Čínský režisér John Woo (nar. 1946) se prosadil v osmdesátých letech sérií akčních filmů (Lepší zítřek, Killer, Hard-Boiled aj.), jež mu vynesly hollywoodské angažmá. Svou zálibu v pečlivě choreograficky připravené akci a ve zpomalených scénách brutálního násilí zdařile přenesl s výrazně vyššími rozpočty do západního prostředí. Ve svém třetím americkém snímku Tváří v tvář (1997) proti sobě postavil člena protiteroristické jednotky FBI Seana Archera (John Travolta) a psychopatického zločince Castora Troye (Nicolas Cage). Jejich vzájemný souboj, jenž je živený letitou nenávistí, ozvláštňuje speciální lékařský zákrok, při němž si oba protagonisté v podstatě vymění své totožnosti. Režisér se spoléhal především na vlastní vyzkoušené postupy (např. působivá akční scéna s holuby v kostele) a také na herectví obou hlavních představitelů, kteří přesvědčivě zvládají obě polohy svých rolí. Nicolas Cage tímto titulem uzavřel volnou trilogii, v níž ztělesnil neohroženého akčního hrdinu (předtím Skála a Con Air). Není bez zajímavosti, že motiv transplantace nové tváře zločinci byl využit už před lety v českém fantastickém filmu Ztracená tvář (1965), natočeném režisérem Pavlem Hoblem podle námětu Josefa Nesvadby. (Česká televize)

campix

Miluju 90tky. Takovéhle filmy se už dnes prostě netočí. Je to naprosto jednoduché. Velké herecké osobnosti doby v hlavních rolích. Nijak složitá (ale atraktivní) zápletka, nijak revoluční dialogy a finální rozuzlení, ale kopa té nejčistší akční zábava, která po Vás absolutně nic nechce a na oplátku Vás bude celou dobu královsky bavit. Ideální role pro pitvořivého Cage a překvapivě dobrý Travolta jako záporák. Dneska už se filmy dané kategorie nedají takhle brát. ()

necisty

Tohle je rozhodně pecka film. Na svou dobu dost kvalitní efekty a bojové scény. Zvláštní byly zvukové efekty, ale to tehdy měly asi všechny filmy. Obdivuhodné jsou ale samozřejmě herecké výkony Johna a Nicolase, je až neuvěřitelné, kam od tohoto filmu klesl. Zde dokázali oba dá se říct bezchybně zahrát dvě osoby v jednom těle. ()

Juto

Toto je epický akčný film so všetkým a ešte viac: výbuchy lietadiel, útek z väzenia, prenasledovanie lodí, najnovšie vedecké pokroky a samozrejme biele holubice odlietajúce pred bojom so zbraňou. 9/10 ()

Ondatra

Pro mě je tenhle film velké překvapení, které hodnotím velmi pozitivně. Upřímně, když jsem na tento film narazil, tak jsem od něj neměl velká očekávání, i přesto, že zde hrají hvězdy jako je Nicolas Cage a John Travolta. Měl jsem za to, že to bude klasická kriminálka, která bude mít jednoduchou zápletku a takový nijaký konec. Opak je ale pravdou. Tady mě na první dobrou uchvátil právě příběh s jedním hlavním zádrhelem, který mě ohromil, ale nechci ho prozrazovat. Název filmu ale napovídá. Děj je krásně vyvážený, střídá se tady akce s dialogy a přestřelkami, střídá se tady prostředí a napínavost trvá až do samotného konce. Celý nápad vytvořit tento film je dost povedený, a proto dávám 9/10 ()

emo

Tak toto je jednoznačne referenčný akčný film! Úchvatná akcia, veľmi kvalitný scénár a asi najlepšie herecké výkony aké sa dajú v rámci žánru vidieť! Majster Woo sa prekonal, ale ako to tak vyzerá, tento film aj ostane vrcholom jeho tvorby... ()

fars

Nj, vychvalovani je tady ocividne az dost, ale kdyz ono Face/Off je vazne tak zatracene dobre natoceny film... Opravdu jeden z nejlepsich akcnich filmu, to jak si hlavni dve postavy jdou drave po krku nema chybu!!! ()

messiah

POZOR částečně SPOILERoidní text! Začátek naprosto perfektní. Cage nastoupí na scénu jako stylovej gangster, jenž má šmrnc, image...jak by řekl Austin Powers - nechybí mu "Mužo". Nemůžu jinak než mu hned začít fandit - skoro tím stylem jako fandím Marlonu Brandovi v Kmotrovi nebo Al Pacinovi v Kmotrovi II. Prostě záporák hodný obdivu, skvělá role, ale netrvá dlouho, přijde přestřelka a bezcitný terorista je sejmut fanatickým agentem jež má osobní důvody nemít hrdinu příliš v lásce. Trošku zklamání, ze kterého mě ale velice záhy vytahuje zcela brilantní pokračování. Nejdříve sice težce sci-fi výměna ksichtů, jakožto identity obecně, což mě dostává zejména svím nápadem a do velké míry originalitou myšlenky. Pevný základ pro následující vývoj filmu položen. Drahokam je broušen druhou výměnou identity, čímž se z něj stvává takřka geniální záležitost. Záporák má vše, dokonce vládne rukou osoudu i nad naším fanatickým agentem. Záporák pracuje v té agentuře "která je tak tajná, že když někam zavoláte, každej se na vás vykašle", spí s hodnou ženuškou, vychovává dceru a drží pod zámkem svého nepřítele č.1. Až potud nemám co vytknout - vůbec bych nešetřil superlativy a drobné nedostatky si nechal pro sebe. Bohužel ve druhé polovině nám příběh začíná čím dál víc smrdět akčním klišé, ač precizně zvládnutým, aby celý vyvrcholil nechutným Hollywoodským happyendem. Každopádně výkony obou herců v hlavních rolích mám pocit netřeba komentovat, jsou zkrátka vynikající. Zejména díky tomu začátku a také díky filmu "Obchodník s hrůzou" zastávám týž názor jako kolega "starbrejkr", že totiž Cageovi velice sluší záporné role. A Travolta hraje zřejmě jednu ze svých nejméně slizkých rolí v životě. ()

Googlak

To už snaď ani lepsie režisér vymyslieť nemohol, ... Skvelý výber protivníkov, ... Travolta je v zápornej úlohe skvely a zdatne mu sekunduje Cage, ... Výmena tvári a totalna akčná jazda sa môže začať, ... tento film patri určite k najlepším filmom týchto hercov + nezameniteľná réžia ()

c.tucker

Tento film je jeden z vrcholů akčních devadesátek, Woo je naprostý mistr svého řemesla a vyzdvihám ho nehorázeně vysoko. Další ze zásadních věcí po režii tohoto filmu je bravurní zápletka, která se jen tak nevidí u takového typu filmu a herecký koncert Travolta/Cage (ani nemůžu říct, který je lepší v jaké poloze, oba jsou senzační šílenci Troyové a oba jsou senzační trpící agenti Archerové - tohle se prostě jen tak nevidí) A abych nezapomněl na neskutečnou scénu rozstřílení všeho na sračky při písni Somewhere Over The Rainbow. ()

dr.fish

Námět je vynikající a přináší spoustu možností. Oba herci v rámci svých schopností odvádějí maximum. Problém je ale v režisérovi. John Woo sice viděl všecky klasické filmy a vzal si z nich to nejlepší, ale nepochopil to zásadní. Západní kulturu jako celek. On prostě točí obrazy a neví, co mají za význam, nebo mít by alespoň měly. A tak zobrazuje ve filmu prázdná klišé, obrazy a scény zpomalené i zrychlené, vše ale bez hlubšího opodstatnění. Zkrátka jen proto, že se mu to v nějakém filmu, který předtím viděl líbilo. Měl jsem z toho podivný pocit. Všechno jsem už někde viděl, tady to ale nemělo vůbec důvod být. Jinak je vše akční, dobře střižené, výbuchů dost a dost. Ale klasika? Ani náhodou. Ta vypadá jinak. Klasiku poznáte podle toho, že při happy endu místo kroucení nevěřícně hlavou zamačkáváte slzy. Tady je rozčarování a v závěru i nuda moc veliká. 70% ()

andrii

Svlékneš si svůj. Oblečeš si můj. Vlas za vlas. Oko za oko. Zub za zub. Otočíme, roztočíme obličeje. Jak káže. Tělo v těle trávit bude. Kutat ego. Čirá šance zabít jeho. Trojského koně - netvora zbraně v pomýlené hlavě. ()

Flyer

Originální akční film, na kterém musím vyzdvihnut kromě výtečné zápletky a skvělých hereckých výkonů hlavních protagonistů také režii Johna Woo. Hongkongský styl akce vkládá tomuto filmu jedinečné kouzlo. ()

