Francouzský vědec Claude se svým tlumočníkem, kartografem Davidem, objeví letku vojenských letounů, která zmizela před třemi desetiletími. Letadla nejsou poškozená, fungují, ale po pilotech není ani stopy. Starý muž, který byl jediným svědkem, tvrdí, že v noci vyšlo slunce a zpívalo mu. Brzy poté se v poušti Gobi objeví pohřešovaná řecká loď Cotopaxi. V Indianapolis se zase krátce poté na řídící věži podaří zachytit hovor dvou pilotů civilních letadel o zjevení UFO. Stát Indiana je postižen masivními výpadky proudu, a tak je do práce povolán i technik Roy. Právě on na opuštěné silnici zažije setkání s UFO. Začne ho ve vozidle pronásledovat a spolu s ním tak činí i policie, ale kosmická loď mizí na noční obloze. Roy je UFO fascinován a stává se stále více posedlým obrazy, které se mu v mysli stále objevují. Vidí horu a neznámá síla ho nutí ji neustále z něčeho modelovat. (Nova Cinema)

neoBlast

[Minimálně třetí zhlédnutí] Ročník '77 je pro mě nejvýživnějším co se ve filmové historii událo kvůli svaté trojici co vtrhla do kin. Čím jsem starší tím se měním já a moje chuťové preference... Před pěti lety bych si nikdy nepomyslel, že můj nejoblíbenější film strýčka Spielberga bude ten o hodných mimozemšťanech co si k nám přiletěli zanotovat na klávesy. Před dvěma hodinami bych si nepomyslel, že si tohle troufnu říci nahlas. 95 % ()

tnp101

Velice působivý snímek, jehož kvality jsem si otestoval formou zhlédnutí všech tří dostupných verzí téměř najednou a to bez přítomnosti jakéhokoli menšího náznaku nudy za celou tu dlouho dobu, což je vzhledem ke stopáži úžasný výkon. Je pravda, že na poslední půlhodinku musí být člověk absolutně klidný a naladěn, protože se vše několikanásobně zpomalí. Na rozdíl od klasických filmových postupů, kde vše postupně nabírá tempo, je tomu v tomto případě zcela naopak. Pochybuji, že by taková změna tempa jinde fungovala tak efektivně, jako v tomto případě. Nejvíce mě však zaujaly scény se vstupy mimozemšťanů - neboli blízkých setkání. Atmosféra je v těchto částech neuvěřitelná a dala by se krájet donekonečna. Ježí se z nich kůže stonásobně víc, než u dnes točených moderních „hororů“. Vizuální efekty jsou navíc na bezvadné úrovni a to i přesto, že se jedná o více jak 30 let starý film - fyzické modely zkrátka nestárnou. S tím souvisí i pro mě osobně jeden z nejroztomilejších a nejmírumilovnějších mimozemšťanů, kterého jsem kdy ve filmu i mimo něj viděl (porazil i E.T.ho, který jen tak mimochodem čerpal inspiraci právě z tohoto). Pochválit musím i skvělého Richarda Dreyfusse, který byl neuvěřitelně vtipný a ohromující hudbu Johna Williamse. Jedná se prostě o suprový zážitek, jehož opravdové kvality jsem nakonec zcela docenil až po třetím zhlédnutí, ale upřímně bych se na něj klidně podíval ihned znovu! RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Dvoudisková Blu-ray verze tohoto legendárního snímku sice není na českém trhu oficiálně distribuována, ale jelikož zahraniční verze obsahuje české titulky, není problém ji v našich končinách bez problému sehnat. Na výběr máte ze všech tří dostupných verzí filmů (všechny na prvním disku), přičemž doporučuji kouknout minimálně na tu originální a speciální. Třetí je tu už lehce do počtu a nepřináší nic nového, ale jejím puštěním i tak nic nezkazíte. Nyní již k technické prezentaci. Co se týče obrazu, není samozřejmě dokonalý a už vůbec ne referenční, ale jelikož se jedná o více jak 30 let starý film, je to pochopitelné. Obraz je sestřihnut do poměru stran 2,35:1 a vzhledem ke stáří vypadá velice dobře. Je pravda, že zrna je občas možná až příliš, čímž trpí převážně tmavější scény, že ani ostrost není všude dokonalá a některé části trpí lehce špinavým dojmem, ale když to shrnu pohromadě, jedná se o uspokojivý, technicky jednoznačně dokonalý, přepis, který vypadá pravděpodobně nejlépe, jak to šlo a potenciálu HD rozlišení umí šikovně a efektivně využít. Není to jeden z těch titulů, kterým budete prezentovat vaše domácí kino, ale i přesto mu neudělá žádnou ostudu. Zvuk je na tom podobně, jako obraz. Na výběr máte docela netradičně z dvou originálních anglických stop v Dolby TrueHD 5.1, či DTS-HD MASTER 5.1, přičemž druhá jmenovaná by měla být teoreticky na vyšší úrovni, ale osobně jsem žádný znatelný rozdíl nenašel. Zvuk samozřejmě trpí stářím snímku samotného, takže ne vždy je vše absolutně čisté. Musí se mu však nechat docela dobrá prostorovost a také extrémní agresivita při přítomnosti mimozemských talířů. Zde opravdu nepřeháním, když řeknu, že jsem se bál o okenní výplně. Dialogy nejsou nejčistší, ale vzhledem k docela dobré hlasitosti jsou až na výjimky zcela srozumitelné. Český dabing pochopitelně z výše zmíněných důvodů obsažen není, ale komu to vadí? Stáří jde na obrazu vidět a na zvuku slyšet na první pohled i poslech, ale pro potřeby filmu a také pro navození té správné nostalgické atmosféry slouží bezchybně. Nyní již k bonusům. Než přejdeme k druhému disku, zůstaneme ještě u prvního, filmového. Zde se totiž nachází velice šikovná fíčura, s jejíž spuštěním budete přímo ve filmu informováni o dodatečných, či vymazaných scénách s textovými vysvětlivkami. Tuto fíčuru velice doporučuji, protože nepůsobí jako prvek, který vám zkazí filmový zážitek, nýbrž jej naopak ještě podpoří a prohloubí. Druhý disk startuje nově natočeným interview se Stevenem Spielbergem v HD o délce 21 minut, který je navíc doprovázen zajímavými produkčními fotografiemi. Tento kousek určitě stojí za zhlédnutí. To stejné platí i o dalším, na informace značně bohatším, 1 hodnu 42 minut dlouhým „making of“ dokumentem v SD, ve kterém hovoří téměř všichni, kteří mají s filmem něco společného. Tento dokument odpovídá snad na všechny otázky, na které se mohou diváci ptát. Není sice až bohatý na produkční materiály, ale jelikož všichni mluví velice upřímně, jedná se o velice užitečný, asi nejlepší, bonusový materiál na disku. Posledním bonusem v podobném duchu je 6 minutový, dobový promo dokument v HD, který již těch produkčních materiálů ukazuje hodně a působí příjemně nostalgicky. Dalším bonusem je 9 smazaných scén v SD o celkové stopáži zhruba 20 minut. Následuje složka „Explorations“ obsahující rozpohybované storyboardy a současně běžícími scénami na jedné obrazovce. Těchto scén je celkem 5. Dále je zde galerie storyboardů závěrečné scény s 202 snímky, 50 snímků potencionálních lokací zamýšlených na závěrečnou scénu, 13 návrhů mateřské lodi, 272 snímků ze zákulisí, 32 snímků hlavních osob z produkčního týmu, které následuje podobná galerie s dalšími 55 snímky, dále 177 snímku z propagačních materiálů první verze filmu, kterou následuje poslední galerie s 33 snímky z propagačních materiálů ke speciální edici filmu. Vše v galerii je prezentováno v HD. Bonusy na disku zakončuje trojice trailerů – k originální, speciální a 30th verzi. Bonusy nejsou již bohužel vybaveny českými titulky, ale anglické nechybí. Titul je to velice kvalitní a dostanete opravdu kompletní film se vším kolem. Určitě se nebudete cítit ošizení, ba naopak. 90% () (méně) (více)

T-pack

Blízká setkání začínají jako sci-fi, thriller, všechno možné a končí... jako nic, co jsem doposud viděl. Ono setkání třetího druhu je totiž pravý a nefalšovaný clusterfuck a je na divákovi, jak ho přijme. Můžete ho brát jako otevřený interpretacím, nebo jako totální nesmysl. Každopádně jde o snímek, který buduje atmosféru, aby ke konci naservíroval něco, na co budete koukat s pusou otevřenou tak jako tak. Co filmu rozhodně nelze odepřít, je optimistický pohled sálající z prakticky každé scény, a že jde o absolutní vizuální, režisérské a hudební orgie. Ten dobrý druh orgií. ()

Kmotr76

Když mi bylo něco kolem deseti let, úplně mě to uchvátilo. Ta pečlivě budovaná atmosféra po celou dobu snímku a ten závěr...něco neuvěřitelného. Působí to opravdu velice tajemně a neuvěřitelně a ty triky se neztratí ani v dnešní éře digitálních technologií. ()

elanius

(83/2015) / Moc mi tento kultový Spielberg nesadol. Asi som očakával viac príbehu a akcie. Prvá polka filmu je v zásade pomalá psychologická dráma, ktorá sa k záveru zmení na takú zvláštnu víziu o stretnutí ludí a mimozemského života. Chápem, prečo sa film stal kultovým, prečo sa ludom páči ale ja som sa absolútne nechytil. (5/10) ()

Fleetguard

S.Spielberg vystartoval se svojí první velkou sci-fi v době, kdy se v kinech objevily Hvězdné války s jejich velkolepými efekty. Steven se však pustil jinou cestou. Pokusil se v psychologickém filmu ukázat, jak by mohlo vypadat možné setkání s mimozemskou civilizací na naší planetě. A propracovaným dějem, který do sebe zapadá jako puzzle, nechává diváka v napětí až do úplného konce. Tenhle film určitě patří mezi nejlepší sci-fi a to i po úctyhodných 26letech. ()

yeniczek

Jeden z oněch geniálních Spielbergových filmů.. Nádherné pátrání po společném osudu/zážitku. Asi nic více k tomu nemůžu říct:) ()

hroubek

V roce 1977 byly natočeny dva velké sci-fi filmy, jeden se rozrostl na největší ságu a ten druhý ukázal na jeden z největší talentů co, kdy budou v Hollywoodu, kdy žít.Film je působivý od začátku až do konce a zvláště je to vidět na hlavním hrdinovi, jemuž se po setkání s mimozemšťany začne rozpadat celý život.Celému vrcholu filmu dodává váhu úžasná hudba Johna Williamse a komunikace s nimi. ()

MIGHTTREE

Jeden z mnoha spouštěčů horečky UFO. Teplota už mi sice trochu klesla, ale film si zachoval svojí jedinečnost a dokáže konkurovat filmům i dnes. Je zajímavé, že se postoj k UFO za tu dobu téměř nezměnil. ()

MishKonn

Wow, tak tenhle film mě hodně zklamal...pustit si ho den po shlédnutí 2001: Space Odyssey je jako pustit si (a porovnávat) Teletubbies po Vetřelcích. ()

Mishqo

Prečo sú mimozemšťania vo filmoch stále zobrazovaní ako zlí a násilní s nutkaním zničiť celé ľudstvo a nie milí a priateľskí? Táto otázka asi trápila aj Spielberga pretože dochádza k druhému spomínanému. Je to vizuálne, atmosféricky a hudobne fantastické...toto sú filmy ktoré by mal Spielberg točiť a nie kadejaké sentimentálne filmy ako 'War Horse'...veľmi pekný filmový zážitok :) ()

Jacob23

Naprosto skvele-k 5ti * chybi minimalne a to snad jen opravdu diky pomalemu tempu.Jinak atmosfera,hudba,R.Dreyfuss,scenar na vybornou.Dnes uz take 30 let ale stale bomba!Spielberg vzdy mezi elitou. ()

davidek

Klasika sci-fi žánru. Dnes již téměř třicet let starý film má pořád co říct. Jediné co by šlo upravit pro dnešní poměry je délka. Hodně scén jsou poměrně zbytečně dlouhé. Patří mezi moje top. ()

ganz

Pro mnohé bude asi den nezávislosti lepším filmem s emzáky, ale kdo si počká, ten se dočká. A pokud vydržíte hltat celou stopáž tohoto filmu, odměna vás nemine. ()

mirec88

Krásne. Ja milujem tieto klasické sci-fi rozprávky a Steven má v tomto u mňa veľké plus. Ale E.T. je aj tak lepší. Veľmi sympatický a netradičný nápad bol v komunikácii hudbou. Fakt dych vyrážajúci film, pri ktorom som sa aj rehotal, keď Dreyfuss vhadzoval do svojho domu hlinu, stromčeky a v podstate celú záhradu. Jeho hláška: "Ja som sa nezbláznil." nemala chybu. Mimozemšťania veľmi príjemní, priateľskí, čo je fakt pozitívne. Lahôdka. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

08.02.2022

Emmerich chystá další katastrofu

Emmerich chystá další katastrofu

25.06.2016

S trojkou Dne nezávislosti to zatím nevypadá moc růžově, i kdybychom se jí ale dočkali, Roland Emmerich nejdřív natočí sci-fi Moonfall. Studio Universal film popisuje jako kombinaci 2012 a Blízkých… (více)

Jeff Nichols natočí sci-fi

Jeff Nichols natočí sci-fi