Duel

(TV film)

Spielbergův film, který byl původně natočen pro televizi. V Evropě ho však uváděli v kinech. Obchodní cestující Mann jede po arizonské poušti na jednání se šéfem. Cesta probíhá poklidně do té doby, než se objeví cisterna řízená tajemným řidičem. Začne Manna vytlačovat ze silnice, chce ho dostat pod vlak, atd. Jaký má důvod? Spielberg natočil film s rozpočtem 350 000$ za dva týdny podle historky Richarda Mathesona z Playboye, který říkal že to sám zažil. (woody)

Pawlisman

Moc pěkná práce. Skvělý námět. V jednoduchosti je síla. Atmosféra jak z Hitchcocka. Hrdina sice hroznej nýmand a zasloužil by, ale jinak skutečně výborné překvapení. 8,5/10 ()

Saur.us

Výborný nápad bohužel nedotáhnutý do konce se spoustou nudných míst a nesympatickým hlavním hrdinou. Ale i přes to napínavý, s parádní akční kamerou. Ještě že u nás se tohle stát nemůže... ()

Corvaxus

"Ale ne souboj, DUEL, ten starej film od Spielberga. Kamarád po mě hodil kazetu. Hloupě jsme se pohádali, kdo má na kole hezčí klipsny. Ale pomstil jsem se. Vymočil jsem se jim do napařovačky, a chodil ve žlutých tričkách..." Výborný napínavý film v nádherném prostředí. ()

KOZEL84

Tak už vím co je předobrazem pro všechny retardy v přežívacích hrůzách.Technicky dobré i nějaké to napětí je,ale banda roztleskávaček má většinou víc charismatu než zdejší tat'ka a chová se logičtěji.Těžko říct kdo z těch dvou byl větší mimozemšt'an.PS:lepší svézt Hauera. ()

gootchy

Já ho žeru:) Takhle to zabíjí KillaSteve v 25ti. Už od začátku to na nákej tv film nevypadá, tohle bych si dal ještě v kině. Kamera mu krásně splývá se střihem, námět se mu též poved, něco jako:"Roztržitá kanclová krysa valí na schůzku a přikoulí se 18tikolečkový problém" Mám rád autohoničky (zní to blbě, ale víte co myslím), tahle jede vesměs celým filmem a měla to(jak to všude říkaj, že tam správně graduje napětí). Vehykly obou účinkujících nejsou jenom náhodná přibližovadla, to pozor, jsou typická pro tyhle povahy, ta hořlavá, rezavá cisterna působí vedle naleštěného Plymoutha vskutku hrůzostrašně a podobně jsou na tom i hlavní protagonisté:)) Jenom se mi nezdá, že by to kotlilo kilopade a drželo jak přibitý, zřejmě tam namontovali nitro a koupili japonský gumy na okruh..............................................možná by to hodil i do driftu, ale to už by byl moc VELKEJ zabiják............................to měl prázdný tu cisternu, jenom si dal na záď děsivý nápis FLAMMABLE 2x a řek si, že to stačí.........................................i poloplnýho by ho to rozhodilo v první zatáčce.....................................................................ale byl to dobrák, pomohl autobusu s dětma:))Velice příjemný film na nedělní pršivé odpo:) Jeď Steve. Steve rullez...... ()

GOREGASM

Vynikající hra na kočku a myš, se správně vyhrocenou atmosférou a pořádně nasupeným tyrákem (záměrná gramatická chyba, páč tak tvrdej tirák jen tak neuvidíte:-). Old school Spielberg rulezzz. 80% ()

Rokle

Není to úplně geniální. Ale natočit něco tak napínavého za 13 dní, kde hlavní úlohu ztvárňují dva vozy (přičemž jeden náramně připomíná velkýho bílýho žraloka z pozdějšího Stevena megafláku) a jeden vyděšený chlápek, který nemá vůbec potuchu, co se proboha děje, to chce kumšt. Skláním se před Spielbergovým uměním, že už v té době dokázal vytvořit děsivý thriller za pár drobných. Film dělaný srdcem, o tom není pochyb ani na vteřinu. ()

Heroine

Tady udělám výjimku, a i když se jedná o naprosto kultovní Stevenův snímek, nedám mu víc jak jednu hvězdu. Protože mi to přijde spíš trapné, než zábavné, a protože mne nevyjasněná zápletka vždycky rozčilovala. I když je to fakt originální. ()

