Což takhle dát si špenát

• angličtina How About a Plate of Spinach? (více)
TV spot
Československo, 1977, 86 min

Scénář:

Miloš Macourek

Hudba:

Karel Svoboda

Vladimír Menšík, Jiří Sovák, Iva Janžurová, Michal Kocourek, Ondřej Hach, František Filipovský, Ivana Maříková, Petr Přívozník, Stella Zázvorková (více)

Hrdiny bláznivé komedie plné krkolomných absurdních zápletek, záměn, zmatků a rozuzlení jsou meloucháři Jarda Zemánek a Franta Liška, kterým nic není svaté. Sotva se dostanou z vězení, kde se ocitli kvůli nepodařené krádeži lihu, už jedou v další levotě. Oba výtečníky si totiž najme majitel kosmetického salónu Netušil, spolčený s docentem Mlejnkem z výzkumného ústavu, kde právě vynalezli přístroj k regeneraci starých dojnic. Netušil chce získat přesnou kopii přístroje, která má bohatým paničkám vracet ztracené mládí. Má to ale háček. Kdo chce léčebnou kúru podstoupit, nesmí v kritické době jíst špenát, který účinky přístroje znásobuje… (Česká televize)

Nivenx

Vorlíček na vrcholu své režijní kariéry, kdy byl originální as pořádnou dávkou nadsázky, je tohle skvělá komedie, kde Menšík hlásí jak se patří. ()

andrii

Ve Vorlíčkově filmové krajině, i na malém prostoru, svou přítomností okouzluje. Jaroslav Drbohlav – příslušník VB v rozhalené uniformě. ()

otík

Tento film není tak nahláškovaný jako jiné od Vorlíčka a Macourka a opět jde o hodně ujeté téma, ale i tak je to nesmírně vtipné, zábavné a hlavně herecky velmi přitažlivé. A ústřední písnička je kapitola sama pro sebe. To je prostě bomba. ()

Radiq

To jsou fofry. Člověk se ani nestačí rozkoukat a už jsou tu ty šílenosti, na které je Macourek expert. Jediná nevýhoda je to strašné množství postav - musíte být pořád ve střehu. Chvíli polevíte a unikne vám nějaká souvislost, kvůli které se přestanete chytat v detailech. Ale teda Hotel Imperial se moc nepředvedl - nefungující dveře na fotobuňku, kuchař vyloženě nepozorný a ten skandál v restauraci - styďte se, chch! No a ti kluci, co hráli mladýho Sováka a hlavně Menšíka (Michal Kocourek), ti byli skvělí. Jinak co se týká Schelingerovy písně, tak kromě notoricky známého refrénu "Což takhle dát si špenát, špe-špe-špe-špe-špe špenát. Králem květin je špenát, ten zeleňoučký špenát." je zbytek textu strašná debilita, pokud jste si toho nikdy nevšimli: "Na talíř, když šéfkuchař ho dává, dává nám, strávník volá vivat, hurá, sláva - špenát mám. | Zdroj vitamínů skýtá, to organismus vítá, elixír mládí skrývá, uvěří, kdo se dívá. | S tělem tvým pak energie mává, mává dál, on se zdrojem inspirace stává, stává vám. | Ženšen ten je proti němu sláma, vím to sám, špenát baští sportsman, dítě, dáma, též si dám." A k tomu navíc ženské vokály: "Co chceš více - chop se lžíce!" chch. Raději ten text prostě nevnímat... ()

Decker

Moje oblibena komedie se skvelou uvodni melodii Jiriho Schelingera. Obzvlaste vypeceny je Petr Narozny v roli sefkuchare, ktery ma neustaly konflikt s jednim hostem (Petr Kostka tusim). Jednoznacne jedna z tech povedenejsich socialistickych komedii. ()

fantoci

Výborná, notoricky známá, česká komedie nepostrádající černý humor. Máme vůbec v dnešní generaci herců taková esa, jako byli Menšík, Sovák, Větrovec, Zázvorková, Řanda, Filipovský, Janžurová, Lír, Kopřiva, Růžičková. Tedy herci, který umějí hrát i grimasami? Často je postrádám. ()

filmmovier

Celá legendární sestava těch nejlepších herců i v těch nejmenších rolích v jedné z nejlepších českých komedií. Tohle je prostě nestárnoucí klenot, Macourek a Vorlíček vážně uměli. A kdo si alespoň jednou nezpíval úvodní píseň? Za mě 85%. ()

Sfinkter

Ústřední píseň je notoricky známa, ale trochu mi leze na nervy, díky bohu je alespoň v podání Jiřího Schellingera. Vorlíčkovy filmy mají myšlenku a člověk se poměrně dobře zabaví, navíc když vidíte nejlepší české herce. ()

Tyny

Občas je potřeba podívat se i na ty méně logické a záživné filmy, jako je třeba tento. Přesto se jeho sledování nevyhnete, jelikož je to prostě starý český klasický film. ()

LadyPupu

Jarda Zemánek a Franta Liška forever :-) Obsazení a herecké výkony snů, vtipné dialogy ("To je jehně? To je dítě!"). Silné 4 *. Pět nedám, protože mi hrozně vadí scéna s Janžurovou á la miminem. Jinak perfektní film. ()

Helmutek

Pořád je to slušný, skvělý jsou kupodivu třeba i dětský verze Sováka a Menšíka, o tradičně hvězdnym obsazení ani nemá cenu mluvit. Pár skvělejch momentů, spousta skvělejch hlášek a absurdit, z filmů s Macourkovym scénářem se mi ale Špenát zdá nejmíň zajímavej. ()

Lachtaan

Jak já miluju postupné sledování starých českých filmů, které dokázaly na těch nejjednodušších a nejpodivnějších zápletkách stavět ty nejvtipnější zážitky. ()

lennyd

Jarda Zemánek (Vladimír Menšík) a Franta Liška (Jiří Sovák) se hned po propuštění z vězení, kam se dostanou za nepodařenou krádež lihu, řítí do dalšího průšvihu. Najme si je docent Mlejnek z výzkumného ústavu, který s majitelem kosmetického salónu chtějí ukrást přístroj na omlazování dojnic, který se ve výzkumném ústavu vyvíjí, a použít jej pro účely kosmetiky. Přístroj má ale jednu drobnou vadu - po jeho aplikaci nesmí objekt pozřít špenát, jinak jsou účinky záření mnohonásobně znásobeny... Další z klenotů zlaté éry československého sci-fi filmu, a opět za ním stojí duo Miloš Macourek a Václav Vorlíček. Velmi originální scénář a téměř stoprocentní herecké obsazení tehdejší éry (Menšík, Sovák, Filipovský, Zázvorková, Somr, Nárožný, Sloup) kazí snad jen několik málo až příliš předvídatelných scén (rvačka v hotelu Imperial při honbě za přerostlým miminem a obnaženou Ivou Janžurovou...). Ale to mi rozhodně nezabrání se na film podívat kdykoliv se naskytne příležitost... ()

pytlik...

Film trpí tím, že se v něm nevyskytuje žádná kladná postava, ke které by člověk mohl cítit sympatie. To je samý zloděj, podvodník, skorovrah, popř. chovatel dobytka. Jediný, kdo měl trochu náběh na kladnost, byl Nárožný, kdyby si to ovšem neskazil svým šlendriánstvím, tím chybějícím knoflíkem na úboru. ()

dANo

Jedna z tých menej vydarených fantasy komédií, ale aj napriek tomu je to stále nadpriemerné dielo, kde sa nájdu skvelé zábavné pasáže. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr