O vánoční hvězdě

(TV film)
  • Slovensko Vianočná hviezda (více)
TV spot

Učitel Václav (V. Kotek) se chodí každý večer dívat na princeznu (L. Brill), jak bruslí na zamrzlém jezeře, ale ani sám sobě nepřizná, že je do ní zamilovaný. Jednoho dne se u něj doma objeví hvězda Denička (T. Ramba Voříšková), snoubenka zářivého Siria (O. Sokol), kterou na zem srazila žárlivá Proxima (A. Geislerová). Každá hvězda na zemi vyhasíná, síly jí ale může dodat čistá, nesobecká láska. Když Denička zjistí, že Václav miluje princeznu, rozhodne se pomoci jejich lásce a tím zachránit i sebe. Jenže Proxima se rozhodně nevzdává a je odhodlaná udělat cokoli, aby zazářila vedle Siria místo Deničky. Výpravnou zimní pohádku natočil režisér Karel Janák v překrásných kulisách zasněžených Tater, na zámcích Žleby a Kačina. Spoluautorem scénáře je společně s režisérem Michal Čunderle. (Česká televize)

Lukrecie

Originální "nebeský" scénář, krásné kostýmy, milá vánoční pohádka s hezkými písněmi v podání dětského sboru. Asi jediné, co mě bilo do očí byl ten kýčovitý "hvězdný" kočár. Velmi vydařené provedení nebes ve formě mostů, mraků a kupolí. Téma hvězd a lásky krásně koresponduje s Vánocemi. ()

Wysch

Princezna za mě opravdu hezká, tak nějak můj typ, a navíc jsem z ní měl opravdu pocit princezny, což se v předchozích letech málokdy stávalo. Ale dabing do českého filmu prostě nepatří - zkrátka hezkých holek, které by mohly hrát princezny, tu máme dost, tak proč Němka, když potom ani neumíme udělat dobře dabing (zvuková a obrazová stopa kolikrát mimo). Dětská naivita, mentální jednoduchost postav je z bůhvíjaké příčiny chápana jako potřebný prvek štědrovečerní pohádky. Tady už mám pocit, že na Kavčích horách prostě někdo študovanej udělal mustr na štědrovečerní pohádku, a přitom ten mustr vůbec nerespektuje samotný žánr pohádky. ()

Karlas

Pomalu stoupající úroveň vánočních pohádek mne uřímně těší. Ještě si nechávám rezervu, protože jsem názoru, že pěkná pohádka musí nejprve zestárnout, aby dostala své kouzlo. Tereza Voříšková je zde opravdu rozverný miláček a dokonce i herci, které normálně nemusím, mi připadají skvělí. ()

Pierre

Začalo to hřejivě a bylo to docela hřejivé. Jak má pohádka být. Škoda, že se to nevyhlo chybám. Ale hned od počátku příjemně překvapil pěkný vizuál a až Ladovská stylizace. Hvězdné prostředí je zase v české pohádce docela originální a nenapadlo mě se mu vysmívat, kvůli jiným fantasy. Přesto (i když chválím snaživě vypadající hvězdné kulisy) scény na nebi působily sem tam trochu kostrbatě a více se mi líbily ty pozemské, kde pěkně fungovala chemie mezi milým Kotkem a hlavně Terezou Rambou jakožto Deničkou, což byla taková příjemná správně pohádkova éterická  postava, která dodala pohádce šmrnc. Moc se mi líbila a trochu pro mě nahradila německou princeznu. Ta sice nevypadala špatně, ale podle mě byla trochu tuhá a vzhledem k jejímu původu se ji nevyhlo trochu křečovité předabování a snad i proto, nedostala moc prostoru a zůstala taková pasivní. Škoda, že i hvězdičku Deničku pak zavřou a trochu vymizí z děje, Kotka zase učarují, zatímco více prostoru dostává hvězdná zápletka s několika láskami najednou apod. To už bylo trochu moc zamotané a kdyby se vše neslo v duchu začátku, asi by mi to nevadilo. Závěrečná řešení jsou zase trochu moc uspěchaná. Chtělo to trochu zapracovat na prostoru pro skoro všechny postavy a jejich vztazích, aby to bylo ještě trochu romantičtější, ucelenější a bylo by to ideální. Takhle po solidní první polovině následuje trochu slabší dojezd, ale v rámci novodobých pohádek tohle určitě patří k tomu lepšímu a připadalo mi to i docela svěží.  Tak jsem si u hodnocení tak trochu zahrál na 50:50 a vyšla mi lepší varianta - tedy čtyři hvězdy. A to budu brát jako hvězdné znamení. ()

