Pýcha a předsudek

• Velká Británie Pride & Prejudice (více)

Pán a paní Bennetovi mají pět dcer, které by jejich prostomyslná a přímočará matka ráda viděla pod čepcem. Když se na velké sídlo Netherfield v sousedství přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, začne činorodá paní Bennetová spřádat nadějeplné plány. Zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujlala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pan Bingley má bohatého přítele Darcyho, mezi nímž a druhorozenou dcerou Elizabeth Bennetovou vzniká zvláštní, rozporuplný vztah... Slavný román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) Pýcha a předsudek (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 2005 se dalšího filmového zpracování režijně chopil debutující Joe Wright. Společně se scenáristkou Deborah Moggachovou k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou. Podařila se jim tak téměř doslovná adaptace románu, včetně věrohodného zachycení obrazu doby a vykreslení jednotlivých postav. (Česká televize)

Lauri

TOP10! Až poté, co jsem přečetla knihu jsem dokázala snímek plně ocenit. Veškeré mé oblíbené momenty jsou totiž obsaženy v tomhle nádherném filmu, plného krásné muziky, dobrého scénáře a úžasných hereckých výkonů, kterému jsem naprosto podlehla. Stejně jako charizmatickému panu Darcymu a nádherné, okouzlující a talentované Keiře Knightley. ()

maverick10

Vlastne ani nechapu, jak se mi to mohlo tak libit, kdyz od boziho rana do boziho vecera tam vrestilo stado nadrzenych holek v cele s jejich vlastni ctihodnou matkou, vic nez houf orangutanu v riji. Ja byt na miste Donalda Sutherlanda, asi bych se neudrzel a mile krepelky bych jednu po druhe vymachal v horkem lipovem caji a o tvar jim omlatil brezovou vetvicku(no dobra, spis vetev). Ale Keira s Matthewem byli uzasni a mezi nima opravdu neco bylo!!! Stacilo jen prehopsat par predsudku, spolecenskych etiket a moralek a nejake te pychy a razem se drzeli v naruci. ()

ilemas

Keira je zde velice hezká a to je snad jedinný důvod, proč jsem se na tenhle film díval. Tenhle druh filmů není pro mne. Od samého začátku jsem se neskutečně nudil a vydržel jsem se dívat 50 min, pak jsem to vzdal. Malebná kamera je sice moc hezká, ale jeto film spíš tak pro ženský. Ty můžou pak hodnotit za 5* Možná kdybych se dodíval, zvedl bych hodnocení, ale těch 50 minut mě hrozně nudilo. ()

Katarine

Obávám se, že mě to až příliš zklamalo. Silně pod má očekávání. Možná to bude tím, že tyhle romantické slaďáky fakt nevyhledávám, ale když už od toho odešla i má maminka, která se v podobných filmech vyžívá, asi bude fakt něco špatně. Je mi líto, nad 3* nemůžu ani kdybych chtěla. Natočené je to velmi dobře a herci jsou výborní, abych alespoň něco pochválila, ale prostě není to můj šálek čaje. ()

Taninaca

Po první půl hodině jsem si už myslela, že snímek vzdám. Příběh o pěti sestrách, který neřeší nic jiného než jak se co nejdřív a nejlíp vdát, se mi nezdál na to, aby udržel mou pozornost po dvě hodiny. Příběh sice pokračoval v linii vdavkuchtivých naivek, ale i tak si mě nakonec udržel, a to hlavně díky postavě pana Darcyho. Nechtěla bych být ženou v Anglii v 18. století (nakonec asi ani nikde jinde v té době), ale nakonec se na to opravdu hezky dívalo a hlavně za vztah Elizabeth a Darcyho, jejich rozhovory a pohledy dávám ****. ()

ZoltanCZ

Pohoda. Svižný a zábavný film, za který se nemusí předloha stydět. Keira Knightley zahrála dobře (ale ta její anorexie mě leze na nervy), mě ale víc uchvátila ozdoba Pýchy a předsudku Rosamund Pike a otec v podání Donalda Sutherlanda. Jediné co bych mohl filmu vytknout je jakási zkratkovost některých pasáží a postav, ale nacpat do dvouhodinového filmu celý děj je asi nemožné, nejedná se však o nic zásadního. 8/10 ()

