Svatba

(festivalový název)
  • Polsko Wesele (více)
Polsko, 2021, 135 min (Alternativní 128 min)

Scénář:

Wojciech Smarzowski

Robert Więckiewicz, Michalina Łabacz, Agata Kulesza, Ryszard Ronczewski, Mateusz Więcławek, Agata Turkot, Tomasz Schuchardt, Arkadiusz Jakubik (více)

Poľsko, 2021. Miestny podnikateľ vydáva svoju dcéru vo vysokom štádiu tehotenstva, počas svadobnej noci sa však musí sústrediť na záchranu svojho biznisu. Situáciu mu komplikuje aj dvojica záhadných mužov, ktorá priniesla jeho staručkému otcovi správu o ocenení titulom Spravodlivý medzi národmi. Ten je udeľovaný ľuďom, ktorí prispeli k záchrane židov počas holokaustu. Reakcia prítomných je však spočiatku rozpačitá. Prítomnosť sa však čoskoro začne prelínať s minulosťou v nekompromisnom a brutálnom portréte spoločnosti, ktorá si nepamätá a nechce si pamätať vlastnú históriu... (RTVS)

Autogram

Poliaci sa so svojou minulosťou vedia teda pekne pohrať vo filme. A vlastne aj s prítomnosťou. Nie je to, našťastie, brutalitou ako Wolyń, ale objavili sa tu všetky možné druhy nenávisti, ktorou človek dokáže oplývať, a nie je to nič príjemné. Hlavne, keď si uvedomíme, že u nás nie sme o nič lepší, len nemáme tie gule a ani filmárov to takto prviesť do filmu. Striedanie a prelínanie minulosti so súčasnosťou som už videl vo filme viackrát, ale tu bol aj rozhovor postavy z minulosti a súčasnosti úplne prirodzený. Silné štyri hviezdy. –––– Keď Žid neošmekol Poliaka, ani raňajky mu nechutili. Židia robia z poľských detí maces. ()

Daddko

U mňa Wojciech Smarzowski čo film to podarené dielo. Toto je skôr film pre fanúšikov historických udalostí ktoré sa prelínajú so súčasným stavom Poľskej spoločnosti. Je možno aj odpoveďou na napäté vzťahy Poľska a Izraela v posledných rokoch. Jemne okorenené krátkou prítomnosťou a udalosťami po obsadení Poľska Červenou armádou (a NKVD) po zmluve Ribbentrop/Molotov. Snáď jediná pripomienka: kmeť rodiny (dedko- dziadek) ako Poľský odbojár mohol pospomínať banderovcov a oslobodzovanie Červenou armádou a bolo by to kompletné. A časy v Poľsku 20 rokov 21 storočia ? Tak to ma prekvapilo, myslel som si že už ´90 roky sú len zlým snom. ()

kolemjdouc

Příčí se mi filmy s přeskakováním v čase.Ale tady to jinak nešlo a tvůrci to dokonale skloubili a popsali dokonale všechny postavy.Film se natáčel už po kovidu ale stále je aktuální kvůli nové válce.Poláci si dosti naložili i s minulostí a současností.Veterináři  tam chrápou?Šok pro mě byl jak popracovali s dějem který se odehrával ve stodole.Herec Wieckiewicz odevzdal vynikající výkon.Režisér na herce musel být ras aby z nich vymačkal maximum které odehráli.Složitý scénář a výběr všech exteriérů a blázinec ve který se zvrhla svatba.Musím se na to podívat ještě jednou ()

Rozjimatel

"Janek, Kaska!" "Pokaż kierunek."     Režiséra Wojciecha Smarzowskeho, ktorý si rád vyberá kontroverzné témy, som si zamiloval od jeho vynikajúceho filmu Wołyń (2016). A hoci jeho úroveň už nikdy nedosiahol, každý jeho film je zaujímavý a má aj svoju kvalitu. Dej filmu "Svadba" sa striedavo prepína medzi súčasnosťou a obdobím 2. svetovej vojny (prostredníctvom postavy dedka, pamätníka daných udalostí), pričom ponúka zaujímavé nahliadnutia do vtedajšej a do súčasnej poľskej spoločnosti. A ako je u režiséra zvykom, ani jeden z tých obrazov nie je veľmi lichotivý. Prelínanie súčasnosti a minulosti je miestami mimoriadne podmanivé, celkovo ale film na mňa pôsobí svojím neurotickým strihom a striedaním rôznych druhov obrazu dosť chaoticky a nesúrodo. Najzaujímavejšími postavami príbehu sú sympatická nevesta Kaska (Michalina Łabacz), jej otec Ryszard (Robert Więckiewicz), zhovädilý kapitalista v tom najvulgárnejšom zmysle a napokon jej dedko Antoni (Ryszard Ronczewski), ktorému sa vzhľadom na jeho pokročilý vek tak akosi pletie súčasnosť s dávnou minulosťou. Pár plusových bodíkov pridávam filmu aj za záslužné šírenie osvety. Nie tá slávna história (umelo pozdvihujúca nacionalizmus), ale práve tá temnejšia by sa mala zdôrazňovať. Ľud, ktorý si svoju históriu nepozná, je totiž odsúdený na jej opätovné prežitie. ()

Thomas_xxxxx

Prvé dve tretiny sú na 5*, ale bohužiaľ tá posledná je dosť slabá, tmavé zábery a začína to nudiť. Kľudne by tomu stačila kratšia stopáž, ale inak celkom slušný nadpriemer.  Miestami to je trefne vtipné až to vyznieva tragikomicky. ()

dannyyy

Časová propletenost židovské tématiky a rodinného pokolení je zde perfektně zvládnuta! Není co popisovat, to je třeba vidět. ()

Rathalos

Reziser Wojciech Smarzowski prichadza s dalsou nekompromisnou zalezitostou,v ktorej opat dava poriadne na prdel Poliakom a zobrazuje nielen sucasnu situaciu,ale aj prenasledovanie a vrazdenie zidov vo vojnovom obdobi,o tejto silnej drame zbytocne vela pisat,to jednoducho treba vidiet,samozrejme davam jasnu patku...:-) ()

Rockerman

Smutný a hořký film, který není jen obžalobou Poláků z nenávisti k různým menšinám či jinak sexuálně orientovaným lidem. Fotbalisté mohou klekat před zápasy na podporu BLM, ale je to k ničemu. V lidech to prostě je a nikdo je nemůže předělat, aby ty černochy, Židy, cikány, Ukrajince, LBGT a další začali milovat. Je to zakořeněné v nás a nedá se to vymýtit. A nedej Bože, když pak ten většinový člověk má nad nějakým etnikem nějakou moc. Pak se může dít to, co nám předvedl tento film. Samozřejmě řešením není ty menšiny nějak zvýhodňovat nebo upřednostňovat na úkor většiny. Je to asi běh na velmi dlouhou trať s nejistým koncem, než se ty vztahy zlepší. Ale to jsem se nechal unést tímto dílem, který velmi doporučuji! ()

rivah

Náročný film na sledování, stále se tu prostupují dvě roviny, jedna je současnost na svatbě hrdinovy dcery, druhá vrcholí rokem 1941-2, pronásledováním a vybíjením místních židů, jehož svědek a trochu i spolupachatel je děd, kterému se ty scény vracejí. K tomu propletenost původu postav. Velmi silný film, který nikoho nešetří, zejména je zacílen na současné Poláky, kteří nemají rádi židy a využívají Ukrajince.(90%) ()

desade

"Prišli sme sem, aby sme vás oslobodili od..." Na pozadí dnešných tragických udalostí na východ od nás dostáva tento snímok nový, vysoko aktuálny apel. Bohužiaľ... P.S.: Na Slovensku zatiaľ nedozrel čas na takýto otvorený pohľad na históriu 2. sv. vojny, lebo však katolícky klérus a ich nedotknuteľný Dr. Tiso. Bravo, Poľsko! ()

shade000

Ufff, ťažký, no veľmi dobrý film. Smarzowski a jeho ďalší perfektný film. Klobúk dole a potlesk ide do Poľska. Poliaci v poslednej dobe točia síce ťažké, no veľmi kvalitné filmy... ()

Germanicvs

Aktualizované svatební veselí jde ve svém odhalování naturelu nejen polského národa ještě o kus dál než předchozí Smarzowského kacířský snímek Klér i jeho stejnojmenný celovečerní debut. Troufá si nejen na novodobé neřesti, ale i temné stránky z časů vlastenecké války, které se do sebe postupně vpíjí a vzájemně překrývají. Kolaborace, černé praktiky moderního podnikání, nekorektní vztahy a předsudky k ostatním národům, týrání zvířat, katolická nevraživost či antisemitismus vyplouvají v průběhu opulentní svatby dcery bohatého chovatele prasat na povrch zemský. ()

cinemafil

Opět  Smarzowski nemilosrdně  vrtá do bolavého zubu polské historie 20. století.  Antisemitismus, pogrom , kde  nacisti jsou v roli diváků.  Podnikatelské mafiánské praktiky  současnosti   a jako  kontrapunkt  reminiscence na  dobu okupace Polska a  exploze antisemitismu polských  vlastenců. Koláže a  flashbacky  vyžadovaly  plné soustředění diváka, ale jink 4**** ()

rigby

Když si to divák nechá ještě projít hlavou (a vynechá ty děsivé noční sny), tak opravdu vidí, že se mění jenom doba, ale činy zůstávají stejné. O to více je tento alarmující film v dnešní době silně aktuální, a asi bude aktuální vždycky. A neplatí to jenom pro Polsko, každá země, každý národ má svoje stinné chvilky, o kterých se pak nemluví a zůstávají tabu, nicméně pod povrchem jsou a jsou připraveny kdykoli opět vyplout nahoru. Ale na tak náročná témata se film sleduje jedním dechem, i když občas jsou některé scény hodně silné. Nejvíc se mi líbilo k závěru perfektně zpracované prolínání minulosti a současnosti. ()

PTuranyi

Výborná dráma, ktorá je kritikou súčasného stavu spoločnosti. Začína sa ako príbeh bezškrupulózneho podnikateľa vydávajúceho svoju jedinú dcéru. Zásadnú úlohu tu však hrá jeho otec. Jeho pohľad totiž mieša jeho spomienky zo začiatku druhej svetovej vojny so súčasnosťou a tým strháva masku súčasnej spoločnosti odhaľujúc tak pokrytectvo, antisemitizmus, rasizmus a nenávisť. Produkcia je výborná a spôsob akým prechádza medzi súčasnosťou a minulosťou či dokonca ich spája v jednom obraze je fascinujúci a v niektorých scénach až mrazivý. Použitie historických a historizujúcich záberov a vsuviek akoby až domáceho videa pridáva filmu autentickosť. Herci sú skvelí a ich postavy sú uveriteľné. 90% ()

vinducha

No to sem si zase dal , další "oddechovka" od pana Smarzowskeho. Zde nedávám plnou palbu jen z toho důvodu , že to prolínání obou časových linií za mě bylo už moc chaotické. Přes tu bramboračku , ale je tenhle režisér stejně prostě zjevení . No a například scéna s vyklízením stodoly , ta je opravdu něco. Myslel sem ,že ve Volyni už předvedl opravdu vše , ale on né , on si kujon nechává takhle šokující záležitosti i do dalších filmů. ()

jezekk

Tohle nebude režisérův majstrštyk, nicméně stále se jedná o výbornou filmařinu. Smarzowski tu tlačí trošku víc na pilu, některé motivy vyznívají zkratkovitě, ale to jsou jen drobnosti, které v celkovém hodnocení nehrají významnější roli. A znovu je vidět, jak jsme na tom u nás bledě. Polskému filmu už dávno nestačíme, to si přiznejme, ale ani nějak nezaznamenávám pokusy o filmové zpracování jednoho z těch neuralgických témat naší historie: poválečné vyhnání německé menšiny v roce 1945. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD