Anděl smrti

• Polsko Szadź
Polsko, (2020–2022), 15 h 9 min (Minutáž: 40–46 min)

Předloha:

Igor Brejdygant (kniha)

Maciej Stuhr, Aleksandra Popławska, Anna Cieślak, Bartosz Gelner, Mirosław Zbrojewicz, Cezary Łukaszewicz, Emma Giegżno, Zofia Domalik, Michał Kaleta (více)

Série(3) / Epizody(21)

V tomto příběhu není totožnost vraha záhadou. Je však obtížné odhalit motivy jeho jednání. Jaké je spojení mezi pachatelem a policistkou? (HBO Max)

Recenze uživatele sochoking k tomuto seriálu (6)

Anděl smrti (2020)

Veľmi slušná krimi dráma od našich poľských susedov. Vraha síce poznáme už po piatich minútach prvej epizody, avšak to nie absolútne prekážka, kedže Poliaci rozohrajú slušnú psychologickú hru s divákom a teda o napätie nie je vôbec núdza. Stuhr hrá záporáka fantasticky, ale musím povedať, že v Belfer sa mi jeho rola rozhodne lúbila viac. Hoci takýchto námetov tu už bolo v minulosti viacej a napriek tomu, že zbehnutý divák bude s ľahkosťou predvídať dej, je tam pár prekvapení, ktoré ho môžu zaskočiť a aj kvoli nim tento seriál stojí rozhodne za pozretie. 75% ()

Epizoda 1 (2020) (S01E01)

Uvodná epizoda vystrelila sľubne. Maciej Stuhr a Ola Poplawska v hlavných úlohách! Poliaci sa neboja a odvážne servírujú surové krimi podľa vzoru severanov. Vrah nie je úchyl, ale všetko má do detailu a dokonale premyslené. Jeho obete sú šiframi, alebo odkazmi. Poplawská, ako hlavný detektív, má svoju ponurú, problémovú minulosť. Do toho nový kolega, ktorý má iný prístup a inú povahu. Presne takto to mám rád, ked sa na vec ide psychologicky. ()

Epizoda 2 (2020) (S01E02)

Prvá trhlina na obzore! Gelner hrá úplne debilného kolegu. Jeho postava je arogantná so suchým humorom. Zrejme nahovno napísaná. Absolútne mi tam nepasuje zatiaľ. Budem sa modliť, aby mi ten chuj nepokazil zážitok z celého seriálu. ()

Epizoda 5 (2020) (S01E05)

Už od tretej epizody mi to je viacmenej jasné, že o čo ide. Dnešná piata, ktorá excelentne pritvrdila na akci a nečakanom zvrate, to len potvrdila. Ale rád sa budem mýliť, kedže filmové prekvapenia mám najradšej. ()

Série 2 (2021) (S02)

Dvojku rozohrali tvorcovia kvalitnou psychologickou hrou na mačku a myš. Zaviedli nás tiež aj do minulosti, aby nám osvetlili počiatky toho, čo spustilo neskôr u Wolnickeho ( Maciej Stuhr)  psychopatické vražedné besnenie mladých báb. Nebudem viacej prezrádzať, ale poviem len toľko, že druhá sezona je na mašľu. V jednom kuse sa mi otváral nôž vo vrecku. Síce treba pretrpieť prvé dve nudné epizody, ale potom sa to nádherne akčne spustí. Veľmi ma potešilo i to, že z Gelnera urobili tvorcovia vtipálka a už nebol takým nafrajerovaným chujom, ako v jednotke. 80% ()

Série 3 (2022) (S03)

Po včerajšej dvojke som inhed' nabehol na tretiu sezonu a musím priznať, že je zo všetkých troch najpremakanejšia. Mravec povýšil na nadkomisára, Aga Polkowska už nechlastá a je z nej súkromný detektív. Ale hlavne, náš záporák Piotras Wolnicki je opäť o tri kroky pred políciou. Réžie sa ujal sám Maciej Stuhr a je to poznať. Lúbilo sa mi i prostredie dediny, v ktorej sa dej odohráva. Taktiež tvorcovia pritvrdili i na humore. Speciálne trojuholník Polkowska - Mrowiec - Wronska. Ich neustále podjeby nemali chybu. Toto sa mi vlastne aj páči na tých polských kriminálkach, že to okoreňujú kvalitným vtipom a moc to neberú zase tak vážne, ako škandinávci napríklad. No a mladý Janek opäť vytáča, že by si zaslúžil minimálne jednu do držky!  Záverečnú epizodu treba brať však  s nadhľadom už tradične, ale podľa mňa, tá čistá "päťka" je zaslúžená. ()