Marketa Lazarová

• Nizozemsko Marketa Lazarová (více)
Poetický / Drama / Historický
Československo, 1967, 165 min (Alternativní 159 min)

Filmová rapsodie o středověkých lapcích a o padlé dceři zemanského rodu podle románu V. Vančury... Baladický příběh o loupeživých rytířích a padlé dceři ze zemanského rodu se odehrává v polovině 13. století, v dávných dobách, kdy lapkové přepadávali na královských silnicích pocestné, kdy křesťanství svádělo stále ještě boj s vírou v pohanské bohy, kdy lidský život měl nepatrnou hodnotu, ale láska byla stejně silná jako dnes. Hrdinka filmu, sličná Marketa, se zřekne pro velkou lásku k člověku Mikolášovi lásky k Bohu, kterému byla zaslíbena… Ještě v době vzniku tohoto mimořádného filmu se o něm psalo jako o díle s mnoha „nej“. Byl to film nejvýpravnější, nejnákladnější, nejdelší, nejlépe obsazený… Ale již tehdy se objevovaly soudy, že to také bude film nejhodnotnější a nejkrásnější. I po letech, která uplynula od vzniku snímku, okouzlí a strhne všechny, kdo jej mají možnost vidět. Na MFF Karlovy Vary 1994 proběhla mezi novináři anketa o nejlepší český film všech dob. Vyhrála Marketa Lazarová. Na témže festivalu bylo v roce 2011 toto filmové veledílo uvedeno v digitálně restaurované verzi. Dnes, stejně jako svého času, uchvacuje obrazovou imaginací, krásou slova i krutostí skutků, košatostí děje i bohatstvím myšlenek. Málokdy se v dějinách světové kultury přihodí, aby literární předloha byla předstižena filmovou adaptací, a tentokrát se to stalo... Práce na rozsáhlém projektu trvala téměř sedm let. Plné tři roky strávil režisér František Vláčil se scenáristou Františkem Pavlíčkem nad převodem jazykově náročného textu do scénáře, další tři roky trvalo natáčení v šumavských exteriérech, pak následoval náročný střih a dokončení. Při výběru herců pro klíčové postavy příběhu se režisér řídil spíše zevnějškem či mentalitou lidí. Titulní roli vytvořila mladá slovenská studentka Magda Vášáryová, roli loupeživého rytíře Kozlíka Josef Kemr, jeho syny František Velecký a Ivan Palúch, starého zemana Lazara Michal Kožúch, německého jinocha Kristiána Vlastimil Harapes a potulného žebravého mnicha Vladimír Menšík. Marketa Lazarová byla vysoce oceněna nejen u nás, ale i na mezinárodním fóru; například na MFF v Mar del Plata získala jednu z hlavních cen. (Česká televize)

slunicko2

Dílo, které zušlechťuje duši i umělecký vkus. 1) Ano, málem jsem u filmu usnul, ano, podařilo se mi ho dodívat až napočtvrté, ano, chvílemi mě snímek rozčiloval, chvílemi mě nudil, ale zhlédnuté obrazy mi zůstaly v hlavě, usadily se tam a nemohu je dostat pryč. Pere se ve mně konzument Babovřesků a Pretty Woman s milovníkem poesie, výtvarného umění a duchovního posvěcení. Jsem příliš přízemní, aby se Markéta Lazarová stala mým kultovním filmem, ale nemohu a nechci získaný zážitek vytěsnit a vymezit mu skromné místo někde na galerii za studentské vstupné._____ 2) Film je skvělý. Skvělí jsou herci, skvělá je kamera, skvělý je zvuk, skvělá je hudba, skvělá je režie, skvělý je jazyk (inu, Vančura). Skvělé je zobrazení středověké syrovosti života polopohanských byť vášnivě věřících křesťanských hord._____ 3) Není to film, na který se podíváte kdykoli cestou ze školy/z práce domů. Není určen pro každého, stejně jako poesie není pro každého...a tento film je poesie._____ 4) Doporučuji si přečíst názory mých oblíbených komenátorů. Gudaulin***** vysvětlí, komu se film líbí a proč, zatímco Shadwell***** svým příjemným břitkým jazykem s krásným nadhledem zařadí snímek do souvislostí české filmové historie._____ 5) Král je pánem nás všech, ale válka je pánem králů. ()

