Dívka na koštěti

Pohádka / Komedie
Československo, 1971, 76 min

Předloha:

Hermína Franková (kniha)

Petra Černocká, Jan Hrušínský, Jan Kraus, Vlastimil Zavřel, Michal Hejný, Jaromír Spal, Vlastimil Hašek, Vladimír Menšík, František Filipovský, Zdeněk Dítě (více)

Komu by se chtělo být tři sta let po škole. Mladé čarodějnici Saxaně rozhodně ne. A tak není divu, že využije první příležitosti a uteče do světa lidí. Ředitel školy za ní vyšle starého vysloužilého upíra, aby ji hlídal a přivedl zpět. Jenže Saxana po návratu nijak netouží a jedinou její starostí je sehnat babské ucho. Stačí totiž lok odvaru a cesta zpět mezi pohádkové bytosti je navždy uzavřena. Protože však byla vždycky nepozorná, netuší, že nejde o opravdové babské ucho, ale o bylinkový vývar z šalvěje přeslenité. Mladá čarodějnice se dostane do řady potíží. Nejprve s partou Mikiho Rouska a nakonec i na psychiatrii. Její pobyt mezi lidmi je poznamenán řadou zdařilých i nepovedených kouzel, ale také poznáváním zcela nového citu - lásky, zejména díky sympatickému Honzovi. (TV Nova)

Xeelee

Inteligentní a vtipná pohádka (jedna z mála) se skvěle vypointovanými scénami a propracovaným prostředím, ale v závěru na mě působila poněkud nedotaženě. ()

SOLOM.

Petra Černocká byla sakra pěkná ženská a role rošťandy Saxany se zhostila velmi dobře. Příběh má své osobité kouzlo, především díky bláznivému dobrodružství mladé čarodějky ve světě lidí a ani po tolika letech neztratil nic ze svého půvabu. Všichni zúčastnění podali velmi slušné herecké výkony, Růžičková v blázinci je nezapomenutelná, stejně jako mladý grázlík Kraus. I zde se urodilo množství trefných hlášek, kterých tu skutečně bylo požehnaně. ()

eraserhead666

Člověk skoro až zapomněl, jaká to je sranda. Spousta dnes již starých herců tehdy v mladém podání. No jo, ono už to za chvíli bude celé půl století. ()

duklak2

Nezvyklé a pro většinu překvapivé obsazení zpěvačky Petry Černocké do hlavní role čarodejnice na koštěti většinu asi překvapilo. Je to výborná pohádková komedie, která pobaví dodnes. Skvělý Jan Hrušínský s Janem Krausem. Jen se trochu obávám z pokračování, které vyjde příští rok. ()

PROROK14

Ďalší z mojich obľúbených CZ/SK filmov. Rozprávková komédia plná výborných scén na ktorých som sa neskutočne bavil. A takú knihu kúziel by som mal rád doma. ()

BoPo

Každý má nejaké filmy, ktoré všetci ostatní žerú, chvália ich, majú k nim nostalgické spojenie, ale jemu prídu obyčajné, nijako zvlášť zaujímavé. Pre mňa je jedným z takýchto prípadov práve Dívka na koštěti. Nie je to prúser, má to svoje fajn miesta, ale ako celok nič moc. Harry Potter komunizmu s vtedy peknou Černockou. ()

Litsarch

Osobně tento film řadím do zlaté sbírky české kinematografie. Krásná filmová pohádka. Skvělý výkon Petry Černocké a neméně dalších herců. Vtipné, s kvantem skvělých nápadů, dobře natočené. Moc krásný film na který by se nemělo zapomenout. ()

Terva

CITÁT - Jé, vy jste moje sestra? Tak to je váš tatínek taky netopýr........... Z odstupem času se mi příběh zdá jednoduchý a ikdyž jsem se tenkrát celkem slušně bavil, dnes už to nějako moc smíchu nevyvolalo. ()

svik

NO BYLO TO DOBRY , ALE NO NECO MI TAM CHYBELO BYLO TO MOC OBYCEJNY A NEOBYCEJNY FILM ,KDYZ SE NA TOM ZAMYSLITE TAK POCHLILY DOJDETE K TOMU ZE MYSLENKA BYLA SICE DOBRY ALE SCENR MOC NE A TO ME NA TO DOCELA I MRZÍ JAK SVIN ()

joehot

Není to špatná pohádka, ale do absolutní špičky mezi českými filmy rozhodně nepatří. Vlastně jsem jí nikdy moc nepřišel na chuť. ()

Marek1991

Petra Černocká bola svojho času nádherná žena a tá parochňa jej k tomu vtedy pridala. Škoda, že svojho času nemala viac účastí vo filmoch. Tento patrí medzi tie prvé čarodejnícke a ako rozprávka a komédia je obzvlášť čarovný. Treba uznať, že režisér a scenárista mali veľkú fantáziu a do toho hudba od Angela Michajlova a pekný a dôstojný film je na svete.Ostatné je už len na profesionalite, pridanej hodnote, absencii chýb a dynamike, kde neexistuje nuda. Ak to všetko zvážim, je to mierne nad priemerom. ()

corpsy

Čo iné, ako maximálne hodnotenie si film zaslúži. Kultová rozprávka, s na naše pomeri a dobu kvalitnou trikovou stránkou, kultovými hláškami a nadupaným dejom. Dnešné české a slovenské rozprávky mu nesiahajú ani po kotníky. ()

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora