Čínský režisér John Woo (nar. 1946) se prosadil v osmdesátých letech sérií akčních filmů (Lepší zítřek, Killer, Hard-Boiled aj.), jež mu vynesly hollywoodské angažmá. Svou zálibu v pečlivě choreograficky připravené akci a ve zpomalených scénách brutálního násilí zdařile přenesl s výrazně vyššími rozpočty do západního prostředí. Ve svém třetím americkém snímku Tváří v tvář (1997) proti sobě postavil člena protiteroristické jednotky FBI Seana Archera (John Travolta) a psychopatického zločince Castora Troye (Nicolas Cage). Jejich vzájemný souboj, jenž je živený letitou nenávistí, ozvláštňuje speciální lékařský zákrok, při němž si oba protagonisté v podstatě vymění své totožnosti. Režisér se spoléhal především na vlastní vyzkoušené postupy (např. působivá akční scéna s holuby v kostele) a také na herectví obou hlavních představitelů, kteří přesvědčivě zvládají obě polohy svých rolí. Nicolas Cage tímto titulem uzavřel volnou trilogii, v níž ztělesnil neohroženého akčního hrdinu (předtím Skála a Con Air). Není bez zajímavosti, že motiv transplantace nové tváře zločinci byl využit už před lety v českém fantastickém filmu Ztracená tvář (1965), natočeném režisérem Pavlem Hoblem podle námětu Josefa Nesvadby. (Česká televize)

July

Zajímavé, zábavné, akční... leč nijak výjimečné. Celkem originální je jen téma, všechno ostatní tu už mnohokrát bylo a často v lepším provedení. Ač jsem ve snímku vychvalovanou psychologii postav hledala, mnoho jsem jí nenašla - ne víc než ve většině akčních filmů podobného typu. I fyzikální zákony zde fungovaly stejně jako v nich, tedy značně poupravené. U "vodního lyžování" jsem se téměř zasmála. Trochu nelogický mi přišel fakt, že Archerova manželka nepojala podezření, když uviděla "Seana" bez košile - copak byl doktor tak hloupý, že mu kromě tváře přidělal i známou jizvu u srdce? A nebyla to jediná díra v logice. Třeba ta tajná věznice na mořské plošině. Za a), k udržení magnetického pole v celé věznici by bylo potřeba obrovské množství energie, za b), vytrvalé působení silného pole může poškozovat mozek, za c), v tak silném poli by normálně nefungovaly počítače. Woo si zkrátka mohl několik těch výstředností odpustit. Ale možná je to jen mým diváckým vkusem - místo akčňáku jako Tváří v tvář si obvykle raději pustím napínavý thriller typu Uprchlík, Insomnie, Tajemná řeka či Talentovaný pan Ripley. Ale aby to neznělo tak negativně: Tváří v tvář se mi líbilo. Ovšem v rámci lepšího průměru. ()

Mispu

Tak propacovaný film a ještě k tomu akční. Ideální kombinace, ke které se ostatní akční filmy ani nepřibližují. ()

majxik

Genialne natočeno Johnem Woo, a ještě lépe odehráno duem Travolta a Cage... pro lidi kteří mají rádi Akční filmy a Thrillery jasná volba! ()

anli

Jeden z nejlepších filmů Johna Woo a podle mě jeden z nejlepších akčních filmů vůbec.Dva protivníci si vymění identitu a co že se bude dít?Velmi originální zápletka a precizní scénář jsou velké trumfy tohohle filmu,ale má i spoustu dalších-skvělá a dynamická režie,hýřící spoustou nápadů,vynikající duo Travolta-Cage,perfektní kamera,skvělý zvuk a hudba a taky skutečně velká porce mistrovsky zvládnutých akčních scén.Do toho trochu sci-fi prvků a myslím,že nudit se nemůže vůbec nikdo.ba naopak-tenhle film si člověk musí užít a radovat se z něj-je jich opravdu málo!Takže tváří v tvář této skvělé podívané dávám jasných 100%. ()

ywo666

No asi najlepší počin aký som videl široko ďaleko. Prvý krát som film videl tak dávno, že si ho ani nepamätám. Takže osvieženie prišlo vhod. Aj Travolta aj Cage super. Cage ešte o niečo lepší. Hlavne ako záporáci obaja vydarení. A aj Nivola (Pullox) super. Nábojmi sa nešetrí, zásobníky sa vymieňajú len pre efektivitu. Kopec dobrých scén. Kopec dobrých nápadov. Kvalitná akcia, ktorá síce rezignuje na reálnosť, ale vysoko zábavná. Neskutočná jazda. 4 a pol hviezdičky a vzhľadom na to, že je to prvý film, ktorý ma v poslednej dobe potešil prikloním sa ku piatim. ()

mickyreed

Oboustraně skvěle zahrané. Umocňuje to rozdíl mezi postavami. Akční scény někdy otravují svou délkou proto to není na plný počet, ale i tak je to perla v žánru. ()

Chris Masters

Nic tě neprobudí tak, jako uříznutí ksichtu! Ano, John Travolta vs Nicolas Cage, to vážně nemělo chybu. V poslední době jsem si tento film pouštěl pořád a pořád do kola, až jsem si ho musel dát mezi své oblíbené filmy. John Woo je skvělý akční režisér, dokázal mi to i Operací zlomený šíp a Živým terčem.Tenhle film je legendární!!! U mě 100% ()

Gothar

Námet je dobrý, ale dojem kazia stupídne akčné scény, ktorých je priveľa. Už úvodná naháňačka s lietadlom dáva tušiť, že na realitu a logiku sa príliš nemyslelo a pokračuje to ďalej až do konca. Neakčné scény sú fajn a ak by bol film oslobodený od tých najdivokejších akčných scén, tak by som ho hodnotil určite lepšie. 60% ()

pytlik... odpad!

Myslím, že takováhle sračka nebyla na zeměkouli vidět ani v letech 1829 - 1851, kdy tu řádila pandemie cholery. Jako vod režiséra je to celkem odvaha, používat tak často zpomalený záběry u herce, který ovládá perfektně pouze tři výrazy tváře: rádoby tvrdý, rádoby přemýšlivý a rádoby bolestný. Jedinej výraz, kterej mu jde perfektně, je nechápavý, ale to jen proto, že ho nehraje. A navíc má Cage doopravdy spoustu charismatu, asi jako noční hlídač parkoviště. V reálu by tenhle herec mohl porážet protivníky jen dvěma způsobama… buď by se při pohledu na něho rozchechtali a nebyli by ničeho schopný… nebo by na ně udělal prosebnej ublíženeckej pohled ála petr nečas... pak každej padouch přestane bojovat, páč přece nebude dávat facku takovýmu chudákovi, že jo. No abych byl spravedlivý, ani Travolta na tom není líp, ten by mohl hrát hlavní roli v reklamě na vdolky. No ale zpátky k těm zpomaleným záběrům. Pokud pracuju s takovýhlema netalentovanýma nehercema, tak snad radši natočím film zrychleně, aby divák nestihl pořádně zaznamenat jejich výrazy tváře, gestikulaci a dialogy, a né je zpomalit na polovinu, aby se divák mohl kochat všelijakými detaily. Zkrátka, já se celou dobu držel za hlavu, abych si jí nad těmi výkony nevykroutil ze závitu. Akční scény taky stály za to, mohly by se používat při meditačních kurzech k uklidnění mysli, mně třeba nedokázaly zvednout tep ani o jeden buch za minutu navíc. Největší vzrušení při sledování jsem zažil, když jsem ucítil, že mi na nohu spadlo něco mastnýho, on to byl chleba s máslem ze stolu. Ále co, než jsem to máslo namazal z mastnejch nožních prstíků zpátky na chleba, uběhlo z filmu několik dalších minut, který jsem tím pádem naštěstí neviděl. Takže jsem za tu nehodu ani nebyl naštvanej. Ale i tak jsem přemejšlel, že bych tomu veledílu dal aspoň jednu hvězdičku, páč nějaký ty světlý momenty mělo: třeba cageovo přání, aby mu po operaci obličeje vrátili zpátky na hruď tu jizvu... za tu báječnou romantickou vzpomínku, ve který si jeho manželka zlomila zub o ječný zrno... a navíc mi Cage připomínal cyklistu Wigginse. Takže ještě tak před měsícem bych tu jednu hvězdičku dal, ale teď, po tý aféře s TUE při Tour de France, ani náhodou! ()

elanius

(69/2023) / Asi som niekedy dávno Face Off videl ale moc som si toho nepamätal a tak som sa podľa komentárov a hodnotenia vcelku tešil. Podľa mňa ale dosť tento film zostarol. Námet za sto bodov, to je jasné, ale vôbec mi nesedelo ako je všetko prestrelené herecky, dialógy umelé, zvláštne. Akcia ale celkom v pohode. Zabavil som sa, ale nič svetoborné som nenašiel. (6/10) ()

Fleetguard

„Před kamerou americké superhvězdy J. Travolta a N. Cage za kamerou hongogský superrežisér J. Woo“, který nám naservíroval nový druh akčního filmu. Co se asi stane, když psychopatickému ďáblu (Castor Troye) a policistovi (Sean Archer) prohodí obličeje a ještě k tomu, v naprostém utajení? Akcí nabitý film s nevídanými souboji a spoustou otázek k přemýšlení ! ()

Master19

Nadupaný hollywoodský kolotoč, který sice nijak nepřekvapí (jen v československé kinematografii je nápad výměny obličejů, mozků... dost otřelý), ale udržuje diváka napjatého celou dobu, která není zrovna krátká. Jednak lze za to děkovat skvělé režii a veskrze dokonalé ústřední dvojici (ta se opravdu povedla), navíc jim ale sekunduje Gina Gershon, takže nemůžu dát jinak, než do plných. ()

Mihail123

Od tohto filmu sa mi John Travolta neskutočne vryl do pamäte. Inteligentná zápletka a scenár. Najlepší Woov „hollywoodsky akčňák“, ostatné jeho pokusy presadiť sa mu nevyšli a tomuto filmu nesiahajú ani po päty. Film som videl pred cca 7 rokmi ale aj tak ho mám v hlave takmer celý...A tak by to malo byť. ()

Mishqo

Film na ktorý sa môžem pozerať znova a znova a nikdy ma neomrzí... Už veľmi tragický začiatok filmu keď Castor ( Cage ) pri pokuse zabiť agenta FBI Archera ( Travolta ) zabil neúmyselne jeho malého syna dodáva filmu grády. Je to akčný film ale ako jeden z mála má dramatický spad a nie je len o tých akčných bitkách, prestrelkách a podobných veciach. Aj 5 hviezdičiek by sa mi zdalo málo. ()

dANo

Keby v tomto filme nehrali dvaja top herci, tak je to úplne ukážkové B-čko. Celý príbeh mi ani raz nepripravil nejaké prekvapenie, dokonca ani len nejakú zmenu pocitov... Vo filme som sa niekoľkokrát pozastavil nad tým, aké nelogické sú tie akčné scény (napr. "nekonečná" pristávacia dráha na letisku, či budova na konci pár metrov od tej dráhy, do ktorej to lietadlo potom vrazí... a pod.). Sladký záver som samozrejme očakával a keďže to neobsahovalo ani nejaké vtipné scénky, tak sa moje hodnotenie zastavilo na priemerných 3*. ()

Brain-D

Výborná režie a výkony obou herců, jak Nicolase Cage, tak především Johna Travolty. Výborný nápad, akce a když to zhrnu asi nejlepší film Johna Woo po příchodu do Ameriky. ()

fefee

Veľmi podarený námet filmu ale bohužiaľ spracovanie mi prišlo dosť slabé. Hlavne akčné scénky, prestrelky či súboj na člnoch ouu...tak to bolo strašne B-čkové. Takéto scénky mi vedia pekne pokaziť zážitok z filmu. Ale film ako celok hodnotím napriek tomu pozitívne, udržal moju pozornosť do posledného záberu. Travolta a Cage dobrá voľba pre režiséra. ()

John Woo remakuje svůj nejslavnější film

John Woo remakuje svůj nejslavnější film

05.05.2022

Další film ze světa monster na obzoru?

Další film ze světa monster na obzoru?

29.04.2021

Studio Legendary to s Godzillou vs. Kong překvapivě vyhrálo. Jak se ukázalo, hlad po nových blockbusterech v kinech je i navzdory stále trvající pandemii dost velký na to, aby si na sebe mohly filmy… (více)

Adam Wingard chystá vlastní verzi Tváří v tvář

Adam Wingard chystá vlastní verzi Tváří v tvář

12.02.2021

O rebootu či remaku populárního akčního snímku Tváří v tvář z roku 1997, v němž si John Travolta a Nicolas Cage vyměnili tváře a šli jeden druhému po krku, se mluví už několik let. Nyní se však zdá,… (více)

Vrcholný Nicolas Cage

Vrcholný Nicolas Cage