Pýcha a předsudek

• Velká Británie Pride & Prejudice (více)

Pán a paní Bennetovi mají pět dcer, které by jejich prostomyslná a přímočará matka ráda viděla pod čepcem. Když se na velké sídlo Netherfield v sousedství přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, začne činorodá paní Bennetová spřádat nadějeplné plány. Zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujlala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pan Bingley má bohatého přítele Darcyho, mezi nímž a druhorozenou dcerou Elizabeth Bennetovou vzniká zvláštní, rozporuplný vztah... Slavný román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) Pýcha a předsudek (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 2005 se dalšího filmového zpracování režijně chopil debutující Joe Wright. Společně se scenáristkou Deborah Moggachovou k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou. Podařila se jim tak téměř doslovná adaptace románu, včetně věrohodného zachycení obrazu doby a vykreslení jednotlivých postav. (Česká televize)

PogoJoe

Věřím, že kdo četl knihu J. A., nemusí již ve filmu, který má přece jenom omezené časové možnosti, spatřovat tak dokonalý kousek. Já ovšem knihu nečetl a film mě velice zaujal. A to nejen dějem, ale zejména skvělými hereckými výkony (zvláště se mi líbilo ztvárnění Mr. Collinse :-) ), výpravou, režií a vůbec zdařilým celkovým "skloubením" všech elementů, které tvoří film. Dvě hodiny v úplně jiném světě, který ovšem kdysi přesně takhle existoval. Výborně! ()

01Zuzana10

Než ma na to sestra dotiahla do kina, mala som pred P&P predsudky. Našťasie sa nenaplnili a v krásnom intímnom prostredí pražského kina som uzrela 1 z tých krásnejších filmov. (a pochopila som, že sledovať film doma a v kine je riadny rozdiel - v kine človek všetko lepšie vníma, prežíva) Samozrejme že ma chytil príjemný, zábavný, romantický príbeh, no nielen to. Konečne som si napravila názor na Keira Knightley ako herečku (tu fakt skvelá!!!). Avšak ani zbytok kolektívu hercov sa nenechali zahanbiť. Hl. Bennetovci vyzerali ako rodina a ,,pán Darcy" s Elisabeth tvorili krásny pár. Atmosféru vhodne dotvárali i dobové kostýmy, kt. vyzerali dosť podobne vtedajšej móde. Hneď od začiatku na seba upozorní i Dario Marianelli ako komponista nádhernej a veľmi ,,pasujúcej" filmovej hudby. Pre tých, kt. by to chceli ísť pozerať: pozrite si to v kľude, tichu a nechajte sa unášať krásnym príbehom. :) ()

swed

Film lahodící oku diváka. Každý detail je zde precizně nasnímaný, od světla svíček až po úchvatnou krajinu, také kompozice záběrů je špičková. Tahle složka je pro kostýmní romance jednou z nejdůležitějších. Dalším klíčovým aspektem pak je herecké obsazení. Tady už to tak dokonalé není. Všichni herci jsou solidní, ale rozhodně mi dech nevyrazili, tedy až na jednu vyjímku a tou je Keira Knightley. Popravdě dnes není lepší herečky, která by se do tohoto žánru hodila více. Knižní předlohu jsem nečetl, tak moje největší výhrada bude putovat ke scénáři, ten obsahuje na můj vkus až příliš mnoho vedlejších linií, které nemůže formát celovečerního filmu dostatečně obsáhnout. Lehké rozčarování přišlo i na konci, kdy za posledním záběrem měl následovat střih na závěrečnou scénu a ne okamžité ukončení, to působilo zbrkle a možná až amatersky. I když se z hlediska žánru jedná o něco méně povedenou adaptaci než byl Rozum a cit, přesto Pýchu a předsudek rozhodně doporučím. Můžeme alespoň sledovat a porovnat, jak se režisér Joe Wright zdokonalil v následujícím Pokání. 7/10 ()

gegina31

Když jsem tenhle film viděla poprvé, tak se mi tak líbil, že bych dala 5 hvězdiček. Jenže po tom, co jsem nedávno viděla seriál Pýcha a předsudek s Colinem Firthem bych tomuhle filmu dala nejradši 1. Prostě tak to je. Když vidíte delší verzi něčeho, nebo si čtete knížku, tak Vám potom kratší film příjde jaksi ořezaný. Vždyť já ani nevím, kdy se do ní stihl zamilovat. A Keiru mám ráda, ale v tom filmu se tak nepřirozeně hihňala. ()

