Film Wonka je založen na výjimečné postavě, která je ústřední postavou knihy „Karlík a továrna na čokoládu“, nejkultovnější dětské knihy Roalda Dahla a jedné z nejprodávanějších dětských knih všech dob, a vypráví podivuhodný příběh o talentovaném Willy Wonkovi, který se s očima dokořán ocitne v centru světa čokolády, nemá nic než pár mincí v kapse a plný klobouk snů – jedním z nich je otevřít si vlastní čokoládovnu, která by se vyrovnala největším čokoládovnám světa. Ale v tomto velkolepém, i když nelítostném městě se Willyho skromné peníze rychle utratí a zavedou ho na cestu strádání a otroctví v nedaleké prádelně. Ačkoli se zdá, že Willyho vyhlídky jsou zmařeny, jeho naděje nikoli, přestože podnikání ve výrobě čokolády je mnohem těžší, než se zdá, a Willyho genialita není vítána cukrářským kartelem, který se nezastaví před ničím, aby si udržel svou klientelu pro sebe. Nicméně díky své osobité značce geniálního vynálezu, troše neotřelého myšlení a pomoci několika nejlepších přátel- zejména bystré mladé dívky jménem Noodle - se Willy stane odhodlanějším než kdy jindy a využije svého talentu a houževnatosti k tomu, aby si splnil svůj sen. Během následujícího kouzelně lahodného, někdy nebezpečného a život potvrzujícího dobrodružství Willy zjistí, že ačkoli většina lidí, které potká, dá přednost chamtivosti před dobrem, každý mrak má stříbrný okraj... stačí jen nepřestávat snít. (Vertical Entertainment)

blackkocour

Člověk aby z té vše čokolády nedostal cukrovku 2. stupně. Nečekal jsem od toho vůbec nic, a ono to bylo docela povedený, a kouzelně pohádkový. Johnny Depo je bezpochyby nejlepší Wonka, protože Willy Wonka sám o sobě není vůbec kladná postava, ale neutrální. Verze od Burtona byla hodně víc temnější a víc “realističtější”. Popisoval víc dnešní korporátní nenasytnost, co málo kvality chce po lidech, aby se museli spokojili s levnou narážkou čokolády, a pistáciové plastelíny (Orion, mrk mrk). Magnát nechá propustit pracovníky z města, které je závislé na průmysl továrny, a jejího celosvětového konzumerismu, ale levná pracovní síla Umpa-debily, kterých zlý korporát nechá vykořistit od svého přirozeného prostředí tasmánské džungle, může zase silně parodovat Čínu a černé otroky. Ty vole, vůbec jsem si tyhle náznaky a skryté vtípky v dětství neuvědomoval, ale Burton doslova vylíčil Willyho Wonku jako tyranského kapitalistu, který je vizionář a má průkopnické nápady, jak dobře vyrábí set sakra čokoládu, která smete každou konkurenci, a přesto se líčí jako pozitivní postava v tomhle rymejku, nebo prequelu (ono vyznat se v těch sračkách co kurví moderní kinematografii, je jako hledat černého v robotě, je to hard). Fajn, Hugh Grant natřený jako Donald Trump byl skvělý, i když to dělal jen kvůli penězům, ale kdo dneska ne? POV: Muzikály nemusím, ale tady to nebylo k zblití, si strčte do svého karamelového věnečku. Já mám rád muzikály, mě to nevadí nikdy, ale najít dobrý muzikál? Jak hledat kondom v kupce análu buzíka. ()

Koda

Tak teď musím říct, že tohle jsem nečekal. Pro člověka, který na tento film šel jen tzv. ze zvědavosti a nic moc od toho neočekával jsem byl pokřtěn Mr. Beanem a tuce čokolády, kterou jsem si do kina vzal. Dostal jsem se do čokoládového světa, kde mi to rozhodně nadchlo vánoční atmosférou a připomnělo tu část ve vlaku s horkou čokoládou od Polárního Expresu. Tenhle film je prostě nečekaný hit a Johny Depp si může pakovat svou originalitou kufry. Nebo ne, to bych mu neudělal, ale Timothée si prostě zaslouží tu 5 hvězdičku. FIlm Wonka je muzikál, který po celou dobu se snažil rozzářit úsměv každému člověku, dokázal říct takový pohádkový příběh, který je sice neuvěřitelně splácaný plnou hordou surovin, tak jak když pejsek a kočička vařili dort, ale zase má neuvěřitelnou originalitu plnou písniček, zvířátek a barevnosti. Nesmí chybět ani vtip a nakonec i takové to poselství, které mě skoro rozbrečelo. V zásadě tomuhle filmu nechybí ani to srdíčko, kde se vrátili známí hrdinové z Lásky Nebeské jakožto náš filmový premiér a prodavač náhrdelníků pan Bean, který hodinu a půl balí malinkou věc do skořice, jmelí a dalších kravin. To co se mi ale na filmu nezdálo, a to už jsem věděl od chvíle, co jsem viděl trailer je to, proč v originálním Wonkovi, kde ho stvárnil Johny Depp se Wonka choval k rodinám jako takový s prominutím krysa, který (i když chápu, že se děcka moc nechovaly hezky) jim dal co proto a přitom jeho povaha byla taková, že je mu to tak nějak u p**ele a spíše se věnoval jen své práci. Tady jakožto Timothée byl spíše milejší kluk, který se snažil splnit sen a povaha byla úplně jiná, než jsme doposud znali. Nevím, můžete mě zkritizovat, ale po celou dobu jsem o tom přemýšlel a mě to tak nějak i štvalo. Ale když pominu minulost a tenhle film vezmu jako něco, co vidíme prvně, tak rozhodně velká poklona a já si nemůžu stěžovat. ()

psychoJoa

Bylo to vskutku kouzelné… ale vlastně zcela vytržené z kontextu Wonky. Alespoň z kontextu, který známe z Karlíka a továrny na čokoládu. Tím chci říct, že film je to poutavý a zábavný, jen ničím do světa Willyho Wonky nijak speciálně nepřispívá, nijak ho nerozšiřuje - a za to dávám -1 hvězdu. Když už se někdo pouští do oživování postav, očekávám totiž, že to bude znamenat něco víc, než si hlavní postavu vypůjčit na jeden izolovaný příběh bez návaznosti na ten původní. Neřeknu, kdyby nebylo kde brát, ale zrovna u Wonky se nabízí tolik různých způsobů, jak jeho svět rozšířit nebo dopracovat… takže mě jen mrzí promrhaný potenciál. Chalamet je naprosto okouzlující, písničky bohužel ne tak chytlavé. ()

Comics.jto

🗣️uMpA, LuMpA 🎶... Recenze na film Wonka (2023)  . Vítám vás, toto je poslední review za rok 2023 🎆, doufám že jste si filmy z tohoto roku užily a už se těšíte na audiovizuální zážitky co budete mít příští rok 🔥. Do komentářů napište svůj topten 2023 a někdy brzy vyjde ten můj a mnoho dalších top seznamů 🎉. . Tento kreativní, krásný a zábavný muzikál (přestože tajil že je co je, přece jen teď tolik muzikály nejedou), byl sladká tečka roku 2023. . Film má nádherný vizuál (našel jsem jen 2 slabší efekty,přes všechny SGI efekty. Takže tleskám 👏) je kreativní skoro každou scénu. Hodně si hraje, jo a ZPÍVÁ se tam. Takže pokud vaše mužská mužnost, nevydrží tuto nemužskou zabavicku, tak pls aspoň nerozsvicejte telefon pokaždé co se tam začne zpívat... Ehm, ehm pane vedle mě v sále 👺xD.  Pokud jste viděli verzi s pirátem Černé perly, tak si toto 💯 už užijete. Film není tak moc infantilní a otravný i přes všechny klišé a měl by hrát do nostalgické noty. Ale upozorňuji že je to spíše inspirace Továrnou na čokoládu. Není to prequel, jde to mimo lore v Karlíkovi. Ale tak zase aspoň to není další otrávené dojení krav a může se vyprávět něco nového.  .  Snímek rychle utíká. A vypráví o tom jak se Wonka dostal do území který ovládá čokoládový kartel, s ním a s hotelovými podvodníky musí bojovat, aby se vůbec mohl pokusit začít plnit si čokoládový sen. Postavy jsou dobře napsané a jsou zábavné (Mr. Bean omg) a celý film dává takový feeling dětství. Takže super pro rodiny s dětmi a na svátky. Vyzdvihnout bych chtěl taky výpravu a kameru, filmařsky je to uspokojivé. . Takže jo krásných 7,5/10 a pokud budete mít nostalgické růžové brýle či milujete muzikály, já teda ne. Tak to bude pro vás silných 8/10. 🍫🍫🍫🍫❌ ()

Smileface

Tragický naivní a sterilní muzikál pro nejmenší, Karlíkovi a továrně na čokoládu, kterou si mohl užít i dospělý a kde byl humor na úrovni, se to nemůže rovnat. ()

Soweek

Paul King je prostě mistr v žánru pohádek pro děti i dospělé. Jedinou výtku filmu mám jen, že se jedná o muzikál, ale to může být čistě můj problém, jelikož muzikálům prostě neholduji. ()

sedm.1

Tak bohužel, mě ale nakonec nová verze Willyho Wonky prakticky vůbec nechytla, a to se navíc snažím vyhnout porovnávání této podívané s tou Burtonovo s Johnny Deppem, jelikož to bych tento mrzutý pokus od Paula Kinga musel rozcupovat úplně na hadry, protože Karlík a továrna na čokoládu je vážně o několik levelů úplně někde jinde, a to naprosto ve všech ohledech. Každopádně, tento muzikál mě fakt ale neoslovil, a to z mnoha důvodů. Jednak, na to, že se jedná skutečně především o muzikál, tak mě nechytla po celou dobu ani jedna jediná písnička, a ani ty rádoby ,,velkolepá” taneční čísla k nim nepůsobí nikterak zvlášť oslnivě, zápletka pak sice není marná, ale chyběl mi větší spád, nějaké výraznější momenty, a i když to má na dnešní poměry jen pouhé necelé dvě hodiny, tak já měl hned od začátku pocit, že se to strašně táhne a na konci jsem pak koukal na čas, jestli jsem neviděl snad nějakou prodlouženou čtyřhodinovou verzi. Jednotlivé postavy mě jinak též úplně nezaujali, je to taková přehlídka nevýrazných a především naprosto nezábavných figurek, no a co se týče jejich hereckých představitelů, tak pro ně platí prakticky to samé, tedy sice sympatičtí herci, zároveň ale nikdo z nich nedokáže nějak vyloženě zaujmout, či strhnout, což nakonec platí i pro samotného Chalameta, který v roli Wonky rozhodně neselhal, ovšem tady se přeci jen alespoň jedinkrát srovnání s burtonovým Wonkou nevyhnu, konkrétně tedy porovnání s Deppovým výkonem, a v tomto pohledu je Chalamet drtivě a nekompromisně poražen. Abych ale zase jen nekritizoval, tak po výpravné, vizuální a atmosférické stránce by bylo tomuto Wonkovi snad až trapné něco vytýkat, jelikož v těchto ohledech je to opravdu podmanivá, výrazná a poutavá podívaná, která má rozhodně co nabídnout. Můj výsledný dojem z Wonky 2023 lze zkrátka za mě nejvýstižněji popsat asi jako nezáživnost, nezajímavost a krom technických disciplín i nevýraznost. ()

sQelle

Při prvních rumorech jsem se zděsil, že se chystá film o Wonkovi, ale když jsem pak přišel na to, že se režie chytí Paul King, který má své zkušenosti s filmy pro mladší publikum a hlavní role se chytí Timothée, veškeré obavy opadly a začal jsem se těšit. A světe div se, ono to klaplo. Příběh, vizuál, režie, hudba to všechno tak krásně provdá celým filmem, že jsem seděl přišpendlený v sedačce a hltal každou chvilku. Takhle před vánoci skvělé pro naladění a rozhodně nejlepší možné ukončení roku. ()

