Mladý, ještě nedostudovaný právník Rudy Baylor, se dostává k případu, který na první pohled vypadá prostě a průhledně. Čím více se s ním seznamuje a čím více poznává své klienty, tím více odkrývá kolosální řetěz pojišťovacích podvodů, v němž jde především o obrovské zisky na úkor zdraví lidí. Rudy si uvědomuje, že narazil na ojedinělý případ v historii civilního práva, že jde o miliony, ale také o holou existenci. Protivník je až příliš silný a sebevědomý. Proti mladému a ještě nehotovému právníkovi stojí jeden z nejlepších státních obhájců USA. (Vapet Production)

easaque

vesměs sentimentální snímek, i když vyloženě na emoce neutočí. První polovina mě spíš uspávala, ale ve druhé mě z dřímot rychle probrala a šlapal dobře až do konce - takže 3hvězdičky jsou dostatečné. Film je natočen poctivě, ale přišlo mi že příliš tuctově. Ale hlavně že působí morálně a positivně. [ PŘÍBĚH: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

/Pablo

Docela zajímavý film ze soudního přostředí. Jednu vadu ale má a to nedotažený scénář. Nevím jak ostatní, ale mě osobně překvapuje, jakým způsobem se Matt Damon coby Rudy Baylor bez problému vyrovnal s vražedným činem, jehož se dopustil. Celá ta věc byla tak nějak zametena pod stůl a to se mi nelíbí právě za předpokladu, že byla Damonova postava (až do onoho inkriminovaného okamžiku) celou dobu popsána jako velice morální a čestná. Coppola natočil rozhodně lepší filmy. ()

MartinNDL

Přeceňovaný asi jako prdel Jennifer Lopezové. Režie F. F. Coppola a takový množství super herců slibuje minimálně kvalitní gang bang, ale v průměrném soudním dramatu, kde je vše čitelné jako nápis Hollywood v L.A., kde postavy sou hloupoučký jako Paris Hilton a tolikrát vychvalovaný humor DeVita je sice místy podnětem k mírnýmu smíchu, ale hromadný výstřík se prostě nekoná. Z průměrné rychlosti Škody 120 se film dostává na pěkných 97 km/h ve svém závěru, ale je to dost svižný tempo pro Speed Racera? ()

Martin741

Vyborny film z pravnickeho prostredia, s mojimi hereckymi oblubencami : Matt Damon, Claire Danes. Kazdy herec si zahral to svoje , ba dokonca sa tu objavil aj Rourke, ktoreho vobec nemam rad. A reziser Francis Ford Coppola mal podla mna tymto filmom skoncit s tvorbou. 83 % ()

Figu

Je to blbý, ale tenhle biják se u mě doma promítal, jen kvůli posraný KORONĚ. Jen díky nijakým novinkám, doháním kulty a Vyvolávač deště mě přišel krásně do rány. Damon! Moje věčný téma okolo cukru, slizu a nesympatiím! Dal jsem to a musím napsat, že ho i chválím! Potenciál v něm vždy byl, jen to jeho okolo je hrůzostrašný! Výbornej DeVito, parádní i záporák tata Jolie, Voight. No a já mám kurevskou slabost pro Rourka! Ten i z mála předvedl obrovský herectví! Za to ho zbožňuju a za to mu i samozřejmě náleží pozice v mojí topce nej herců! 80% ()

shyster

Ikdyž jsem četl předlohu od Grishama, nelze jinak než uznat, že filmová verze je o pár kroků lepší. A jako celek to považuju za jedno z nejlepších soudních a právnických dramat. Matt Damon i Danny DeVito spolu s Claire Danes si film užívají a slavní herci ve vedlejších rolích (Jon Voight, Mickey Rourke, Roy Scheider) jsou už jen třešničkou na dortu. ()

Skleena

Grishamovy knihy jsou skvělé, bohužel ne vždy se to dá říct i o jejich filmových adaptací. Vyvolávač deště však rozhodně mezi solidní kousky patří. Dobrý herecký výkon Matta Damona (i když v té době se do formy ještě stále dostával) i úsměvná role Dannyho DeVita podporuje solidní scénář a hlavně skvělá režie Coppoly. K pěti hvězdičkám chybí opravdu málo, uškodil snad jen pomalý a nesmělý rozjezd a klasicky dojemná závěrečná řeč, bez které už by dnešní filmy z právnického prostředí ani nemohly existovat. A to je škoda. Každopádně **** a půl, kdo nečetl knihu, rozhodně doporučuji! ()

