Což takhle dát si špenát

• angličtina How About a Plate of Spinach? (více)
Z natáčení
Československo, 1977, 86 min

Scénář:

Miloš Macourek

Hudba:

Karel Svoboda

Vladimír Menšík, Jiří Sovák, Iva Janžurová, Michal Kocourek, Ondřej Hach, František Filipovský, Ivana Maříková, Petr Přívozník, Stella Zázvorková (více)

Hrdiny bláznivé komedie plné krkolomných absurdních zápletek, záměn, zmatků a rozuzlení jsou meloucháři Jarda Zemánek a Franta Liška, kterým nic není svaté. Sotva se dostanou z vězení, kde se ocitli kvůli nepodařené krádeži lihu, už jedou v další levotě. Oba výtečníky si totiž najme majitel kosmetického salónu Netušil, spolčený s docentem Mlejnkem z výzkumného ústavu, kde právě vynalezli přístroj k regeneraci starých dojnic. Netušil chce získat přesnou kopii přístroje, která má bohatým paničkám vracet ztracené mládí. Má to ale háček. Kdo chce léčebnou kúru podstoupit, nesmí v kritické době jíst špenát, který účinky přístroje znásobuje… (Česká televize)

GaleW

Další česká nadčasová klasika. Spojení pánů Vorlíček a Macourek nemá chybu, a proto i tato crazy lehce sci-fi komedie boduje i po mnoha letech a pořád se určitým scénám smějeme. „Malý Menšík“ je kouzelný a herecký výkon Ivy Janžurové při honičce v restauraci… co dodat. ()

brzozin

Další crazy sci-fi komedie z dílny Vorlíčka. O stupeň horší, než excelentní Pane vy jste vdova. Ono je problém natočit dvakrát totéž téma. Projevuje se to například v dosti značné frekvenci nudných a nezajímavých scének a nedotažených gagů. Ovšem hlavně díky úžasné Ivě Janžurové a duu Sovák - Menšík je i tato komedie nestárnoucí klasikou. ()

RigorMortis

Československé komédie mám rád, absurdný humor taktiež, no toto ma bohvieako neoslovilo. Titulná skladba je klasika, to je však asi jediné pozitívum, ktoré som na tomto filme našiel (možno až na pár vtipných momentov). ()

AlexUnited

Niektoré staršie české komédie (táto nie je výnimkou) zvyknú mať jeden nedostatok - konce bývajú často úplne nedotiahnuté a nedopovedané. Inak slušná zábava, ktorá graduje najmä s blížiacim sa záverom a preto ešte raz škoda toho useknutého konca. Menšík a Sovák boli páni herci ale dobré vedľajšie postavy tu stvárnili aj Petr Kostka a Petr Nárožný ako smoliarsky kuchár. Titulná vysoko optimistická pieseň od Jiřího Schelingera sa mi po zhliadnutí tohto filmu páči ešte viac. ()

maoc

Povedená taškařice, kterou ovšem prolézá (nejspíše nutná) podpora režimu prostřednictvím potírání jeho nešvarů (rozkrádání socialistického majetku), což můj úsměv poněkud křiví. ()

ostravak30

Tak já ty socialistické komedie miluju a to i přesto, že jsem se narodil v roce 1988 a směju se jim stále. Hlášky typu: "Zas už něco", jsou nezapomenutelné. Mě rozesmívá již jen Iva Janžurová, která stále něco vysvětluje dětem, Josef Somr, neustále si upravující pěšinku či Petr Kostka, který to hraje skvěle. A brilantnost herců se projeví lehce. Stačí, když herec hraje ve filmu jen chvíli nebo pouze v několika záběrech a stejně si jej zapamatujete. A kuchaře v podání Petra Nárožného nelze zapomenout. No a V. Menšíka a J. Sováka jsem si schválně nechal na konec. K těm není třeba nic dodávat. K tomu legendární Schelingerova píseň. Já jsem spokojen a vždycky se znova a znova pobavím. Rozhodně znám špatné socialistické komedie, ale tahle k nim nepatří. ()

george82

Vorlíčkovo Sci-fi, které nemá chybu. :) Filmy s tím starším datem vzniku neměly naprosto chybu. Nic lepšího se tehdy snad ani nedalo sledovat. ()

PlayEasy

Tohle je opravdu škoda... Milujeme československé klasičky (je pravda, že dáváme přednost obyčejným komediím před Sci-Fíčkama), ale toto nám kupodivu až tak nesedlo. Je to absolutně "sireálné" tentokrát ale nikoliv milé :-) Je pravda, že československé hvězdičky na plátně září, ale přesto si myslíme, že z toho Vorlíček mohl vytěžit mnohem mnohem víc :( 55% Musíme přidat z nostalgie... 60% ()

johnny01

Příběh a jeho vyústění je sice opravdu velmi originální, ale nějak mě to zas až tak neoslovilo. Ve fimlu sice jsou vtipné momenty, ale je jich spíše pomálu a někdy je to skoro až trapné. Fungování přístroje (včetně urychlovače) je takové polozatajené a obtížně pochopitelné. Asi to šlo natočit lépe. ()

MartinTerran

Vtipné Československé scifičko. I z dnešního pohledu jde o zábavnou podívanou, která má dobrou zápletku a zamotává se to stále víc. Konec mě dost překvapil. Hodnocení: 76/100. ()

Pitryx

Skvělá věcička která zaručeně pobaví vždy a za všech okolností. Mino Menšík je kouzelný, stejně jako paní Janžurová v noční košilce. Záměny, gagy, legrace. Pan Macourek prostě scénáře uměl, to se mu nedá upřít. Když to pak chytne do rukou takový režisér lidové zábavy jako pan Vorlíček, o výsledku nelze pochybovat. ()

PAVLIS

A milé děti budete-li krást, sní vás bernardýn… Další bláznivina tandemu Vorlíček/Macourek, která má sice slušný námět, hvězdné herce nebo hitovou úvodní melodii, ale vtipná je jen párkrát a na rok 2024 je už příliš rozvleklá. ()

majk_n

Výborná komedie, kterou již asi jen tak nenatočíme. Není tu už žádný Menšík a Sovák. Role I. Janžurové je fantastická. ()

(fjw)

Děsná slátatina, ale vždy umřu smíchy:) Navíc výborná hudba od Karla Svobody a tradiční skvělé herecké výkony Sováka, Menšíka, Janžurové a další:) A navíc tu exeluje v malé roličce hotelového kuchaře Petr Nárožný. (Já jsem řikal JAKO Z NEMLUVŇETE!) :) ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr