Temné slunce

Československo, 1980, 133 min

Otakar Vávra

Předloha:

Karel Čapek (kniha)

Radoslav Brzobohatý, Rudolf Hrušínský, Magda Vášáryová, Jerzy Kamas, Luděk Munzar, Nóra Németh, Jozef Adamovič, Vladimír Šmeral, Günter Naumann, András Bálint, Lenka Pichlíková, Sándor Szabó, Jaroslav Radimecký, Vasilij Lanovoj, Ota Sklenčka, Heinrich Schramm, Milan Riehs, Eliška Sirová, Jana Břežková, Lenka Machoninová, Vladimír Kratina, Alexej Okuněv, Karel Chromík, Jan Přeučil, Zdeněk Kutil, František Pokorný, Rudolf Fleischer, Karel Urbánek, Petr Sedláček, Markéta Fišerová, Emma Černá, Beata Znaková-Drotárová, Miroslav Krejča, Václav Brtna, Luděk Löbl, Eva Asterová, Jan Klár, Vladimír Kloubek, Jiří Fajt, Josef Hejzlar, Lucie Horáková, Petr Klír, Zbyněk Krákora, Miroslav Lahoda, Lenka Lajčíková, Zdeněk Plavec, Stanislav Sedlařík, František Stupka, Jaroslav Šanda, Zdeněk Šiška, Karel Vítek ml., Pavel Želízko, Jiří Klem, Simona Chytrová, Oldřich Semerák, Jaroslav Tomsa, Karel Vítek st., Markéta Sodomková, Jaroslav Šebek, Jiří Kasík, Petr Sedlák, Josef Píša, Stanislav Benda, Petr Drozda, Zdeněk Havlík, Miroslav Jíra, Jiří Klenot, Libuše Kosová, Antonín Kramerius, Jiří Kraus, Pavel Myslík, Ladislav Lahoda, Josef Hrubý, Karel Engel, Jindřich Sejk, Zdeněk Srstka, Jaroslav Klenot, Rudolf Dvořák, Ladislav Sýkora, Vlasta Fialová, Jitka Havlíčková, Josef Pech, Květuše Zemanová, Vladimír Čumpelík, František Jákl, Gustav Jankovský, Jiří Kalenský, František Linhart, Jiří Vach, Jarmila Gybasová, Karel Kocman, Alois Kříž, Jan Neumann, Stanislav Tůma, Jan Váňa, Vítězslav Bouchner, Karel Červinka, Jana Drastíková, Marie Dudáková, Vladimír Jícha, Petr Kosek, Vratislav Mikšaník, Alena Novotná, Marta Kaňovská, Pavel Ruta, Miroslav Vilímek, Růžena Vyskočilová, Miroslav Walter, Karel Bodnár, Zdeněk Hess, Tomáš Janata, Tomáš Jančařík, Jiří Máša, Václav Procházka, Richard Rýda, Olga Světelská, Miroslav Trpák, Hana Vernerová, Jaroslav Vozáb, Petr Zámostný, Rudolf Serina, Zdeněk Skalický, Petr Jákl st., Bohumil Petrlík, Lubomír Růžička, Eduard Cupák, Jiří Holý, Jan Pohan, Jiří Bruder, Otakar Brousek st., Günther Naumann, Luboš Pospíšil

Treba mne zastrelte ale mne se tenhle remake libi vic nez puvodni film je to predevsim totalne uletova zalezitost narozdil od puvodniho krakatitu kterej je zase az moc seriozni a navic clovek vi ze se to odehrava jen ve snu a dopadne to celkem dobre coz se o temnem slunci rict neda tady je to realita ao to vic je to pusobivy jasne ja nepopiram ze je to poplatny dobe ale co neni? vavra je mistr a akce tu naopak vypada velmi solidne a mne neprijde jako parodie ale to je vec nazoru... a po pozvolnym rozjezdu se to zvrhne v absolutni ujetost chcete videt Brzobohatyho na manifestaci hipiku a potahujciho si z travy? neni problem pridame i unos letadla s popravou pasazeru a aby toho nebylo malo na konci vyhladime cely mesto vedle Brzobohatyho je tu tradicne skvelej Munzar a ten konec spojenej s prochazkou po mrtvym meste vyzniva velmi slusne apokalyptycky v mych ocich je tohle proste remake ktery prekonal puvodni film a hotovo!(2.11.2011)

Po pravdě nechápu, proč tento film zde má až tak špatné hodnocení.... Soundtrack od Pospíšila je parádní. Na tehdejší poměry jsou i vizuální efekty poměrně hodně dobře promakané. Možná že se to srovnává hodně s původním Krakatitem, který jsem ještě neviděl, ale samo o sobě mi to příjde docela dobré. Jen ty herecké výkony mi přišly mizerné a dost to srážely. Zároveň také nechápu, jak je možné že to tu hodnotilo tak málo lidí, protože mi přišlo, že ten film není až tak nízkorozpočtový. Je to celé velká záhada, ale nebýt těch špatných hereckých výkonů, dal bych asi o hvězdu víc.... Škoda.(9.2.2011)

• BoredSeal

Tragédie. Vsadím se, že film měl štědrý rozpočet, ale v konečném důsledku vypadá jako italské béčko, nevím proč, ale připomnělo mi to italské zombie horory z 80. let točené na Filipínách.To, že film se vleče a je trapnej, je tak z části i vina samotné předlohy - i v Čapkově lehce trapné knížce vědec Prokop na začátku blábolí nebo se pořád válí s nějakou lehčí ženou, zvláštní ovšem je, že ve své prastaré černobílé verzi to Vávra zmáknul líp než po letech za spoustu prachů s přízní politruků za zády. Přišlo mi, že v tom ani nechtělo hrát moc českých herců, tentokrát angažmá neunikl chudák Radek Brzobohatý, tady spíš Radek Bezmocný. Trochu zahřeje Luděk Munzar tradičně jako bezcharakterák - jenže je na plátně příliš málo, aby to nějak rozjel a tradičně herecky přesný Rudolf Hrušínský jako asi-americký generál se slabostí pro předběžnou kalkulaci obětí útoků. Pokud tihle dva nejsou na plátně, tak už vás nepotěší nic a speciálně musím zdůraznit, že Magda Vašáryová je v tomhle filmu příšerná herečka. Tohle je prostě tragédie, vůbec nedoporučuju to vidět ani z recese.(21.11.2009)

• Master19

Nečekaný velkofilm, který je však jen k prasknutí nafouknutou bublinou. Silní herci (Brzobohatý, Hrušinský, Vášáryová) a nákladné kulisy jsou na prach drcený absurdními nedokonalostmi (tatrovky mezi americkými bouráky, předstíraná střelba bez zvuku, vraždění rukojmích střelou do břicha...) a demagogickými blafy (zejména hippie scéna s prostředku filmu je nevídaná pěst na oko - na druhou stranu, kde jinde uvidíte Radka Brzobohatého kouřit trávu...). Zpracování nosné myšlenky Karla Čapka, několik zborcených klišé a pár zajímavých scén stojí za zhlédnutí, ale jen pro toho, kdo se chce prodírat hromadou normalizačního balastu.(17.5.2007)

Vávrův Krakatit 1948 je vizionářský počin. Temné slunce 1980 už jen dokument o tom, že Krakatit se stal skutečností. Ve filmu je možno vidět zajímavé světonázory, jako třeba tehdejší představy o účincích marihuany, vize imperialismu jako válečné mašinerie uznávající jen peníze, úspěch a moc. Je jasné, že téma je těžce zpolitizované a dnes působí velmi nerealisticky. Tehdy byl strach z atomové bomby přeci jen reálnější. Možná nám to dnes přijde až moc hysterické, tehdy se ale děti bály. 70%(1.3.2010)

• - Film je dvoudílný, uváděn byl ale v celku. Zdroj: Český hraný film 1971-1980, NFA 2007. (NFA.cz)

• - Kameraman Miroslav Ondříček se musel filmem vykoupit, aby po 3letém zákazu mohl vůbec pracovat ve svém oboru. Paradoxně nakonec film nedokončil z důvodů zranění při špatně vedeném výbuchu. (sator)

• - Po těžkém zranění kameramana Miroslava Ondříčka, který se při natáčení popálil, dokončil film kameraman Josef Illík. Zdroj: Český hraný film 1971-1980, NFA 2007. (NFA.cz)