WillyMarks

Skvělé, dechberoucí a napínavé.... Není nad to si takhle vyrazit autem a kochat se přírodou. Neuvěřitelně úžasné, skvěle natočeno, perfektní Spielbergova práce. Jasný důkaz toho, že někdy stačí jen jednoduchá myšlenka, minimum postav, skvělé vedení a rázem je z toho slušně plynoucí a napínavý závod. Je to prostoduché, však perfektní kamera, hudba a divoká písčitá krajina, znamenají pěknou podívanou... ZAJÍMAVOSTI : Natočeno za 13 dní. Rozpočet 350 000 dolarů. Když se Carey Loftin, jenž tahač řídil, ptal Spielberga, jaký má motiv k pronásledování řidiče Plymouthu, režisér mu odpověděl: ,,Jsi prostě mizerný, zlý a zkažený bastard." Loftin spokojeně odpověděl: ,,Chlapče, najal sis toho pravého." 80% ()

Hapretor

V životě by mě nenapadlo, že tohle natočil Spielberg. Ale ten kumšt tam byl vidět. Kamera a atmosféra na jedničku. Ještě dotěrnější než "Hitcher". ()

MickeyStuma

Šikana slabého silnějším v celé své barvitosti. A stačilo k tomu málo. Těžký náklaďák, obyčejné osobní auto a prašnou silnici. Steven Spielberg tímto projevil vizuální schopnost budovat napětí a hlavně hrůzu z neznámého. Ano, svým způsobem to připomíná dílo Alfreda Hitchcocka, který byl tímto pověstným. Steven Spielberg však vizuální stránku dotáhl k nové dokonalosti. Kamerové nájezdy po celou stopáž doslova a do písmene berou dech a když se k tomu přidá rachot onoho náklaďáku, jeden by tam v tu chvíli skutečně raději nebyl. Stevenu Spielbergovi se podařilo dokázat jedno. Z komára udělat velblouda. A tak vlastně do budoucna určil směr budování jednoduchého napětí, které se používá dodnes. Pokud si divák kouše nehty napětím při sledování dramatické scény automobilové honičky aniž by byla použita dramatická hudba, dílo bylo dokonáno. Co se týče charakteru postavy, o kterém to celé je, je použita pouze přirozená představivost z daných událostí a tím vyvinuté psychologické dopady. Může být něco reálnějšího? Takže tu máme klasickou hru kočky s myší v podobě aut, která svým diváckým zážitkem nemá obdoby. Slovo BEZMOCNOST je tímto potvrzeno hodně velkými písmeny. ()

Raziel_cz

Arizonské Čelisti. Na začátku se to rozjede, a už to nezastaví (hey-oh!). Pasáž s motorestem úžasně channeluje Hitchcocka a zbytek filmu je čistý thriller. I přesto, že v jedné dost podstatné části podrazí napětí nohy soundtrack (což mi ostatně přijde jako neduh více Spielbergových filmů), a ne úplně bombastický konec tomu toho nejde moc vytknout. Snad jen ty voiceovery. Ale Dennis Weaver si i ty dává jak pán. Z hororů s auťáky určitě povinnost. ()

GMVajgl

Takové režisérské cvičení, kde jde o to natáhnout jednu zápletku na co nejdéle s co nejnižším rozpočtem. Je to svým způsobem pěkné a napínavé, ale i trochu frustrující. Zápletka je založena na psychopatii náhodného cizince - vzbuzuje strach podobně jako film À la folie... pas du tout (2002) a neschopnosti protagonisty na to prostě šlápnout - přece jen je to souboj moderního šestiválce z roku 1971 a těžkého křápu z roku 1960. ()

Denny

V hlavní roli automobily a o to je to napínavější a tajemnější, Spielberg byl prostě talent, což tímto dokazuje. ()

filmer

Kdo dokáže natočit poutavý film bez dialogů (nebo s minimem dialogů), tak s nimi to už zvládne určitě. Problém je, že ne každý filmař to dokáže. Steven Spielberg ale určitě patří k těm, kteří to umí a právem se z něj po čase stal režisér par-excellence. ()

Clasic

První film S. Spielberga, který natočil v hollywoodských podmínkách a první film, který nastartoval nejbohatšího, nejúspěšnějšího a nejvšestranějšího režiséra všech dob. Tímto filmem poprvé ukázal, jaký má cit pro napětí a hlavně scénky na silnici byly skvěle natočené a zahrané. Napjatá atmosféra nás nepustí od začátku do konce a prostřední část filmu považuji za velmi zdařilou nejen díky již zmiňovaným scénám na silnici, ale také hereckému koncertu Dennise Weavera a drásající hudbě. V jednoduchosti je síla a Spielberg dokázal z minima vytěšit maximum. Škoda toho trochu předpokládaného happy endu, jinak by to byl plný počet. V oblasti strachu a napětí snímek překonaly jen ČELISTI a to už je panečku dílo. Námět: ***** Scénář: **** Režie: ***** Herecké výkony: **** Hudba: **** Kamera: ***** Střih: **** Atmosféra: ***** ()

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii