Temné slunce

Československo, 1980, 133 min

Otakar Vávra

Předloha:

Karel Čapek (kniha)

Radoslav Brzobohatý, Rudolf Hrušínský, Magda Vášáryová, Jerzy Kamas, Luděk Munzar, Nóra Németh, Jozef Adamovič, Vladimír Šmeral, Günter Naumann, András Bálint, Lenka Pichlíková, Sándor Szabó, Jaroslav Radimecký, Vasilij Lanovoj, Ota Sklenčka, Heinrich Schramm, Milan Riehs, Eliška Sirová, Jana Břežková, Lenka Machoninová, Vladimír Kratina, Alexej Okuněv, Karel Chromík, Jan Přeučil, Zdeněk Kutil, František Pokorný, Rudolf Fleischer, Karel Urbánek, Petr Sedláček, Markéta Fišerová, Emma Černá, Beata Znaková-Drotárová, Miroslav Krejča, Václav Brtna, Luděk Löbl, Eva Asterová, Jan Klár, Vladimír Kloubek, Jiří Fajt, Josef Hejzlar, Lucie Horáková, Petr Klír, Zbyněk Krákora, Miroslav Lahoda, Lenka Lajčíková, Zdeněk Plavec, Stanislav Sedlařík, František Stupka, Jaroslav Šanda, Zdeněk Šiška, Karel Vítek ml., Pavel Želízko, Jiří Klem, Simona Chytrová, Oldřich Semerák, Jaroslav Tomsa, Karel Vítek st., Markéta Sodomková, Jaroslav Šebek, Jiří Kasík, Petr Sedlák, Josef Píša, Stanislav Benda, Petr Drozda, Zdeněk Havlík, Miroslav Jíra, Jiří Klenot, Libuše Kosová, Antonín Kramerius, Jiří Kraus, Pavel Myslík, Ladislav Lahoda, Josef Hrubý, Karel Engel, Jindřich Sejk, Zdeněk Srstka, Jaroslav Klenot, Rudolf Dvořák, Ladislav Sýkora, Vlasta Fialová, Jitka Havlíčková, Josef Pech, Květuše Zemanová, Vladimír Čumpelík, František Jákl, Gustav Jankovský, Jiří Kalenský, František Linhart, Jiří Vach, Jarmila Gybasová, Karel Kocman, Alois Kříž, Jan Neumann, Stanislav Tůma, Jan Váňa, Vítězslav Bouchner, Karel Červinka, Jana Drastíková, Marie Dudáková, Vladimír Jícha, Petr Kosek, Vratislav Mikšaník, Alena Novotná, Marta Kaňovská, Pavel Ruta, Miroslav Vilímek, Růžena Vyskočilová, Miroslav Walter, Karel Bodnár, Zdeněk Hess, Tomáš Janata, Tomáš Jančařík, Jiří Máša, Václav Procházka, Richard Rýda, Olga Světelská, Miroslav Trpák, Hana Vernerová, Jaroslav Vozáb, Petr Zámostný, Rudolf Serina, Zdeněk Skalický, Petr Jákl st., Bohumil Petrlík, Lubomír Růžička, Eduard Cupák, Jiří Holý, Jan Pohan, Jiří Bruder, Otakar Brousek st., Günther Naumann
  • MontyBrogan

Tak toto bol slušný bordel. A značne mi to nabúralo dokonalý zážitok z toho vizionárskeho sci-fi natočeného v roku ’48. Ale to je aj moja chyba. Nemal som pozerať oba filmy hneď za sebou, resp. mal som pozerať len prvý. Dve hviezdičky za tých pár scén, ktoré mi pôvodný film naopak pripomínali či dopĺňali. Ináč veľmi kontraproduktívna záležitosť, s hnusnou atmosférou neskorého komunizmu a smiešnymi postavami.(5.8.2014)

• ybuko

Priserna hudba, oproti predloze divne prekopany dej, pitome a nelogicke dialogy, postsynchrony co se viditelne miji s usty hercu o cele svetelne roky, misty hodne spatny strih (doktor vstane od stolu, mluvi na hlavni postavu ze tmy, a v nasledujicim zaberu u toho stolu zase sedi... ) I velmi dobri herci typu Rudolfa Hrusinskeho tady hraji prumerne az podprumerne, o tech spatnych snad ani nemluvit. Rukojmi v Bella Vista hadr. "Utocna druzice s gamma laserem." Vavro Vavro Otakare.(23.10.2008)