01Zuzana10

nie vzdy sa mi paci film s lyrickymi prvkami. Tu, tvorcovia filmu, klobuk dolu. Vcera som mala naladu na stredovek. Po 1. polhodinke som nesustredena, mierne rozladena stopla film. Co mam este cakat? CSFD uvadza: ,,poeticka nuda" ,,162min.". A do kelu. Bola polnoc a ja este 2 hodiny mam divat film?:D Ok. Moje ocakavania padli, chcela som krasny pribeh... niektori pisali, ze zaspavali pri tom. Ale ma to 86%, musi to mat nejaku kvalitu, tak som sa odhodlala a dopozerala to. A oci sa mi samovolne viac a viac otvarali. Niektore nejasnosti mi zacali davat zmysel, no v mnohych stale nechapem. Nevadi. Snad na buduce pochopim. Ale to spracovanie.. kde prisli na tie napady? Tolko krasnych zaberov, niekt. symbolicke pohlady, pozoruhodne detaily.. Som rada, ze to bolo cierno-biele..... vizualna nadhera... Tento film mi ukazal inu stranku stredoveku, chaos, nepravo, spina, nasilie. Uverila som im, ze to tak bolo. /ale slovnik mohli zjemnit/ Herecky perfektne stvarnene, carovny film,obdivujem ich, ze sa dokazali dostat do takeho rozpolozenia, aby na scene zahrali svoje postavy ako ich zahrali. Oni tam maju ticho... A ked sa k tomu doda hudba ako tu..uf, zimomriavky mi behali po chrbte a dalsiu hodinu po zhliadnuti Markety Lazarovej som nemohla zaspat. Po 3 hodinach mi stale hucala v usiach ta hudba, v mysli som videla drsnost stredoveku. Cudujem sa, ze ludstvo prezilo... Zazitok. Ale poriadny. ()

swed

Tak rozdílná hodnocení jsem na ČSFD už hodně dlouho neviděl. Pro někoho nafouknutá nuda, pro jiného jasný vrchol českého filmu. Pravda bude někde uprostřed. Marketa Lazarová je výpravná historická freska, plná lyrických obrazů a metafor. Pokud se řekne středověk, byl by tenhle film přesně tím, co si pod tímto pojmem představím. Tak reálný popis prostředí mi vyrazil dech, stejně jako poetismus (film je vlastně báseň), na kterém je celé vyprávění postaveno. Vláčil byl mistr obrazu. Na druhou stranu na mě film působil těžkopádně a někdy i nepřehledně (orientace v příběhu není jednoduchá!), snímek totiž balancuje na hranici reálnosti a snu. U mě nakonec zvítězil pocit, že něco s tak hutnou atmosférou jsem v domácí tvorbě neviděl. Jistě, je to těžký film, ale je to také film, který svou originalitou (a hlavně způsobem zpracování) vybočuje snad ze všech možných škatulek a šablon kinematografie. 9/10 ()

type_B

Možná jsem neměl číst knížku, anebo jsem se díval na film v blbém rozpoložení. Mě ale neoslovil. Kombinace divé hudby a podivných scén se mi zdá až překombinovaná. ()

veronikav

Filmová krása nebo krásná nuda ? Neumím hodnotit umělecké dílo - ale tohle je báseň na plátně (podtržená krásnou hudbou) . Kolikrát bulím u blbostí a nechápu ,kvalitu, -ale tady běhá mráz po zádech :) ()

major.warren

Viděno 2x. Co o ní lze ještě napsat? Rozplývat se nad její dokonalostí je jako věčně se točiti v začarovaném kruhu. Vančurova imaginativní poetika zůstane ve Vláčilově mistrovském podání ( režie a Pavlíčkův scénář + kamera Bedřicha Baťky + hudba Zdeňka Liška + Pištěkovy kostýmy + přehlídka nejlepších hereckých výkonů od Kemra přes Menšíka až po nevinnou Magdu) navždy živá a divákům blízká. Měl-li bych si zvolit jeden, ten nejlepší historický film, pro nesmírný filmařský účinek by to byla právě Marketa Lazarová, a to i s ohledem na to, že nemá patent byť na jedinou historickou pravdu. S ohromným respektem vůči Tarkovskému či Bergmanovi musím dodat: 1:0 pro Vláčila:)). ()

willow666

Někdy mi to připadalo trochu bergmanovské, hodně se mi líbila vizuální stránka filmu a taky mě moc potěšil Menšík. Jinak ale chvílemi podivná nuda, zbytečnosti, co měly být vystříhány a zbytečná snaha o poetično tam, kam nepatří. Největší ocenění ale Vláčilovi zato, že ten film měl děj - což se o knížce říct rozhodně nedá. ()

Dont

Markéta mě nějak minula, bohužel jsem se po většinu času dost nudil a byl jsem celkem rád, když film konečně skončil. Co filmu neupírám, jsou výborné herecké výkony, dobrá hudba (i když i s tou jsem měl místy problém) a originální poetika filmu. Jenže stopáž je ukrutně dlouhá, obsahově mě to nijak zvlášť nezaujalo (asi i proto, že se není s kým ztotožnit) a ani forma mi moc nesedla. Tři dávám jen za to, jak to všichni zahráli. ()

kajas

To...byla...taková...nuuudaaa... Vážně, jenom kvůli povedené hudbě a krásným očím Magdy Vašáryové (která se během těch úmorných tří hodin na plátně zase tolik neohřeje) se teda na zadek neposadím. Takovou mi dalo práci film sehnat a ve výsledku jsem se málem unudila k smrti. ()

Aleee89

Marketa Lazarová. Film známý prohlášeními, že je to ten nej. Slýchávala jsem to často. Knihu jsem nečetla, takže nejsem nijak ovlivněna. Měla jsem z Markety strach. Tak dlouhý, navíc založen na obrazech, emocích, hudbě... Proto jsem dívání dlouho odkládala, ale už mě to donutilo. Abych tvrdila, že je to nejlepší český (potažmo československý) film, to si netroufám. Neviděla jsem těch filmů tolik, abych si mohla vyhlásit vítěze. Ale to nic nemění na tom, že se mi to líbilo! Myslela jsem si, že stěžejní téma bude vztah Markety a Mikuláše (podle výkladu z češtiny), ale oni všechno uvedli na pravou míru prakticky v poslední minutě, to mě malinko zarazilo. Co mě chytlo ale hned od začátku, to byla hudba. Nádherná, navozuje myšlenky sama o sobě. A co potom dělá s představami, když připojíte nádherné záběry! Malinko mi vadí délka, na skoro tříhodinové filmy si asi nikdy nezvyknu. A taky jsem se ztrácela v přemíře postav a chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla, kdo je vlastně kdo. Ale suma sumárum, Marketa je moc kvalitní film, který by měl každý Čech alespoň jednou vidět. ()

L_O_U_S

Další z důkazů toho, že nejlepší filmy se u nás natáčely v šedesátých letech. Úžasná kamera, která vynikne zejména na širokém plátně, a Liškova hudba. (1 031., 12. I. 2014) ()

Vědma

Pokud někdo točí filmovou báseň nelze mu nikdy vyčítat, že není snadné se na takový film dívat. Mnohé básně se také nečtou snadno a přitom člověka okouzlí. Ta syrovost středověku z filmu úplně čišela a film mi nepřipadal ani dlouhý ani nudný, jedině snad nepřehledný, což se dá u tohoto stylu odpustit a vlastně to nijak vlastní zážitek nekazí. Jistě - příběh samotný by vlastně na normální historický film nevystačil, ale tady o to zase tolik nejde. Jde o atmosféru a obrazovou krásu všeho toho hnusného, co se na plátně děje. Možná samoúčelně, ale překrásně. ()

Trevor

4.000 komentár respektíve recenziu som sa rozhodol venovať filmu Markéta Lazarová. Ani neviem ako je možné, že sa mi podarilo nájsť dvojhodinovú verziu tohto filmu, pretože nikde sa mi nepodarilo nájsť (nehľadal som nijako pracne) či sa jedná o verziu pre televízie, ale o povedzme režisérsku verziu. V každom prípade práve vďaka nej vyznel príbeh trochu chaoticky, avšak aj tak je tento film oprávnene považovaný za jeden z najlepších filmov natočených v Československu. Skvelá kamera, autentickosť doby a hudba robia z neho doslova filmový epos, ktorý by sa dal prirovnať svojim spracovaním k legendárnej Siedmej pečati Ingmara Bergmana. K piatej hviezdičke však chýbalo to aby som videl 165 minútovú verziu, možno niekedy nabudúce. ()

Anglie

Výborné, ale do pětky tomu něco chybí... Každopádně chápu ty, kteří tento film zvolili nejlepším filmem československým.. Samozřejmě skvělé herecké výkony. Povinnost!! ()

d-fens

ocenenia : MFF Mar del Plata 1968 - Špeciálna cena poroty ('For its artistic and historical values') ◘◘◘◘ Pri sledovaní sa diváka zmocňuje pocit úžasnej autentickosti, film síce vznikol na koci 2. tisícročia, no dokonalosť historickej evokácie je taká silná, že divák (ja :) sa nemôže ubrániť pocitu, že dielo vzniklo skôr na začiatku 2. tisícročia (a to nenarážam na technickú kvalitu mnou zhliadnutej kópie :), a až do dnešných čias čakalo zaprášené, zabudnuté a nepovšimnuté v tajnom, zakázanom depozite bezvýznamného starého kláštora skrytého hlboko v českých lesoch a hájoch. Ticho som sedel a v posvätom úžase som sa pohľadom dotýkal vzácneho artefaktu - relikvie, ktorej skutočnú hĺbku a význam už ako človek moderný - sekularizovaný nedokážem snáď ani obsiahnuť. Nechápem mnohému konaniu postáv, nechápem ich vzťahom a príčine ich nenávisti, nechápem hlbokú oddanosť NADPRIRODZENÉMU (ani napriek silnému pocitu, že chápať by som mal !), nedokážem sa už plne vcítiť ani do jednej z postáv......úplne dokážem precítiť už iba to jediné, čo ma spája s týmito dávno mŕtvymi ľuďmi, to čo tvorí sieť spájajúcu nás všetkých navzájom s "dobami dávno minulými", to jediné, čo pretrvalo v nezmenenej podstate a nezmeneným spôsobom nás všetkých oslovuje.......... a to je L Á S K A ! ()

Frenegonda

Kvílející hudba... děs v očích všech zúčasněných... nedokázal jsem se na to dodívat ani na jeden zátah. Takže poetika se v mém případě nekonala. ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011