Noc s nabroušenou břitvou

• Francie Haute tension (více)

Horor Noc s nabroušenou břitvou je děsivý příběh dvou dívek, které bojují o přežití s šíleným psychopatem. Spolužačky Marie a Alexia jsou nejlepší kamarádky. Aby se mohly v klidu připravovat na univerzitní zkoušky, rozhod-nou se strávit víkend na odlehlé usedlosti Alexiiných rodičů. Uprostřed noci zastaví u domu dodávka a na dveře zaklepe neznámý muž. Otec Alexie otevře a s prvním zasvištěním břitvy se pro obě dívky idylický víkend změní v nekonečnou noc plnou teroru. Alexia je neznámým šílencem spoutána a unesena. Podaří se Marii zachránit kamarádce život? Nebo se také dostane do rukou brutálního vraha?

Horor Noc s nabroušenou břitvou je natočený ve stylu diváckých hitů jako byl Texaský masakr motorovou pilou nebo 3:15 zemřeš. Producentem filmu je slavný francouzský režisér a scenárista Luc Besson (Brutální Nikita/Nikita, Leon, Pátý element/The Fifth Element, Johanka z Arku/The Messenger: The Story of Joan of Arc, Utržený ze řetězu/Unleashed). V jeho produkci vznikly úspěšné filmy jako jsou série Taxi, Kurýr/The Transporter. Nocí s nabroušenou břitvou se vrací k hrůze a napětí, kterou disponovaly klasické horory 70. let. Režisér Alexandre Aja rafinovaně stupňuje tísnivou a děsivou atmosféru až k šokujícímu vrcholu. V hlavních rolích excelují Cécile de France (Cesta kolem světa za 80 dní/Around the World in 80 Days), Maïwenn (Pátý element/The Fifth Element, Leon) a Philippe Nahon (Purpurové řeky/Les Riviéres pourpres, Bratrstvo vlků Hon na bestii/Le Pacte des loups). Noc s nabroušenou břitvou získala ocenění ve čtyřech kategoriích na Katalánském MFF ve Španělsku a získala si velkou pozornost na Festivalu fantasy filmů v Amsterodamu. (oficiální text distributora)

sniper18

Je to veľmi dobrý horor z francúzskej produkcie. Má výborný príbeh o mladej žene, ktorá pricestuje do domu kamarátkinej rodiny kvôli učeniu, no po brutálnom útoku neznámeho vraha musí zachrániť život kamarátke, ktorú vrah uniesol. Spracovanie je dosť dobré, po dvadsaťminútovom nenudiacom úvode už príde na scénu vrah a začne sa v rámci žánru dokonalý vrchol filmu, ktorý vydrží dve dlhé fázy, časť v dome a aj na benzínke, potom už zaujímavosť filmu trochu klesne, ale stále sa je rozhodne na čo pozerať. Len škoda, že úplnú uveriteľnosť filmu kazí záver, ktorý kompletne zničí logiku filmu. Krvavých scén tu nie je málo a sú vynikajúce. Sú tu štyri zásadné zabitia a všetky sú obsahovo odlišné, vykonané iným nástrojom, mimoriadne krvavé a vizuálne realistické, považujem ich za absolútny vrchol hororových gore. A najviac vyzdvihujem scénu s podrezaním a so sekerou. Herecké obsadenie je úplne neznáme, ale s nikým nemám problém, postavy sú uveriteľné a vrah správne nepríjemný. Réžia a technická stránka sú perfektné, film má výbornú surovú atmosféru, skvelú kameru a strih, realistické efekty, fungujúce napätie, tu nemám čo vytknúť. A dobre je na tom aj hudba, obzvlášť pri prenasledovaní autom. Noc s nabrúsenou britvou je prvotriedny horor, ktorý výrazne ovplyvnil žáner, len škoda toho konca. Alexandre Aja ukázal, že má talent, ale nanešťastie ho začal mŕhať v obyčajných amerických hororoch. 80% ()

TheRaven

Přiznám se, že po "Hory mají oči", které mě moc nezaujalo jsem se Ajovi dlouho vyhýbal, ale kladné reference na tento film, přicházející z několika stran, mi prostě nedovolily tento kousek vynechat. Nejdřív celkem zajímavá krvárna s velmi dobrou atmosférou, ale i přesto nikterak uchvacující. Ještě nějakých 10 minut před koncem jsem byl rozhodnutý dát takové ty klasické 3 hvězdy, ale to jsem ještě nevěděl co příjde. Závěr, který je tady mnohými odsuzován, mi tak nesmírně zamotal hlavu, že jsem si musel v hlavě celý film procházet a vysvětlovat. Nakonec musím uznat, že lepší závěr by se těžko vymýšlel. Díky tomu jde hodnocení jednoznačně nahoru a pro Aju jsou dveře opět otevřené. ()

ScreamJay

A strach se stal ostrou čepelí, chladnou a nekompromisní, jež proťala hrdla stažená úzkostným napětím. Lapáš po dechu?. Pokud i vy rádi lapáte po dechu, jistě se optáte, co on ten debutující mladíček Alexandre Aja může nabídnout? Moderní éra hororu rozehrála hru kočky s myší, kde kočkou je stupňující se brutalita, otevřenost a myškou divákovo (estetické) vnímání. Haute Tension je příkladem moderního slasheru s celkem umně zvládnutou obrazovou kompozicí, slušně budovaným napětím, dobrým zvukem a svěží, sugestivní kamerou (kdeže sou léta 80tá). V základní výbavě dodáváno s jedním špekatým erotomanem, který věnuje patřičnou invenci ku provedení bizardních poprav a na rozdíl od jiných, přec mnohem charismatičtějších řezníků, je pěkně vychytralej a precizní (mimo jiné děsí 4 z 5ti obezitologů). K dokreslení celého snažení hraje ku prospěchu výběr prostředí, pěkně sešlé stavení posazené do pustopusté samoty, kde křiku nikdo neuslyší. Navíc velice slušná hudební složka (včetně zařazení toho italskýho retro-popu) a velmi půvabná Céline de France. Jistou slabinou je pak prostřední pasáž, kde ono úvodní běsnění decentně opadá tak, že když už si myslíte, že tenhle slasher, krom nějakého masakrálního finiše nemůže nic nabídnout, dostanete facku přeci jen snažně vypointovaným (však možná trošku očekávaně) rozuzlením. Co říct na závěr? Je to svěží, místy překvapivě atmosferické, nepřeplácané a toho kluka za kamerou to fakt baví. U mě za [8/10] ()

Le_Chuck

Non-brain priama čiara cez ultragore k happy záveru. A potom prišla pointa, ktorá keď sa človek trošku zamyslí nad tým čo jej predchádzalo, silne pokrivkáva na nelogičnostiach (čo je škoda). Ale dokázala ma prebrať s letargie 100x videného a to je veľké plus. Tým, že som o filme nič nevedel = neočakával, tak som spokojný. ()

akisha

Krásná syrová krvárna, jedna z Ajových prvotin, kterou podráží až dementní a absolutně z prstu vycucaný konec. Poprvé je zde možno vidět brutalitu v tzv "ajovském" podání, kdy každý pohled na stříkající krev nebo uraženou hlavu značně pocuchává vnitřnosti a není tím pádem prováděný jen zívnutím, jako to bývá v novodobých slasherech. Výborné scény, například ten neozvučený bosý běh na benzínce. Pro mě druhý nejlepší Aja po Horách. ()

psy.cho

Alexander Aja nám ukázal, že dobré slasher filmy neboli len v 70 a 80 rokoch, ale aj v súčasnosti. Vo filme nechýba poriadna dávka surovosti a brutálnych scén, ktoré hororových fanúšikov hrejú pri srdci. Skvelé finále len umocňuje dobre zvládnutý film. ()

castor

Dvě studentky (příjemný herecký výkon zejména od Cécile de France) se rozhodnou pro klidný studijní víkend na opuštěné farmě rodičů jedné z nich. Už po příjezdu ale školní povinnosti naruší vyšinutý psychopat, který vyvraždí celou rodinu včetně věrného psa a jednu z dívek (zatímco druhá se „mazaně“ schová) odtáhne do dodávky a nechá si jí pěkně na pozdější soukromou krvavou párty. Jednoduchý děj ozvláštňuje řemeslnost režiséra Alexandra Ajy, poutavá kamera a zejména fakt, že horor vznikl ve Francii a cenzura leccos pustila do filmového světa, tudíž si vyznavači explicitních jatek přijdou na své. Krvavé orgie neznají mezí, slibnou první polovinu snímku ovšem naruší zákeřná pointa, která tak kdeco shodí a snímek ani tak neděsí jako se spíše snaží rozdrásat fyzickou nevolnost odvážlivců z řad diváků. Svoji zručnost a styl dokázal Aja následujícím celovečerním filmem Hory mají oči, kde kromě potoků krve znamenitě budoval i depresivní atmosféru. V tomhle případě tuhle velkou krvavou kaluž překročil zhruba ze slušné poloviny!! ()

