Devětačtyřicetiletý Adaś Miauczyński je typický frustrovaný intelektuál postsocialistické epochy. Jako mizerně placený středoškolský profesor-polonista má spoustu důvodů, proč nenávidět školu a studenty. Bydlí v typickém bytě na sídlišti, které mu skýtá plno podnětů k rozčilení. Od rána se až rituálně věnuje hygienickým úkonům, které ho stejně otravují jako uklidňují. Nerad vstává. Bojí se každého nového dne, předem se děsí kontaktů s nenáviděným vnějším světem, ale i s rozvedenou manželkou a dospívajícím synem. U jídla si pouští televizi a znechuceně reaguje na šarvátky poslanců v Sejmu, které ho jako polského vlastence urážejí. Sféra vysokých ideálů ho povznáší, přízemní každodennost ubíjí. Zejména ho pohoršuje všudypřítomná a vulgární reklama. I proto pilně polyká pilulky na zlepšení fyzické a intelektuální kondice. Permanentní nespokojenost si vybíjí impertinentním, až neurvalým chováním. Navykl si na samomluvu a monology, v nichž bohatě používá slovo "kurva", což výmluvně dokresluje nejen portrét, ale i hloubku mentálního propadu degradovaného intelektuála naší doby. (MFF Karlovy Vary)

Mikino00

Nejsem ve středním věku a tak mi nic z tohoto filmu nepřipomínalo můj život, do takového nudného stereotypu bych určitě dostat nechtěl. Stejně tak mi to nepřipomínalo komedii, ani příjemnou podívanou, sledoval frustrovaného chlapa, který po všech jen řve, povyšuje se nad ostatní, to mi spíše lezlo na nervy. Možná za deset let změním názor. ()

Perfo

Tenhle film je neuvěřitelně depresivní v tom, že takhle může skončit každej chlap bez ohledu na vzdělání, nebo společenské postavení. Film nám cynicko - sarkastickým způsobem s notnou dávnou nadsázky ukazuje, jaké to je být uplně v prdeli z životní prázdnoty - všechno omezeno na snůšku banalit a žabomyších válek. I přes své vyznění to je neuvěřitelně vtipná podívaná u které má divák neustále koutky úst nahoře a čeká na další kamenou situaci___Při nakopnutí jezevčíka s kolečkama sem se málem posral smíchy :DDD___1, 2, 3, 4, 5, 6, 7___7 x 7___ ()

M.E.K.Y

Neumím si pomoct, ale tento polský film je prostě geniální! Kdo by čekal, že u našich východních sousedů vzejde film, který si razí svou cestu a vymyká se veškerým filmovým kritériím. Den cvoka (jak už název napovídá) je jedna velká šílenost. Jeden den zdánlivě neobyčejného člověka se stává jednou velkou poutí za hledáním klidu a míru. Tempo filmu se někdy jeví dost ukňouraně, ale nebojte, nuda vás nečeká. A to jen a pouze díky extrémně vyšinuté hlavní postavě – frustrovanému intelektuálovi Adamovi, který jednoduše nenávidí celý svět! Lidi, psy, ptáky, zvuky, prostě všechno kolem sebe. Je příliš zakonzervovaný a téměř každá jeho činnost je předem nalajnovaná. Rituály jsou jeho každodenním chlebem a chraň Bůh, jestli je poruší nebo neudělá. Přes to prostě nejede vlak. Díky každodenním nevyhnutelným konfliktům v sobě naplňuje sopku, která může kdykoli vybuchnout. A to je právě silná stránka filmu – spousta absurdních a humorných situací, které zní v polštině opravdu neuvěřitelně zábavně! Adam je zahleděný do sebe, trpí samomluvou, provází nás celým snímkem a nechává nám nahlédnout do své hlavy, kde není jen jeho permanentní nespokojenost a zloba, ale také bohaté myšlenkové soukolí, životní moudra a pravdy pravdoucí. Díky tomu se může zdát Adamovo pohlížení na svět i sympatické. Aby diváka přesvědčil, co činí a děla, chtělo to také zdařilý výběr ústřední role. A na rovinu říkám, že bez Marka Kondrata by snímek nebyl tím, čím je. Opravdu velice osobitý herecký výkon. V některých scénách mě dokázal naprosto odrovnat smíchy (třeba chvilka angličtiny se synem :D). Konec se mi velice líbil, protože si autor sám odpověděl a zhodnotil tento film, tento život, tuto postavu. Těmito slovy bych i já zakončil tento názor: „Příteli můj na této dlouhé cestě. Vybudoval sis tuhle temnou hromadu rituálů. Vedeš život termita, chráněný od slunečního svitu. A i když tě každý den přivádí na pokraj šílenství, tyto rituály jsou tvým štítem, tvou ochranou proti větru, přílivu, hvězdám i citům. Dost sil tě stojí, abys nezapomněl na své lidství. Hlína, z níž jsi byl vytvořen vyschla a ztvrdla. Nikdy už se v tobě neprobudí astronom, hudebník, altruista, básník nebo člověk, kteří v tobě třeba kdysi dleli.“ ()

