Dvoudílný televizní film byl natočen v roce 1971 podle stejnojmenného románu Marka Twaina. Příběh, v němž náhoda svede dohromady dva chlapce, podobné si jako vejce vejci, a způsobí tak v jejich životě zásadní změnu, se odehrává v Anglii v době panování Jindřicha VIII.. Fantazie velkého vypravěče si trochu pohrála s historií a vytvořila pohádku, ve které, jak už to bývá, vyhrává dobro nad zlem... Jednoho podzimního dne se v Londýně chudé rodině narodí chlapec. Ve stejnou chvíli se na svět přihlásí miminko stejného pohlaví i v královské rodině. Následníka trůnu pojmenují Edward, chudému děťátku dají jméno Tom. Uplyne nějaký čas… Tom se vloupá do domu královského dodavatele, aby ukradl zásoby. Vyruší ho však stráž. Nepodaří se mu prchnout, a tak se schová do koše. Zásobníci jej odnesou na hrad. Dostane se tak až do koupelny samotného prince Edwarda, kde se oba chlapci setkávají… Co se stalo, když si mladý princ vyměnil šaty se svým chudým dvojníkem? Princ se rázem stal jedním z nejubožejších, zatímco chuďas je postaven před nesnadný úkol panovníka, a oba tak poznávají svou Anglii z jiné stránky, než ji dosud viděli. Edvard zažívá ústrky mezi spodinou a jen jeho věrný mužný ochránce Hendon je mu oporou, za což se mu mladý panovník odmění, když se role v závěru filmu opět obrátí. Každý z chlapců je tak o poznání bohatší a traduje se, že za vlády Edvarda se stala Anglie k lidem přívětivější. (Česká televize)

offlineman

Výborné! Někde sem četl, že to mělo být původně barevné, ale ta černobílá zase navozuje skvělou ponurou atmosféru! Jen škoda, že Roman Skamene nikdy nenaplnil svůj nesporný talent! ()

ostravak30

Princ a chuďas vychází z námětu, že dva naprosto stejní jedinci se vymění a nikdo nepozná rozdíl. Něco podobného použili mnozí, u nás už třeba Martin Frič v Muž z neznáma. Jenže všechno to vychází právě z Twainova Prince a chuďase hozeného do 16. století. Dva chlapci se vymění, aby každý poznal život z úplně jiné strany. Edward zjistí, jak skutečné jsou starosti anglického lidu, Tom zase, že ani král nemůže úplně všechno. Zásadní problém jsem měl s tím, že ani jeden z kluků vlastně při opakování, že je někým jiným neřekl, jak k tomu došlo. Ani Edwardova motivace se převléknout za každou cenu do šatů Toma. Mohl se jen skrýt. Možná jsou tyto věci objasněny v knižní podobě. Jisté ale je, že tato verze je velmi kvalitně zahrána a ještě lépe provedena. A nutno závěrem podotknout, že pokud mnohdy posloucháte dnešní vůdce a politiky, tak jsou též úplně mimo mísu a podobná exkurze by jim rozhodně svědčila. ()

quasar

Výborný televizní film, kde je atmosféra doby dobře podtržena čb materiálem a vhodnou hudbou. Skamene ve své životní roli (taky nebyl špatný v Bony a klid). ()

Danulinda

Jedna z našich nejlepších historických pohádek či příběhů, které byly natočeny. Úžasní herci včetně výborného mladičkého Romana Skameneho, perfektní a věrohodné kostýmy, velmi vhodná hudba i prostředí. To vše dalo člověku pocit, že jde opravdu o středověk a ne o 60. - 70. léta 20. století. ()

route60

Dvoudílný Tv film Princ a chudˇas podle knížky Marca Twaina v réžii Ludvíka Ráži který výborně vybral herce do hlavních rolí v čel s Petrem Kostkou hlavně tehdy hereckým talentem Romanem Skamene v dvojroli Toma a Edvarda, skvělá výprava a vykreslení Londýna je ukázka šikovných českých ručiček. ()

