Reklama

Reklama

Přesvedčení

  • USA Friendly Persuasion (více)
Trailer
USA, 1956, 137 min

Obsahy(1)

Kvakerská rodina Birdwellů, otec Jess (Gary Cooper), matka Eliška (Dorothy McGuire) a děti; nejstarší Josh (Anthony Perkins), Marta (Phyllis Lowe) a malý Jess (Richard Eyer) ižije v Indianě, léta páně 1862, celkem v poklidu. Až celý stát vstoupí do občanské války, ve chvíli, kdy jeho hranice překročila konfederační vojska. I když boj je zcela proti kvakerskému náboženství, Josh vstupuje do armády. Otec Jess se vydává do frontové linie syna najít a přivést domů....Film natočil William Wyler s Gary Cooperem v hlavní roli a byl nominován na šest Oscarů. (sud)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (14)

Mulosz 

všechny recenze uživatele

Charismatický Gary Cooper, mimořádně nesympatický jeho nejmenší syn (věřím, že v evropském filmu by mu nějaká ta facka přiletěla, nicméně v americké produkci by toto určitě neprošlo), děj, který se dá shrnout jednou větou, minimum akcí a pomalejší tempo snesitelné díky oku lahodící mizanscéně. V těchto pěti bodech by se dala shrnout charakteristika tohoto snímku, který byl dosud nejslabší, který jsem od W.Wylera viděl. ()

sud 

všechny recenze uživatele

Zajímavá westernová tragikomedie (film je uveden jako drama, ale moc mi to k němu nepasuje). Po třičtvrtě filmové stopáže nám odhaluje zvyky kvakerů a seznamuje nás s humornými i vážnými příhodami kvakerské rodiny Birdwellů. Ke konci přichází napětí, nějaká akce a dobrodružství. Ale jen na krátko. Závěr filmu se nese opět v duchu prvních dvou třetin. Herecké obsazení je skvělé, Gary Cooper je jak jinak než výborný a herecké umění nám ukázal i mladý Anthony Perkins, který byl za svůj výkon nominován na Oscara. Režie Williama Wylera je skvělá, ale zde si velký režisér pumpoval svaly na "Velkou zemi". ()

Reklama

Flego 

všechny recenze uživatele

Zromantizovaná rodinná dráma z občianskej vojny sa zameriava predovšetkým na zvyky kvakerskej rodiny. Sú prinášané vtipným spôsobom a je len otázkou času, kedy príde k dramatickému zvratu. V tomto je najväčšia slabina inak výborne natočeného snímku, že sa dej príbehu nechce pohnúť z miesta a trvá príliš dlho, než sa začne niečo diať. ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

Atypický western, či spíše lehce rozjíždějící se drama o otázce oprávněnosti použití násilí z křesťanského hlediska. Děj z období občanské války v USA v komunitě protestantské denominace kvakerů, pro něž bylo typické odmítání služby se zbraní. Film slavného americko-židovského režiséra je natočen profesionálně umělecky a obsazen výbornými herci, přesto však jsem jej sledoval spíše jako jakýsi dokument, či etnografickou rekonstrukci, právě života kvakerů, jejich bohoslužby, jejich zvyků aj. A to bylo velmi zajímavé... ()

kinderman 

všechny recenze uživatele

Nebýt nesrovnalosti v chronologii, dalo by se to chápat jako volné pokračování westernu V pravé poledne. V něm si šerif hraný Garym Cooperem vzal kvakerku, zde už fungují jako spořádaná kvakerská rodina se třemi dětmi, a manželka dokonce zastává duchovní úřad. Dost legrace, Wyler byl mistr dlouhých filmů s pomalejším tempem, které ovšem nenudí, protože všechno je v nich správně (scénář, obsazení, vizuální stránka i pevné režijní vedení). Navíc jsou to filmy s myšlenkou. ()

Galerie (72)

Zajímavosti (7)

  • Role Jesse Birdwella byla původně zamýšlena pro Binga Crosbyho. Ten však odmítl a doporučil do role svého blízkého přítele Garyho Coopera. (Mol)
  • Oblíbený film presidenta Ronalda Reagana. V květnu roku 1988 ho daroval premiérovi Michailu Gorbačovy na VHS. (Mol)

Reklama

Reklama