Věci nejsou černobílé. Někdo to zjistí, až když pořádně narazí. Během šestatřiceti hodin se v Los Angeles protnou osudy několika zcela odlišných lidí. Třebaže jsou všichni odlišní, přece jen je spojuje víc než jen místo jejich bydliště. Všichni se totiž nějak potýkají s rasovými či etnickými předsudky. Dvojice černošských zlodějíčků využívá barvu pleti jako omluvu pro své kriminální jednání. Bílý prokurátor využívá rasovou problematiku pro svou kariéru, zatímco jeho psychicky labilní manželka nachází v okolí samé důkazy pro oprávněnost svých rasových předsudků. Perský obchodník je přesvědčen, že představitelé zákona jej diskriminují kvůli jeho původu. Bělošský policista bez skrupulí zneužívá svých pravomocí k ponížení noblesní černošské ženy před očima jejího manžela. Několik náhod, ve kterých sehraje roli autonehoda, výstřel ostrého nebo naopak slepého náboje, však každého z hrdinů postaví tváří v tvář pravdě o jeho vlastních slabostech a temných stránkách… (Česká televize)

Taron

Film zezačátku působí zmateně a člověk musí žhavit mozek na plným obrátky, aby se neztratil v těch 250 dějových linkách. Ale když to vydrží, je za to odměněnej. Film se podle mě nesnaží nikomu říct, co je špatně nebo co je správně. Ukazuje všemožný situace z různých úhlů pohledu a nutí diváka se zamyslet. Některý scény jsou fakt neuvěřitelně silný a já nad nima určitě budu ještě před spaním dumat. ()

solisoli

Tak to bolo niečo. Rasista – nerasista, rasizmus - nerasizmus. Celý príbeh zo zmätočnými scénami bol presýtený rasistickým pseudonymom schopferismu, že sa mi z toho zakrútila hlava. A stále dokola to isté. Jediný zmysel celého projektu dokázať, že bože chráň o nejakom rasizme v severnej Amerike. Inak vôbec nič. Pôsobilo to na mňa akoby Paul Gaggis chcel získať Oscara, ale Hollywood mu túto frašku nezhltol. Snáď slušná sprievodná hudba, niektoré scény, kamera a potom už nič. Bohužiaľ priemerná až podpriemerná sabotáž na tému rasizmus. ()

Víteček

Sbírka střípků z rozbitého zrcadla, které někdo vzal a smetl na jednu hromadu. Hromada příběhů a i díky tomu většina velmi plytkých a nedávajících možnost, nějak vstřebat postavy, natož je pochopit. Díky množství linek někdo vypadne z děje klidně na půl hodiny i déle a spousta lidí se tam jen tak otře, aby nám i tak předala další pohled na rasismus. Protože rasista je přeci každý. Úplně každý a ač každý po svém, tak v tom rasismu jsme vlastně všichni stejní, nyet? Ne. Své poselství to tlačí od začátku do konce a nenechává nikoho na pochybách. Jsou filmy, které žádnou hlubší myšlenku nemají, pak jiné, které ji letmo naznačí na divákovi, aby si ji přebral a vstřebal. Následují filmy, které nemají v diváka takovou důvěru a proto mu, obvykle ústy některé z postav, celé své poselství jasně sdělí. A pak, pak je Crash, který nemá nic než to poselství o lidech a rasismu V podstatě je to dost plochý, jednodimenzionální film, který se snaží tvářit, jak moc není hluboký, ale je to jen jedna velká tmavá prázdná schránka. 45 %. ()

Aniki

Silne koncepční, koncentrovaná záležitost, kde každé slovo, každá věta akcentuje podstatu snímku, kterou je racism. Az by se dalo říct, ze se clovek není schopen ani nadechnout. Tvůrci mu to jaksi neumožňují. Vadí mi neoriginalita tzv uměle pospojovaných a propletených osudů několika málo postav, které na sobě během trvání filmu spáchaly minimálně 526 trestných činů, jakoby se nechumelilo. Jinak jsou zde i silné okamžiky a celé to nevyznívá pitomě. I proto za čtyři hvězdy. Jinak malinko medvědí služba protirasistickému vyznění, zkrátka čeho je moc, toho je příliš. ()

pollstro

Surová, znepokojivá, multikulturně laděna Magnolia o nebezpečí xenofobie, rasismu, moderních problémech, sociálních rozdílech a odloučení v městech, zde konkrétně v zimním Los Angeles. Síťové nelineární vyprávění nenabírá na síle, intenzitě a propojenosti tak skvěle, jako již zmíněný předchůdce, ale jako hodnocení rozboru společnosti skrz jednotlivé rozpory a konflikty jedinců nám dává, jakožto pozorovateli, unikátní možnost sledovat výsledek struktury vnitřních a vnějších vztahů dané problematiky. Možná se jedná o velmi promyšlenou a cílenou strategii tvůrců, kteří nemusejí zrovna hrát fair play hru s divákem. Delší stopáž by v tomto případě jednoznačně neuškodila. Crash na druhou stranu ničím nemoralizuje a nikoho neomlouvá. Haggis je fantastickým pozorovatelem a jeho postřehy a poznatky nám umožňují nahlédnout do problematiky multikulturního žití skutečně nevídaným stylem. "It's the sense of touch. In any real city, you walk, you know? You brush past people, people bump into you. In L.A., nobody touches you. We're always behind this metal and glass. I think we miss that touch so much, that we crash into each other, just so we can feel something." ()

mkee

Film o sile dobra, ale aj o tom, že zlo plodí zlo či o rasizme (slovenský preklad filmu "Rasisti" je však otrasný a nie celkom náležitý - originálny názov "Crash" je totiž metaforou objasnenou v úvode filmu)... Čo tu prekvapí? Predovšetkým príbeh, herecký ensámbl, priam meditačná hudba a minimálne dve strhujúco dojímavé a autenticky podané scény extra-triedy, (minimálne) pre ktoré sa film oplatí vidieť. Tak trochu sa divím, že tento film nezanechal hlbšiu stopu vo svete klasických drám. ()

AndrewNewman

Za ten rozpočet to bolo po technickej stránke výborne natočené. No Haggis sa ukázal nielen ako schopný scenárista ale takisto výborný režisér, ktorého réžia je primerane citlivá, ale takisto brutálne drsná. Z hereckých výkonov by som jednoznačne vyzdvihol Dillona ale najviac sa mi zrejme páčil nenápadný ale perfektne precítený výkon Michaela Peñu. V scénke, ktorú zrejme ani nemusím menovať mi jeho mimické herecké schopnosti takmer vyrazili dych. Crash je film, pri ktorom nedokážete precítiť každú scénku, no z celkového hľadiska sa naozaj vydaril. ()

Fin_429

Zkloubit sedm příběhových linek je něco nemožného. Něco, čeho by si netroufnul ani zkušený režisér a scénarista. Paul Haggis je pro mě neznámé jméno a tak se jen a jen divím, protože to v zásadě dává smysl. Všechno to je perfektně zaobalený vztahový film, který vyloženě řve ,,Black Lives Matter!" a zároveň zkoumá stranu ,,druhou". Na Druhou stranu mi ale připadá, že se to všechno přihodilo strašnou náhodou. Na konci jsem neměl žádný pocit toho, že jsem rozlouskl něco velkého a že byl ten film přece jen velmi chytrý, spíš jsem se zasmál. Bylo až směšné jak to do sebe všechno zapadlo. Bylo to prostě feel good drama pro každého ke konci dne. 8/10 ()

old salt

Výborný film. Malinko tomu ještě chybělo. Spíš 9. Postavy jsem sledoval "odosobněně", co ještě scénář přinese. Rozhodně takový ten naštvaný špatný pocit má dnes spousta lidí. A tohle bylo o drobných krůčcích ke zlu, k násilí... A zase zpět. ()

esmoke

Vazne pusobivy filmik, jen by možná méně by bylo více. Děj by mohl skončit mnohem dřív a určitě by to svižnosti filmu prospělo a dotáhnul by se poutavostí na 21 GRAMŮ. Nicméně vizuálně a zvukově se to nesmírně povedlo. (P.S. oskary si to určitě zaslouží) ()

Yossarrian

Další oscarový hoax. Forma tu táhne obsah za sebou a pomalu jako vláček v disneylandu ukazuje divákovi všechny efektní atrakce rasové problematiky. Dítko se náramě baví a dospělí už se těší na pivo... ()

Doctord

Musím přiznat,že jsem od tohoto filmu čekal o mnoho více. Nevím ani čím to je, že dávám "jen" 4*....možná tím,že mi to přišlo až moc absurdní....kladný jsou záporný, náhoda střídá náhodu...to už tady ale všechno bylo, nebylo zde nic pro mne originálního.Haggis se tu snaží nastínit pohled na rasismus a to podle mne zatím nejlepším způsobem jakým jsem měl s to vidět. A možná proto dostal oscara za nejlepší film,neb je to stále živý problém USA. SBOHEm:( ()

mijano

Celý náš život je len jedna veľká náhoda. A záleží už len na nás, kedy sa čo odohrá. Jednotlivé príbehy boli veľmi nádherne a jemne pospájané. Vitajte v krajine, v ktorej chce žiť každý, a pritom ten kto je tam, sa tak strašne tam žiť bojí. Najlepší obraz: Našiel si už brata? Myslím, že z tohoto filmu si každý zoberie vlastné poučenie. ()

Dvorik

Jedním slovem: Vauuu. Neskutečné drama, které mě přikovalo do křesla a na konci ze mě zbyla vyždímaná emocionální troska. Perfektně vyvážené a provázané příběhy. Nádherná hudba, úžásné herecké výkony, dechberoucí scény. Několikrát shlédnuto, pořád v mém žebříčku na 1. místě! ()

COLOR

Výraz "Spadnutá sánka" je slabý odvar toho, čo sa pri tomto filme dá robiť. Ako britva zarezal do živého - obraz dnešnej Ameriky perfektne poukázal na rasovú stránku spoločnosti. Výborný soundtrack, herecké výkony aj scenár. ()

obscurus

Pohľad na problém rasizmu trochu ináč. Keď si odmyslím scény, kde si človek pripadal akoby sledoval lacný výplach aj keď išlo o silné scény (vyslobodenie z auta na poslednú chvíľu...), tak tento film trafil do čierneho. Rasizmus a predsudky driemu v každom z nás. O tom, čo všetko tieto predsudky a strach z "iného" dokážu, je práve tento film postavený do niekoľkých navzájom poprepletaných príbehov. ()

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Oscary plné překvapení