Devětačtyřicetiletý Adaś Miauczyński je typický frustrovaný intelektuál postsocialistické epochy. Jako mizerně placený středoškolský profesor-polonista má spoustu důvodů, proč nenávidět školu a studenty. Bydlí v typickém bytě na sídlišti, které mu skýtá plno podnětů k rozčilení. Od rána se až rituálně věnuje hygienickým úkonům, které ho stejně otravují jako uklidňují. Nerad vstává. Bojí se každého nového dne, předem se děsí kontaktů s nenáviděným vnějším světem, ale i s rozvedenou manželkou a dospívajícím synem. U jídla si pouští televizi a znechuceně reaguje na šarvátky poslanců v Sejmu, které ho jako polského vlastence urážejí. Sféra vysokých ideálů ho povznáší, přízemní každodennost ubíjí. Zejména ho pohoršuje všudypřítomná a vulgární reklama. I proto pilně polyká pilulky na zlepšení fyzické a intelektuální kondice. Permanentní nespokojenost si vybíjí impertinentním, až neurvalým chováním. Navykl si na samomluvu a monology, v nichž bohatě používá slovo "kurva", což výmluvně dokresluje nejen portrét, ale i hloubku mentálního propadu degradovaného intelektuála naší doby. (MFF Karlovy Vary)

SeanLSD

Vždy ma fascinovalo, ako sa Poliaci dokážu vo svojich filmoch vyjadriť aj k tým najzásadnejším osobným či kolektívnym problémom človeka ľahko, sviežo a s humorom takmer až frivolným. Toť ukážkový príklad dovedený ad absurdum, pritom popisujúci každodennú bežnú skúsenosť obyčajného človeka - teda cvoka exemplárneho... ()

Courtemanche

Je to opravdu originální příběh, těžko se s něčím srovnávat. Nedivím se že je často považováno za nejlepší polský film posledních let. One man příběh, zajímavý polský humor, špetka surrealismu. 4,5/5 ()

Idego

Trpíte existenciální frustrací? Sere vás svět, lidi, život, všechno? Tohle je film pro vás. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 aneb třikrát doprava a čtyřikrát doleva! ()

dzira

Pouze u tohoto filmu a ještě u Trierova Kdo je tady ředitel? jsem se v kině smál takovým způsobem, že jsem to absolutně neměl pod kontrolou, tekly mi slzy a dokázal jsem se nadechnout až když to začínalo být kritické..... Zajímavé je, že v Polsku diváky velmi zajímají české filmy a přijímá je dobře jak publikum tak kritika (což se často divím). Češi polské filmy nehodnotí zle. Problém je v tom, že je povětšinou nehodnotí vůbec, protože je nezajímají. Nechci se pouštět na tenký led srovnávání dvou kinematografií, ale domnívám se, že je to velká škoda, neboť polská kinematografie se té naší vyrovná a ta současná je možná o stupínek výš! ()

PavelR

Úvod pěkný, stereotyp z hlavního hrdiny přímo čiší. Ale průběh filmu je jakýsi stejnaký, na mnoho scénkách a představách je vykreslována jeho povaha. Pořád stejně, pořád dokola. ()

wer4

Za námet a prvú polovicu filmu s kľudným svedomím aj 5* .. ale potom sa to začalo miestami nevkusne zvrhávať a stratil sa celkový vtipný podtón a už ste len čakali, kedy si ujo pôjde ľahnúť a deň sa skončí. Ale aj tak v konečnom hodnotení vydarené dielko, vhodné pre každého jedného diváka a to nielen po päťdesiatke. ()

gjjm

První film, u kterého jsem doopravdy brečel smíchy, byť je to možná nejnaturalističtější myslitelná výpověď o stavu současné společnosti. Divná kombinace, že? Kdo by to byl řekl, že intelektuální film může být i vtipný. Dzien swira úžasná hořká komedie, ukazující nádhernou formou kontrast poezie (přes veškerou vulgárnost je to nejpoetičtější film, jaký jsem zatím viděl), vulgarity a všednosti...řečeno v pseudointelektuálních termínech, tragikomické svědectví o duševním rozpadu intelektuála - a člověka vůbec - v postmoderním světě. Brilantní kamera a skvělé herecké výkony, úžasný, i když hodně literární scénář, do toho všeho Chopinova hudba, které Adaše Miauczinského tolik štve. V podstatě naprosto geniální hodinu a půl dlouhé nadávání polského učitele celému světu. Scény ve vlaku patří k tomu nejčernějšímu a nejgeniálnějšímu, co bylo v komediálním žánru natočeno, málo známý Marek Kondrat je geniální herec. Mimochodem, každá žena by měla tenhle film vidět, jen aby pochopila mužskou povahu, pokud něco takového existuje. A taky každý, kdo pochybuje, že polština je po stránce nadávek úžasný jazyk. To be, kurwa, or not to be! P. S. Viděno třikrát. Snad to jednou vytáhnu na stylových sedm :) P. S. Postava Adaśe Miauczyńského, mající být režisérovým alter ego, se v jeho filmografii objevila v různých modifikacích už čtyřikrát - kromě Dne cvoka ještě ve filmech Dom wariatów (1985), Nic smiesznego (1995) a Wszyscy jesteśmy Chrystusami (2006). ()

