Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Třetí část pětidílné řady o planetě opic vypráví o třech opičích vědcích, kteří uprchnou před nukleárním výbuchem tím, že s kosmickou lodí proletí časoprostorem na Zemi do 20. století. Nejprve se stanou senzací. Pak se ale stanou nepohodlnými, protože prorokují, že civilizace bude zničena atomovými zbraněmi a opanována inteligentními opicemi. Alegorická satira, za jejíž opičí kostýmy dostal John Chambers Oscara, poukazuje na nelidské jednání lidí. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (149)

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Druhý díl DO NITRA PLANETY OPIC končil tak, že byla odpálena atomová bomba a zničila celou Zemi. Zeměkoule vybuchla a dál už nic logicky přijít nemohlo. Jenže tři šimpanzové usedli těsně před výbuchem do kosmické lodi, kterou přiletěli astronomové na Planetu opic (tedy na Zeměkouli roku 3955) a proletěli časoprostorem zpět přibližně o 2000 let (tedy do naší současnosti). Logicky je to divné, jelikož na opravu tak složitého stroje, jakým kosmická loď bezesporu je, neměli vybavení a ani znalosti. Zároveň tak vzniká další nelogičnost. Tou je vzniklá nekonečná časová smyčka, kdy opice přiletí na Zeměkouli do naší současnosti, zplodí opici (v pozdějším díle dostane jméno César) a to nastartuje dlouhou epochu až k tomu, co jsme viděli v prvním díle PLANETA OPIC z roku 1968. A takto to půjde stále a stále dokola, což ve výsledku vlastně nikde nevede k tomu, kde poprvé planeta opic vznikla. Logické by byly jiné alternativy a napadají mne hned tři. Tou první je samovolná postupná evoluce opic v časovém sledu postupné degenerace lidí. Tou druhou jsou pokusy na opicích, které by mohly vést k evoluci opic. A tou třetí možností je nemorální a bizarní páření lidí s opicemi. Ovšem i přes tento absolutně nelogicky postavený námět je třetí díl Planety opic natočen dobře a rozhodně baví více než jeho předchůdce. Opice, které přistály na Zemi vzbudí rozruch, stanou se senzací a zároveň se jich lidstvo bojí. Jsou na nich páchány pokusy, což vede k jejich pronásledování. Jak opice, tak i doktoři, psychiatři, vojáci a všechny postavy hrají výborně, vše to do sebe zapadá, jaké by to bylo, kdyby opravdu opice přiletěli na naši planetu. Je to poutavý film, který zaujme od počátku do konce a ani nevadí, že opic je tu již poskromnu. Jen čtyři lidé hrají opice, tři jsou ti, co přistáli a pak ta obrovská nemocná gorila v ZOO. [3650. hodnocení, 129. komentář, 51%] ()

MM11 

všechny recenze uživatele

Navázat na původní díly Planety opic bylo obtížné a ačkoliv se zřejmě tvůrci chvástali, jak to dokázali, tak se mi zdá, že to je spíš naopak. Jak si můžou vysvětlit, že budoucnost je taková jaká je, když se obyvatelé vrátily a vyzradily ji až po výbuchu, který původně neměl nastat? V tom případě mělo vše vypadat odlišně. Režie je aspoň průměrná, dodejme že snímek působí béčkově. Jediné co film drží na vodou je charisma dvou hlavních hrdinů, bez nichž by to bylo ještě bezradnější. Zbytečná zbytečnost... ()

Reklama

Z0oMb3E 

všechny recenze uživatele

To čo nemalo mať pokračovania, má už tretiu časť. Ukážkový príklad na to ako sa dá vysporiadať a vykľučkovať zo zabitých koncov predchádzajúcich filmov. Na prvý film ktorý končí tak, že Tylor ostáva žiť na planéte nadviazali scenáristi záchrannou výpravou. Dvojka končí úplným zničením planéty, na čo by sa už teoreticky nič nadviazať nedá. Omyl. Však tu máme osvedčené cestovanie časom, dokonca naspäť (Einstein sa musí obracať v hrobe, na ktorého teóriu je narážka aj v jednotke). Vzniká s toho táto maškaráda, ktorá má spoločné s prvým alebo druhým filmom len dve (tri) masky. Ak má film poukazovať na to, že každá spoločnosť sa stavia k novým veciam, ktoré vyvracajú doposiaľ uznávané teórie odmietavo, s nepochopením či nepriateľsky, tak sa to tomuto filmu podarilo len z časti. Film sa dá do polovice charakterizovať, ako uvítanie, obdiv a popularita prišelcov, a v druhej časti sa to obracia a začína sa na nich štvanica. A trojka zo záverom nenecháva žiadnu možnosť na kreativitu scenáristov pre ďalšiu časť, sama vytvorila vráta veľké ako stodola (aspoň v tomto sa mohli držať scenáristi zaužívaného debnenia koncov). ()

Shakeus 

všechny recenze uživatele

Jak vyřešit to, že ve „dvojce“ všichni umřeli a vybuchla celá Země? Jasně skok v čase do minulosti! - A komu se to má vlastně podařit? No přeci těm, které měl každý rád! - A jak se jim to má podařit? Noo … ehm … to je jedno, pro film to není důležité, prostě to tak je. - A jaké bude mít film poslání? Jaké poslání proboha? Lidi budou svině a nad osudem opiček si pobrečíme. ()

Prochy38 

všechny recenze uživatele

Očividně budu vyčnívat z řady. Ale pro tuto sérii mám prostě slabost. Minulý díl mě zklamal trapným závěrem, ani ne tak výsledkem, jako tím průběhem... Tento díl už, ač nebyl moc akční, se mi zase hodně líbil. R. McDowall i K. Hunter byli úžasní! A závěr hodně napověděl dalšímu pokračování. Kvalitou se toto pokračování, ani předchozí či následující prvnímu dílu nikdy nevyrovná, ale stejně se mi tato série zatím moc líbí! ()

Galerie (60)

Zajímavosti (8)

  • V prvním díle kosmonauti přepočítávali čas, kolik let uběhlo při návratu na Zemi podle "Hassleinovy křivky". Ve třetím díle se sám Otto Hasslein objevuje a vysvětluje příčinu příletu tří opic do minulosti. (Lucina84)
  • Pre Sala Mineoa (Milo) bol make-up tak nepríjemný, že tvorcovia museli prepísať scenár a jeho postavu nechať zomrieť skôr, ako plánovali. Zároveň to bol Mineov posledný film premietaný v kinách. (m.a.t.o.)
  • Natáčalo sa od 30. novembra 1970 do 20. januára 1971, prevažne v Kalifornii. (m.a.t.o.)

Související novinky

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Ve věku osmaosmdesáti let zemřel v americkém Vermontu herecký veterán M. Emmet Walsh. Výrazný představitel zejména vedlejších rolí ve filmech jako Blade Runner, Zbytečná krutost a Potíže s Arizonou… (více)

Reklama

Reklama