Streeper

Filmy od režiséra Francise Ford Coppoly se mi buď líbí nebo nelíbí, bohužel se tenhle film řadí do té druhé kategorie. Ale rozhodně to není jeho chyba, je to záležitost vkusu. Filmy s právnickými tématy se můžou povést a být zajímavé, napínavé a skvělé, ale také se můžou pokazit a být nudné a zdlouhavé a to je právě tenhle případ. Přišlo mi, že je tam moc právnických scén u soudu, kdyby se režisér spíše věnoval vztahu mezi Mattem Damonem a Claire Danes, možná by to pro mě bylo daleko zajímavější. ()

bourec

Přiznávám, že dříve jsem i k podobnejm filmům přistupoval celkem povrchně. Je tam akce, nebo není. A podle toho sem dával hodnocení. Tohle je ale čistý soudní drama. Skvěle obsazený, a proto i dobře zahraný. Líbilo víc než před pětadvaceti lety. 80%. ()

starbrejkr

Zfilmovat soudní dramata je ošemetná věc. Velmi často se z toho může vyklubat hroozná nuda, kterou se tvůrci snaží okořenit patetickými výlevy. Zaplaťpánbůh, že se Vyvolávače ujal Coppola, který tohle nedopustil. Patetický výlev si sice na konci jeden neodpustil, ale vše vykomenzoval strhujícím předchozím průběhem. Filmu v podstatě není moc co vytknout - snad jen to, že se tam nevidíme nic moc nového a třeba proti takové Philadeplhii tomu chybí onen provokativní náboj. Jinak film skutečně odsýpá a strhující scénky ze soudní síně jsou místy protkávány úsměvnými situacemi zejména prostřednictvím Dannyho DeVita. Matt Damon byl už zde naprosto přesvědčivý a jeden z nej záporáků 90. let Jon Voight opět vypouští sliz na míli daleko.....Do pěti hvězd chybí jen velice málo, v tomto případě trochu originality a moment překvapení, ale to je spíš věc Grishamova příběhu, který ty své story píše trochu podle stálého mustru. Filmařská stránka je za 100% ()

Kwaichi

Zbohatnúť, či zastať sa spravodlivosti a zachovať sa čestne. To je otázka, ktorá trápi nejedného človeka a je len na nás, ktorú cestu si vyberieme. ()

laik_60

ano aj v tejto polohe a v tomto prostredí je Damon pozerateľný, príjemný film, oplati sa uchovať si ho zaslúžene štyri plussss :) ()

C0r0ner

Coppola je pro mě obrovským zklamáním (jako Kubrick) v průběhu celé jeho tvorby, nicméně jak se na scéně objeví Grisham, je hned veseleji, protože o dobrý scénář je okamžitě postaráno. Když se k tomu přidá špičkové obsazení a dobré tempo, vyleze bezvadný film, který určitě stojí za to vidět. 85% ()

tomtomtoma

Vyvolávač deště je triumfem vůle politicky korektního humanismu. Vyvolávač deště je jen uniformním produktem americké filmové výroby, je vypočítavý a sterilně uvědomělý. Vyvolávač deště je uhlazenou chloubou amerického předsevzetí lidství o formě a potřebách společenské spravedlnosti. Výlevy o "zralé solidnosti" a "nelaciné efektnosti" jsou ochranou hradbou a sebechválou pokrytecké sebedůvěry politické korektnosti. Francis Ford Coppola je důstojně střeženým symbolem úspěchu americké cesty životem, ve Vyvolávači deště se dokázal vyhnout chlapácké stylizaci a vychytrale buduje záslužný pomník lidského hrdinství. Negativní aspekty moderní společnosti jsou každodenní přítomností, ale novodobý bohatýr se dokáže oprostit od všech vlivů zla, překonává i svou podstatu niterné bolesti a stává se příkladným a obdivovaným bojovníkem dobra a spravedlnosti. Politicky korektní humanismus se rozzářil do celého světa. Ne všechno je špatné, upřednostňování dobra před zlem je chvályhodné, humorné zlehčení je vkusné a často i zábavné, ale budování pomníku se neobejde bez melancholicky tklivých gest nestřídmé heroizace. Hollywood provolává slávu hrdinovi, k velkému ozdobnému nápisu ve zlaté barvě na památníku se s hlubokou úctou kladou květiny, tleská se a zaníceně horuje pro slávu politické korektnosti a utkvělé představy o humanismu. Pokrytectví a zkušený kalkul čpí celým filmem a ač je dílo z lidského hlediska sympatické, není co chválit, není nad čím plesat. Forma a způsob hry pro mě představují lacinou a falešnou podbízivost. Oslavovaným hrdinou politicky korektního humanismu je Rudy Baylor (sympatický Matt Damon), talentovaný právník na úplném počátku své životní pouti. Nepříjemná zkušenost dětství se dokázala přenést přes bolestný pocit ublížení a v zápalu mladického ideálu se vrhá do boje utlačovaných proti nespravedlnosti moci a peněz. Hrdina je vskutku ušlechtilý, zastává se slabých a nevinných. A slaví samá vítězství, ach! Hlavní ženskou postavou je Kelly Riker (sympatická Claire Danes), mladá dívka, sužovaná domácím násilím. Ovšem je tu hrdina, který svou střídmou a nevtíravou šlechetností koná zázraky. Důležitou postavou je Deck Shifflet (příjemný Danny DeVito), Rudyho životem a právnickou praxí protřelý společník. Je nenápadnou silou spravedlnosti a zastáncem utlačované chudiny. Hlavní tváří zlovůle moci je Leo F. Drummond (příjemný Jon Voight), velmi úspěšný hlavní právní zástupce proklínané zdravotní pojišťovny. Cynická krutost skutečného života se dostává do střetu s idealismem mládí a sváří se v soudní síni. Nejúčinnější zbraní politicky korektního humanismu je Donny Ray Black (Johnny Whitworth), leukémií vážně postižený mladík chudších poměrů. Správná strana dobra musí být velmi snadno a rychle rozpoznatelná. K výraznějším postavám zde patří Dot Black (sympatická Mary Kay Place), nešťastná matka Donny Raye. Bolest, vztek, a výsledku soudního procesu se prý říká spravedlnost. K výraznějším patří také Colleen 'Miss Birdie' Birdsong (velmi příjemná Teresa Wright), laskavá stará dáma s rozvernější náladou bytí. Ale lepšího domácího by si hrdina nemohl představit. A vidět je zde také Tyrone Kipler (sympatický Danny Glover), ctihodný soudce případu s náklonností pro idealismus mládí a společenskou spravedlnost. Z dalších rolí: velmi úspěšný, kontroverzní a nekonvenční právník a první Rudyho zaměstnavatel J. Lyman "Bruiser" Stone (Mickey Rourke), první a idealismu nepříliš nakloněný soudce případu Harvey Hale (Dean Stockwell), důležitá svědkyně i bývalá zaměstnankyně zdravotní pojišťovny Jackie Lemanczyk (Virginia Madsen), hlava zdravotní pojišťovny Wilfred Keeley (Roy Scheider), válečnou službou vlasti poznamenaný Donny Rayův otec Buddy Black (Red West), či Kellyin hrubiánský manžel - násilník Cliff Riker (Andrew Shue). Vyvolávač deště je filmem od zkušeného režiséra a na vedení příběhu je to znát. Politicky korektní humanismus vládne pevnou rukou, kultivovaně šíří svou sympaticky usměvavou tvář a bojuje za svou slávu i za spravedlnost. Sympatické, vypočítavé, vypulírované, sladké, efektní, falešné, podbízivé, nepodstatné z filmového i lidského stanoviska. () (méně) (více)

Phos4rus

Dojemny snimek...Danny DeVito je proste skvely a kdyz ma okolo sebe herce takoveho kalibru(Voight, Rourke), hreje to na srdci, kdyz se clovek muze divat na takovy film. V nejblizsi dobe pujdu do knihkupectvi a koupim si nejakou knihu Johna Grishama ()

carly

skvelé herecké výkony všetkých zúčastnenýchh. išla som na to kvôli Claire Danes, ale získal si ma Matt Damon. a Danny de Vitta ja môžem ()

Francis Ford Coppolla se vrací!

Francis Ford Coppolla se vrací!

25.09.2005