Jeden z nejlepších filmů legendárního režiséra Billyho Wildera líčí nezvladatelnou touhu bývalé hvězdy němého filmu Normy Desmondové po comebacku, která si za tímto účelem najme neúspěšného scénáristu Gillise. Jízlivě přesný portrét specifického filmařského zákulisí získal z 11 nominací tři Oscary. (oficiální text distributora)

PanZahadnyCZ

Labilita nejdříve pouze excentricky se jevící Glorie Swanson postupně graduje v dechberoucí vyvrcholení a převrací divákovu pozornost z Williama Holdena na tuto úchvatnou dámu (tak si to koneckonců Norma Desmondová i přála), jejíž pýcha nakonec předznamenala nevyhnutelný pád. Film má skvělou atmosféru, velmi podobnou Občanu Kaneovi od Orsona Wellese, a herecky je také velmi působivý. Za výhradní kinematografickou špičku ho však nepovažuji. Děj jde celkem přímou vypravěčskou cestou a mimo ní je doprovázen pouze ne zas tak významnou dějovou odbočkou - nenastává tak mnoho zvratů a veškerá esa z rukávu Wilder vysype až na samém konci. Nevím proč, ale nějak mi to nestačilo. ()

campix

Krásná sonda do duše Hollywoodu. Teda spíše toho 40. a 50. let. Touha po slávě a zkáza herců němého filmu, kteří se již s příchodem mluveného filmu neprosadili. Ba co víc, většina rolí jsou opravdu režiséři a herci z dob dřívějších. Hodně dobře napsaná záležitost, které je již téměř 70 let stará, ale stále neztrácí téměř nic ze své krásy. Moc podobných filmů není. ()

majo25

Začiatok filmu ma nechytil, chvíľu trvalo, kým sa príbeh vyfarbil. Hollywoodske, alebo vo všeobecnosti filmové zákulisie nie je pre mňa až také lákadlo. Ale po učitom čase ma už nepustil. Síce už na ňom poznať roky, veľa vecí dnes funguje inak, vrátane filmového priemyslu, ale nemožno mu uprieť punc kvality, príbehovému ťahu na bránku a možno aj sebairónie. Aj keď nie je film myslený ako komédia, v niektorých scénach ma príjemne bavil. Billy Wilder opäť nesklamal. Potešila aj cameo rola režiséra DeMilleho. ()

smrt.ka

Atmosféra. Originální, zábavný a o něčem vypovídající příběh. Role, jež si zapamatujete. A několik scén, jež vám budou cestovat hlavou. Nechme je cestovat. Krásný film s krásným koncem (i začátkem). A navíc je to, ano, revolta. A té, obvzlášť té vkusné, není nikdy dost. ()

stOKYi

Bol som spokojný a zároveň sklamaný. Film-noirový prvok ktorý mám rád bol splnený výborne. Len čo sa týka dákeho väčšieho náboja už moje očakávania naplnené neboli. Všetká česť filmovému umu Billyho Wildera, ale filmová dráma nieje moja šálka kávy, ale aj tak pre mňa na drámu nadštandartné hodnotenie. Dlho som sa pohyboval na hrane 4 a 5 *, ale postupom času to, čím ma film tak na začiatku zaujal, postupne opadávalo až to zastalo na veľmi slušných 4 * . Skvelé prostredie a kulisy hrozivého domu perfektne sedeli s Gloriou Swanson a jej psychopatickými prejavmi plus ďalšími temnými prvkami ktoré nám môže ponúknuť dnes už nevidiaci a originálny film-noirový štýl. To všetko bolo výborné, ale aby som mal úroveň testosterónu vyššie.... no, nebudem to obkecávať, hodil by sa mi tam dáky napäťový prvok...... vražda :D ... ktorá prišla buď skoro, resp. dosť neskoro, keďže už na začiatku mi film ukázal, ako skončí. ()

aniabo

Ačkoliv většinou nemám ráda filmové vypravěče, u Sunset Blvd je ono vyprávění důležitou složkou příběhu, který dohromady perfektně funguje právě ve spojení s často vtipným/sarkastickým/cynickým komentováním pozorovatele, který má výborný odstup (je mrtvej no). Důkladná práce kamery, vystřídá se milion druhů rámování a švenkování, takže je film vlastně poskládán jen z absolutně dokonalých obrazů, které by mohly fungovat klidně samy o sobě. Gloria Swanson a její barák opravdu působí jako z doby němých hororů, Erich von Stroheim jako její slouha a taky bývalý manžel celou atmosféru totálního bizáru svými decentními vstupy náramně doplňuje. Jasný je, že film zpracovává mnoho témat, pomíjivost slávy a nevim co, co přišlo zajímavé mě, je tematizace psaní/natáčení/hraní a práce se situací "nástup zvuku ve filmové historii," protože se ukazuje (a to třeba právě na dalších filmech padesátých let, eg. Singing in the rain), že se jedná o opravdu důležitou změnu, se kterou se film snaží vypořádat i v rámci příběhu. No o žádný moudro se nejedná, já vím, ale rozhodně stojí za to čumět na Sunset Blvd jako na určitý metatext, film ve film, filmovou historii ve filmový historii a ták. ()

Mol

Teda v poslední scéně mi přešel mráz po zádech. Mno jinak Norma byla fakt strašná a já bejt Joe, tak tu starou kraksnu dávno strčím ze schodů, utopím v bazénu nebo prostě zmizím a nechám jí ať pojde sama. Jo a zjistil jsem, že jsem se asi zamiloval do Nancy Olson. Móc šikovná slečna. ()

andrii

Připravte se, natáčí se – ztracená iluze. Kyvadlo času červených tepichů generace bílých pudrů, delegace mlčenlivých časů je neúprosné. Z vrcholu dolů, blíž, co nejblíž kameře. Za rolí přes mrtvoly – u. Není nic horšího pro herce než čekat, čekat na zazvonění telefonu. Němá star, která přestala zdobit, začala zlobit, nalháváním si věčné hvězdnosti se hojit. Vše o hollywoodských snech – pošetilém místě „božstev." Bájná, legendami pěstěná, nebezpečně omamná. Prokletá „svatá zem," kde tečou klamy proudem. Načančaný obal, který laská. Tvrdý obsah, který každému netleská. Kde už prakticky dnes vás obrůstají pavučiny a vy, poblouzněni, jste hodni předvést jen zašlé kroky, reprízu garderóby, pochlubit se vyšumělou vůní. Sláva – ten titěrný zlomek, umně dávkovaný oslňující paprsek, který vás bez mrknutí sežehne a vyprahlého jako nechtěné dítě vyvrhne. Sláva vyprchala stejně tak, jako poslední bublinka v šampaňském, které popíjela… A přeci, ještě jednou, se na ni světla kamer „vrhnou.“ Scéna je připravená, plac je jen Váš, milady. Poslední pukrle, poslední monolog k divákovi, Vám, tam v první, Vám, tam v poslední řadě, v setmělém sále. Film je jako přitažlivý milenec, kterého máte plnou hlavu a který stojí za to, mu tělo i duši dát, děj se co děj pro ten neopakovatelný vztah, blahý ráj, který se neomrzí žít stále a dál. Ještě jeden velký detail, ještě jeden velký falešný záběr. Mystifikační klapka pro imaginární "celovečerák." ()

sir-dave

Asi první Noir film, který vidím. Moc vytknutelných věcí se najít nedá. Herci hrají s až takovým divadelním přehráváním. Gloria Swanson jako Norma fantastická, vzhledem k situaci to možná nebylo až tak těžké. Ten konec mohl skončit trochu jinak. To si Nancy nezasoužila :) ()

Cedr

Vyprávění hlavního hrdiny vás od začátku zaujme a film vás pohltí skvělou atmosférou. Není co vytknout. Přehledný, nekomplikovaný, ale přesto poutavý příběh - to je ta vlastnost, kterou dnešní filmy často postrádají. Geniální. ()

hans500

Fantastický noir. Režie a scénář Billyho Wildera je vynikající, výborný příběh, perfektní herci: fascinující Gloria Swanson, skvělý William Holden (který chrlí cynické hlášky častěji než Humphrey Bogart ve svých nejlepších filmech) a excelentní Erich von Stroheim a v cameo roli Buster Keaton, obsazení zkrátka nemohlo být lepší, výtečná kamera, dobrá hudba. Jeden z nejlepších filmů noir, ne-li nejlepší. Komentář napsán 17.7.2009 v 19:04. ()

Triple H

Pár dní som si to pre istotu nechal uležať v hlave. Ten zub času totiž na filme predsa len je vidieť a doposiaľ som nič takto staré ešte nevidel. Staré v tom zmysle, že film po formálnej stránke vykazuje znaky naozaj už ťažko zaprášenej minulosti - extrémne výrazná hudba a dosť prehrávajúci herci. Ale zároveň je mi už teraz jasné, že si Sunset Boulevard na 100% zapamätám. A to o niečom svedčí. Priznám sa, že vzhľadom na vek filmu ma aj trošku zaskočila miera cynizmu, s akou sú tri hlavné postavy štylizované. Do jedného sa jedná o značne pokrivené existencie - hlavný hrdina je de facto oportunistický gigolo, Norma narcistný a voči realite úplne imúnny magor, a pán sluha je už len čerešnička na torte. Výkon Glorie Swanson mi prišiel z dnešného pohľadu strašne prehrávaný, ale na druhú stranu - celkom zapadá do koncepcie starnúcej hviezdy nemých filmov, ktorá stratila kontakt s realitou aj so sebou samou. Každopádne si ho tiež určite zapamätám. Čo sa mi veľmi páčilo bolo ukotvenie filmu v skutočnej štúdiovej realite - t.j. máme tu cameo Cecila B. DeMilla a postavy sa odvolávajú na skutočné historické filmové persóny. Rovnako mi šmakovala prirodzená dobovosť - od kostýmov, cez autá až po dekorácie. Formálna stránka mi však pre svoj evidentný vek (tá hudba! ach jaj...) zabránila, aby ma film úplne dostal. Z hľadiska vykreslenia osudov starnúcich hviezd, o ktoré už nie je záujem (ani ekonomický, ani ľudský) resp. slabých ľudí, ktorí, mierne povedané, neurobili dieru do sveta, sa však jedná o dosť trpkú a pôsobivú story. ()

LeoH

Kdyby se všude neplácalo o jízlivých portrétech filmařského zákulisí a nastavování zrcadel Hollywoodu a rovnou se řeklo, že hollywoodské kulisy jsou tu jen těstem, z kterého se hněte drama životních hodnot v několika různých podobách (s převahou perverzních karikatur opravdové lidské touhy, maskujících prázdnotu vzniklou ze strachu podívat se sám/sama sobě do očí), nekroužil bych kolem toho filmu tak dlouho a tak nedůvěřivě. — Čirou rozkoš mi působilo žonglování se stylistikou němého a raného zvukového filmu, nejviditelněji samozřejmě v podání Glorie Swansonové (jejíž afekt tu zapadá do celku tak přirozeně, jak prvoplánově legračně působí Dianne Wiestová ve Výstřelech na Broadwayi), ale nejsilněji asi ve scéně večírku u přátel, kde postavy Holdena a Olsonové na chvíli „spontánně“ sklouznou do melodramatických deklamovánek jakoby z čiré hravosti a osobní spřízněnosti. — No a dál už bych jen opakoval jinými slovy, co napsali kolega Oskar a hlavně zase jednou JitkaCardova. ()

David.Darco

Film ktorý je nie len zaujímavý, napínavý a "nadčasový", ako to už mnohí podotkli. Je aj mrazivým zážitkom najmä vďaka nepochopiteľnému konaniu a poznámkam priamo z mysle Joa Gillisa a neuveriteľnému hereckému výkonu Glorie Swanson, ktorý graduje až do samého konca, ktorý je po hereckej stránke vybrúseným briliantom. ()

UhLee

Filmová výzva Reverse01 - film č.3 - (7,5/10). Sunset Boulevard mě učaroval již svým názvem. Nečekal jsem však, že si mě dokáže tak lehce omotat kolem svého černobílého prstu. Ponurá atmosféra, která by se dala krájet, mi připomněla filmy Juraje Herze. Zlověstné tóny varan a velké tajemné sídlo se nesly první polovinou filmu, která byla naprosto dechberoucí. Jsou nám představeny a vykresleny postavy, které jsou poutavé a hlavně perfektně napsané a zahrané. Herecký výkon Gloria Swanson v divákovi probudil úžas nad jejím herectvím.  Druhá polovina trochu polevila na tempu, kdy sledujeme spíše výstavbu příběhu pro závěrečnou část filmu. Závěr filmu byl naprosto drtivý a nikdo na něj nedokáže být pořádně připravený. Divák vlastně ví, jak to skončí, ale i tak je prostě překvapený, jak to vlastně celé bylo.  No a v neposlední řadě závěrečná scéna s close up záběrem byla už jenom pomyslnou třešničkou na dortu. Nic podobného jsem v životě neviděl a tenhle film mi konečně tak trochu ukazuje, co si představit pod žánrem Film - Noir. Sunset Boulevard mi zase vrátil naději ve staré snímky, které rozhodně mají i po těch letech co nabídnout. Sunset Boulevard je nadčasovým kouskem. ()

senor

Fantasticky temná sonda do skutečného Hollywoodu s naprosto úžasným castingem. Stroheimovi i Swansonové snad ani Wilder nemusel říkat co mají hrát, protože to vše dokonale znali. ()

Mirokukii

Ukázat na úvod filmu jak to dopadne s hlavní postavou je vždy risk. V tomhle případě s postavou, která mi za celý film nepřirostla vůbec k srdci. Už to, že klidně svádí snoubenku svého přítele v jeho nepřitomnosti, je u mě velké mínus. A s dalšími postavami je to podobné (dávno slavná herečka a její sluha). Jsou výstřední a ujeté, jako celé prostřední velké rezidence a vytváří tak tu správnou atmosféru. Vysoké hodnocení chápu, smysl to totiž dává, ale já se zkrátka při vyprávění tohoto příběhu nudil, a neměl se moc čeho chytit. ()

Dado

Po dlhšej úvahe sa napokon prikláňam “len“ k štyrom hviezdam. Wilderova snaha ukázať to, aké dôsledky môže mať vrtkavosť a pominuteľnosť slávy, a taktiež podať svedectvo zo zákulisia mnohými idealizovanej továrne na sny, si nepochybne právom vyslúžila chválu a uznanie z radov bežných divákov i kritikov. V tomto smere Sunset Boulevard zároveň skvele vystihuje toľko omieľaný prívlastok nadčasový, avšak v rámci komplexného hodnotenia by som s týmto slovíčkom narábal opatrnejšie. Pri pohľade na film z niektorých špecifických aspektov totiž predsa len vidno, že si zub času už stihol pochutnať; rušivo dnes môže pôsobiť využívanie pompéznych hudobných prvkov či teatrálne herecké výstupy (prehrávanie Glorie Swanson, ktoré pritom v istej miere k jej postave nepochybne patrilo, ma v niektorých scénach skôr iritovalo, než ohurovalo). Napriek tomu však tento legendárny noir patrí medzi povinné zárezy na pažbe každého, kto sa považuje za fanúšika filmového umenia. (85%) ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014