Jeden z nejlepších filmů legendárního režiséra Billyho Wildera líčí nezvladatelnou touhu bývalé hvězdy němého filmu Normy Desmondové po comebacku, která si za tímto účelem najme neúspěšného scénáristu Gillise. Jízlivě přesný portrét specifického filmařského zákulisí získal z 11 nominací tři Oscary. (oficiální text distributora)

Sawy

Jeden z nejfantastičtějších filmů ever made. Obdivuhodně napsaný, žánrově rozmanitý (noir či satira?), nezapomenutelně zahraný. Vidět jej na velkém plátně byl nezapomenutelný zážitek. 100 % ()

Fleur6

Z posadnutosti Normy Desmondovej šiel strach, ale pozornosť si zaslúži i slepá oddanosť jej "sluhu" a poučenie pre každú generáciu - Cambia, todo cambia (Changing, everything is changing). Z tohto hľadiska naozaj brilantný film a pre priaznivcov Billyho Wildera povinnosť. P.S.: Ani po druhom zhliadnutí v kine nemením hodnotenie. ()

ScarPoul

Herecké hviezdy nemého filmu sa spojili, aby vytvorili perfektné drama, aké nemá obdobi. Sunset Boulevard je nadčasový film. Jednak obsahuje skvelého hlavného hrdinu, ktorý je zároveň aj rozprávačom príbehu. Tento hrdina je obyčajný looser, ktorého náhoda zvedie do veľmi zvláštnej pozície vydržiavaného mladíka. Táto pozícia mu vyhovuje až do chvíle, keď sa pripletie k celkom nádejnému scenáru, ktorý sa rozhodne napísať s celkom sympatickou dievčinou, snúbenkou svojho najlepšieho kamaráta. A tu sa veci skomplikujú. Wilder je režisér, ktorý ma odrovnal tým najlepším spôsobom. Je to rodený rozprávač, ktorý natočil nejeden veľký film. Ťažko by som mohol niečo tomuto filmu vytknúť, pretože zub času ho preveril na toľko, že sa stal klasikou, a dodnes sa nájde kopec ľudí, ktorý sa k filmu dostanú a ktorých podľa môjho názoru ohúri. A vychváliť nie je veľmi čo, lebo všetko vychválili ľudia predo mnou. Podobne ako pri Občanovi Kaneovi je to jeden z tých filmov, ktoré si musíte pozrieť, a byť šťastný, že ste ich mali možnosť zhliadnúť. Sú ukážkou filmového majstrovstva aké sa dnes už nenosí a preto majú nezabudnuteľné čaro. A úloha Cecila B. DeMilla bola absolútne nezabudnuteľná. ()

maseer2

pochmurná, místy až hororová atmosféra umocněná zejména během první půlhodiny geniálním vypravěčem a po dobu celé stopáže pak úžasným výkonem Glorie Swanson.. třebaže úplně maximálně spokojen nejsem, tak lepší snímek na seznámení se s žánrem film-noir jsem si zřejmě vybrat nemohl.. ()

Beast

Dokonalé zpracování lesku a bídy Hollywoodu se spoustou odkazů na skutečné hvězdy, které zde hrají své vlastní osudy (včetně hrdinky samotné) ()

Hwaelos

Popravdě řečeno, vůbec nerozumím tomu, proč tohle někdo označuje za film-noir. Za chvíli se tu bude říkat o Eva tropí hlouposti, páč je taky černobílá. No, ale to není tak podstatné... Sunset Blvd. je brliantní, chladný a nelítostný film. Gloria Swanson musela mít skoro tolik sebeironie a odvahy jako Van Damme v JVCD. Podává excelentní výkon. Někdo by mohl říct, že její herectví je přehnané a zbytečně patetické. Ale prezentuje-li zestárlou hvězdu němého filmu (který ještě tolik připomínal divadlo), jež nerozlišuje mezi realitou a snech o stříbrném plátně dvacátých let, nemohla by svůj part sehrát lépe. Stronheim je taky úžasný a visí na něm nejsilnější scéna filmu, kdy prozradí, kým ve skutečnosti je. Opravdová pecka. Kdo neviděl, neuvěří... ()

Baxt

Pokorná služba zašlé slávě Hollywoodu, jakkoli s náběhem na populární omyl označující jistou epochu za nadřazenou té dnešní. Wilderova vize továrny na sny je mu příležitostí k mnoha osobitým režijním krokům, jež ve své opulentnosti těžko hledaly konkurenci a neztratí se ani dnes. Záměrně píši "vize" neb mám pocit, že realitě fungování a praktik Hollywoodu je Sunset Blvd. značně vzdálený, diváckému oku přelomu 40. a 50. let zjednodušený a nic na tom nemění osvěžující angažování Cecila B. DeMilla jako Cecila B. DeMilla. Na to si tu ale nehrajeme, i jako čirá fikce blaho pohledět. ()

Terva

Příběh začíná v pět hodin ráno na Sunset bouleward v Kalifornském Los Angeles. Je nahlášena vražda, jsou dána fakta a holá pravda. Černobíle natočené Noirové kriminální drama z filmového prostředí, vyprávěném třetí osobou, hlavním hrdinou příběhu, scénáristou, který má finanční problémy. CITÁT - Přišel čas zabalit Hollywoodské plány a jet domů......... Jsem velké hvězda, jen filmy jsou teď nějaké malé, povídá Norma Desmond (Gloria Swanson). Humorný film o lásce k ženě, z dob kdy se ještě cigarety prodávaly v lékárně. Nádherná je scéna s Charlie Chaplinem. CITÁT - Jsem největší hvězda všech dob a hvězdu nikdo neopouští.......... Ve filmu hrál William Holden jako Joe Gillis. ()

adamo_znk

Sunset Boulevard je film s pověstí klasiky, velkého filmu, učebnicového skvostu ... a to všechno naprosto oprávněně. ()

Blofeld

Tedy jak mohla Glorii Swansonovou na Oscarech porazit Judy Hollidayová, to nepochopím... Naprosto souhlasím s Radyem;oD. ()

M.Macho

Hmmm... Film se zvláštní, vláčnou atmosférou, která se na jazyku rozplývá ještě hodně dlouho po shlédnutí. Jakoby se nic nedělo, všechno jako ve skutečnosti. Spousta lidí se silným vnitřním pnutí. Otázka ctižádostivosti, tvůrčího entusiasmu a následného zlomu do depresí a letargie, provázeno zoufalými postupy při získávání nějaké práce...je dokonale rozpitvána. ()

Bubble74

“Alright Mr. DeMille, I'm ready for my close-up” Tato věta bezesporu patří mezi nejpůsobivější a zároveň nejtragičtější závěrečný filmový citát všech dob. Brilantni, nadčasový film-noir Billyho Wildera a jako vždy úžasný William Holden. ()

corpsy

Strhujúci herecký výkon Glorie Swanson v úlohe podivínskej, svojskej a zabudnutej filmovej ´´star´´, ktorá žije spolu so svojim, podobne čudáckym sluhom Maxom v bohatej, ale pomaly chradnúcej vile, kde zastal čas. V úlohe herečky, ktorej nedokážete nič odmietnuť, ale nie preto, žeby ste to vy samy nechceli. V úlohe herečky, dávno za zenitom, ale pokúšajúcej sa opäť dostať na výslnie. A to pomocou chudobného scenáristu, ktorého skvelo stvárnil William Holden. Geniálny scenár, plný všemožných odkazov na dovtedajšie filmy a tvorcov, nádherná výprava ( na vile Normy Desmondovej si dali fakt záležať ) a vynikajúca práca kamery. Snímok, ktorý by mal vidieť každý filmový fanúšik. ()

Marek1991

Príbeh o tom, ako stará hviezda nemého filmu potratila rozum. Film je plný priam aristokratických večierkov, pompéznych interiérov, snobizmu a hrdého vystupovania, no až na ten záver ma film nudil. Možno by to išlo aj inak, navyše to herecké vystupovanie v minulosti s tými pohybmi rúk a mimikou, to je podľa mňa dosť neprirodzené. Tri Oscary u odborníkov, u mňa však pocit nezaujatosti a sveta, ktorý si išiel svoje, veľa prázdnych konverzácií, proste u mňa nesympatický film. ()

liquido26

Skvělý a krásný příběh ze starého Hollywoodu. Opravdu hodně zajímavý a chytlavý film se skvělými herci. Obzvláště Gloria Swanson v eoli Normy Desmond stála za to. I když já osobně místy nechápal chování hlavního hrdiny, ale to je jen taková malá vada na kráse. ()

Torision

Dost dlouho jsem Sunset Boulevard přehlížel, protože mě až takhle starý filmy neberou, zápletka okolo vysloužilý herečky mi taky moc neříkala a zdejší hodnocení jsem bral taky s odstupem. Nicméně mi všichni z mejch známejch, kteří tenhle film viděl, furt tvrdili, jak je to hrozně dnešní a nadčasový atd. , tak jsem se do toho taky pustil. Začínalo to jako normální starý filmy, ale od tý doby, co se William Holden octun v bejváku Glorie Swanson jsem začal chápat, co na tom ostatní vidí. Je to poutavě napsaný a dialogy jako kdyby fakt pocházely s 21. století. Postava Normy Desmond jedna z nejzajímavějších a její sluha byl asi nejlepší podržtaška v historii filmu. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014