SallyZen

Pro mě jakožto člověka, který má rád spontánnost je tohle absolutně blbá doba. Všechno načinčané, připravené. To néé. Sice se tam lidi měli více radši, ale já jsem rád tady za Ratha, Nečáska a všechny další podvodníky, kejklíře a lumpy pro který je označení Vocas málo. Ale J.Wrightovi se povedlo do téhle doby zasadit krásný snímek, který je určitě svým způsobem i zvláštní. Samozřejmě myšleno pozitivně. Absolutní klad na celém filmu je okouzlující, úžasná, nádherná Keira Knightley s podporou dalších krásek jako jsou Talulah a Rosamundka. Do toho takový uspořádaný či dokonce by se dalo říci kultivovaný scénář, který jsem jednoznačně zapadá. Režisér vykreslil atmosféru báječně. Možná jsem, ale čekal trochu více napětí a překvapení. Jinak je to snímek, který by měl každý vidět. Aspoň kvůli tý Knigthley, když už kvůli ničemu jinému. 85% ()

Gee.Rocks

Tluču se do hlavy za to, že jsem tímto úžasným snímkem tolik let opovrhovala kvůli Keiře Knightley! Keiro, hluboká omluva, jste skvělá herečka! Matthew MacFadyen zahrál pana Darcyho přesně tak, jak jsem si ho představovala. Od počátku je to přesně ten muž, kterého musíte nesnášet, ale zároveň jej v koutku duše milujete, protože víte, že tenhle příběh lásky, příběh pýchy a předsudku, bude naplněn! Nádherné prostředí, dokonalá kamera, úžasná hudba, perfektní kostýmy... Já této adaptaci nemám absolutně co vytknout! Navíc Elizabeth Bennet není hlavní hrdinkou, která vás štve svou hloupostí nebo hysterií. Elizabeth je charismatická dívka, která touží po sňatku z pravé lásky, ne proto, že pokud se nevdá budou si lidé šuškat. Je to dívka, na svou dobu, značně moderní. Je krásná a je nesmírně inteligentní. Milovat nafoukaného snoba jako je pan Darcy? No to ne! Vždyť udělal tolik zlých věcí! Ale pak se ukazuje, že to vše byl jen předsudek a pýcha nedovolovala obhajobu. Po dlouhé době film plný lásky, kterou dnes vidíme málokdy. Žádný uhekaný sex, jen jediný polibek na ruku. Film, který dává obrovský prostor představivosti, čehož si velice cením. ()

Martin741

Sofistikovane jemny pribeh filmu, zaobaleny hereckym koncertom Keiry Knightley a vysperkovany krasnymi dialogmi. Presne to je film Pýcha a Predsudek. Jo a za kvalitnu reziu a vhodne zvolene exteriery davam 82 % ()

peiton

Z nenávisti vznikne láska tak silná, až to trhá srdce.Toto bolo úplne podľa mojich predstáv - poučné,zábavné,romantické.Skvelý pán Darcy bol roztomilý.A Elizabeth,ktorú hrala sympatická K.Knightley a jej občasná drzosť (na tú dobu dosť nevídaná ženská črta), jej tvrdohlavosť a neoblomnosť. Pri počúvaní názorov a hlášok čo lietajú medzi Elizabeth a pánom Darcym a iných postáv budete mať slzy v očiach...Ostrovtip hlavnej hrdinky a vznešenosť jej "vyvoleného" je zaručeným receptom na romantiku.Je tu pútavo zobrazený život na anglickom vidieku v 18. storočí. Tak pútavo, že občas ľutujete, že ste sa nenarodili v tej dobe.Je to typický romantický príbeh,je to príbeh o boji,láske a jemnosti zároveň! P.S.A milé dámy, po vzhliadnutí budete chcieť každá stretnúť svojho pána Darcyho ;) ()

Aljak

Nádherné spracovanie úžasnej knižnej predlohy z pera Jane Austen. Aj keď mám taký pocit, že toto je jedno z filmových spracovaní, ktoré sa mi páčili asi aj o čosi viac ako kniha (pri všetkej úcte k Jane). Ale rozhodne tu bola vynikajúco vystihnutá celková atmosféra vtedajšej doby obsiahnutá v úchvatných kostýmoch, hudbe, a predovšetkým v čarovných scenériách anglického vidieku. Z toho hereckého obsadenia som prvotne nemal zrovna dobrý pocit, ale napokon musím uznať, že každá postava bola vybraná napokon dosť úctyhodne. Keira v úlohe Elizabeth bola naozaj obdivuhodná, no nemenej aj ostatní herci. Som rád, že vo filme bolo vynechaných kopu tiahnúcich sa monotónnych dialógov, ktoré sprevádzajú knižné stránky, no zas na druhú stranu, niektoré veci mi vo filme predsa len chýbali (napr. neustále posielanie listov, intrigy Bingleyho sestry, takmer sesterský vzťah medzi Lizzy a Georgianou, hlbšie vykreslenie Wickhamovej zlomyseľnosti, a pod). Ale nič to nemení na skutočnosti, že film ma očaril prakticky vo všetkých smeroch a dokonca aj ten klišovitý austenovský záver nebol podaný zas až tak úplne neznesiteľne. ()

Garson

Koukatelná romance plná energie která ukazuje že honba za hmotnými statky byla,je a bude vždycky součástí společnosti a kdo tomu podlehne tak se připraví o důležité podstatnější věci ve svém životě.Kdybych vyrůstal mezi pěti zaláskovanými sestrami tak bych si asi hodil mašli,né teď vážně,Keira Knightley obstojně zahrála roli Elizabeth,ale i když to je herečka do které bych se nezabouchnul ani za milión let tak těžko by se té role zhostila jiná představitelka věrohodněji.Mě tento film zaujal hlavně proto že nemá hluchá místa a když jsem viděl tu noblesu na parketu tak bych vstal a přidal bych se klidně k nim i kdybych tam jen poskakoval jak tatrman z budoucnosti.Pan Darcy a slečna Elizabeth ukázali že z počáteční odtažitosti vznikají ty nejlepší milostné vztahy a to mi i přišlo jako hlavní poselství tohoto filmu. ()

Havaj8

Stejnej režisér, v hlavní roli opět Keira a podle mě mnohem lepší než o 2 roky novější Pokání. Tohle sice bylo vyloženě romantičtější, fungovalo to po celou stopáž, ale nic to nemění na tom, jak režisér umí pracovat s daným tématem. V tomhle případě Pýcha a předsudek. Opravdu je to z toho cítit každým coulem. Nebudeme si nic nalhávat, když si přiznáme, že Keira na tom má obrovitánskej podíl, nejen těma úsměvama a pohledama, ale i ta role jí sedla maximálně. A i když to knižně neznám, tak i role pana Darcyho se Macfadyen zhostil dobře přísně. Navíc nejsem milovník tý starší doby a všeho kolem, ale tohle bylo neobvykle v pohodě a vlastně člověk ani nemá potřebu to tolik vnímat. Ne nadarmo, to bude 50.nejoblíbenější film tady. ()

vydumnica

Jediný môj problém je v tom, že už mám moju obľúbenú verziu Pride and Prejudice, nikto v mojich očiach nemôže byť lepší Mr. Darcy ako Colin Firth. Keira Knightley už dlho patrí medzi moje obľúbené herečky, ale Jennifer Ehle zahrala Elizabeth Bennet ešte presvedčivejšie. Darmo, no :-). Kedysi som tento film videla v kine a keby som hodnotila vtedy, možno by som dala aj 5*. Teraz po druhom vzhliadnutí a keď porovnávam s už spomínanou vynikajúcou britskou minisériou z roku 1995, už to vidím skôr na tie veľmi pekné 4*. Veľmi sa mi páčila hudba, výprava a celkovo prostredie a aj kamera. Každopádne ide o verné spracovanie Jane Austen, som spokojná. ()

dezorz

Kamera trocha odflaknuta, nestaci len zladit farebnost. Ale inac ano, velmi sucasna a pritom velmi nesucasna adaptacia Jane Austinovej. Presne o tom postmoderna je, nie? :) ()

bogomira

Za Keiru Knightley, která opravdu hraje, za Donalda Sutherlanda, kterej s věkem zraje, za výbornou hudbu, za perfektně vystiženou atmosféru, ale hlavně za ty božský dialogy a tu krásnou angličtinu dávám plnej počet. ()

Flaxik

Inu, někdy tak se stane, že gore efektů už bylo dost, duchové jsou otravní a upíří šišlání přes špičáky nějak netáhne. Pak se stane, že se jeden podívá na nějakou hardcore romantiku. A tohle byla romantika jak hovado. Sice jsem po skončení měl značně hyperglykemický pocit, ale jednou za čas to snad nenechá trvalé následky. ()

Streeper

Dokonalý film. A navíc stejný jako kniha, ale u filmu natočené podle předloh Jane Austen doporučuji nejdříve přečíst knihu než se podíváte na film. Keira Knightley byla úžasná stejně tak jako Matthew MacFayden. Tomuhle filmu vážně nemám co vytknout. ()

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

13.05.2013

Keira jede do Ruska

Keira jede do Ruska

21.11.2010

My Complicated Lady

My Complicated Lady

04.12.2009

Nová verze muzikálu My Fair Lady studia Sony/Columbia je dalším z projektů, které střídají jména na tvůrčích a hereckých postech jako ponožky. Dejme si stručný souhrn: Původně se o režii zajímal… (více)