Elerrina

Wonka je kouzelný film, o tom žádná. Kouzelný v tom nejlepším smyslu, protože opravdu od začátku do konce hýří nápaditě stylizovanými výjevy a spoustou fantazie. A kouzelný i v tom horším smyslu, když děj kvapně skáče od jedné dramatické scénky ke druhé, aniž by se obtěžoval nějakým vysvětlováním, jak a proč se to všechno děje právě takhle. Prostě proto, že všechno je možné - triky, magie, fantaskní momentky i zjevné nesmysly jsou tady namíchány do jednoho opojného dryáku, berte nebo nechte být. Není to vždycky ku prospěchu příběhu, hlavně celá ta rádoby dickensovská podzápletka kolem kníraté holčičky a padouchova prstenu je takovým vrcholem povrchnosti, až mi bylo za tvůrce skoro stydno. Ale děti to asi řešit nebudou, takže jako náplň svátečního času, která ve vás vzbudí optimistickou víru ve splňování snů (a současně nezkrotnou chuť na talíř cukroví), asi jednoznačně dobrá volba. 70% ()

FilmysMartym

Willy Wonka s jeho novým filmem vám naladí tu správnou náladu těsně před Vánoci a zároveň vás nesmírně okouzlí a nadchne. Je to film opravdu pro celou rodinu, je vtipný, vizuálně naprosto podmanivý a úchvatný. A to samé můžu říct jak o hudbě, tak i o všech muzikálových částech v celém filmu, které nastavují nezpomalující tempo a v rámci celého děje fungují perfektně. Příběh klade důraz na rodinné vztahy a následování svých snů, což vždycky moc rád ve filmech vidím. Role čokoládového kartelu a jeho jednotliví členové zaujmou a jsou také docela zábavní. Humor a vtipy jsou z většiny cílené na mladší publikum, ale to vůbec neznamená, že si zde povedené vtípky nenajdou i ti starší z nás. Kulisy, rekvizity a kostýmy byly zvládnuty taktéž na jedničku, a i když Wonka nedosahuje takových kvalit jako Karlík a továrna na čokoládu, tak vám stále doporučuji na něj zajít do kina, protože je to ten ideální předvánoční film! ()

Autenticita

Líbila se mi dávka pozitivních emocí a optimismus, které se přenášejí na diváky. Potěšila mě hlavní postava Willy Wonka, milý chlapík s přátelskou povahou a srdcem na dlani, a přitom vnitřně silný. Celkově na mě film zapůsobil jako svěže milé a  pozitivní dílko, na které se hezky kouká. ()

iXtr3m3

Fantasy muzikál pre celú rodinu? Ale hej. Krásne farebné, fantasy, vtipné, milé, zábavné. Dcérka sa bavila a aj taktiež, určite mi to na prvý raz rezonovalo ďaleko viac ako Karlík a továreň na čokoládu. Musím pozrieť s ňou aj to a porovnám v súčasnosti, aj keď je samozrejme Burton úplne niekde inde, ale aj tak som zvedavý. ()

klukluka

Jestli jsem to dobře pochopil, tak tohle by mohlo být něco jako prequel ke Karlíkovi. Přátelská a milá povaha mladého pana Wonky se mi zamlouvala víc, než autismus jeho staršího já ztvárněného Johnnym Deppem. Celkově to bylo mnohem víc cukrkandlový, včetně těch barbienovských písniček, ale jsem rád, že se ještě pořád točí pohádky i tak nějak po staru, u kterých bych neměl tendenci zakrývat dětem uši a oči. Naopak bych je nechal si to vychutnat, protože to hýřilo nápady. A nejen vizuálními. ()

