Což takhle dát si špenát

• angličtina How About a Plate of Spinach? (více)
Z natáčení
Československo, 1977, 86 min

Scénář:

Miloš Macourek

Hudba:

Karel Svoboda

Vladimír Menšík, Jiří Sovák, Iva Janžurová, Michal Kocourek, Ondřej Hach, František Filipovský, Ivana Maříková, Petr Přívozník, Stella Zázvorková (více)

Hrdiny bláznivé komedie plné krkolomných absurdních zápletek, záměn, zmatků a rozuzlení jsou meloucháři Jarda Zemánek a Franta Liška, kterým nic není svaté. Sotva se dostanou z vězení, kde se ocitli kvůli nepodařené krádeži lihu, už jedou v další levotě. Oba výtečníky si totiž najme majitel kosmetického salónu Netušil, spolčený s docentem Mlejnkem z výzkumného ústavu, kde právě vynalezli přístroj k regeneraci starých dojnic. Netušil chce získat přesnou kopii přístroje, která má bohatým paničkám vracet ztracené mládí. Má to ale háček. Kdo chce léčebnou kúru podstoupit, nesmí v kritické době jíst špenát, který účinky přístroje znásobuje… (Česká televize)

Yardie

Film mě v mládí minul a viděl jsem ho až nyní, v pokročilejším věku (téměř 34 let). A musím říct, že jsem čekal mnohem, mnohem, mnohem více, dle slova "klasická", které tuto komedii (tedy "komedii") provází. Naprosto mě to nebavilo, zasmál jsem se tak 5x u velmi dobrých hlášek, resp. dialogů. Zbytek je jen změť scén, které mě absolutně nebavily. Je to velké zklamání a divím se, že jsem to dokoukal. Ale zajímalo mě, jak to dopadne. Ty dvě hvězdičky jsou spíše za ansámbl skvělých herců a možná za něco, co tam je, ale já to nenašel. Howgh! ()

Brejlil

Tohle není nejlepší macourkovská komedie i přes tradičně absurdní nápad a spoustu martnotratně rozhazovaných gagů a vtipů. Pokusy sledovat překombinovanou zápletku mně vždycky velmi rychle unaví, pak vypnu a nějak nejsem schopen ty perly (které tam nepochybně jsou) hledat. ()

chalp

Jedná z mála českých komédii pri ktorej som sa vcelku pobavil.Bohužiaľ slabá réžia a hnusná kamera mi bráni ísť vyššie. ()

Pevek2

Filmografie Vaclava Vorlicka a Milose Macourka jasne dokumentuje, jak se menila dobova atmosfera. Zatimco v jeste takovem Pane vy jste vdova mel svet sarm a vtipy byly provokativni, Coz takhle dat si spenat je uz jen lidova (i kdyz relativne zrucne vyrobena) veselice. Zvraty se daji trosku predvidat. Nejvic me ale vadi jakesi pritakani tomu, ze vlastne kradou vsichni. ()

Hepy13

Tenhle chutnej film by nám mohl závidět i Pepek námořník. Společně třeba s Adélou a Mráčkem, další totálně střelená komedie zlatého doby české kinenematografie. Však kdo by neznal ústřední píseň, Izabelu Lopézovou, a nebo třeba v jakém jiném českém filmu uvidíte malýho Menšíka a Sováka? ()

Vesecký

Tahle komedie nevzbuzuje tolik úsměvu jako jiné Vorlíčkovy filmy. Příběh o omlazovacím přístroji, který někdy omlazuje až moc a s přítomností špenátu navíc zmenšuje. Film o tom, že krást se nemá. Čili trochu sci-fi (nenávidím sloovo fantasy), trochu satirická komedie, místy překombinovaná, ale s překrásnými triky i nápady. A Janžurová jako mimino bylaskvělá. Slabší čtyři hvězdičky. Docent Mlejnek není mým příbuzným. Jo, a ze špenátu se mi otáčí žaludek na dálku. ()

J R C Pecuchet

Skvělá komedie, propracovaný scénář, výborně obsazená. Kam se hrabou dnešní produkce !!! Ve filmu září Iva Janžurová, Vladimír Menšík a Jiří Sovák. Jeho věta na konci filmu, kdy jsou s Vladimírem Menšíkem ukryti v kremroli " Celej život krást a pak být ukradenej " je NESMRTELNÁ !!! ()

zdeny99

Maraton nepředvídaných situací, který může nastat, když sníte trošku špenátu při omlazovací kúře. Z dospělých se stávají malé děti a z dětí dospělí. A tak si dva kluci vykládají v parku, že čekají s Vilmou dítě anebo dospělá Janžurka s rozumem batolete běhá v restaruci po stolech. Spojení Vorlíčka s Macourkem tady skutečně zafungovalo a výsledkem je tahle slavná čsl. komedie s neméně slavnou písní Jiřího Schelingera. [24513. hodnocení, 315. komentář, 74%] ()

Lapacka

Vzhledem k tomu, co uměli ve stejné době natočit Smoljak se Svěrákem nebo J. Menzel, je tenhle film jenom taková banalita. Série vtípků bez většího přesahu. Jednou za deset let se na to podívat dát, pokud má někdo v oblibě humor jako z humuristického týdeníku Dikobraz blahé paměti, tak možná i častěji. Jestliže režiser tohoto filmu později točil pohádky a filmy pro děti, pak udělal jedině dobře. ()

tragos

Úspěch této komedie jsem nikdy úplně nechápal. To jediné, co v ní opravdu stojí za to, je titulní píseň Jirky Schelingera. ()

agassi68

Tak už zas něco! Komické situácie vyplývajúce z neustálych zmien veku a vizáže vás nenechajú na pochybách, že je tu zlatá éra českej komédie na čele z Menšíkom, Sovákom,Janžurovou,Filipovským atď. Každoročne opakované a stále svieže a vtipné! ()

Andronikos

Je to celé také nejaké podivné a častejšie skôr vážne až nudné než zábavné. Pár plusových momentov by som tu našiel, ide však v podstate len o to, že som videl niečo, na čo z komédií, nota bene československých, nie som zvyknutý: takmer explicitná erotika, absencia happy-endu a surový úplny záver, nesympatické hlavné postavy (z ktorých jednu hrá Menšík!). Uvedené skutočnosti si síce vážim, zároveň ale prispeli k môjmu nedobrému záverečnému pocitu, ktorý sa nateraz do hodnotenia filmu premieta tak, ako sa premieta... ()

Rathalos

Kult ceskoslovenskej kinematografie,taketo komedie ako je tato sa uz nikdy nenatoci,vsetkych tychto hercov povazujem za superstars,dnesni herci sa mozu od nich ucit...:-) ()

Denny

Fantastická komedie, kde více než triky zaujmou a pobaví herecké proměny, zejména Ivy Janžurové. Herci se při natáčení určitě pěkně "vyblbli". ()

Joeey

Bezpochyby zdařilá komedie. Originální humorná sci-fi zápletka (regenerační přístroj), stejně tak gradace příběhu. A ta malá role šéfkuchaře (Petr Nárožný) nakonec působí jako výrazná, protože ta soda, kterou mu dal nespokojený host Carlos (Petr Kostka), je nezáviděníhodná. ()

pravo

NO ALE URČITE HO POZNÁTE. NOSÍ TAKÝ BLEDOMODRÝ PLÁSŤ. Hlavnými hrdinami sú dvaja rozkrádači socialistického majetku – trocha sa čudujem, že komunisti povolili film s pomerne zhovievavým pohľadom na rozkrádanie majetku. Komédia je obsadená hereckými legendami československého filmu ( Sovák, Menšík, Janžurová, Filipovský, Zázvorková,...) a tvorcovia tiež patria k špičke( Macourek, Vorlíček) a výsledný efekt je, že i napriek slušnému časovému odstupu od vzniku, tak táto komédia nás dokáže veľmi dobre pobaviť a na chvíľu zabudneme na každodennú realitu. Ide o bláznivú komédiu na ktorej sa mi najviac páčil originálny záver, keď všetko relatívne dobre dopadlo. Alebo nie? CELÝ ŽIVOT KRADNÚŤ A POTOM BYŤ UKRADNUTÝ. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr