Epizody(8)

Loď s imigranty, která v roce 1899 míří do New Yorku, změní ze záhadných důvodů kurz a zmatení cestující musí řešit velmi neobvyklou záhadu. (Netflix)

liskam

Za provedení bych dával plnej počet. S chutí ano. Za nápad s pohráváním si s myslí také hodnotím vysoko. Konec je ale brutálně odfláknutej. V podstatě se vůbec nic nedozvíme. Nedozvíme se jak, proč ani jak dlouho, kdo a kdy... Takže nezbývá než čekat na další řadu a doufat, že se nám puzzle začne maličkato skládat. Pokud se udrží úroveň provedeni, nebudu s tím mít žádný problém. za mě 3* 75% ()

Anderton

Nakoniec ma tvorcovia presvedčili. Seriál rozdelený na dve diametrálne rozdielne polovice, i keď už od konca druhej epizódy vieme, že je niečo inak a že sme v skutočnosti v inom žánri. Atmosféra je veľmi hutná a depresívna, filozofuje sa jedna radosť, otázky, ako funguje ľudský mozog a na základe čoho vníma realitu sú námetom na celonočný rozhovor s partiou ľudí, ktorý 1889 tiež videli. Všetky zvraty sme tu síce už mali, ale tvorcovia idú ešte ďalej a všetko komplikujú tak, že by sa aj Nolanovci a Charlie Kaufmann zapotili, keby si to chceli dať všetko dokopy. Môže sa stať, že ak budete 1889 hodnotiť podľa zvratov, tak u vás neuspeje, ale ak to spojíte s tým, čo chcú tvorcovia povedať a ste filozofický typ, 1899 bude patriť medzi to najlepšie za posledné roky. Síce sa všetko vysvetlí, ale bol by som určite zvedavý na druhú sériu, pretože by sme chceli všetci vedieť, o čo bratovi ide. ()

Kothy

Novinka od Netflixu od tvůrců Dark. První díl toho zatím moc neprozradil. Dostáváme se na Německou zaoceánskou loď, který zachytí nouzový signál jiné lodi stejné společnosti, která se už čtyři měsíce pohřešuje. Rozhodnou se tedy signál prozkoumat. Na lodi ale najdou pouze malého chlapce. Časem začne záhad přibývat a lidé začnou umírat. Vše se zdá být čím dál zamotanější a otázek přibývá. Vše je ale součástí jednoho velkého celku, a nakonec se vše vysvětlí. Konec mě teda celkem dostal, takový zvrat jsem nečekal... Jen se člověk k tomu musí prokousat. "Vzbuď se!" ()

AppleCore

Výtvarně fantasticky zpracovaná show, která v prvních epizodách nikam nespěchá a skoro až nudí, ale jak plyne dál ku svýmu rozuzlení, je čím dál zajímavější, dynamičtější a údernější. Postavy jsou sice často krajně nesympatický, ale je třeba si uvědomit, že sledujeme příběh mnoha osob postižených traumatickými událostmi, ze kterých dost možná zešílely (což je jeden z nástrojů, kterej tvůrcům dává prostor efektivně mást diváka). A jasně, 1899 se bere smrtelně vážně, bez náznaku humoru, ale že po všech infantilních marvelovkách ten humor chcete všude, to je váš problém, stejně jako odsouzení diverzního obsazení, který zrovna tady dává dokonalej smysl. Kdo nečeká primitivní náhul z Bermudskýho trojúhelníku, dostane originální "crossover" mezi Matrixem, Kostkou a Truman Show s vlastním ksichtem! A kdo od tvůrců DARK ten primitivní náhul čekal, měl by na tý lodi bejt taky. ()

predators

Po epizodu Volání šlo ještě o docela zajímavý projekt, poté však nepřichází prakticky nic nového, děj se dále točí kolem děr a celkově toho moc nevysvětlí. Rozuzlení už jen podtrhuje fakt, že ani tvůrci si nebyli jisti jeho koncem. ()

Happens

Celé to sledujete kvůli očekávání toho konce, jak to teda vlastně je, proč to tak je, chcete odstranit tu divnost, abyste si tu plavbu divnolodí s divnolidmi na divnooceánu nějak tak zpětně užili. Ono to funguje. Po určitou dobu. Pak už to spíš nudí a konec rozčílí. Pochopitelně předpokládám další série (jak v Dark), no ale i tak. ()

Chrustyn

Tajemné až na půdu, hromada postav, které se všechny tváří, že mají obří tajemství a stále hromady a hromady nových informací, bez řešení těch stávajících. Vydržel jsem 3 díly a pokud jsem měl nějaké prvotní nadšení dozvědět se všechny nastřelené záhady, rychle mě to přešlo. ()

Arsenal83

Tak rukopis tvorcov sa nedá utajiť, len škoda, že z možno mysteriózneho dobového seriálu sa postupne mení na sci-fi. A už to potom ide, samé slučky a človek zisťuje, že príbeh sa nám zwestwordoval. Tajomno a atmosféra sú veľmi silné, na strane druhej tempo pomalšie. Nakoniec to ale nastavili tak, že mnoho veci ostáva prekvapujúcich, no aj nepochopených a je to hranie sa na platónsku hru s tieňmi s jediným cieľom: šokovať. V komplikovaných scénkach, poväčšine veľmi tmavých, človek zisťuje, že nakoniec si aj tak najviac zapamätá vzájomné honenie si homosexuálov cez mreže, aby bola splnená netflixovská kvóta. A potom, hoci seriál mal svoju popularitu, zrušíme aj pokračovanie, srať na diváka. A tak sa v podstate nováčikovi neoplatí ani začať pozerať. ()

TheEvilTwin

Slibovali bermudský trojúhelník a totální mindfuck, místo toho jsme dostali diametrálně odlišný zážitek, který ale rozhodně nejenže není nikterak dobrý, ale dokonce má problém se udržet byť jen v průměru. Stopáž roztahaná do 7 hodin by si zasloužila sestříhat do čtyř-pěti dílů, postavy jsou totálně nezajímavé vedlejší NPCs, hlavní příběhová linie je natahovaná jak guma od slipů a víceméně celé je to jen vata, která se má prokousat k závěrečné pointě. A světe div se, druhý Dark se nekoná. Respektive rozhodně ne v údernosti nápadu, za to ve vlastním zamotání se do celého světa a neschopností se vymotat (zdravím Dark druhou a celou třetí sérii) se zde tvůrci zas a znova blíží a rozhodně od ní nejsou tak daleko. Celé je to totiž strašně neosobní, nekonzistentní, dlouhé, nezáživné a finální minuty už člověk jen s nezájmem a nasílu tlačí. Čekal jsem seriálový hit roku, dostal jsem bídu a bolest, na kterou si za pár týdnů nevzpomenu a zatímco jinde si člověk v "explained videích" dokáže najít pointy, které mu unikly a které by film mohly honosně vyzvednout do lepších výšin podobných symbolických snímků, tak tady se prostě nikde nic neskrývá, žádnou alegorii ani hidden point nedostaneme a celé to vyšumí do prázdna. Kdo vynechá, ušetří si život. ()

ARI50

Atmosféra je pěkná a celkem slušně se na tuhle temnou tvorbu kouká, ale co z toho když příběh neumí ohromit nebo zaujmout. Zvláštní mini serial v zajímavé době, ma to svoje plus i minus. Titanic se vrací. ()

Morholt

Atmosféra lodi byla parádní, to se musí nechat. Dokázal jsem si tu představit duchy, ufouny či tajnou vládní organizaci při jedno z mnoha experimentů. Stejně tak mě bavil mezinárodní casting, kterému velela Emily Beecham. Tu bych sice raději viděl podřezávat krky někde v Badlands, ale člověk musí vzít zavděk tím, co se nabízí. Nicméně první trhlina přišla už na konci druhého dílu. Sice to byl vlastně jen okamžik, ale i ten napověděl určitou charakteristiku vyústění. No a přibližně od druhé poloviny série mě to postupně přestávalo bavit víc a víc. A to je docela paradox, protože tempo nabralo na obrátkách a bylo se pořád na co dívat, ale i když se Baran bo Odar snažil pořád motat divákovi hlavu a tvářit se u toho strašně tajemně, to kouzlo první čtyř dílů vyprchalo. Úplný konec pak už nepřekvapil vůbec, protože i méně zkušený divák něco podobného čeká. Nicméně i přes určité zklamání případné druhé sérii ze zvědavosti šanci dám. 60% ()

BoPo

Fanúšikom seriálu Ztraceni bude 1899 brnkať na tie správne struny. Veľa postáv uzatvorených na lodi a v pozadí sa deje niečo podivné. Čím viac sa začne zápletka rozplietať, tým viac začne vykukovať meno Nolan. Záhadné, zaujímavé, kopiace otázky bez odpovedí, skákajúce od teórie k teórii. Nenadchlo mňa to, pretože som mal pocit, že vo výsledku vidím len zlepenec už inde použitých zvratov. Až druhá séria ukáže, či tento úvod bol len záhadnou predohrou k niečomu pozoruhodnému, alebo aj naďalej pôjde len o dobre natočenú a zdĺhavú hru kočky s myšou. ()

evilmind

Dark z toho teda přímo stříká, ale bohužel ty příběhy jednotlivých postav nejsou prostě dost propracované na to, aby to víc chytlo. Nebýt toho, že skoro každý tam mluví jiným jazykem, takže si vzájemně nerozumí, vynikla by víc i faktická vyprázdněnost dialogů. Asi tak od půlky je víceméně jasné, o co jde, a varování pro ty, kdo neviděli do konce - počkam bych až na další řadu, protože to asi zdaleka nekončí... ()

jahol

Další zajímavý příklad seriálu, který není v červených číslech jako celek, přestože každá z jeho epizod je :-) Za mne to hlavně v prvních dvou třetinách má perfektní hutnou atmosféru, než se to čím dále, tím více stěhuje tam a zase zpátky (autor scénáře asi v mládí rád hrál počítačové hry, kde bylo hodně teleportů). Ke konci to zbytečně opouští aspoň trochu sevřený tvar, i když chaosu v Dark se to nepřiblíží. Finální vyústění beru jako dobrý můstek k něčemu neobvyklému ve druhé sérii. ()

liquido26

První díl byl takový vlažný rozjezd. Ve druhém až pátém díle se mi dostalo neuvěřitelně rozehrané napínavé jízdy se zajímavými nápady a skvělou atmosférou. No a poslední tři díly, kdy se vše začalo splétat dohromady, začaly bohužel být neuvěřitelnou utahanou nudou a rozuzlení mnou jen tak bez zájmu prošlo. Podobně jako Archive 81, dokonalý námět a nijaký závěr. ()

Astaroth12

Prvá časť ma dosť nabudila, lebo mi pripomenula moju obľúbenú Loď duchov. Tak som čakal, že sa bude uberať cestou zlých a dobrých nadprirodzených bytosti a ukonči to nejaký tajný ujo celkom na konci. No nie, lebo ako na začiatku to tak vyzerať mohlo, od druhej časti to išlo celkom inou rovinou, neskutočne komplikovanou a aj nudnou. S každou ďalšou častou ma film prestaval viac a viac zaujímať a ku koncu som išiel už len na zotrvačnosť, chcel som vedieť, ako tento chaos dopadol.  A dopadol tak ako dopadol, nezáživne a celkom i hlúpo. Po vizuálnej stránke bol na solídnej urovni, horšie to bolo so spracovaným a tragédia bola v scenári. Lebo postavy tu boli neskutočne nezaujímavé a tie ich osobne tragédie boli celkom bez emócii a súcitiť s nimi sa jednoducho nedalo, boli strašne chaoticky podané. Herci sa snažili, ale ani oni nevedia zázraky a z takého bordelu a chaosu sa aj oni museli ťažko zorientovať a čo potom divák. Je to za slabé 3*. ()

yakoob

Svoje mouchy to má, ale tak jako Dark, po stránce mystery, je to zajímavé. Když vezmete, že je to natočeno v jednom studiu pomoci technologie Volume, tak to má i ten filmově-řemeslnický přesah. Pro někoho možná až moc pomalé, pointa zajímavá. ()

Bordoshut

9/10 – Když jsem se dovtípil, že tvůrci tolikrát blahořečeného Dark přišli s novým seriálem, pochopitelně jsem si ho nemohl nechat ujít. Co jsem ale nečekal, je, že to bude takto náročná podívaná. 1899 rozhodně není vhodnou volbou pro běžného konzumního diváka a i já jsem měl ze začátku problém se naladit na jeho velmi nevšední atmosféru a až „nezáživnou“ formu zpracování. S trochou nadsázky by se dalo říct, že sledování 1899 není zábava, nýbrž utrpení. Ovšem utrpení tak chladnokrevné a odpudivé, že se vám nakonec přece dostane pod kůži a vy se od něj nebudete moci odtrhnout. Nové dílo švýcarsko-německého partnerského dua Baran bo Odar & Jantje Friese, kterým to pravděpodobně klape na place jen o trošku líp než v posteli, je totiž jeden z po emoční stránce nejvíce pustých projektů, které jsem za svůj život spatřil. Z každé scény na všechny cáká nezměrné citové prázdno, odstup od postav a různé nepříjemné prožitky, které tak mistrně vyvolává znepokojivá hudba, tmavé nasvícení či nepříjemné pohyby a úhly kamery. Skutečně jeden z nejlepších soundtracků, co jsem kdy slyšel, který perfektně sedí do atmosféry seriálu a sám ji pomáhá dotvářet. Kromě toho jsou veškeré kulisy tmavé a všechny postavy spolu mluví s frustrovanými výrazy na tvářích a smrtelně vážným hlasem. Dokonce i když se nějaká řekne něco úsměvného nebo má právě dobrou náladu, cítíte z ní v první řadě odměřenost a potlačený smutek. Ano, je to hrozně depresivní podívaná. Přidejte k tomu ještě brilantní herecké výkony, kvůli kterým až zapomínáte, že sledujete fikční svět, a bezútěšné moře (a samozřejmě pošmourné počasí) a máte velice nepříjemných 7 hodin absolutní schízy. Stejně jako některé drogy můžou mimovolně způsobit rozvinutí nějaké psychické nemoci, která v člověku do té doby jen doutnala, myslím, že 1899 by si zasloužilo stejnou vizitku. Nic pro slabé žaludky. Mě osobně bývá z takovýchto nepříjemných záležitostí více úzko, než když na plátně stříká krev a létají končetiny. Rozhodně nedoporučuji lidem, kteří si chtějí u něčeho odpočinout. Na tento seriál je potřeba se naladit, obrnit a mít na něj energii. Dozajista si u sledování neodpočinete, možná to dokonce bude fuška dokoukat. Ale stojí to za to. Ten příběh je parádní. Spousta zvratů, které se vám v žádném případě nepodaří odhadnout (už jen proto, že většinu 1. série nebudete absolutně tušit what is going on) a ještě více fascinujících tajemství, na které žádnou odpověď nedostanete a budete muset napjatí čekat na 2. sérii. Také se připravte, že je to do značné míry artová záležitost, takže se tam budou dít věci, které sice můžou být v příštích sériích objasněny, ale nyní budou postrádat smysl a budou vám připadat divné a nahodilé. Takový ten seriál už prostě je. Top opening credits theme song: "One pill makes you larger and one pill makes you small. And the ones that Mother gives you, don't do anything at all... When logic and proportion have fallen sloppy dead and the White Knight's talking backwards and the Red Queen's off with her head..." () (méně) (více)

slord

Tvorcovia Darku (milujem ho) sú späť a môžem povedať, že som teda dosť spokojný. Atmosféra je skvelá a celé to tajomno, ktoré tu hrá prvé husle som si užíval a každou epizódou mi vŕtalo hlavou viac a viac, čo znamená toto, čo znamená tamto, kam to všetko smeruje. To pomalšie tempo a vlastne toto dávanie divákovi chrobáka do hlavy mi veľmi sadlo. Postáv tu je dosť, väčšinu z nich som si celkom obľúbil, a odhaľovanie ich minulosti ma bavilo, ale našli sa aj také, ktoré mali svoje momenty, ale úplne sa mi predať nedokázali. Po čase sledovania sa mi začali v hlave rojiť nejaké teórie, ako to celé skončí a čo sa vlastne skrýva pod povrchom, no ale nakoniec som bol šokovaný a príjemne prekvapený z toho čo si pre nás autori prichystali. Dark sa síce úplne nekoná, no túto plavbu som si vychutnal a dúfam, že sa tento seriál vráti aj s ďalšou sériou, inak budem smutný. 8,5/10 ()

Seriál 1899 končí po první řadě

Seriál 1899 končí po první řadě