UncleG

Pohádka o tom, jak někde staticky stojí skupinka postav a někdo tam někomu něco vysvětluje. Drama nám vrcholí v momentě, kdy se všichni sejdou v jedné místnosti, hlavní postava vyřeší celou zápletku jediným kouzelným pšoukem a pak se to pro jistotu celé ještě "dostojí" a "dovysvětlí". Tak dík, teda... Fakt jsem si to postávání a vysvětlování užil. ()

Tony.cs

Z jedné části krásné, staročeské, příjemné obsazení. Ale ta "hvězdná" část nic moc. Ovšem Voříšková hodně překvapila, jak rozverně zahrála. Kotek sympaťák, klidně bych ho uvítal ve více pohádkách jako toho venkovského dobráka. ()

blackrain

Přiznám se, že jsem od této pohádky nic neočekávala a ve finále byla velmi příjemně překvapená. Vetšinou jsem k nim spíše skeptická. Taky jsem evidentně nebyla jediná, které Sirius Ondřeje Sokola připomínal Malfoye. Tereza Ramba byla jako Denička velmi příjemná. Totéž platí i o hercích ve vedlejších rolí. Geislerce ta prohnaná Proxima sedla. Tato pohádka byla moc dobře obsazená. Hodně chválím nápad s hvězdami. Ten se mi moc líbil. Nevzpomínám si, že bych něco podobného v našich pohádkách viděla. Zlata Adamovská mi připomínala Marii Terezii. ()

topi

Po posledních zkušenostech se štědrovečerními pohádkami jsem ke sledování přistupoval jednoznačně skepticky a očekával jsem totální slátaninu, už jen proto, že režíruje Karel Janák. Ale opakovala se stejná situace jako na vánoce 2014, kdy Janák natočil Princeznu a písaře a taktéž jsem byl vůdčí ní velmi opatrný a pohádka mě pak přitom překvapila. To samé platí i O vánoční hvězdě. Když to porovnám s minulými pěti lety a celkově nejen s pohádkami, které se točí k štědrovečerní večeři, ale i se všemi novými, tak tahle pohádka je na tom rozhodně mnohem lépe. Naštěstí ji nekazí žádné trapné počítačové efekty ani žádní moderní draci nebo jiné nestvůry. Překvapivě mě nevadil ani Vojtěch Kotek, na kterého jsem alergický, ani Tereza Ramba v roli Deničky, ta role mě docela bavila. Princeznu hrála německá herečka Leonie Brill, její předabování však působilo hodně rušivě, zato kukadla měla nádherný. Velkou práci udělala hudba Jana Březiny a celkově vzato se dohromady povedl solidní počin. Žádná zapamatováníhodná klasika z toho sice nikdy nebude, scénář by to chtělo více doladit a scény z nebe spíše ubrat, ale vzhledem k novodobé pohádkové tvorbě to není žádnej průser. Možná je to tím, že se na výrobě podílela i německá a slovenská televize. ()

italka63

Bylo to milé, dobře herecky obsazené, v kouzelných zimních reáliích a ve skvělých kostýmech. Ondřej Sokol, kterého normálně nemusím, byl výborný Sirius. Takže, vypočítavým hvězdám byl zatnut tipec, vše se v dobré obrátilo a tak to má být. ()

movieband

Příjemná kamera, příjemná Ramba s Kotkem a příjemná první půlka. Ze zbytku filmu byla otravná do sebe zahleděná repetice. Škoda. Předešlá Princezna a půl království s Rumlem byla o poznání lepší. ()

Foma

Janák točit umí, ať se mi to líbí nebo ne :-). I exteriéry, i triky a vesmírné krajiny, herci, hudba, všecko bylo fajn. A Ramba je prostě komička, je dobrá, vtipná a hezká k tomu. ()

kajas

Začátkem března jsem se v rámci brigády pro ČTK dostala na natáčení a jak to do Vánoc nakonec uteklo! Vizuální stránka pohádky je na televizní produkci opravdu moc povedená, stejně jako zajímavý námět, svým způsobem čerpající z "Hvězdného prachu". Velká většina postav je sympaticky obsazená - kromě roztomilé Terezy Ramby v roli hvězdy Deničky na sebe strhává pozornost zejména Ondřej Sokol jako sebestředný Sírius. Bohužel, jak už to u koprodukcí bývá, bylo nutné obsadit do jedné z ústředních rolí zahraničního herce/herečku. Celkový dojem tak docela kazí nepovedeně nadabovaná princezna. Problém jsem také měla s rozvleklostí děje, kdy minimálně deset minut z celé stopáže zabírá sborový zpěv dětského sboru, který trénuje hlavní hrdina. Nová štědrovečerní pohádka se rozhodně neřadí mezi průšvihy, zároveň se ale asi nestane oblíbenou klasikou. "Korunního prince" Janák už asi netrumfne. ()

Mikarda

Milé nadprůměrné 3 hvězdičky. Krásná zasnežená krajinka a roztomilý naivní příběh. Nenadchne, neurazi, ale některé scény určitě vykouzli úsměv na rtech. ()

Tyckin

Po delší době nová pohádka z níž se mi neudělalo nevolno. Ocenit je nutno působivé exteriéry i interiéry, víceméně i kostýmy, hudba též nepatří k nejhorším a celkem dobře funguje což u většiny pohádek neplatí. Ovšem jak už bývá dobrým zvykem, po stránce scénáře a dialogů to žádná valná sláva není, herecky rovněž ne. Princezna měla své kouzlo (zejména v těch plesových šatech), Kotka bych radši nekomentoval. Scény "tam nahoře" byly na můj vkus trochu moc ujeté a šaškoidní, ale tak už to v české tvorbě bývá. Bohužel ani tato pohádka se neubrání tradičním úletům typu výrazu "no jó" či bruslení princezny?! Každopádně jako celek, při té hrůze jaká poslední desetiletí vzniká, obstála přijatelně. ()

Parlay

Opravdu velká spokojenost! Mám za to, že někteří uživatelé dávají nízká hodnocení, aniž by pohádku zhlédli celou nebo zkrátka jen z předsudků vůči všem novým pohádkám české provenience. "O vánoční hvězdě" si totiž rozhodně zaslouží být v červených číslech. Karel Janák si opět pohlídal kvalitní herecké obsazení, nyní dokonce na výbornou - zejména Tereza Ramba je roztomilá a září z ní pozitivní energie na všechny strany. Příběh jako takový je v dané kategorii nadprůměrný, vyčítat mu předvídatelnost a plytkost je zkrátka nefér. Velkým plusem jsou hravé dialogy a vtípky ("Chybovat je hvězdné..."), které čerpají ze zasazení děje do hvězdného Olympu. Celá rodinka byla se štědrovečerní pohádkou spokojena :-) ()

easaque

2* na Vánoce se snažím být méně kritický a jsem takový naměkko, a tak není divu, že u mě prochází i takováto moderní pohádka. Namíchali do ní většinu osvědčených ingrediencí, jakou mají diváci rádi a tak vznikl "dort" jako od kočičky a pejska, ale asi líp poživatelný, protože jsem po ní nevrhl ;-). Tak nakonec vznikla z toho milá, láskyplná a veselá směska, která docela bavila, ale ve složení je tolik emulgátorů, že asi nebude úplně zdravá. Tudíž dvě známky je maximum, co dokážu dát. Jsem rád, že jsem ji viděl a doufám, že se mi po ní nesníží můj "vytříbený" vkus ;-). [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()