Síla lidskosti - Nicholas Winton

Matej Mináč

Patrik Pašš

Zvuk:

Igor Vrabec

Komu čest, tomu čest. A Sir Nicholas si ji rozhodně zaslouží. Rozhodně dojemnej a zajímavej dokument o neméně zajímavým člověkovi. Zaujalo mě to. Velice.(3.4.2010)

Mám-li hodnotit tento dokument, a ne příběh, tak dávám 4 hvězdy. Mám-li hodnotit zcela mimořádný čin SIRA Nicholase Wintona, tak 669 svítících šesticípých hvězd. Ukázka: http://www.youtube.com/watch?v=twtNiWDN428(15.11.2012)

Řekněme, že jsem byl dojat k slzám. Nebrečel jsem, to ne. Ale já nebrečel posledních aspoň patnáct let. Když ty děcka v tom studiu vstaly, byl jsem ale dojat k slzám. Já, starej cynik s neustálým nadhledem. A to by vám mělo stačit.(21.9.2006)

Na českou televizní tvorbu zcela unikátní počin mezinárodních kvalit s mnoha silnými momenty (nejdojemnější bylo asi Wintonovo nečekané setkání se s „jeho“ dětmi) a s velmi důležitým lidským poselstvím, ale stavět jej vedle Schindlerova seznamu postrádá logiku. 85%(23.9.2006)

„Je rozdíl mezi pasivním dobrem a aktivním dobrem. To druhé, dle mého názoru, znamená věnovat čas a energii tomu, aby člověk zmírnil bolest a utrpení. Vyžaduje to, aby člověk šel, vyhledal ty, kteří trpí a jsou v ohrožení; nikoliv pouze žít vzorně pasivním způsobem a nekonat zlo." To napsal anglický obchodník Nicholas Winton v roce 1939, v roce, kdy zachránil 669 českých dětí, kterým zajistil v Anglii náhradní rodiny a z Čech pomohl vypravit vlak. O svém činu nikomu neřek; až po 50 letech jeho manželka náhodou objevila kufr s „tajemstvím“… A o Nicholase Winstna se začala zajímat média. Českoslovenští filmaři nejprve natočili hraný film „Všichni moji blízcí“, následně i dokument. Během pětašedesáti minut Matěj Mináč umně vypravuje příběh Nicholase Winstna a jeho dětí za pomoci právě jednoho z dětí - Joe Schlesingera, reportéta kanadské televizní stanice CBC. Záběry z českých televizních zpráv nebo anglické reality show se prolínají s albem, které se otevírá a upoutává na dalšího pamětníka. Říkal jsem si, kolik světově známých lidí pocházejících z Čech Winton zachránil: režisér Karel Reisz, spisovatelka Věra Gissing. V závěru kromě Václava Havla vystupuje i rakouský „lovec nacistů“, židovský aktivista Simon Wiesenthal. České komentáře výborně četli Josef Abraham a Libuše Šafránková, aktéři i hraného snímku „Všichni moji blízcí“. Zážitel umocnila beseda s dramaturgem Zdeňkem Tulisem. Dojemný, lidsky silný příběh mi připomněl knížku Hanin kufřík.(25.11.2008)