Laskavá pohádka s písničkami pro celou rodinu. Za lesy hlubokými a kopci oblými se rozkládá půvabná česká kotlina. Kromě obyvatel počestných a pracovitých tu ale bydlí také loupežníci. Nejhorší z nich, starý raubíř Lotrando (J. Pecha), si pro samé obírání pocestných málem ani nevšiml, že mu z jeho syna vyrostl pěkný, ale nevzdělaný mladík. Pošle proto mladého Lotranda (J. Strach) do kláštera, aby se mu dostalo řádného vychování. Z chlapce, který dosud rostl jako dříví v lese, se mezi mnichy stane jemný mladý muž. Jako poslušný syn svému umírajícímu otci slíbí, že řádně převezme jeho řemeslo. Když se duše starého arcilotra konečně odebere do pekla, nastanou mladému Lotrandovi těžké chvíle. Jako slušně vychovaný člověk není schopen obrat ani toho nejobyčejnějšího kupčíka. Ještě, že potká drvoštěpa Drnce (P. Zedníček), který se s ním rozdělí o kus chleba s tvarohem. S fortelným dřevorubcem se Lotrando dostane také do daleké Solimánie. Tam už dlouhou dobu shánějí pravého studovaného doktora. Člověka, který má před svým jménem lékařskou slabiku "Dr.". Jedině takový muž by - alespoň podle světaznalého cesťáka pana Lustiga (A. Goldflam) - mohl vyléčit stonavou princeznu Zubejdu (B. Seidlová), nad níž se sultánovi Solimánovi (M. Labuda) bolestně svírá jeho široké otcovské srdce. Jenže drvoštěp Drnec, přestože má u jména hned dvě slabiky "dr.", o opravdické medicíně nic neví a nad hlavami vážených hostů z Čech se začnou stahovat černé mraky. Princezna však projeví nečekaný zájem jak o pěkného drvoštěpova pomocníka, tak i o přitažlivý zvyk, podle něhož si zamilovaný muž bere za manželku pouze jednu ženu. V sultánově paláci je naštěstí také krajanka La Mad (L. Krbová), která dobře ví, co vlastně Zubejdě schází: slunce, vzduch a... samozřejmě láska mladého Lotranda. (Česká televize)

SoolenJV

Netradiční pohádka, ve které se skvěle spojují dva spisovatelé, kteří ukazují krásy češtiny ve všech jejích podobách - Karel Čapek a Zdeněk Svěrák. Herecká první liga obsazená od hlavních až po ty nejmenší role, skvělý humor a celkem solidní písně. Jedna z nejlepších českých porevolučních pohádek, která pobaví i po několikerém zhlédnutí. ()

Mylouch

Zpomalený příběh s kostrbatým vyprávěním bez rytmu. Neherectví hlavní mužské postavy a nedbalé figurkaření zbytku obsazení je žalostným základem národního pokladu - české pohádky - v polistopadové podobě. Toporně zpracované snaživé dialogy, gagy bez pointování, ♫ hudba na výjimky nedosahující kvalit textů, široká skla kamery."Jenom písek, pane Lustigu." Vše naštěstí vyvažuje řada drobných scénáristických a textařských nápadů podle mého gusta s několika hřejivě civilními hereckými výkony. Ve srovnání s 25 lety před i po je to ovšem jedna z nejlepších pohádek. ()

vesper001

Když jsem z televize zaslechla větu „čím víc máme, tím víc krademe,“ nejdřív jsem si myslela, že jsem omylem zapnula přímý přenos ze schůze Poslanecké sněmovny. Ale nakonec to byla přeci jen pohádka a docela pěkná. ()

SeanLSD

Najlepšia (a možno jediná dobrá ?) česká filmová rozprávka 90. rokov a jediná česká rozprávka vôbec, kde ma neserú pesničky. P. S. A nielen že neserú, ale vyslovene bavia! ()

filmmovier

V dětství moje oblíbená pohádková věc. Po včerejším shlédnutí velká nostalgie. Vtip, úžasný herecký koncert a písničky Svěraka a Uhlíře. Lepší kombinaci si už nelze přát. ()

Samuel7

Tuto pohádku jsem v dětství měl opravdu moc rád. Krásné zpracování, pěkné písničky,... jen více takových pohádek. 80% ()

A.L.E.S.

Jestli nemusím jiné kultury, jako jsou ty jihoasijské, tak tahle kombinace mi přišla dokonalá. Pohádka snad na motivy třech předloh se panu Smyczkovi vyvedla a nejvíce film rozzářila dvojice s úžasnou Barborou Seidlovou a roztomilým Jiřím Strachem. Je to takové odlehčení od klasiky, trochu komediálně laděno. Ale raději komentář ukončím, píšu totiž jako Dr. Ak. ()

Mrkvič

Už je to taky nějaký pátek, ale i když mi bylo 14, a i když mi je 28, pořád to vidím jako skvěle vyváženou pohádku. Výborné písničky, občas to má vtip a pohádka je to místy taky hodně zajímavá. ()

M-arta

Přála bych panu Uhlíři a Svěrákovi (a vůbec všem, kdo si s pohádkou dali práci), aby tenkrát i oni mohli být v té tramvaji, kde si asi tak tříletý kluk s holčičkou pro ukrácení chvíle střihli při koukání z okna jen tak mýrnix-týrnix duet: "Já jsem ten nešťastnííííík...." / "Já jsem ta slečna,..." / "je z toho najednou láska neskutečná-áááááá".... (Navíc tak parádně a čistě -dokonce se všemi melodickými ozdobami, posuny, a rytmickými frajeřinkami! , že mi spadla brada.) ()

Tyny

Jedna z našich nejlepších pohádek, tohle je prostě klasika. Skvělé, vtipné, nápadité, skvělá hudba a atmosféra od začátku až do konce. 5* ()

viperDavid

Barbora už ve svých letech byla velmi krásná. Dodávala Zubejdě rozhodně na atraktivitě. Filmová pohádka byla povedená i když písně se moc nepovedli. Z Jířího Stacha nešel jako z loupežníka žádný strach, ale o to i šlo takže celkově hodnotím nadprůměrně. ()

Lachtaan

Jedna z opravdu klasických českých pohádek, která se vám při opětovném sledování parádně zhnusí. Písničky z hlavy již po celý život nedostanete, ale jste rádi, když se s přibývajícím věkem vyhýbáte neustálým televizním reprízám. Každopádně hereckému obsazení nelze nic vytknout. ()

kurcatovium

Až přílišný mix všeho možného... Nějak mi to nesedlo. A navíc si myslím, že jsem z "klasických pohádek" už přeci jen vyrostl... ()

Zdeňka

Další písničková pohádka. Pohádky mám ráda skoro všechny, ještě, když se na ní podílí můj oblíbenec Zdeněk Svěrák - jen tam chyběly hity jako Když se zamiluje kůň nebo Barbora píše z tábora:-) ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno