Notář Karas je nesmělý starý mládenec, který úspěšně uniká vdavekchtivým ženám a večery občas tráví ve společnosti doktora Pacovského a Ing. Čádka. Netuší, že právě oni dva ho chtějí vlákat do podivné hry, která by ho ochránila před nástrahami žen, jež by se rády staly paní Karasovou. Například před veselou vdovou Růženkou Smutnou, která si dokonce našla pro svůj záměr spojence v panu Houžvičkovi. Karas má však oči jen pro svůj idol ženské krásy - pro obraz Dívky v modrém. Jednou večer se nechá tak unést, že vtiskne dívce na obraze polibek, a ta k jeho překvapení z obrazu vystoupí. Tím se však ubohý notář ocitne v poněkud prekérní situaci a rozhodne se vydávat ji za svou neteř, komtesu Blanku z Blankenburgu. Den ode dne pak ve stále zamilovanějším doktorovi roste žárlivost na Blančiny ctitele, kteří si v jeho domě podávají dveře. A pak se jednoho dne dívka v modrém vrátí do obrazu, i když ne nadlouho. Vyjde totiž najevo, že Blanka se ve skutečnosti jmenuje Vlasta, není komtesa, ale studentka filozofie, a komedii sehrála na přání Karasových kamarádů Čádka a Pacovského. Znamená to konec lásky? (TV Nova)

blackrain

Lída Baarová byla jako komtesa Blanka z Blankenburgu opravdu okouzlující a ta staročeska mluva, ta stalo za to. Nebyla ani tak afektovaná a prokenná, což bylo fajn. Oldřich Nový byl jako vždy výborný. U něho snad ani není možné očekávat něco jiného. Nápad celkem originální. Sice trošku naivní. To oceňuju. ()

swed

Kouzelná romantika, šarmantní Nový a krásná Baarová. "Dívka v modrém" je vrcholem Vávrovy kariéry a dost možná i mým vůbec nejoblíbenějším filmem pro pamětníky ("Kristián" promine). 10/10 ()

decouble

Pod pokličkou laškovní české veselohry se skrývá příběh muže posedlého strachem ze sexuálního aktu. Až zhmotnění jeho tajných erotických fantazií (kterého ho prve vzrušovaly protože nemohyl ožít) přináší v jeho životě změnu. Vávra předběhl Hitchockovo Okno do dvora:-D ()

PogoJoe

Tahle stará česká komedie mě příliš nenadchla. Největší slabinu vidím ve scénáři. Je to milé, naivní, ale ne moc vtipné, spíše neslané, nemastné. Kvalitní herci podali kvalitní výkony, nicméně - existují lepší pamětníci... ()

togaf

Naprosto exelentní Lída Baarová. Její stará čeština a drzost s jakou se chovala jak dáma ze středověku byl prostě okouzlující. Tak okouzlující, že zcela zastínila Oldřicha Nového. ()

Skip

Krásná a okouzlující blanka. Kdo by se do ní nezamiloval na obraze i mimo něj. Velmi příjemná komedie. ()

Aleee89

Tento film jsem si vybrala kvůli Lídy Baarové. Chtěla jsem s každou ženskou ikonou českého prvorepublikového filmu, kam řadím právě i tuto herečku, vidět alespoň jeden film. Tuším, že toto je jedna z nejznámějších rolí Baarové. Byla krásná a kouzelná, naivně jsem všechno spolkla, takže můžu tvůrcům gratulovat, jak mě dokázali obelstít, ale bohužel, film Otakara Vávry me až tak nebavil a nezařadí se mezi mé nejoblíbenější. Zápletka měla krkolomné momenty, ale ve výsledku na mě film působil nemastně neslaně. ()

dyfur

...asi najlepší film Lídy Baarovej a jeden z najlepších O.Nového....obsah všetci poznáme - i po rokoch kvalitná komédia. ()

Linda.csfd

Něžný, křehký, lyrický příběh plný krystalicky čisté romantiky. Při scénách, kdy Nataša Gollová předčítá z knížky či Oldřich Nový promlouvá k obrazu, taju jak máslo na horké palačince. I hudba, jenž je podmanivější než parfém Opium od YSL něžně dokresluje poetickou atmosféru. Manýry Lídy Baarové a nesmělost Oldřicha Nového se potkávají v této jemné černobílé nádheře. ()

cariada

Velice pěkná veselohra o dívce z obrazu v podání Lídy Báárové (opravdu krásná žena). Která oživne a Oldřich Nový se může zbláznit radostí. Pěkná je tu staročeština ,kterou Lída mluví čimž vzniká řada vtipných situací. F.Kreuzman ,který náhodou taky pochází z Heliandy. Když si to tak rozeberem je to docela divná úchylka zamilovat se do obrazu. Oldřichu ještě ,že ta Lída oživla. ()

tomtomtoma

Komedie o starém mládenci, notáři Janu Karasovi (dobrý Oldřich Nový), který je neustále loven vdavkychtivými ženštinami až je nakonec uloven svoji "zhmotnělou" představou, ke které mu pomohl jeho přítel, doktor Pacovský (Bedřich Veverka). Jednoduchá, ale přesto celkem příjemná komedie se Slavkovským zámkem. Zajímavé role: vdavekchtivá Růžena Smutná (Nataša Gollová), neodbytná paní Smčínská (Růžena Šlemrová), která chce provdat svoji dcerku Slávinku (půvabná Sylva Langová), Karasovo sloužící Otýlie (Antonie Nedošínská) a Houžvička (Jindřich Láznička). A pak je tu filozofka Vlasta, která se úplně položí do role komtesy Blanky z Blankenburgu (Lída Baarová, kterou jako symbol krásy tehdejší doby nepříliš dobře rozumím). Oddychová komedie o starém mládenci, který dlouze odolává vábení žen, ale nakonec propadne touze po ženě. ()

C0r0ner

Oldřicha Nového už nemůžu ani vidět po všech jeho identických rolích s max dvěma výrazy tváře. Samotný film je takový ten černobílý naivní standard, který mohl být fajn tak možná pro generaci mých rodičů, ale dnes už podle mého nemá co nabídnout. 40% ()

zette

Tak misty to vtipne je, to jo. Scenar je ale slaby a davat vysoke hodnoceni jen pro to, ze je to film pro pametniky s tak dobrym hereckym obsazenim... ()

dr.fish

Námět filmu je natolik geniální, že se nemohu ubránit dojmu, že byl využit jen napůl. Rozjezd je velkolepý, ve třetině film začne stagnovat a překvapivě je to Oldřich Nový, který svou roli nezvládá a není tentokrát králem parketu. Baarová dokazuje, že umí i náročnější role, ale film se spíše nese v té lehčí rovině a do neklidných vod se raději nepouští. Vávra má rozhodně daleko na víc, jsem spíše zklamán. Přesto stojí za vidění, vracet se k Dívce v modrém ale asi nebudu...29.5.2011...70% Nakonec jsem se k filmu vrátil a zvyšuji na 90%. Asi jsem prvně neměl tu správnou náladu. 8/2012 ()

otík

Jeden z nejlepších a nejkrásnějších filmů pro pamětníky. Příběh ženy, která se kvůli lásce stane obrazem a okouzluje Oldřicha Nového, je nádhernou potěchou pro duši. ()