Nemocnice na kraji města - nové osudy

Česko, 2008, 12 h 42 min (Minutáž: 58–59 min)

Režie:

Viktor Polesný

Scénář:

Lucie Konášová

Kamera:

Josef Špelda

Josef Abrhám, Eliška Balzerová, Saša Rašilov nejml., Jana Štěpánková, Vilma Cibulková, Tomáš Töpfer, Richard Krajčo, Martin Preiss, Kamil Halbich (více)

Epizody(13)

Hlavními hrdiny seriálu je čtyřlístek silných osobností – primářka Alžběta Čeňková, ředitel Arnošt Blažej, jeho syn Arnošt Blažej junior a sestra Fany. K nim se posléze připojují dvě další důležité nové postavy – mladý ortoped Kryštof Pavelka a poněkud drsná hvězda chirurgie, doktorka Marie Hudcová, přezdívaná po celé nemocnici Bloody Mary. (Česká televize)

Agatha

Jednoduše shrnuto: předčilo to má očekávání. V době svého vysílání rozhodně nejkvalitnější český seriál, který se dal sledovat. To šlo s určitostí potvrdit po několika odvysílaných minutách 1. dílu, ten byl sice takový rozjížděcí, ale snad většinu přesvědčil, aby se dívali i nadále. A i 2. díl nezklamal. Jak je vidět, tak na scénáři záleží opravdu hodně a paní Konášová dokazuje, že když chce, tak umí. Příběhy jsou zatím docela dobře nastartované, tu a tam se vyskytne i nějaká vtipná scénka, která působí přirozeně a nenuceně (což se moc v ostatních seriálech nestává). Herecké obsazení i výkony jsou nadstandartní (v porovnání z Ordinací, Pojišťovnou atd. jsou výkony přímo špičkové). Nerozlučné trio Abrhám, Balzerová a Štěpánková stále stejně dobří. Příjemný je i návrat Helgy Čočkové jakožto stále stejné Ireny, Miluše šplechtová se role vrchní sestry zhostila taky neobyčejně dobře, Vilma Cibulková jako bezedná Máňa je taky bez chyby. Naopak mi nějak nesedí Korn a Jandová, ale ty snad časem zmízí. Někdo tady tvrdil, že pana Chudíka měli nechat umřít až v polovině seriálu, což by možná šlo, kdyby nebyl doopravdy vážně nemocný. Takže buďmě rádi aspoň za ten dojemný kousíček na záčátku 1. dílu.  Další díly přinesly kouzelnou Libušku Šafránkovou a na chvilku i Oldu Kaisera. Kvalita jednotlivých dílů byla docela konzistentní a nemám co vytknout. Jen proměna Hany Maciuchové, jakkoliv vynikajícně zahraná, mi moc neštimovala s tou původní dietlovskou semetrykou. Ale jak se říká, ke stáří každý přileze ke křížku. Tak třeba to byl ten případ. Ještě si neodpustím, že mě občas trochu iritoval divoký střih, zbytečně usekávající jedotlivé scény. V minulé řadě to byl zvuk. Jinak hudební téma Ondřeje Soukupa se mi moc líbilo, připadalo mi, že inspirací mu byla původní Nemocnice. Celkově jsem spokojený. Hrdinům pana Dietla byl vdechnut další kus života a tentokrát určitě poslední. Ale se vší pokorou a vážností můžu za sebe říct, že to nebylo promarněné. ()

insurgentes

Musela to být hodně hluboká a hodně smradlavá stoka, že se jim podařilo vylovit takový odpad současné tv tvorby: korn, krajčo, vondráčková - hovnama je to teda nabitý. O lucii konášové šla jeden čas fáma že je talentovaná scénáristka, no, byla to rozhodně fáma. Sory, já prostě nemám ani sílu psát jména těch nul s velkejma písmenama. ()

triatlet

Po prvním dílu to vidím na 2 hvězdičky. Ale s hodnocením zatím počkám. Těším se na zpívající herce. Pokusy o vtip? Dana Králová: "Co se to tu děje?" Lékař: To víte, zpěvačka, oznámili jsme jí stav jejího manžela." Tak to je dost černý humor. No snad si Korn ještě zahraje. Zbytečně rozmělněné množstvím nových postav. Zajímavé bylo setkání nového doktora (Krajčo) s Blažejem; podobně jako ve druhé řadě Šinkorová, tak mu taky dělal problémy u zaparkovaného auta. A ta poznámka, ať se stařík nerozčiluje, že by ho mohl chytnout žlučník, ta bala prvoplánová vzhledem k faktu, že se pak museli potkat u pohovoru... Proti druhé sérii musí být třetí řada pokrok. Ale stejně je to už jen nastavovaná kaše a jiný příběh, i když bylo pěkné připomenout Vrtišku, Štrosmajera. Ještě mohl Blažej zmínit i Cvacha:-) V prvním díle nejvíc zaujala Charlote von, domácky Čunča. Pěkná kníračka. Po sedmém dílu musím přiznat, že i mistr tesař (tedy Lucie Konášová) se utne. Nevěřím, že by dokázala Lucie Konášová ještě nějak polidštit nové osudy Nemocnice. V té staré opravdu byly postavy, které budou žít dál (Sova, Štrosmajer, Blažej, Huňková, Čeňková, Gregory, Cvach...). Z těch postav, co zbyly, Blažej není už blažejovitý. Místo lékařů přebírá skoro ústřední roli jakási restaurátorka Karolína, kvůli níž je schopný lékař zapomenout i na operaci??? Rašilov v roli sukničkáře je nepřesvědčivý. Bandě sestřiček chybí pevná, rázovitá ruka Huňkové. Hlavní sestra se snaží zdeptat podřízené, sestry navzájem kují přihlouplé pikle a jsou schopny se vdát z minuty na minutu... Chybí vtip. Srovnatelné s Ordinací, která se aspoň netváří tak vážně. Takže se těším, že Lucie Konášová zase začne psát podle svého a nebude svázána předchozími řadami. ()

FOCKE_WULF odpad!

*spoiler*Tento komentář není míněn vážně a dělá si (_._) ze všech "tvůrců", co mají neodolatelné puzení stále vytvářet nová a nová pokračování původní Nemocnice.*konec spoileru*_______Dneska ráno jsem při vyměšování napsal scénář k novým pokračováním nemocnice, pracovní název to zatím má Nemocnice na kraji města - soud. Blažej a Töpfer se konečně usmíří, spojí je nutnost společného postupu ve sporu proti Diag Human, mladičkou rumunskou stážistku-internistku Sonyu Radulesku tu bude hrát Keira Knightley, plánovaná je i náročná davová scéna - rvačka v nemocniční kantýně. No a v psacím stole mám rozdělanou další sezónu s názvem: Nemocnice na kraji města - zrození. Matku primáře Sovy bude hrát Glenn Close nebo Valerie Zavadská (to ještě není určený), matku levobočka Blažeje bude hrát Tatiana Vilhelmová, jeho zdrhnuvšího otce George Clooney (což by mělo být vysvětlení, proč byl mladý Balžej tak do větru), mladičkou Emu ztvární státní zástupkyně Renáta Vesecká nebo Nella Boudová (to taky ještě není určené), Sovovou manželkou - matkou Káji by měla být Kamila Magálová, matku Sloupa zahraje stará Sloupová. Diváci se rozhodně mají nač těšit, už mám pokupě 118 dílů NNKM - zrození. Uvažoval jsem i o crossoveru Nemocnice buď s Asterixem, nebo s X-meny (to spíš), možná i s Welcome to the N.H.K., uvidíme._______Pokud bych se měl objektivně vyjádřit přímo k tomuto seriálu, tak je to opravdu DĚSNÁ SRAČK*. Oproti minulé sérii NNKM po dvaceti letech je to sice mírné zlepšení (když si vzpomenu třeba na příšerný výkon Daniely Šinkorové a na její oranžové zuby), ale sr*čka prostě zůstane sr*čkou, byť bychom jí srovnávali s jinými, ještě většími sr*čkami. Jakoby tu děj byl vytvářen jenom jakýmsi bezduchým kombinováním vztahů a interakcí a tupé herecké výkony seriálového proletariátu tomu už jen dodávají tu poslední smrtící ránu (primář interny v podání Martina Preissa má jen jednu polohu a je v ní poněkud zatuhlý, Saša Rašilov wtf?, Lucie Vondráčková - no comment). K tomuhle prostě nemělo dojít. To, že Libuška Šafránková zde chuděra hraje absolutně nelogickou roli jakési investigativní pizdy, která v přestrojení za uklízečku v nemocnici sbírá materiál pro svůj román.....to všechno je tak nevkusný, plytký, skurvený, hloupý. _______Moje poslední poznámka k NNKMNO => jistě že je spousta jiných velmi špatných seriálů typu OVRZ, VKV nebo Panelák, u těch ale nemám potřebu je komentovat. Jen u různých pokračování Nemocnice mi silně vadí, že je tu stále vzbuzován dojem, že se jedná o autentické pokračování původní nemocnice a to prostě není pravda. Proč se s těmito scénáristickými, režisérskými a hereckými 'hvězdami' nenatočí úplně jiný seriál z nemocničního prostředí, který by se mohl jmenovat dejmetomu Trutnovská pohotovost? Proč stále musí nějaký nýmand parazitovat na úspěšné Nemocnici na kraji města od Jaroslava Dietla? To, že tvůrci pořád dokolečka používají dějová klišé a zavedná slovní spojení typu 'totálka', 'držet háky' atd. + to, že hází na plac herce z původního seriálu, to všechno paradoxně ukazuje na duchaprázdnost scénáře - odmyslete si postavy z původní Nemocnice, odmyslete si ta dějová a slovní klišé - co vám zůstane? Prázdno, nicota, tvůrčí impotence, nuda. () (méně) (více)

Elisebah

Tak tato série se mi zdá o mnoho lepší nežli ta předchozí. Tady vlastně z původních postav zbyl pouze Blažej, Králová, která hned ze začátku mizí a Čeňková. Objeví se sice i Rezek, ale jinak se odvíjí osudy nových postav a dá se říci, že je to povedené pokračování seriálu jako takového s odstupem let. Viktorovi Polesnému se podařilo natočit mnohem lepší pokračování než předtím Bočanovi. všechny čest. Bála jsem se co to buda za paskvil, ale vzhledem k tomu, že je zde spousta - vlastně téměř všechny - nových postav je to pěkné. ()

• Postava Josefa Somra se zde jmenuje Pekař, přitom v první sérii byl Brunclík. Ptá se na něj docent (Jiří Adamíra) sekretářky, když přijede jako kontrola z ministerstva. (Mirindela)
  • Natáčení probíhalo především v Ústřední vojenské nemocnici, Žatci, Zbraslavi, Dobřichovicích, Líšné a Slapech. Sedmý díl "Výměna stráží" se natáčel i na zámku Červená Lhota. (Agatha)
  • Seriál měl velmi slušnou sledovanost. Každý díl vidělo kolem 1,5 milionu diváků. (cariada)