Rogue

Odlehlý dům v polích, pes, pět lidí... a jeden chlapík s dodávkou. Výborný horor se vším všudy, Ajova vstupenka do Hollywoodu a důležitý příspěvek do French New Wave of Blood. Akorát konec je trošku slabší (což, jak se později ukáže, je Ajovým dlouhodobým problémem). ()

*CARNIFEX*

Mária spolu s najlepšou priateľkou prichádza do rodičovského domu. Spoločne sa chystajú študovať na neďalekej univerzite. Hneď v prvú noc sa však plány oboch kamarátiek diametrálne zmenia. Do domu nečakane vstupuje šialený mäsový vrah, ktorý nemá zľutovanie s nikým kto sa mu postaví do cesty. Tak toto som nečakal. Nie, že by to bola nejaká novinka s prekvapivým príbehom. Dej plynie v podstate jednoducho a nie je ničím komplikovaný. Čo je pre tento druh hororu maximálnym plusom. No gore, akým štýlom je tento snímok točený, herecké výkony, záver (aj keď nebol až taký prekvapivý) a všetky "omáčky" okolo toho, tak to klobúk dolu teda! Z mojej strany veľká spokojnosť. Tento film by mal vidieť každý jeden takzvaný hororový "fajnšmeker" - 90%. ()

Trellíno

Dlouho to bylo na čtyři, pak na hodně silné tři, ale za ten závěr by scénárista snad zasloužil nakopat tam, kde je to pro nás muže obzvláště bolestivé. Dlouho napamatuju tak s prominutím debilní pointu, která naprosto zhroutí celkový dojem z filmu. Pointa postrádá jakoukoliv logiku a pokud si vzpomenu na kterýkoliv okamžik z předchozího děje tak s pointou ani jednou nesouhlasí. To si tvůrci myslí, že je divák sklerotický idiot, který během hodiny a půl zapomene, o co vlastně šlo? A že zkousne závěr, který je stejný jako představa fotbalového rozhodčího, který se při rohovém kopu zavěsí do hlavičky a neomylně skóruje do vinglu? Ani náhodou. Sice s hodnocením nebudu tak tvrdý jako Antek, ale vytočenej jsem zase jednou kvůli filmu docela pěkně. ()

MM_Ramone

Prekvapivo dobrý horror z francúzskej produkcie. Je to naozaj ostrý snímok ako tá nabrúsená britva, ktorú si nesie vo svojom tuzemskom názve. Európsky slasher, ktorý sa veľmi dobre podaril. Atmosféra, ľakačky, vraždy, násilie... a i ten buranský vraždiaci maniak v monterkách a šiltovke sa mi videl dosť charismatický, aj keď bol vlastne len fiktívny. No a to konečné odhalenie je naozaj francúzske. *** ()

Dan9K

Suverénně nejlepší vyvražďovák. Napětí začne od první vteřiny, pak na pár minut přestane, ale potom společně se strachem tvoří stálici pocitů, které jsem při sledování zažíval. Hlavní postava je nejen krásná, ale absolutně netypicky se chová zcela logicky a rozumně. Vrah je sympaťák. Haute tension je počinem také naprosto nepředvídatelným (a to nepočítám jen závěr). Významné plus má u mě snímek i za hudbu, jak za geniální podkresovou, tak i dvojnásobné zaznění písně New Born od Muse (v době, kdy tuhle kapelu přecijenom neznalo zdaleka tolik lidí jako dneska). Vynikající byla obzvláště poprvé, kdy se na ni povedl bravurní střih. Pointa je dokonale překvapivá, i když nedává smysl. I v tom ale tentokrát jsem schopen nalézti krásu. A mimochodem, možná trochu spoilerík, ale při jedné z vražd, která mi udělala hroznou radost, se pozná, že film není točený v Hollywoodu... ()

Faustka

Teda lidi...ten konec mě totálně položil na lopatky, ale i jinak maximálně gradující masakro-vyvražďovačka. :-) Super zážitek!! ()

Spooner

No nutno přiznat, že Aja má opravdu talent a v některých místech jsem se opravdu dost bál.Atmosféru vybudoval parádní a vypadalo to na velmi nadprůměrný horor, po dlouhé době. Jenže pak přišlo posledních 10 minut filmu, a ty filmu docela podrazily nohy. Takhle dementní konec se opravdu jen tak nevidí, ale už kvůli nadějnému Ajovi a vycházející hvězdě Cécile De France tento film stojí za vidění. ()

2Pac

Strasne ma mrzi, ze som dospel k poznaniu, ze uplne domrvit velmi dobre rozbehnuty film dokazu aj Europania a nielen Amici. Navyse to domrvili pre mna tak do oci bijucimi chybami...:( nepisem viac, lebo to za mna napisal Adrian 3.5* ()

petero

S odstupom pár hodín. Čo na to hovorím? Je to na 5*! Píšem to po prví krát: Kašlite na každého, koho zarazila posledná polhodina, či sklamala pointa. Tak teda, zarazila aj mňa ale sklamala? To určite nie. Je to geniálne! (Viď: PALDINI) Na horor? Určite. O zabijakovi, ktorý vezme bez problémov na 6 ročného chlapca dvojhlavňovú brokovnicu? Určite hej. A tej krvi? Strieka kade dosiahne a všetci sú krvavý. Geniálny jednoduchý námet bez väčších trhlín v scenári zabalený v geniálne jednoduchej réžii zavŕšený skvelou pointou vás trošku prinúti zapremýšľať o deji po skončení filmu. A nenechajte sa oklamať prvými desiatimi minútami. To sa rozbehne! :) A k tomu nám zahrá aj MUSE - New Born. Ak máte radi nový TCM a Fight Club nieje čo riešiť, toto je film presne pre vás. SPOILER: naposledy bola táto pointa použitá v Hide and Seek (2004), ktorý na nej však totálne zlyhal! ()

Xmilden

Alexandre Aja je můj hodně oblíbený řezník, ale jeho prvotina mě zase tolik neoslovila. Pozdější Hory byly o pořádný level jinde. Pokud mě film něco dal, tak jednu nebo dvě hodně kvalitní písničky ze soundtracku. 55% ()

oli.G

Hearts will bleed. Totálny masaker, ktorý vybije zuby a vyreže jazyk všetkým, ktorí tvrdia, že horror (minimálne v tej podobe, v akej ho poznáme z 80. rokov) je mŕtvy. Prvá vražda prichádza ako blesk z jasného neba (čo dáva spomenúť na starý TEXAS CHAIN SAW MASSACRE) a rozbehne sa s ňou tak krvavá jazda, akú plátna kín pekých pár rokov nezažili. Dej nie je o nič zložitejší a priamejší, ako nutne musí byť - čo je však jedna z hlavných ingrediencií väčšiny slasherov (vrátane Pána Neprekonateľného, HALLOWEENU), a každý, kto sa na to sťažuje, je proste mimo. Trochu oprávnenejšie by už mohli byť výhrady k mierne na hlavu postavenej záverečnej pointe, no sú prípady, keď to osobne proste dokážem prekusnúť a nenechám si tým pokaziť náladu a dojem (DEAD END, alebo práve "Britva"). Aja u mňa týmto zabodoval na celej čiare, takže si tentokrát odnáša pekných 9/10 a jeho budúcu tvorbu budem ostro sledovať. Ak sa nenechá ovplyvniť priemernými kolegami a zlomiť ruky-zväzujúcimi producentmi či MPAA (hroziacou "neobľúbeným" ratingom NC-17), dotiahne to sakramentsky ďaleko. ()

Phobia

Nemám kdovíjak v lásce filmy, ve kterých stříkají hektolitry krve, proto jsem přes veskrze pochvalné recenze nečekala, že by se mi "Noc s nabroušenou břitvou" mohla líbit. A vida, od začátku do konce jsem byla takřka bez dechu přikována k monitoru, sledujíc střet dvojice dívek s vraždícím maniakem. Závěrečné rozuzlení mě zanechalo mírně rozpačitou, ani po letech nevím, jestli se mi takový konec líbil nebo ne... Každopádně zanechal nepěkné šlápoty v logice příběhu a v konečném důsledku kvůli toho strhávám hvězdičku. Ovšem jinak všechna čest: sice jednoduchý, avšak nečekaně strhující horror, u kterého jsem se ani chvíli nenudila. 80% ()

Kinopremiéry v květnu

Kinopremiéry v květnu

01.05.2006

Konečně je tu květen, filmovými fanoušky velice očekávaný měsíc. Do kin dorazí filmy, které bychom si rozhodně neměli nechat ujít. V první řadě se jedná o trojici velice silných blockubsterů. První z… (více)

Krev, duchové, strach… Aja

Krev, duchové, strach… Aja

26.11.2005

Mladý francouzský režisér Alexandre Aja se rozhodl vybudovat svoji kariéru na slasher hororu. Zatímco v našich kinech běží Noc s nabroušenou břitvou, v níž neznámý příchozí terorizuje jednu rodinu,… (více)

Remake Cravenovej klasiky

Remake Cravenovej klasiky

18.06.2005

27. júna sa začne produkcia pred niekoľkými mesiacmi ohláseného remaku kultového hororu Wesa Cravena, a tým nemám na mysli Nočnú moru v Elm Street, ale u nás o niečo menej známy THE HILLS HAVE EYES o… (více)