Černé zrcadlo

Velká Británie, (2011–2025), 32 h 45 min (Minutáž: 41–90 min)

Tvůrci:

Charlie Brooker

Série(7) / Epizody(33)

jasiska

Som dosť znechutená z ľudstva. A aj keby som sa chcela vzoprieť spoločenskému tlaku a spraviť niečo, čo je rebélia proti konformite, tak budem len ďalšie 'cool rebelské' koliečko v stroji (ako Bing). Preto je niekedy lepšie nevedieť (alebo si nepamätať). Ale seriál je to geniálny. ()

Randyz

Některé díly jsou celkem děsivé, z důvodu, že by se tyto věci opravdu mohly v blízké budoucnosti stát. ()

MejDej

Skvělý seriál ve kterém budete opravdu přemýšlet co by kdyby. Určité díly si pamatuju do teď (cca 7 let) a nedokážu na ně zapomenout. ()

Movie Gourmet

Dějově velmi netradiční 3dílná minisérie by se dala přirovnat k epizodám ze seriálu Krajní meze (The Outer Limits, 1995). První snímek se týká únosu britské princezna. Místo výkupného je však požadováno, aby britský ministerský předseda v přímém přenosu na všech televizních stanicích souložil s prasetem (!). To je na Brity, o kterých se většinou smýšlí jako o "sucharech lpějících na tradicích a velkých konzervativcích" dost slušný filmový odvaz. Druhý snímek je vizí budoucnosti, kde si lidé vydělávají na živobytí jízdou na rotopedech. Téměř spolu nekomunikují a svět ovládají všemocná média. Odkaz na nekonečné série reality show typu Talentmania, Československo má talent, Superstar, X-Faktor...Lidem absolutně schází empatie, přestávají spolu komunikovat a každý myslí jen sám na sebe. Třetí díl je opravdu drsnou a velmi originální vizí budoucnosti, která nahání strach. Lidé si v ní místo televize přehrávají své vzpomínky. Drsný a asi nejlepší ze tří samostatných částí je o partnerských vztazích. Verdikt: První díl: 4* a 80 %, druhý díl: 3* a 75 % a 3 díl: 5* a 85 %. Verdikt celkem: 4* a 80 %. ()

Baštipán

"A všechno, co vy tady nahoře vidíte, nejsou lidi, nevidíte tady lidi, ale jenom materiál. A čím je ten matroš falešnější, tím víc se vám líbí, protože falešnej matroš je jediný, co ještě funguje. Je to všechno, co sneseme. Ve skutečnosti ne všechno. Opravdová bolest, reálná krutost, to vydržíme." Rozhodně jsem se nenudil a tohle patří rozhodně k tomu nejlepšímu, co jsem za posledních pár měsíců viděl. Film po sobě zanechá nepříjemnou pachuť z toho, kam by se mohlo teoreticky lidstvo časem ubírat... Pro mě hodně intenzivní snímek. Vřele doporučuji Celkově 90% ()

Milky.

Chtěl jsem komentovat až po shlédnutí a absorbování co nejvíce dílů. Po shlédnutí DRUHÉHO dílu nejsem schopný něco nenapsat. První díl mě dostal svým šíleným dilematem, přemýšlel jsem dlouho a stále nevím jak bych se zachoval. Ale druhý díl... nevěřil jsem, že někdo dokáže tak skvěle a přitom inteligentně a krutě vystihnout současný systém. Tak dokonale nastavené černé zrcadlo naší "moderní" společnosti, že mě přinutilo posledních deset minut sledovat s otevřenou hubou. Možná byl druhý díl lehce natažený, ale tím více působí. A promítal bych jej na všech školách jako povinnou vzdělávací kulturní vložku i s vysvětlením. Možná by ubylo ovcí a debilů na úrovni američanů, díky kterým moderní mašinérie funguje!!! EDIT: Po shlédnutí všeho včetně drsného vánočního dílu mohu konstatovat, že se jedná o velmi zanedbávané dílo a je škoda, že jej nezná víc lidí a nenašlo si cestu i k mainstreamovému publiku, možná by pár lidem konečně svitlo v hlavě. Jinak je třeba dodat, že díly jako takové nejsou dokonalé, ale v seriálu jde hlavně o myšlenky a pointu, nikoliv o kulisy! HLAVNĚ PRO LIDI, KTEŘÍ SE UMÍ ZAMYSLET NAD VĚCMI TYPU "CO BYCH DĚLAL, KDYBY", a kteří počítají s nějakou blízkou budoucností, kde se můžou podobné věci objevit....prostě filosofie.EDIT: NEJLEPŠÍ ZPŮSOB JAK SE VYPOŘÁDAT S ODPOREM ČI ODBOJEM? OVLÁDNOUT JEJ. NETFLIX SE ČINÍ NA JEDNIČKU A PÁTOU SÉRIÍ SE STOPROCENTNĚ NOŘÍ DO MAINSTREAMU. NE, ŽE BY POSLEDNÍ DÍLY NEBYLY DOBRÉ, ALE JE VIDĚT, ŽE NÁPADY DOŠLY A VAŘÍ SE Z TOHO, CO FUNGOVALO A CO JE COOL. PŘIHODÍME PÁR AKTUÁLNÍCH PROBLÉMŮ, KTERÉ JSOU COOL MEZI NEMAINSTREAMOVÝM PUBLIKEM A ZÍSKÁME SI VŠECHNY. “We do not merely destroy our enemies; we change them.” ― George Orwell, 1984 ()

simply

Rozhodně depresivní a znepokojující ne až tak vzdálená budoucnost. Jinak všech šest příběhů je pečlivě připravených a každý je více či méně povedený. Nejvíc na mě zapůsobil první a čtvrtý díl... The National Anthem 5*, Fifteen Million Merits 4,5 * ,The Entire History of You 4*, Be Right Back 4,5 * , White Bear 5* , The Waldo Moment 4,5 * ()

geimz

1. séria : 85%, 90%, 85% 2. séria : 80%, 95%, 70% Silný a odvážny námet, ktorého posolstvo je v každom dieli zdrvujúce. Medzi 4 a 5*. ()

Mikino00

Viděl jsem první sérii. Nápady na futuristické světy či neobvyklé situace jsou výborné, horší je to už s dosti předvídatelným dějem i se scenáristickým zpracováním hlavně u druhého dílu. Nejvíce se mi líbil první díl. ()

Frederika

Zajímavá série různých příběhů, které mají společné jen to, že nějakým způsobem reflektují moderní realitu a nové technologie. První díl první série je dle mého názoru nejslabší. Nezajímavý nápad, absurdní příběh s podivným dilematem, který vám na konci vůbec nic neřekne. Druhý díl recykluje Huxleyho téma, jak lze "zábavu" využít k ovládání mas - jak nám bere poslední zbytky kritického myšlení a vůle k tomu, něco dokázat. Třetí díl má zajímavý nápad a je také poměrně dobře příběhově zpracován. Přesto bych pořád řekla, že zásadním nedostatkem tohoto seriálu je neschopnost zpracovat zajímavé nápady do zajímavého příběhu se zajímavými postavami a POINTOU - zatím jsou díly vystavěny vždy tak, aby ukázaly určitý přístup ke konkrétnímu aspektu moderní společnosti, ale vlastně končí tak nějak bez konce. Druhá série však dojem z první vcelku vylepšila. Zvlášť Waldo a pak příběh o mileneckém páru, kdy jeden je živý a druhý je uměle vytvořené cosi, co se snaží vypadat jako někdo, co jste kdysi důvěrně znali, jsou vážně dobré. ()

NJD

Rozhodně jeden z nejzajímavějších seriálových počinů za hodně dlouhou dobu. Sice se z vás po pár dílech stanou pěkný pesimisti, ale zase na druhou stranu si troufám říct, že realističtější zobrazení budoucnosti tady už dlouho nebylo - bohužel. V průběhu první a druhé minisérie jsem pořád přemýšlel, jestli je Black Mirror natolik dobrý, abych mu mohl dát 5*. Tohle dilema za mě trochu smutně vyřešil poslední díl 2. série, který je podle mě suverénně nejslabší ze všech, jelikož se v něm vytratila pro předchozí díly natolik typická tajuplnost, temnost a proroctví. Nakonec to teda nebude na plný počet, ale furt se jedná o hodně solidní 4* - takových těch 90% no :) ()

bobstock

Temný obrázek možné blízké budoucnosti v zajetí moderních technologií...upřímně se těch lidí neustále zahleděnejch do svých chytrých mašinek začínám bát. Šokující, zneklidňující. 95% ()

lukasd

1. série: The National Anthem - 90%, Fifteen Million Merits - 80%, The Entire History of You - 70% // 2. série: Be Right Back - 75%, White Bear - 90%, The Waldo Moment - 75%, White Christmas - 80% // 3. série: Nosedive - 80%, Playtest - 75%, Shut Up and Dance - 80%, San Junipero - 70%, Men Against Fire - 70%, Hated in the Nation - 85% // 4. série - USS Callister (70%), Arkangel (75%), Crocodile (70%), Hang the DJ (75%), Metalhead (60%), Black Museum (75%) // 5. série - Striking Vipers (65%), Smithereens (70%), Rachel, Jack a Ashley Too (70%) ()

Klajnik

První dva díly jsou skvělý, ale ač mám pocit, že jsem viděl 3 série, tak si většinu dílů nepamatuju. Tvůrce projektu sice našel skvělej námět, který často varuje před technologiemi a společenskými trendy, ale často nedotáhl aspekty k věrohodnosti, tak aby mi furt něco nevrtalo hlavou. Díl se třeba točí kolem nějakého futuristického aspektu, jež může být pro společnost hrozbou, ale je tam ořítomná taková míra redukce, že mě to prostě nevtáhne. Neustále mě napadá, že tohle by se nemohlo stát protože to či ono. Já si však potrpím na věrohodnost a scénáristickou důslednost. Chápu však, že do 50 minut stopáže nelze započítat všechny proměnné. Je tedy nutná nějaká redukce. Sice to nebude působit tak dobře, ale průměrný divák bude spokojený z originálního projektu, kterej mu nadhodí něco, nad čím se třeba nikdy nezamyslel. Mně to ale po většinou neuspokojilo. ()

Matixed

Co by bylo kdyby? Tento seriál se zabývá otázkami vývoje technologie dopředu a jejich mínusy. I když se o žádný horor nejedná, kolikrát bývá děsivý svou přesností. Šílené, smyšlené příběhy selhání doby jsou odrazem střípků již existujících technologií a problémů dnešní doby a může být jen otázkou času, kdy se seriál stane skutečným. ()

ProgLaney

Jednoduše geniální. Jeden z nejoriginálnějších seriálů, co jsem kdy viděl. A ten pomyslnej varovnej ukazovák z toho kouká velmi reálně. ()

Oralfabet

Black Mirror jsem znal už delší dobu, ale až teď mě to doopravdy chytlo a momentálně sjíždím jednu epizodu za druhou, jedu je na přeskáčku, podle toho, který námět mě zrovna zaujme, ale myslím si, že nakonec dost možná dám úplně všechny, zatím jsem totiž neviděl ani jednu, která by se dala označit jako slabá. Většina by spíš mohla směle konkurovat i těm nejzdařilejším sci fi thrillerům poslední doby. ()

Gumrice

Nejsem si jistá, jak mám přesně hodnotit, protože jediný co mě napadá, když na to koukám je slovo: zvrácenost. Samozřejmě mě láká se dívat na další díly, ale vrtá mi hlavou, kde lidi berou tyhle fantazie a přijdou s takovými nápady? Ale jakože je to pravda no, přesně sem spějeme, dneska lidi takový jsou. ()

Garch

(Dvě série 2016): Velké překvapení. Myšlenka každé z "povídek" o tom, co by, kdyby, mě vtáhla do děje a pěkně se mnou zamávala... Prakticky každá epizoda by mohla být zpracována na silný celovečerák, ve stylu Potomci lidí etc. A některé se tomu blíží stopáží i kvalitou už teď (!) .....PS 2020: stále rozmanité a nečekané nápady dotažené do detailu (viz. 04x02 "Galaxy Quest" jako existenciální thriller) ...PPS 2021 - začátek páté série - Black Mirror neztrácí nápady a kvalitní zpracování. **** - ***** ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Netflix chystá další interaktivní seriál