SeanLSD

Vždy znovu, keď FACE OFF vidím, som z toho vo vytŕžení. Jeden z mojich najobľúbenejších filmov vôbec, poklad nielen v akčnom žánri, ale predovšetkým v ňom. Jasný dôkaz toho, že obsadzovať dobrých hercov do akčných filmov (čo v 90. rokoch ešte len pozvoľna začínalo) má svoj zmysel, teda v prípade, že majú čo hrať. John Woo je na akciu macher, o tom netreba diskutovať, ale o čo sú tie pôsobivejšie, keď sa opierajú o poriadny príbeh, keď sa na ne nedívame len ako na záležitosť techniky, ale prežívame ich s postavami ? Werb a Colleary už pred tým zámeny masiek a tvárí využili v MASKE a DARKMANOVI III, a vidieť, že im to pomohlo, pretože tu svoj talent, nápady a skúsenosti nahodili na plné obrátky, vyšťavili tému do poslednej kvapky bez toho, aby bol dej preplácaný a stvorili scenáristické veľdielo. Cage a Travolta sú zas presne tými typmi "akčných" hrdinov, ktorí aj niečo zahrajú a ktorí sa dokážu dokonale vteliť do postavy svojho protivníka. Cagea žeriem a dosť rozmýšľam nad tým, či to nebol jeho najlepší výkon. Travoltu rád nemám, a preto mi len vyhovovalo, že väčšinu filmu som ho mohol s radosťou nenávidieť, pokiaľ mal totiž Castor Cageovu tvár, akosi som to nedokázal. Každopádne ale - dalo sa z tohto diela ešte vyťažiť viac ? Postavy, vzťahy, pocity, situácie . . a k tomu hudba Johna Powella, ktorý na scénu filmového komponovania vstúpil ako malý boh - ten jeho hlavný husľový motív s ozvenami zvončekov zo mňa vytiahne slzu kedykoľvek. Sledovať, ako sa postupne stierajú hranice medzi postavami, ako sa pod cudzou tvárou mení charakter - a to možno nielen vplyvom iných ľudí a okolnosťami, ale aj vlastným strachom z novej identity a vzápätí pocitom slobody z nej - je niečo fascinujúce, navyše zobrazené tak pozorne a citlivo, že sa kdektorý psychologický film môže zakopať pod čiernu zem. Najmä na Archerovi je to evidentné, keď pri úteku obetuje desiatky nevinných. No a potom krásne scény so zrkadlami, nielen keď na seba mieria a skutočne sa vidia, ale aj keď sa Archer pozerá na synovu fotku či sa sfetuje. Rozpor medzi fyzickým vzhľadom a tým, ako veľmi prijímame novú identitu, keď hráme niekoho iného, je nádherne vyjadrený jedinou vetou - Neviem či viac nenávidím tvoj ksicht alebo tvoje telo ! Akčné záležitosti sú popri tom všetkom už iba čerešničkou, ale čerešničkou akou ! John Woo presne vie, ako urobiť z prestrelky nádherný balet, v ktorom je v pohybe všetko, ľudia, predmety i priestor, keď lieta a víri nielen kamera. Zároveň s neomylnou bravúrou majstra dokonale ovláda rytmus, zrýchľuje a spomaľuje, v spomalených záberoch naťahuje scénu, aby sme si ju mohli naplno vychutnať - a vzápätí exploduje v novom záchvate vizuálneho šialenstva, či dokonca úplne zastaví, kakofóniu zvukov a streľby presekne ticho a zdanlivý pokoj, v ktorom si uvedomíme tlkot srdca, chvenie nervov, mihnutie oka či nádeje – alebo len pád holubieho pierka do krvavej kaluže . . ()

SoolenJV

Zajímavý výchozí nápad brilantně ztvárněný výbornými herci. John Woo i do Ameriky přenesl některé ze svých typických zanků a natočil napínavý akční film, který neurazí a bude se líbit i příznivcům jeho poněkud nespoutanější hongkongské tvorby. ()

panMartin

Nejlepší americký film Johna Woo. Jeden z nejlepších akčních filmů posledních let. Tváří v tvář je pro mě jeden z vrcholu všech filmů, které mají jediný cíl, a to akci, akci a zase jenom akci. Výborné herecké obsazení a hlavně skvělý nápad, aby si terorista prohodil identitu s agentem FBI. Nicolase Cage se mi spíše líbil jako ten hodný. Naopak Travolta byl jako záporák nepřekonatelný a svou roli si vyloženě užíval. Pět hvězdiček za tuhle vynikající akční jízdu. ()

MJMilan

Už podle prvních minut se dá odhadnout, že se nedíváte na jednu z těch amerických blbostí, ale na jeden z vynikajících amerických nápadů. Je totiž velice zajímavé pozorovat výkon herce, který hraje svého kolegu. To tento filmu činí jedinečným a proto si zasluhuje plnou nálož, tedy *****. ()

John Woo remakuje svůj nejslavnější film

John Woo remakuje svůj nejslavnější film

05.05.2022

Další film ze světa monster na obzoru?

Další film ze světa monster na obzoru?

29.04.2021

Studio Legendary to s Godzillou vs. Kong překvapivě vyhrálo. Jak se ukázalo, hlad po nových blockbusterech v kinech je i navzdory stále trvající pandemii dost velký na to, aby si na sebe mohly filmy… (více)

Adam Wingard chystá vlastní verzi Tváří v tvář

Adam Wingard chystá vlastní verzi Tváří v tvář

12.02.2021

O rebootu či remaku populárního akčního snímku Tváří v tvář z roku 1997, v němž si John Travolta a Nicolas Cage vyměnili tváře a šli jeden druhému po krku, se mluví už několik let. Nyní se však zdá,… (více)

Vrcholný Nicolas Cage

Vrcholný Nicolas Cage