Náčelník policejní školy major Václav Maisner je fandou amerických filmových komedií o policejní akademii, a tak se rozhodne školu co nejvíc přiblížit svému vzoru. Připraví nové osnovy a nutí podřízené tvářit se stejně jako postavy v jeho oblíbených filmech. Na začátku školního roku vítá nové studenty. Poté mu náměstek ministra vnitra sdělí informaci, že jeden z nováčků je agentem FBI a na základě jeho hodnocení bude major buď povýšen, nebo degradován. Zatímco se Maisner pokouší agenta objevit, jeho zástupci - mohutný poručík Kuře a drobný poručík Hrubec - těžko zvládají výcvik podle jeho osnov. Situace se zkomplikuje, když patolog Slavíček při vyučování omdlí poté, co ho mrtvola na pitevním stole chytne za ruku. Přestože to byl jen Maisnerův kanadský žertík, Slavíček skončí v blázinci. Později odtud uprchne a zorganizuje loupež v bance, kde právě poručík Kuře vybírá peníze na výplaty. (TV Nova)

Psema

Svižná a poměrně vtipná komedie, která dělá z policajtů ještě větší blbce než jsme mysleli. Jediný díl u kterého si vzpomenu i na nějakou tu hlášku. ()

genetique

Kto by to bol povedal, že vtedy som ešte dával tejto sérii nejakú šancu na úspech. Potměšil a jeho major Maisner ma dobre rozosmiali, len škoda, že koncom už dochádzal vtip aj dôvtip, čo naznačili ďalšie diely. 65%. ()

Ainy

Ne ... nezlobte se na mě, ale pohrávala jsem si s myšlenkou dát "odpad" ... snaha přiblížit se slavné Policejní akademii se opravdu nepodařila ... Film mě nebavil a i přesto, že se herci snažili ze sebe doslova udělat šašky, aby se lidi smáli, tak se jim to u mě teda nepovedlo ... ()

ScreamJay

Policejní akademie byla vážne dobrá, ale Polda je jaksi podobný spíše té reklamě kterou do původních Policejních akademií vložili při televizním vysílání. Komedii nejde postavit jen na hláškách, na tom co má nuceně pobavit. Mě asi vážně seleže pistole, protože mám za to že komedie snad ještě točit umíme. ()

sud

Na tomhle jsem vyrůstal. Jednoduchý humor (ale ne fekální!), jednoduchá zápletka (pokud se to tak vůbec dá nazvat) do mrtě vykrádající Policejní akademii, ale vůůůbec to nevadí. Potměšil je výbornej a major Meisner je spolu s Vencou Novákem z Hospody jeho nejlepší rolí. Pokračování jsou však už zcela jiná (jak námětem, tak kvalitou). 60%. ()

ClintEastwood

Naprosto rozdílný snímek, než např. Láska z pasáže, Pěsti ve tmě či Kamarád do deště, které Jaroslav Soukup natočil dříve, ale rozhodně ne špatný. Povedená komedie, kde září Ladislav Potměšil ve své dost možná nejslavnější roli. Další díly však tak dobré nejsou a ten poslední je vyloženě trapný. Jednička poldy se ale dá sledovat úplně v pohodě. ()

Trellíno

S přihlédnutím k tomu, co pro nás v budoucnu pan Soukup přichystal je to vlastně velice slušná komedie, u které jsem se velice dobře pobavil. O pokračováních se bohužel už to samé říci nedá. ()

MM_Ramone

Snímok "Byl jednou jeden polda" je českou variáciou na populárne americké komédie zo série "Policajná akadémia". Režisér Jaroslav Soukup si povedal, že by mohlo mať úspech u česko-slovenského publika, keď skopíruje pôvodný americký nápad, ktorý bol priaznivo divácky prijatý po celom svete a dočkal sa mnohých pokračovaní. V polovici deväťdesiatych rokov minulého storočia sa mu podarilo získať financie a pustil sa do točenia tejto českej policajnej akadémie. Do hlavnej úlohy, veliteľa policajnej školy, obsadil Ladislava Potměšila. Vo vedľaších rolách mu sekundovala celá plejáda béčkových hercov a nehereckých niktošov. Očakávaný úspech sa dostavil tak nejak na polovicu. Našlo si to svojich divákov, ale bolo i mnoho ľudí, ktorí to nedokázali oceniť. Ja sa rozhodne radím do tej druhej skupiny. * ()

troufalka odpad!

Pamatuji sipřesně, kdy jsem film viděla - roce 1996 v autobusu StudentAgency cestou do Prahy. Nebylo úniku. Špatně bylo snad úplně všecho od prvotního nápadu a kopírování amerických předloh přes špatně napsaný scénář plný nesmyslů až po vágní provedení. ()

Wacoslav1

Prvni polda je jeste vydarena zalezitost s par slusnyma forama takova nenarocna komedie ale u prvniho dilu to asi melo zacit a skoncit... ()

Davies182

Úplně blbá komedie, která mě jako teenagera dokázala rozesmát. Ale že bych se na ní podíval teď, a dobrovolně, to si nedokážu ani představit. ()

lesumir

Vůbec né špatné, tvůrci se nechali strhnout vlnou policejních akademii a jejich uspěchem a tak natočili českou verzi, která sice není tak úspěšná a vtipná, ale dívat se na to rozhodně dá! ()

Hrabka

Na tohle se ještě dá koukat a určitě to i chvílemi pobaví. Potměšil si to celkem slušně dává, ale jinak stojí děj za prd. Je to bohužel to horší, co v českých zemích vzniklo a vzniká. 40% ()

juta

Jací ještě byli mlaďáci... Naše česká verze policejní akademie, na kterou se čas od času rád podívám. Z Reného vždycky nemůžu. ()

Fiftis

Pamätám si to z detstva, vtedy som sa na tom dosť bavil. Vtedy boli také časy, dnes by to diváci asi neocenili, pokiaľ by sa na to dívali prvý krát. Niektoré hlášky Majora Maisnera sú však legendárne, rovnako ako jeho hlas a neskutočný smiech. Táto prvá časť trilógie sa ešte radí medzi české klasiky a určite má veľa fanúšikov. Nápad je fajn, dokonca aj hudba je tu skvelá. To hudobné intro nemá chybu. Z toho stoja chlpy všade. Nepochybujem že mnohí majú dodnes úvodnú znelku ako zvonenie na mobile. Ale je pravda že je to dosť okopírované z Ružového pantera. Ale komu to vadí? Herci tu podávajú dobré výkony, narazíme aj na pár krások. A Kuře nemá chybu. ()

DaliX

"Trčíš mi ze sna, jako ruže snová, Kudláková...":D No možno teraz budem za totálneho ignoranta, ktorý ani nemá šajnu, čo to dobrý film vlastne je ale rozhodne si nemyslím, že by tento film mal patriť medzi najhoršie. Paradoxne to je aj preto, lebo som ho videl po prvý raz asi ako piatak na základke a priznajme si, decká od filmu veľa nevyžadujú:) No a keď som tento film videl asi tak naposledy rok dozadu (a je mi 21 rokov) tak ma stále rovnako bavil preto také vysoké hodnotenie. A Maisner? Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale keby bolo aspoň pár takýchto profesorov na školách (nedajbože policajtov:)) svet by bol oveľa krajší:))) ()

Big Bear

Devadesátky byly skvělý. Nádhernej čas, ale taky čas kdy naše ,,osvobozená'' kinematografie chtěla mermomocí dohonit západ. Jenže ten měl náskok 40 let a tak to dopadalo všelijak. Vznikaly různé akční filmy typu Nahota na prodej, nebo komedie tohoto typu. Ale vznikaly i kousky kultovní. Tohle vycházelo ze zažitých klišé, že policajti, donedávna ještě příslušnící VB jsou všichni blbci. Éra pomáhat a chránit byla ještě daleko a porevoluční policie těžce podfinancovaná měla s naší armádou plné ruce práce jak ustát ten přerod z lidových ozbrojených složek státu na složky, které by měli být lidem co platné a kterých by si lid vážil.  Že u policie nejsou vždy nejostřejší tužky v penále se tak nějak tuší po celém světě i když všude se dají najít exoti. Ale to bylo tenkrát, teď to některá pokroková města v USA zkouší úplně bez policie :-). No máme se co učit a stále je co dohánět! Tenhle film je určen širokým masám s jednoduchými vtipy a pointami. Soukupův discopříběhový rukopis tam poznáte ihned a není to jen mladým Hrušínským, který odhodil bílé kalhoty s modrou košilí a nasadil na hlavu bejzbolku a tričko s nápisem New York. Víc než cokoliv jiného je film retro výletem do devadesátek. Favority, Tranzity, Boeingy 727 létající na Ruzyň, to šílené bélé zbarvení tehdejších policejních aut se zeleným pruhem, dávno zaniklá Ekoagrobanka a vrcholem všeho - menu v McDonaldu za 69 ! .-).  Pobaví i pohled na mladého Matonohu a sličnou Simonku... Nebýt Potměsila, který to tam celé táhne tak nevím... Celkově ale slabota. * * ()

Zemřel Ladislav Potměšil

Zemřel Ladislav Potměšil