Gig

"Seď Mailsi! Máš na to přeci právo." Dobré filmy si často pamatuje díky hláškám, které se vám někde usadí v hlavě a zní a zní... Tím, že tento film vznikl v době, kdy se televizní filmy u nás točily ještě černobíle, dodává období panování krále Edwarda větší atenticitu bídy a chudoby. Navíc bravůrní podání mladého prince a chuďase Červenáčka tedy Ramana Skamene. Kolem něj se točí samí velikáni českého divadla a filmu - pan Růžek, Bláha, Macháček, Pešek, Šmeral a mnoho mnoho dalších. ()

harycek

Tenhle televizní film mě velmi oslovil už jako kluka a vydrželo mě to do dnes, jak se říká dílo prověří čas a já si tuto inscenaci pouštím i nyní!! P.S. Nejvíc se mi líbí "hrbící" se Rudolf Jelínek v záběru u dvora na konci filmu!!! ()

senecek

Skvělá podívaná, výborné výkony herců,vynikající atmosféra staré Anglie.Povětšinu studiově natočené,přesto působící reálným dojmem. Vždy si tuhle ,,pohádku" rád vychutnám,většinou kolem vánoc. ()

`barocco

Princ a bedar ma ocaril este ako dieta a po rokoch ked som sa dostal ku kopii tohto filmu ma opat uniesol kvalitnym spracovanim sceny, velmi prehladnou reziou a najma nezabudnutelnym vykonom mladuckeho Romana Skamene. Reziserovi Ludvikovi Razovi sa podarilo natocit velmi doveryhodnu a podarenu adaptaciu slavneho romanu americkeho spisovatela Marka Twaina. Mozno len zamrzi ze sa tomuto dielku nedostalo farebneho prevedenia, predsa len vo farebnosti by kontrast bohatstva kralovskeho dvora a biedy vtedajsieho Londyna este viac vynikol. Slo vsak o televizny projekt pre pre deti a mladez na objednavku Ceskej televizie realizacne prevedenu v Kratkom filme Praha a v tej dobe televizia stale vysielala ciernobielo a tak si vystacila s ciernobielym materialom. (Prve farebne vysielanie v ramci Ceskoslovenskej televizie zacalo prenosm MS v skokoch na lyziach v Tatrach v roku 1970 a az zhruba do roku 1973 patrila farba na TV obrazovkach zvacsa iba priamym televiznym sportovym prenosom...) ()

aannemer

Srdcovka z mého dětství. Vždy jsem tento ponurý pohádkový "thriller" sledoval se zatajeným dechem. Nejvíce vzpomínám na ďábelského Josefa Bláhu. Milovníci tohoto filmu se konečně dočkali vydání na DVD, ovšem vychytralá ČT jej šoupla do kompletu s devíti dalšími dětskými filmy, z nichž sotva třetina stojí za větší pozornost. Takže jedině warez a stáhnout... ()

PTuranyi

Dobré filmové spracovanie príbehu Marka Twaina o zámene princa s bedárom. Tak trocha rozprávka, tak trocha historická dráma. Produkcia je dobrá, no mix týchto žánrov jej celkom nevyšiel a atmosféru niekedy narušuje predramatizovaná hudba s typickou orchestráciou tohto československého filmového obdobia. Herecké výkony sú tiež dobré hoci väčšina postáv nemá veľa priestoru. Ten je samozrejme sústredený na dvojúlohu princa/bedára ktorú veľmi dobre stvárnil začínajúci, vtedy 16 ročný, Roman Skamene. 70% ()

wdc

Připomínka toho, jak to asi kdysi chodilo. Král, který může cokoliv a chudina, která živoří. Kvalitní provedení, lehce naivní. ()

DanušeGr.

Jedna z mála rolí ,kterou sehrál Roman Skamene výborně, pak už jen vzhledem k svému charakteru a k postoji k životu moc nedostával a doposud nedostává. To, co nyní hraje jsou jen vedlejší a hlavně odpadlé roličky,. ()

evangelik

Na tento film vzpomínám s velkou nostalgií. Strašně se mi tehdy líbil. A poslední scéna, kdy mladý Edward kyne rytíři Milesovi aby seděl, že na to má přece právo, mě úplně uchvátila... Asi po 40 letech jsem se na to díval znovu a - dalo se to vidět, zase se mi to líbilo.... ()

Hombre8

Po všech stránkách velmi kvalitní televizní inscenace, která byla dříve očekávanou podívanou většinou o vánočním čase. Myslím, že by si to většina lidí nedokázala představit v barvě. Zvláštní, ale u některých snímků to tak funguje. ()