anusha

fuuuha aj som si spomenula na jedneho mojho byvaleho ucitela dejepisu nastastie uz byvaleho --- ale zdjelam s tym chlapom jeho postoj ku psim guvnam ;-) ()

shantim

Pravdivá a tím velmi drsná a znepokojující podívaná. Pořád jsem se u toho filmu smál, ale vždyť ono nebylo čemu se smát. A to je přeci smutné, že se nemůžu smát. Zítra raději ani nebudu vstávat, abych se sobě náhodou nesmál a nebylo mi z toho smutno. 90% hvězdiček ()

lucascus

Po deseti minutách jsem si začal říkat: "Sakra, ono to je o mně! Doprčic, kde se stala chyba!" :) Ano, jak pravdivé...na to by se měla povinně kouknout celá lidská populace. ()

zdenny

Film má vysoké hodnocení a i já jsem jej se zájmem (v původním znění) sledoval. Ano, určitým způsobem se jedná o jakousi psychosociální sondu jednoho rozmrzelého učitele v postkomunistickém Polsku. Jenže až tak moc si zase nemyslím, že se v tomto filmu nastavuje zrcadlo polské postsocialistické společnosti. Prostě se jednalo o skoro padesátiletého frustrovaného chlapa, od kterého odešla žena a jehož syn byl přinejmenším vůl. Takový polský juzek. To by přece sralo každého. Ten chlap byl víceméně taky takový blbec. Ale abych pravdu řekl, v dosti věcech jsem se s ním snoubil. Jenže, jak říkám, o nějakém hlubokém sociologickém rozboru polské postsocialistické společnosti nemůže být ani řeč. Někdo to prostě chtěl natočit, tak to natočil. ()

PollyJean

Nějak mi není jasné, jak tohle někdo může nazvat komedií. Zahrabat se tak hluboko do sebe a mimo sebe, postavit kolem sebe pevnou a neproniknutelnou hráz z vlastních fóbií a rituálů, dokázat na lidi už jen křičet, cestovat a nevnímat Cestu, ležet na pláži a neslyšet Moře. Dost dokonalá studie jednoho charakteru. Hodně krutý film. ()

Kacounek

Tenhle geniální kousek jsem viděla tak před půl rokem a nastal čas si ho pustit znovu...repliky používám v životě. Miluji ten Adaśův sarkasmus!! I když potkat bych se s ním nechtěla :-)). ()

Pedross800

Bardzo dobrze!! Kurva sem, kurva tam, ten magor mě nasral i rozesmál. Nasral tím, že mi vzal iluzi, že některé magoroviny jsou čistě můj unikát a rozesmál tím, že vedle něj se mám ještě hodně co učit na podivínskou extraligu. Vskutku zabawna satyra! ()

BuryGol

Polská kinematogrie mě nikdy nelákala, ale tenhle film je naprostá špička! Jak může dopadnout chlap, když je sám. ()

standsiller

Namáhavá misia, nájsť bezpečné miesto pre svoje myšlienky a odpočinok pre unavený osud. Hlavný protagonista príbehu sa v márnej snahe dosiahnuť zmienené méty potkýna o vlastné pokrútené nervy a neprestáva chorobne oscilovať medzi včerajškom a dneškom. Geniálna forma stvárnenia malosti. ()

NALBERTik

Celkem brutální, dalo by se říct komedie faktu.... Kdybych mel hodnotit zvlášť oddělené epizodky, tak je to doslova kanonáda toho nejtvrdšího humoru, smích u tohodle filmu je jiný než třeba u Jay and Silent Bob, prostě husté... Kdybych měl hodnnotit film jako celek tak je to celkem depresivní kousek, znám dost lidí co vedou podobný život jako tady pan Adam...ale naštěstí asi nikdo si to tak dobře neuvjedomuje...jen pan Adam.....tak vzhůru k lepším zítřkům...du si zamíchat čaj... 3 krát doleva a 4x doprava.... :DDD ()

BMAJTZ

Opravdu vyborne utapeni v mysli jednoho cloveka ktery neni az tak uplne normalni. Vse je navic v lehkem satirickem a castecne vtipnem duchu. O hereckem obsazeni kdy se na obrazovce mihnou snad vsechny moderni i starsi hvezdy polskeho filmu nemluve. Musim podekovat snobovi za dobry tip. ()

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009