Pravděpodobně nejhorší film Otakara Vávry. Troufnul bych si tento film srovnat s filmem Batman a Robin. Je to totiž úplně stejný tvůrčí výbuch. Těžko hledat v tomto filmu nějaké klady. Pokud bych měl alespoň nějaké jmenovat, pak to bude jistě jistě Magda Vašáryová a Hrušínský. Brzobohatý hrál co měl, ale jeho postava zde už není tak dobře napsaná jako v původním filmu. Zbytek herců je děs a hrůza. Šmeral byl naprosto katastrofální a pan Radimecký ještě pravděpodobně žil postavou Chamberleina, protože používal při svém úplně zbytečném skeči stejnou gestikulaci. Režie je průměrná. Sem tam Vávra něco vykrádá (pendreky), ale co mi vážně vadí je ten tmavý namodralý osmdesátkový podtón. Já fakt nemám rád dramata 80. let pro svoji levnost, která pak vyústila v temné období pánů Soukupa a Olmera. Ale to ještě nemluvím o tom nejhorším a tím je scénář. Sorry, ale takovouhle snůšku sraček, logických nesmyslů a prázdného tlachání už jsem dlouho neviděl. Celý nápad přesunout film ze snu do reality je opravvdu nejhorší nápad v historii knižních zpracování. Ze začátku máme mocit, že Prokop je asi něčim sjetej, jak furt mluví ty samí nesmysly, jenže v původním filmu horečně blouznil, ale tady se má jednat o realitu!!! Je vidět, že ani scénáristé si s tímto přenesením nevěděli rady. Nejlepší ukázka této bezmocnosti je propuštění za Tomešem, kdy padouši řeknou, že si ho najdou všude, přičemž za ním pošlou 1 vrtulník a po jeho explozi už žádné další pronásledování nenastane. Dalším zvěrstvem je ta scéna demonstrace. Opravdu děs. To přece nikdo nemohl myslet vážně. Posledním hřebíkem do rakve je už dnešní Troškova tendence, čili obsadit do filmu zpěváky/celebrity - odpadlíky. Totální vrchol filmu nasadil konec, kdy vidíme snad to nejtrapnější vyjádření změny charakteru na plátně. A když už si začínáte říkat, že to může začít být děsivé, najednou se ozve nějakej zpěvák a začne zpívat nějakou strašnou píčovinu. Opravdu po této scéně jsem už fakt málem zdechnul. Je to asi jako kdyby na konci filmu Smrt krásných srnců začali hrát Rammsteini.(21.6.2010)

• farmnf

Jenom jsem usykával za pana režiséra, kterého si celá země váží. Úplně posrané! Proč dělat 2x stejné téma a podruhé blbě? Brzobohatý blábolí 50x po sobě Bouchlo to... je to hrozný ... to je síla...atd. i on hraje pod psa. Zloduch Hrušínský je ze střední Ameriky, to je semeniště zla, to ví každý komunista. Ten hraje skvěle ale je to mrhání talentem. Trapná scéna mírové demonstrace v Southlandu, kde zpívá Pospíšil trapnou píseń s úplně pitomým textem a kompars předvádí zhulený, ale jak směšně! Co to má bejt? Agitka za mírový socialismus? Jediné pozitivum tento pafilm přece jenom má. Paní velvyslankyně od sousedů tam hraje skvěle bezcitnou poživačnou mrchu a kompletně se svlékne. Je to nádherné ale na dvoudílný velkofim podle světového klasika poněkud málo.(21.11.2009)

• Historik

Já věřím, že to tvůrci mohli myslet upřímně, v atmosféře závodů ve zbrojení chtěli vyrovat před důsledky. Ale vznikl jen zbytečný remake původního Krakatitu, ideologická agitka ukazující, že to zlo je na Západě. Je to skutečně špatný film, asi nejhorší, co kdy Vávra natočil. Nelituji ale, že jsem to viděl. Svým způsobem je to divácký zážitek, i když poněkud masochistický.(29.6.2007)

• - Po těžkém zranění kameramana Miroslava Ondříčka, který se při natáčení popálil, dokončil film kameraman Josef Illík. Zdroj: Český hraný film 1971-1980, NFA 2007. (NFA.cz)

• - Kameraman Miroslav Ondříček mal pri natáčaní filmu vážny pracovný uraz. (Raccoon.city)

• - Film je dvoudílný, uváděn byl ale v celku. Zdroj: Český hraný film 1971-1980, NFA 2007. (NFA.cz)