského inženýra a učitelky a bývalý manžel dramatičky Heleny Albertové vystudoval Vyšší průmyslovou… (více)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

16.03.2012