Wally

Na začátku jsem byl nadšený...fajn písnička, takové celé načančané a barevné a...a pak to tak bylo celé dvě hodiny... Asi po půl hodině to omrzí... Rozhodně předchozí 'wonka' film s J. Deppem bavil víc, protože to mělo 'něco', co tady chybělo...vyprávění?? No každopádně za mne absolutorium pro Timothée...dobrý herec a k tomu přidal tanec a zpěv...klobouk dolů před takovým výkonem 👍 A jedna hvězda musí být za Hugha v roli Umpalumpy...to mne fakt rozesmálo a když spustil tu písničku...no prostě bomba 😆 ()

aquiver

Moc písní a žádná vyloženě zpěvná, málo originality, přespřílišná rozmanitost, a stejně bez příznačné kultury pohádce příhodné, k tomu patří slabší herecké obsazení vedlejších rolí... Američané pohádky neumí, jejich kultura totiž končí u kalorických pokrmů... a zde jsme utopeni v cukru. 65 % ()

SpaceOdyseus

Dlouho jsem neviděl film, s kterým by se můj vkus tak dokonale míjel. Burtonovi prvoplánové divnosti > Kingův cukrkandal. Depp >> Chalamet. ()

HydraCZ

„Come with me and you'll be in a world of pure imagination.“ – zpívá Wonka v jeho novém filmu, a je tomu přesně tak. Paul King po vzoru Paddingtona opět představuje velmi pohádkově fantazijní a hřejivě sladký snímek, tentokrát o původu nejslavnějšího tvůrce čokolád Willyho Wonky. Tenhle muzikálově pojmutý origin má řadu skvělých a zapamatovatelných písníček a tanečních čísel. Timmy Šalamán do hlavní role sedí skvěle a jde vidět, že roli si moc užívá. Nejde nezmínit ani komický padesáti centimetrový Hugh Grant jako Oompa Loompa. Příběhově se jedná o slabší záležitost a jsou zde předvídatelné chvilky, ale film po celou dobu neztrácí tempo a nikdy vyloženě nenudí. Své silné stránky nachází ve Willyho vynalézavosti, jeho neustálé pozitivní idgaf energii a vztahu s postavou Noodle nebo Willyho matkou. Co víc, film se hodně odkazuje na původní verzi s Genem Wilderem z roku 1971 – za mě bezkonkurenčně nejlepší zpracování Karlíkova a Wonkova příběhu. Hřejivý rodinný film tohoto rázu tady poslední roky chyběl a proto byla taková radost ho sledovat. 8 čokoládových laskominek z 10. ()

Landauer

Člověk musí vědět, do čeho jde. Je to prostě pohádka, nic víc, nic míň. Záporáci jsou bohatí a zlí, dobráci chudí a dobří. Všechno to pěkně plyne a divák se sveze na čokoládovém tobogánu bez větších komplikací. Humor tu nevadí, dojemné scény dojmou, hudební výstupy pohladí slechy a bulvy. Nad standard vyčnívá pestrá paleta postav, které je radost sledovat. Od trojice čokoládových oligarchů s parádním Sluplgrošem v čele, přes tloustnoucího náčelníka policie, zamilovaný párek hotelových šejdířů a jejich otroků v prádelně, hříšného kněze v podání Rowana Atkinsona až po nečekaně výborného Umpa lumpu Hugha Granta. Jen kvůli postavám a gejzíru nápadů bych se na Wonku podíval znovu. Viděl jsem v kině s desetiletou dcerou, která byla absolutně nadšená. ()

Druhá Duna bude kralovat IMAXu

Druhá Duna bude kralovat IMAXu

30.07.2023

Sedmá Mission: Impossible měla IMAX kina jen něco málo přes týden, než ji odtamtud vystrnadil Christopher Nolan a jeho Oppenheimer. Atomový opus populárního režiséra si nyní tento formát udrží… (více)