Pokání

Reviens-moi

Pokánie

Drama / Romantický / Válečný / Mysteriózní

Velká Británie / Francie, 2007, 123 min

Joe Wright opět bere dech. Po fantastické adaptaci Pýchy a předsudku si vyšlápnul na horu plnou emocí a křivd. Pokání není pohodové čtení na nedělní odpoledne, ale Wright nejen mistrně manipuluje s divákem, ale zároveň mu dokáže v hlavě střídavě rozsvěcet a zhasínat žárovku optimismu. To všechno za asistence magického soundtracku, úžasné kamery a do jednoho bezchybných herců. Nebýt malého zakuckání ve střední části, bylo by to za deset a já bych musel stavět pomník. Takhle jen vynáším do nebes, protože až uvidíte vedle sebe dvě nejvýraznější scény filmu - vyznání lásky v knihovně a šestiminutový nepřerušovaný pochod po plážích u Dunkirku, pochopíte, že na tom Wrightovi něco je... umí natáčet technicky brilantní, skvěle odehrané a neuvěřitelně silné filmy, které ve vás probudí krajní odstíny smutku i radosti. Bez kompromisů a na maximum. Filmové čítanky už čekají, vy nemusíte. Meet Joe Wright. (90%)(12.10.2007)

rozpočet : ? tržby celosvetovo : $126,481,510(30.3.2008)

Sofistikovanejšie napísaný a zostrihaný TITANIC.(4.2.2008)

"Je to sexuální maniak, zavoláme policii, napsal, že na to myslí celý den." Tak takového úchyla jsem asi ještě ve svém životě nepotkal. No nic, mladému stvoření se to v hlavince trošku pomotalo a zavinilo tragédii, která plodila další dramata. A na to já moc nejsem. Prostě nerad trpím a že bych patřil k největším světovým romantikům, tak o tom lze rovněž s úspěchem pochybovat. Přesto jsem viděl poměrně zajímavý snímek, ve kterém se mísí geniální záběry s prapodivnou kulisností válečných scén a šílenostmi typu vojáka akrobatícího na koni našíř na rozbombardovaném pobřeží. Bohužel i nuda zde dostala svůj prostor a tak to ani ta zvládnutá koncovka u mě nevyhnala nad průměr.(5.12.2016)

Pokání je opravdu film k pokakání, zejména co se audiovizuálního zpracování týče - uhlazené záběry, jimiž zářivě prostupuje světlo, jakoby nás chtěly skrz obrazovku omámit... Nebo při nejmenším podbarvit dojem a emocionální působení, na kterém je celý film postaven. A to je jak jeho největším kladem, tak i záporem, neboť od filmu bych očekával víc, než jen obří sekvenci zamilovaných, snových a drastických záběrů, prokládaných touževnými pohledy a vzdycháním. Narativní linky nejsou zcela ucelené, Joe Wright nám jednoduše sděluje jen to, co potřebujeme vědět, aby se nás jeho Pokání co nejvíc dotklo. Jakoby samotné vyprávění bylo odsunuto až na druhou kolej, člověk pak leckdy může mit problém řádně se do příběhu vcítit a onu ústřední lásku a touhu hlavních postav na plno prožívat... Ale stále se jedná o tak extrémně působivou zálěžitost, že nemohu pod 8/10(3.2.2008)

• - Kopie filmu se do kin distribuovaly pod názvem ”Sobota”. "Sobota" byl zároveň název další knihy autora Iana McEwana. (POMO)

• - Exteriéry francouzského města Dunkirk se včetně plážové scény natáčely v anglickém městečku Redcar. Kulisy byly nejdražšími ve filmu, stály přes 1 milion britských liber. Stanice metra, kde se valí voda z prasklého potrubí, je pak ve skutečnosti již uzavřená stanice Aldwych v Londýně. Konec filmu byl natčoen u anglických útesů, které se nazývají Seven Sisters. Domek, ve kterém chtěli Robbie (James McAvoy) a Cecilia (Keira Knightley) žít, tam opravdu stojí. (POMO)

• - Spisovatel Ian McEwan byl sice s výsledkem práce Joa Wrighta spokojen, i tak si ale neodpustil trochu kontroverzní komentář: "Trochu to připomíná demolici, převádění 130 tisíc slov z knížky na 25 tisíc ve scénáři." (Camp_nou)