pytrisss

Utrapne, nudne, smutne... jestli to tu nekteri mysli vazne a skutecne je to pro ne zrcadlo do vlastniho zivota tak potes panbu. ()

Jaroslaf

No já nevim. Je krásné, že ve filmu jsou zachyceny téměř absolutně všechny neduhy lidské rasy, které mne osobně až příliš často také vytáčejí. Pokud žijete na sídlišti, je velice snadné se se snímkem identifikovat. Ale jinak mi to přišlo příliš dlouhé a s nejistým výsledkem. Mít to tak 60 minut byl bych spokojenější. ()

RomanHyde

Varování pro všechny, kteří chtějí žiti dlouhodobě single a zuby nehty se brání vztahu. I vztah samého se sebou může vést k totální perverzi vnímání svého já! ()

Bukk

Asi bych se měla cítit blíž svým rodičům. Nebo aspoň jednomu z nich. Opět jeden z filmů, který balancuje někde mezi znepokojujícím a naprosto odzbrojujícím a to právě díky humoru. Jestli za pár let budu chtít vidět něco znova, je to přesně tohle. Doufejme, že na tom budu o něco líp. ()

ddf76

Naprosto skvela polska komedie. Marek Kondrat jako hlavni hrdina nezapomenutelny. Modlitba Polaku je skvela :), ale v teto komedii je skvely vsechno :). ()

Viperine

Paráda. Nenucenost sama. Naprosto civilní podání civilního příběhu jednoho stereotypem a bezútěšností uvláčeného občana východní Evropy .. s notnou dávku sarkasmu, cynismu, satiry. Opravdu příjemný filmový zážitek. Den cvoka jsem určitě neviděla naposledy. 10/10 ()

merigieren

Nezáživný život jednoho nadávajícího básníka, co nesnáší lidi, z čehož pramení pravděpodobně vtip, který hodnotí ostatní 5*, ale pro mě je to spíš smutné než směšné. Dal bych možná 2*, kdyby si nekopl do jezevčíka, i tak je to děsná kravina, která by si je nezasloužila. ()

Rockerman

Tak toto je filmová lahůdka!!! Mistrně zpracovaná frustrace a deprese muže středního věku. Neuvěřitelný pedant, který tím ničí sám sebe a to vše v komediálním hávu. Vřele doporučuji!!! ()

Koumi

Den cvoka je svébytný film. Je jako pokřivené zrcadlo, přišroubované v naší zevšednělé koupelně. Nebojí se zobrazovat a do detailů vykreslit to, co si vlastně jen představujeme. Zároveň lze film vnímat jako zdvižený prst. Jako varování, kam některé cesty mohou vést. Je to vyhrocená skutečnost představ. Alespoň těch mých. Nic smiesznego bylo skvěle absurdní. Tohle je ovšem tak reálné, že se absurdita rozpíjí v ambivalenci deprese, smutku, křiku, naděje i směšnosti. 95% pro jeden z klenotů polského filmu. ()

siloalampa

Ja neviem. Každý z nás je určitým spôsobom "cvok" a osobne poznám omnoho zaujímavejších týpkov, o ktorých by sa dal sfilmovať podobný príbeh. Spôsob akým je film urobený je výborný, avšak opakujem... Hlavný hrdina mi je akosi aj napriek jeho všetkému šialenstvu nesympatický, ale kvôli zmiešaným pocitom určite skúsim dať filmu aj druhú šancu. ()

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009