Což takhle dát si špenát

• angličtina How About a Plate of Spinach? (více)
TV spot
Československo, 1977, 86 min

Scénář:

Miloš Macourek

Hudba:

Karel Svoboda

Vladimír Menšík, Jiří Sovák, Iva Janžurová, Michal Kocourek, Ondřej Hach, František Filipovský, Ivana Maříková, Petr Přívozník, Stella Zázvorková (více)

Hrdiny bláznivé komedie plné krkolomných absurdních zápletek, záměn, zmatků a rozuzlení jsou meloucháři Jarda Zemánek a Franta Liška, kterým nic není svaté. Sotva se dostanou z vězení, kde se ocitli kvůli nepodařené krádeži lihu, už jedou v další levotě. Oba výtečníky si totiž najme majitel kosmetického salónu Netušil, spolčený s docentem Mlejnkem z výzkumného ústavu, kde právě vynalezli přístroj k regeneraci starých dojnic. Netušil chce získat přesnou kopii přístroje, která má bohatým paničkám vracet ztracené mládí. Má to ale háček. Kdo chce léčebnou kúru podstoupit, nesmí v kritické době jíst špenát, který účinky přístroje znásobuje… (Česká televize)

Nocturno culto

Paráda, dlouho jsem to neviděl a zjišťuji že to byla chyba ...Bezvadně zahrané dílo!!! Plně využitý potenciál. .Menšík se Sovákem naprosto excelují ..spousta vedlejších rolí s nejlepšími herci té doby .. ()

Likan7

Dost možná bych šel i níže, ale posledních 20 minut je fakt povedených a u řádění malý Markétky jsem se vyloženě bavil. Český film a speciálně komedie nám šli perfektně, budiž důkazem tolik nesmrtelných filmů, ale tohle šmrncnutí se sci-fi mi prostě nesedlo. Nepřijde mi to tak dobrý, jako to český národ dělá. Ze začátku jsem i dost tápal. Z těchhlech klasik pro mě rozhodně nejslabší záležitost se sexy Ivou Janžurovou pobíhající jen v košilce. ()

Inozuka

Největší mazec je Vokoun, Carlos, Juan a Richard. Také scéna s dědkem v parku je super... Jinak ale spíš takový lepší průměr. Vždycky mě trochu vadil ten zvláštní závěr. Normálně mám rád, když film neskončí happy endem, ale ke komedii to moc nepasuje. ()

Wyrdas

Od té doby miluji špenát. Vážně, když se umí udělat, je to úplně jiné kafe, než nám cpali na ZŠ. Menšík, Sovák, Nárožný, Janžurová a další filmové ikony našeho herectví, kterým dnes nikdo z našich současníků nesahá ani po kotníky. A to ani kdyby se nechali zmenšit a měli kotníčky "cenťák" nad zemí. Rozhodně film, který nezapadne ani po sto létech. Což se s dnešními filmy nedá zkrátka srovnávat. V kategorii skutečných komedií a pravého herectví tedy stojí "Špenátovka" na piedestale a směje se přímo pětihvězdičkově! ()

TSZ

No docela píčovina, ale díky silnému hereckému obsazení se u toho člověk alespoň občas zasměje.A titulní song je extrémně nakažlivý :-) ()

Peck

Rokem 1977 začíná normalizace - nedivme se, že i tahleta komedie je tím zasažena. Kdo ví, co museli pánové Vorlíček a Macourek obětovat cenzuře... Ale pořád se na to dá koukat :-) ()

Tiiso

Vorlíček není tak silný jako Lipský a proto ten film natolik dobře nevyzní. Já vlastně ani nevím proč, asi styl vyprávění nebo navozená atmosféra. ()

celticek

Česká klasika,která vždy pobaví. Aspoň teda mě.Že jsem si radši nevzala toho Vokouna - ten pořád mluvil jenom vo dítěti:) ()

Godhaj

,,Můžu pane Liška?“ ,,Opovaž se! Já nechci bejt v deseti letech dědečkem.“ Komedie s dobroučkým špenátem a zmenšováním a omlazováním a neustálou záměnou postav mě docela bavila. Nejvíce se asi povedlo omlazení ústředního dua Menšík-Sovák a jejich dva mutující výrostci zajímající se o důchodové pojištění. Další postavy a jejich karamboly už tak zábavné nejsou, to platí hlavně o jihoamerických postavách, které mi přijdou trochu mimo. Suma sumárum je to však dobrá komedie, která však o třídu níž asi díky scénáři, který není tak nabušen vtipy. ()

Stanix

"Vokoun! Já to tušil! To se ti hodilo, když jsem tady maloval a teď von si sem bude chodit vyhřívat kostru!" Klasická česká komedie, zasvěcená největší a typicky "české" neřesti: "kradení", díky čemuž je její atraktivita téměř nesmrtelná. ()

rottik-cb

Nejvyšší pocta čecháčkovstí pod úderným a nechutným heslem „Kdo nekrade, okrádá rodinu.“ Nechci se nikoho dotknout, ale vtipné momenty jde v téhle „komedii“ spočítat na prstech jedné ruky (a jak praví klasik, ještě jich pár zbyde volných), děj je překombinovaný a přesto nudný. Jančurová přehrává, ostatní herci se sice snaží, ale strašlivý scénář (a vůbec námět) nemohou zachránit. Nejlepší na filmu jsou bohužel úvodní titulky a ústřední píseň. Nechápu vysoké hodnocení zde a vůbec oblíbenost mezi českým národem. „Co děti?“ „No co, řekli jsme, že jsme adoptovali sirotka, tak řekneme, že jsme adoptovali dva.“ Hm. ()

topi80

Macourek s Vorlíčkem a další gejzír nápadů vycházejících z jednoho vykutáleného vynálezu. Tradičně promyšlené, vypointované, vygagované a vtipné. ()

Rattlehead

Jedna ze špičkových českých veseloher sedmdesátých let. Opět se ukazuje, jak je v tomto žánru zásadní skvělý scénář a výborní herci. V tomto případě je až neskutečné, jak dobří a výrazní herci zde mají vyloženě vedlejší role - Nárožný, Štekl, Růžičková... Dnešní oblíbení herci by v sedmdesátých letech se svým netalentem nemohli u filmu ani držet klapku, tak jsou nemožní! ()

Ex_Machina

Milovaný aj zatracovaný špenát. Zatracovaný každým malým dieťaťom už z princípu a milovaný každým dospelákom. Veď čo je viac ako špenátová omáčka, domáci knedlík, v tom vajíčko na mäkko a celé to spláchnuť dobrou plzňou. No v tomto filme dostáva špenát úplne iný rozmer. Pokiaľ sa rozhodnete ožiariť revolučným strojom zameraným na omladenie, tak si ho rozhodne nedávajte, inak bude efekt pomerne nevyhovujúci. Tento filmový klenot má výborných hercov nedávnych časov minulých, ktorí hrajú ako o dušu a o zápletku a srandu sa tu nejde ďaleko. A keď budem najbližšie v nejakej nóbl reštike, tak mám v pláne položiť čašníkovi prostú otázku „ a což takhle nejaký špenát, máte ?“ ()

Mykhaluu

Ten šokující konec mě vždy znova šokuje! Ale jinak mňam! Tenhle crazy špenát můžu! :) Hlavně scénu, kdy se omlazení Menšík se Sovákem baví o tom, že s Vilmou čeká dítě! Taky scénu s nákupem kalhot a žárlivá scéna! "Ten chlapec říká, že Vás miluje, Vilmo!" :-D :-D A neurotický šéfkuchař Nárožný je taky k sežrání! :-D A vůbec!:) ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr