Zajímavá westernová tragikomedie (film je uveden jako drama, ale moc mi to k němu nepasuje). Po třičtvrtě filmové stopáže nám odhaluje zvyky kvakerů a seznamuje nás s humornými i vážnými příhodami kvakerské rodiny Birdwellů. Ke konci přichází napětí, nějaká akce a dobrodružství. Ale jen na krátko. Závěr filmu se nese opět v duchu prvních dvou třetin. Herecké obsazení je skvělé, Gary Cooper je jak jinak než výborný a herecké umění nám ukázal i mladý Anthony Perkins, který byl za svůj výkon nominován na Oscara. Režie Williama Wylera je skvělá, ale zde si velký režisér pumpoval svaly na "Velkou zemi".(9.7.2006)

• Mulosz

Charismatický Gary Cooper, mimořádně nesympatický jeho nejmenší syn (věřím, že v evropském filmu by mu nějaká ta facka přiletěla, nicméně v americké produkci by toto určitě neprošlo), děj, který se dá shrnout jednou větou, minimum akcí a pomalejší tempo snesitelné díky oku lahodící mizanscéně. V těchto pěti bodech by se dala shrnout charakteristika tohoto snímku, který byl dosud nejslabší, který jsem od W.Wylera viděl.(6.3.2008)

• Houdini

Oscar 6 nominací: Nejlepší film, Režie, Herec VR - Anthony Perkins, Píseň - "Thee I Love", Zvuk, Scénář - A... Zlatá Palma(11.3.2004)

Atypický western, či spíše lehce rozjíždějící se drama o otázce oprávněnosti použití násilí z křesťanského hlediska. Děj z období občanské války v USA v komunitě protestantské denominace kvakerů, pro něž bylo typické odmítání služby se zbraní. Film slavného americko-židovského režiséra je natočen profesionálně umělecky a obsazen výbornými herci, přesto však jsem jej sledoval spíše jako jakýsi dokument, či etnografickou rekonstrukci, právě života kvakerů, jejich bohoslužby, jejich zvyků aj. A to bylo velmi zajímavé...(7.1.2012)

Zromantizovaná rodinná dráma z občianskej vojny sa zameriava predovšetkým na zvyky kvakerskej rodiny. Sú prinášané vtipným spôsobom a je len otázkou času, kedy príde k dramatickému zvratu. V tomto je najväčšia slabina inak výborne natočeného snímku, že sa dej príbehu nechce pohnúť z miesta a trvá príliš dlho, než sa začne niečo diať.(4.1.2012)

• - Katharine Hepburn odmítla roli Elizy Birdwellové. (Mol)

• - Oblíbený film presidenta Ronalda Reagana. V květnu roku 1988 ho daroval premiérovi Michailu Gorbačovy na VHS. (Mol)

• - Gary Cooper tento film nenáviděl. (Mol)