Pět hrobů u Káhiry

Five Graves to Cairo

Thriller / Válečný

USA, 1943, 96 min

Film je negativne poznamenan svym nametem, vzhledem k datu vzniku. Dialogy take nejsou tak vytribene jako pozdejsi snimky Billyho Wildera. I tak si ale Pet hrobu u Kahiry drzi vysoky standart, na ktery jsme u tohoto rezisera zvykli. Potesi Erich von Stroheim v roli Rommela ( na marsala sice moc zakulaceny )(7.11.2010)

Nad mé očekávání skvělý válečný snímek, který místy inklinuje k dobrodružnějšímu a akčnějšímu žánru, podobně jako třeba Von Ryanův expres nebo Kam orli nelétají. Díky prostředí, postavám, zápletce, ale také napětí a celkové atmosféře musím hodnotit plným počtem hvězdiček. Vezmeme-li v potaz, že takto zdařilý snímek byl natočen ještě v období 2. sv. války, tak o hodnocení vůbec nemusím pochybovat.(26.10.2014)

Vzhledem k době vzniku je určitá naivita a scénáristická roztříštěnost pochopitelná, ale přesto bych od Billyho Wildera ve válečném prostředí čekal něco rafinovanějšího a trvalejšího. Takhle totiž snaha britského desátníka slibuje něco, čeho se dočkám jen v několika zdrženlivých prostřizích. Třetí hvězdu tak navzdory jasnému zklamání zachraňuje hlavně sympaťák Farid v perfektně úslužném podání Akima Tamiroffa. 50%(23.11.2011)

Pět hrobů na cestě do Káhiry je skvělé drama situované do jednoho rozbombardovaného hotýlku uprostřed pouště, kam se připlazí britský voják a chvíli po něm přijede polní maršál Rommel se svými Afrika Korps. To srovnání s Indiana Jonesem mi opravdu uniká, vždyť kromě toho, že se to odehrává ve stejný době a jako záporáci jsou tam taky náckové to s Indym nemá vůbec nic společného. Ale vůbec to nevadí.(22.1.2010)

Cameron Crowe tento Wilderův raný film označil za předchůdce Indiana Jonese a věřte nebo ne, toto přirovnání je docela výstižné. Jedná se o směs válečného, dobrodružného a romantického filmu, ve kterém jsou chytře smíchána historická fakta s fikcí podobně jako právě v Indyho příbězích. Třešničkou na dortu je pak lahůdkový Erich von Stroheim jako polní maršál Erwin Rommel.(10.3.2007)