Strážce duší

Krimi / Mysteriózní
Česko, (2005–2009), 11 h 51 min (Minutáž: 52–76 min)

Scénář:

Arnošt Vašíček

Kamera:

Peter Beňa

Lukáš Vaculík, Zuzana Norisová, Ladislav Frej st., Jan Šťastný, Markéta Hrubešová, Ilja Racek, Adrian Jastraban, Jana Hubinská, Luděk Randár, Pavel Zedníček (více)

Série(2) / Epizody(13)

Série tajuplných příběhů se Zuzanou Norisovou a Lukášem Vaculíkem v hlavních rolích. Žánrově se seriál pohybuje na pomezí detektivky a napínavého thrilleru s prvky tajemna, ale i jemného humoru. Sympatická dvojice, spisovatel Armín a studentka Katka, v něm pátrá po záhadách minulosti i současnosti. Do nečekaných souvislostí se v nich dostávají záhady z dávné minulosti s příběhy zcela současnými. (Česká televize)

Mark1983 odpad!

Vzpomínám si,že když se tenhle seriál prezentoval v bulváru jako česká Akta X a pak jsem jeden díl viděl,musel jsem se tomu smát. Amáterská slátanina s amatérskými hereckými výkony. ()

V-TECH

Hodnotím po prvním dílu, ale nepředpokládám, že ty další budou nějak extra lepší. Nevěrohodné dialogy, nevěrohodné herecké výkony a velmi nevěrohodné trikové scény. A je to velká škoda! Ten námět vypadá hodně zajímavě. Škoda, že si tvůrci nedali větší práci. ()

B. Haf

Skutečně beznadějně promarněná šance. První díl sice uhájil dvě hvězdičky, ale druhý na ně skutečně nemá. Co ten příšerný konec? Proč fušujeme do Mexika, to nemáme dost vlastních záhad? Musím jen souhlasit, že amaterismus je v tomto díle nedozírný. Pokud bude sestupná tendente jednotlivých dílů pokračovat a nezachrání to ani ždímané jiskření ústřední dvojice dostaneme se s hvězdičkami hluboko pod bod mrazu! Asi to bylo vinou jiného režiséra, ale třetí díl působil velmi svěže a stravitelně. Kéž bych to mohla tvrdit i o ostatních. 1. ** 2. odpad 3. *** ()

Niggo

Já vítám novinku. Byl to seriál s vynikající myšlenkou. Už máme dost "životů na zámcích", "nemocnic na krajích měst", "pout všeho druhu" a "ulic, náměstí a apod". A s tímto vynikajícím osvěžujícím námětem tajemna všeho druhu se Česká televize vydala za břídilem Kleinem, který se technologicky zasekl někde u Hříchů pro Pátera Knoxe na začátku devadesátých let. Přitom je do očí bijící, že moderní námět vyžaduje moderní přístup. Naštěstí některé díly Klein nerežíroval, takže možnost dostaly méně známí režiséři, kteří nejsou nafoukaní jako držka pana Kleina, a přistupují k práci svědomitě bez náznaku rutiny. Díl o Faustově domě toho budiž důkazem. Díl, který měl perfektní atmosféru tajemna režíroval někdo, na jehož jméno si ke své hanbě a lítosti nevzpomínám. Škoda, že tento člověk nerežíroval všechny díly. Pak bych dal pět. ()

Nataniel

První díl tohoto seriálu se mi velice líbil , ale postupem dalších dílu jsem nadšení ztrácel. Oceňuji kdo se dnes pouští do podobných děl,ale víc jak tři hvězdičky to nebudou. ()

Lenykov

Strážce duší - k tomu mě napadá jen jedno, a to přirovnání k ohlodané kosti. To masíčko mě tam chybí.. Kdyby tento seriál tvůrci tak neodbyli, myslím, že to mohla být skvělá podívaná.. a navíc, na konci chybí pointa. ()

Ludva

[2009-10] * Původní díly lehký podprůměr se světlými místy, nové epizody čím dál horší. Záhady se vlastně nikdo nepokouší pořádně zkoumat, prostě je to záhada a jedeme dál. A postava strážce duší včetně jejího představitele je kapitola sama pro sebe. ()

ToddB

Parodie na záhadologické seriály. Scénář se psal asi tak deset minut před začátkem natáčení. Jinak si to neumím vysvětlit. Tolik nelogičností v chování postav abys jinde pohledal. Výraz Norisové typ "Čumím jako tele" , se kterým prošla celým seriálem mně rozesměje spolehlivě, kdykoli si na něj vzpomenu. ()

milicka1

Nechápu lidi, co jste to všichni sledovali, ale tento seriál asi ne. Vždyť je to jeden z nejlepších českých seriálů. To asi sledujete ulici, ordinaci v růžové zahradě, nebo sehrezadu. Tento seriál mě nadchnul svým tajemnem a kombinací tajema a kriminálky. Hltal jsem jeden díl za druhým, a teď mě docela štve, že dílů je tak málo. Dá se říct, že všechny díly měly něco do sebe. Občas se vyskytla i slabší pasáž, ale ta rychle proběhla. Nejslabší díl byl podle mě 2x02 ... I tak jde ale o seriál, který si zaslouží uznání, na svou dobu byl vynikající, dneska nad ním už lidi ohrnují nos. Škoda. ()

bratr_jezek

Zuzana Norisová vidí věci, co se staly v minulosti. Snad proto je citlivá na přítomnost Strážce, který určuje, které tajemství bude odhaleno a které zůstane utajeno. Tato křehká dívka je konfrontována se spisovatelem Arminem (čteno pozadu "nimra"), který sice o ledasčem píše, ale víc ho zajímají dívky či alkohol. ()

burg

Není to kdejaký výkvět filmařského řemesla, ale koukat se na to dá. Jen ten Suchařípa mě tam začal po čtvrtém díle čím dál tím víc s*át... Solidní tři hvězdy.////// Tak po nějakých osmi dílech přihodím ještě jednu hvězdčičku. Když si člověk uvědomí, co se dnes u nás v čechách natáčí za hovadiny (ať už jde o růžkovku, ulici, nebo cokoliv z Primy), je tenhle seriál přímo jako růže mezi hnojem. ()

Valda2

Akta X v českém podání, která mě zaujala svou nadpřirozeností, ale taky nezaujala někdy nesmyslností svých různých dílů. ()

wendy221

Tento seriál se mi vždycky líbil. Tajemno a záhady miluju. David Suchařípa coby strážce duší by vždycky super strašidelnej a nezvyklá dvojka Norisová - Vaculík taky šla. Jde snad o jediný česky mysteriózní serál. A sakra dobrej! ()

BigJohn02

Na naše poměry to nebyla úplná tragedie. Už kvůli mladé a krásné Zuzaně Norisové stálo za to se koukat. Příběhy průměrné, odporné titulky, příšerná hudba. Postava Strážce duší byla vlastně nadbytečná, jeho funkce v příběhu byla veskrze žádná... ()

Jirkacek

Seriál Strážce duší mne fascinoval hlavně v době jeho uvedení v TV, tedy zejména jeho první řada. Později jsem byl nadšen, když jsem se dozvěděl, že se bude natáčet druhá řada, ovšem po shlédnutí těchto dílů jsem už tak nadšen nebyl. Ale vše popořádku. Když se na obrazovky dostala první řada tohoto mysteriózního seriálu, nic podobného u nás do té doby v podobném rozsahu nebylo natočeno. Pro mne jako člověka dychtivého odhalovat záhady a dozvídat se stále něco nového z historie, to bylo něco nepopsatelného, hltal jsem každý další díl a moc se mi to celkově líbilo. V době pozdější, čím více jsem už věděl, čím více jsem poznal, tím méně se mi strážce duší líbil a doporučil bych ho někomu, kdo nic neví o oněch záhadách a tajemstvích v něm uváděných. Kdyby byla nějaká škola, kde by se něco podobného vyučovalo, doporučil bych seriál promítat na prvním stupni. Ale rozhodně jej nezatracuji, není to přece žádné vědecké dílo, spíše má laikům oznámit, že takové záhady existují a jak by mohlo vypadat jejich vysvětlení. V prvním dílu jsme se setkali premiérově s tajemnou postavou Strážce duší, jehož skvěle zahrál David Suchařípa, aniž by kdy řekl jediné slovo. Nikdo jej nevidí, jen studentka Katka Nelserová v podání mladé a krásné Zuzany Norisové. Třetím do party byl Lukáš Vaculík jako spisovatel Armín, píšící příběhy plné záhad. Řekly bych, že se v něm poeticky ztvárnil autor scénáře Arnošt Vašíček, taktéž spisovatel a autor řady knih o záhadách z celého světa. Nejvíce mne bavil právě první díl z hradu Veveří, pojednávající o templářích, ten byl fakt skvělý. Naopak druhý díl Maska smrti o zabijácké aztécké masce mě nebavil. Ve třetím díle jsme se dozvěděli o posledním doloženém upírovi v Čechách Ulrichovi z počátku 19. století, který byl napínavý a šlo v něm našim hrdinům o život. Následoval díl o tajemném cestovateli časem z Anglie, který považuji za jeden z nejpravděpodobnějších a nejzáhadnějších z celého seriálu. Potom se tvůrci přesunuli do pohoří Jeseníků a nechybělo zde téma o čarodějnicích a v další části jsme byli svědky zázraku v kostele zasvěceného Panně Marii. Oba díly mne opět nebavily, i když jsem na některých těchto místech osobně byl. Naopak sedmá část z Prahy o Faustově domě a zázračném léku byl jeden z nejpovedenějších. Devátý díl o mrtvých tělech z pátého století , nalezených v jeskyni, byl opět slabší. Poslední díl číslo deset o princezně z Moravského Krumlova byla moje srdeční záležitost, neboť do tohoto malinkého města často jezdím a to už od dětství. Po čtyřech letech přišli tvůrci s dalšími čtyřmi díly, které takřka nestojí za řeč a vůbec se nepovedly. Slušný byl první díl o malovaných lebkách z kostela ve Křtinách, kde jsme byli s rodinou osobně. Druhý díl o lidech, žijících po staletí považuji za nejslabší ze všech dílů z obou sérií. Hrobka Vojtěcha z Pernštejna, nacházející se v Pardubickém kostele, nebyla dodnes otevřena a tento díl se mi líbil z hlediska záhady jako takové, ale příběh a postavy okolo něj byly však velice špatně napsány a byla to nuda. Podobné jsem to měl z posledním čtvrtým díle z hradu Houska, který mám velice oblíbený a rád se na něj zase někdy vrátím, ale to co k němu napsal Vašíček stálo za starou belu. Celkově hodnotím seriál velice průměrně za tři zádušní hvězdy ***. () (méně) (více)

wooloong

1. Jednotlivé díly se knižní předlohy až na výjimky drží jako klíště, což je mnohdy ke škodě věci. Ne všechno, co funguje jako text, může fungovat na obrazovce. 2. Dokonce i dialogy jsou mnohdy doslovné. To byl podle mě asi největší kámen úrazu. Když osoby ve filmu mluví jako kniha, zní to hodně nepřirozeně a rušivě. 3. Úroveň triků a výprava odpovídala televizní tvorbě, prostě žádný zázrak, ale taky žádný propadák. 4. Jednotlivé díly měly dost kolísavou úroveň. Za dobré považuji Bránu andělů, Masku smrti, Hrobku času a Neviditelného zabijáka, slabé jsou třeba Tajemství templu, Jeskyně běsů nebo Bratrstvo ohně. 5. Zuzana měla pokaždé jiný účes včetně délky a barvy a pokaždé jiný (a pokaždé hrozný) styl outfitu. 6. Pan Vaculík by jako stárnoucí donchuán docela ušel, až na těch pár prostředních dílů, kdy mu "narostly" dlouhé umaštěné vlasy. To byl opravdu smutný pohled. 7. Chemie mezi českým Mulderem a Scullyovou vcelku kupodivu fungovala. ()

Dalajlada

Mám moc rád tajemné příběhy. A pokud se dotýkají naší historie, ikdyž většinou jen smyšleně, tak je to ještě o kousek lepší. Na škodu je pak slabší scénář. ()

milos.bradik

Vaculík i Norisová se snaží, ale Kleinova režie to dost sráží a to tajemno působí místy až směšně. Pro skutečné znalce tajemna a záhad to bude spíš zklamání, uspokojí to snad jen primitivní amatérské ezoteriky nebo lidi, kterým nejde o fakta, ale o nesmyslné "strážce duší". Připadá mi, že pan Vašíček se tady snažil prezentovat sám sebe jako neodolatelného svůdce v osobě spisovatele - záhadologa Armína, ale jsou to asi pouze jeho vlhké sny a ty jeho výmysly jsou prostě směšné. ()

Zemřel režisér Dušan Klein

Zemřel režisér Dušan Klein