Vědma

Román Jane Austenové Pýcha a předsudek je kniha, kterou miluju a četla jsem jej snad stokrát. Vždycky, když mi bylo těžko, i když mi bylo dobře. Proto jsem se vždycky strašně bála jakékoliv jeho filmové adaptace, vždycky jsem měla svou představu všech Bennetových a hlavně pana Darcyho a nechtěla jsem si ji pokazit. Musím říct, že tento film se sice zcela do mých představ netrefil, ale možná byl v některých směrech lepší než ony. Díky, fakt se povedl. Jo, a pana Darcyho jsem si vážně vůbec nikdy nepředstavovala jako Colina Firtha, i když prý byl v této roli skvělý, Matthew MacFayden je naopak naprosto k sežrání, až moc. Jeho nesmělé , láskyplné pohledy zasáhnou až do srdce. Být Lízou asi bych ho nemohla nenávidět ani vteřinu. ()

Skip

Jane Austenová to pěkně napsala a film je z toho takový hodně mdlý, a přitom úplně vidím, jak krásně plynou ty věty v knize. Škoda, velká škoda takhle udusit tak skvělý námět. A v čem vidím problém? V hereckém obsazení. Snad až na Donalda Sutherlanda tam všihni předváděli něco, co se snad ani herectvím moc nazývat nedá. Nakonec tedy zbyla jen velmi dobrá kamera a to bylo vše. ()

kajas

Keiru mám moc ráda, pan Darcy je naprosto úchvatný, kostýmům a hudbě taky nemám co vytknout. Neznám sice knižní předlohu, ale několikrát jsem si během sledování filmu říkala, že základní dějová linka se mohla vyjádřit v kratší stopáži. Takže jestli chcete slyšet pravdu, tak jsem se dost nudila. ()

Dont

Cílovou skupinou je jednoznačně ženská polovina populace, ostatně to platí zcela jistě nejen pro film, ale i pro veškerou tvorbu autorky knižní předlohy. Byť tedy do cílové skupiny nepatřím, byl to příjemný filmový zážitek, i když po úvodních asi 20 minutách jsem začínal mít obavy, co z toho vlastně „vyleze“, nepřestal jsem však důvěřovat zdejšímu solidnímu hodnocení. Keira Knightley předvedla vskutku výborný výkon, dobře zahrál i Matthew MacFadyen. Právě jejich společné scény „dělají“ prakticky celý film. Sice jich není mnoho, ale o to silnější a přesvědčivější je jejich zpracování a tím více zapůsobí na diváka. Trochu se stydím, že jsem nepoznal Carey Mulligan, ale byla řádně zamaskována. Donald Sutherland dostal hezkou roli a Rosamund Pike potěšila jako krásná sestra. ()

Aleee89

Další z povedených snímků uplynulých dvou let. Jane Austenová je klasika, sice jsem to nečetla, ale po zhlédnutí filmu bych se do knížky i docela ráda pustila. Film byl pěkný. Krásně ukázal tehdejší dobu, tužby a lásky dívek i mužů, společenské poměry... Kostýmy a hudba se také nesmírně vydařily a tím film samotný získává ještě větší šmrnc. Je zajímavé vidět Kieru Knightly v jiné roli než v Pirátech, kde si ji všichni zafixovali. Tuhle partii zvládla dobře. U filmu se pobavíte, ale místy vás i rozesmutní, navíc se celou dobu koukáte na sympatické herce... Prostě pohoda a krása v jednom. ()

wipeout

Nič nové nič revolučné ani dokonalé pod filmové nebo tento film nepriniesol. Spracovanie klasickej témy v klasickom šate a kedže som nevidel predlohu nemôžem ani nostalgicky spomínať. Jediné čo mi zostalo je určitá pachuť preromantizovania aktu manželsého zväzku v danom období, ktoré si happyendi nechávalo len pre mysle naivných ešte nedospelých žien čakajúcich na svoje vykúpenie posvätným stavom manželským. Určite to neboli dve zabité hodiny ale nebola to práve moja krvná skupina. ()

Frenegonda

Tak tohle mi nešlo do hlavy. Užvaněná slátanina... možná až zestárnu nasadím si bačkůrky... zapálím si dýmku... pak možná ()

Parlay

Před zhlédnutím Wrightova filmového zpracování nejslavnějšího z románů Jane Austenové pro mě tzv. „austenovky“ představovaly velkou neznámou. Po dlouhou dobu jsem si je nespravedlivě démonizoval jakožto tuctové „hárlekýnky po anglicku“. O to více jsem byl následně překvapen :-) Naprosto mě uchvátila Wrightova režie (smysl pro poetično a dlouhé, nepřerušované záběry) a okamžitě jsem začal tušit, že o tomhle chlapíkovi ještě hodně uslyšíme, což se následně potvrdilo famózním "Pokáním". Hudba Daria Marianelliho... Úžasná a do kontextu filmu skvěle zapadající, obstarává 50% atmosféry. Kouzelně nasnímaná kamera, autentické kostýmy a na jedničku zvolený herecký ansámbl. V neposlední řadě též musím poukázat na kvalitní dialogy, které nepřipouštějí nástup nudných a utahaných pasáží. Zkrátka a dobře jsem byl tímto snímkem zcela okouzlen a tento pocit se opakuje i po dalších zhlédnutích, což mluví samo za sebe. ()

Petfruf

Radost pohledět - Keira Knightley je půvabná až to snad není možné, obvykle mě u některých filmů odrazuje, ale v tomto filmů mě skutečně dostala. U vedlejších rolí mě příjemně překvapil nejen výborně obsazený Donald Sutherland, ale i Judy Dench a Brenda Blethyn, které zde mají role ušité přímo na míru.. Scény na mě působí jako oživlé obrazy, které doprovází velice jemná a citlivá Marianelliho hudba, dotvářející pohled na tehdejší společnost. Avšak to, co je na filmu nejpřitažlivější je, že se opravdu můžete vcítit do chování postav a chápat jejich jednání. Za to zaslouží Joe Wright poklonu.. ()

fmash

Jsem v pokušení své původní čtyřhvězdičkové hodnocení snížit na tři. Možná to udělám, až se s odstupem času podívám potřetí. Wrightovo filmové podání romantické klasiky se sice vyznačuje malebnou kamerou, skvělými scenériemi a velmi životnou Knightleyinou variací na Lízinku, ale…         Oproti předloze a seriálové verzi je tato adaptace pojatá skutečně moderně. Tím mám na mysli jednak značně rovnostářskou interpretaci ústřední postavy, jednak jaksi rozpustilou náladu, jež filmem proniká. To nepovažuji zrovna za chybu, v jistém smyslu je to i osvěžující. Podstatně víc mi bohužel vadily jiné věci. Oproti zmíněné seriálové verzi se dvaapůlkrát kratší stopáž pochopitelně musela projevit vypouštěním méně podstatných detailů, zkratkami apod. Přiblížení průměrnému návštěvníku kina si vyžádalo vypuštění (pro mne) nejzajímavějších komorních scén a dialogů. V předloze velice podstatný akcent na společenské rozdíly mezi vrstvami se povážlivě scvrknul na sociálně smířlivou selanku. Výpravnost některých scén (bály, vojenské marše a jiné akční scény) ostře kontrastovala s mocně ořezanými scénami „návštěv“, jež se (patrně v zájmu zpřehlednění) personálně omezily na sotva únosné minimum. Atd. Naneštěstí se logické a očekávané okrouhání košatého příběhu do filmem zpracovatelného rozsahu omezilo víceméně právě na výše jmenované zásahy. Výsledkem je pastorální idylka, ve které si Lízinka spokojeně lebedí v blátě mezi vepři, hubatě odporuje matince a zubatě sleduje, kterak na ni pan Darcy upírá psí oči — potud ještě celkem v pořádku z hlediska nové adaptace. Jenže jako úlitba pro staromilce a vášnivé ctitele předlohy zůstaly v ději mraky původních, byť všelijak zpřeházených, replik a narážek, které už do toho nového pojetí zapadaly poněkud hůře a dělaly akorát zmatek.         Možná jsem si to zavařil sám tím, že jsem v jednom týdnu četl knihu, sledoval seriál a navíc natěšeně skočil na film. Výše zmíněný mix starého a nového podání se mi v tom světle jevil docela jako prázdná skořápka, byť velmi pěkně malovaná. Asi jako výtah pro Reader's Digest. Radši už končím, nebo to na tu trojku shodím rovnou. ()

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

13.05.2013

Keira jede do Ruska

Keira jede do Ruska

21.11.2010

My Complicated Lady

My Complicated Lady

04.12.2009

Nová verze muzikálu My Fair Lady studia Sony/Columbia je dalším z projektů, které střídají jména na tvůrčích a hereckých postech jako ponožky. Dejme si stručný souhrn: Původně se o režii zajímal… (více)