Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

Slarque

Působivé drama postavené na solidním literárním základu a ozdobené výbornými hereckými výkony. Kromě fenomenální Kate Winslet nejvíce pozornosti zasluhuje David Kross, na kterého bychom si měli začít dávat pozor. Také Bruno Ganz dokázal přidělený prostor ovládnout s přehledem. Snad jen na Ralpha Fiennese žádná silnější scéna nezbyla, ale to je dáno jeho místem v tomto vyprávění. Velmi dobrý film, ale předchozí Daldryho snímky mě oslovily více. ()

Rocky62

Na Předčítače jsem se těšil hlavně díky Kate Winslet a sympatické zápletce. Přišlo však nečekané zklamání a to hned z několika důvodů. Časové úskoky byly pro mě možná nejrušivějším elementem z celého filmu. Maskéři si dali na Kate velmi záležet, za což mají mé uznání, ale Ralph Fiennes mi přišel lehce odfláknutý a vzhledem ke skladbě žánrů jsem čekal od každého žánru trochu. Jestliže je tento film zároveň thriller, tak jsem očekával trochu napínavější podívanou, ale dostalo se mi dost rozvleklého děje, který neshledávám za úplně nudný díky skvělé atmosféře a romantiku jsem nezaznamenal skoro žádnou, tedy pokud půlhodinová soulož znamená romantiku, tak to pak jo. Za mě v tomto případě slabší průměr, bohužel ()

eLeR

V tomto prípade som si zase raz kúpila knihu ešte pred filmom. Kniha výborná, film tiež dobrý, ale nebolo to také silné a presvedčivé, čakala som trošku viac aj od Kate. Kross bol ale výborný. 3,5* ()

Happens

Film vtáhne, zaujme, vyplní ducha a prostoupí svými pocity člověka. Musím uznat, že mě hlavní postava Michael tak iritovala, nemůžu stále pochopit, jak někdo mohl pro dramatičnost takto zákeřně uchopit mužství do nekonání. To bolí. Mě, jakožto muže činu, to bolí. Hodně. 90% ()

iamek

Velmi zajímavé drama se skvělou a současně asi nejlepší herečkou Kate Winslet. Kate Winslet neuvěřitelně táhne celý film, což hlavně v první polovině filmu oceníte, protože film se solidně rozjíždí teprve ve své druhé polovině a čeká na vás strhující drama, které vás nenudí ani minutku a běhá vám mráz po zádech. ()

Chrustyn

V mých očích typické přeceňované, oskarové drama, které se sice může pyšnit výbornými herci a působivou atmosférou ale na druhou stranu to je pro běžného diváka velice těžkopádné dílo s neuvěřitelně pomalým tempem. Hlavní plus je zde výkon Winsletové, která je zde navíc nahá více než ve všech svých předchozích filmech dohromady. Pokud se vám líbil předchozí režisérův film "Hodiny" určitě se vám bude líbit i toto, protože stavba děje je hodně podobná. ()

dopitak

Kolega Tetsuo to trefil přesně, ještě bych doplnil, že pohled na svlečenou Kate Winslet se od dob Titaniku hodně změnil, škoda. ()

Lenny.M

The Reader je jeden z těch filmů, které mi i u několikátého zhlédnutí sevřou žaludek takovým způsobem, že přemýšlím, proč na to znovu koukám. Film nabitý emocemi, ke kterému se ještě určitě párkrát vrátím. ()

marhoul

Film jsem viděla bez toho, abych tušila, o čem bude. Minula mě i knižní předloha. O to větší překvapení to bylo. ()

triatlet

Film sice nabízí zajímavé téma viny (nejen Hanny), ale zpracování klade důraz víc na vizuální stránku a zapomíná na propracovanost charakteru postav. Některé scény Michaela a jeho právnických spolužáků mi přišly vykalkulované, stejně jako Hannina otázka na soudce, co by dělal na jejím místě on. ()

mcb

Rozporuplné. Myslím, že všechna nenávist k Předčítači a chyby, jež mu jsou vytýkány, jsou zakořeněny už v samotném námětu filmu, který zavání prvoplánovým citovým vydíráním a krystalickým kýčem. Řemeslně a herecky totiž nelze co vytknout. Jen by si měl Daldry ujasnit, kam jeho film celou dobu směřuje, ke konci už vyloženě tápe ve tmě, byť pořád překypuje (instantními) emocemi. Typický oscarový kandidát, na něhož se zapomene ihned po ceremoniálu. P.S. Zdá se mi to nebo Kate Winslet jen souložila a brečela? Recept na získání Oscara je opravdu nevyzpytatelný. ()

heyda

Určitě zajímavý námět, ale vzhledem k délce (2 hodiny), tomu chybí víc děje a nějaký ten spád. Takže je nezbytné být naladěný na tu správnou notu, abyste filmem propluli až do konce bez usnutí. Jinak Kate Winslet je tady perfektní, i díky ní jsem se nakonec rozhodl přimhouřit oko a dát 4 hvězdy! ()

jojinecko

Daldry a jeho The Hours- dal som im dva krát šancu a dva krát som skoro umrel od nudy a dva krát som krútil hlavou PREČO je toto tak vysoko hodnotené a pravdepodobne mi to už nikto nikdy nevysvetlí a ani to vysvetlenie nepotrebujem... Daldry a jeho The Reader..hmmm... už dlho mi film tak dlho neostal v mysli a ťažko o ňom písať...Ako trefne napísal "brácho" Flooyden- Daldry "citlivo predkladá ľudské príbehy..." Nič viac a nič menej a predsa len je pod povrchom ukryté omnoho viac. Charaktery dvoch hlavných postáv sú na dlhú psychologickú štúdiu a zároveň obsahujú "len" prirodzené pudy v každom z nás, skúsenosti, detaily, ktoré robia našu minulosť stále živú a máme tendenciu sa k nej vracať. Celé je to tak nádherne iracionálne racionálne až to ide pod kožu. Tento film nie je o herectve Kate Winslet (je dobrá, ale David Kross je potom geniálny!), ani o koncentráku, ani o nejakom súdnom procese..Je to film o Láske z tej stránky, z ktorej je ťažko sfilmovateľná a uchopiteľná, o Láske komplikovanej, čistej, bolestnej a fatálnej... Už dlho som nevidel nič tak ..ehm... kinematograficky pekné a citlivé! Ale (bohužial) nemôžem dať plný počet kvôli tomu, že moje silné "rácio" v dvoch scénach (Hanino vzdanie sa na súde a pri Michaelovej prvej návšteve väzenia) prevalcovalo môj limbický systém a ja som sa pýtal "prečo sa takto správa???" Ale to je na filozofickú debatu, čo je v Láske podstatnejšie- či rácio alebo emócie..a aj o tom to "tak trochu" bolo...Takže subjektívne 4,5*/5, objektívne veľký zažitok!:))) ()

Stanislaus

Předčítač vs. Hodiny. Opět silné a emočně vypjaté drama pod taktovkou režiséra Hodin, kterým mě Stephen Daldry znovu dostal. Kate odvedla opravdu vynikající práci a troufám si říct, že Hanna je dost možná nejodvážnější rolí z jejího filmového repertoáru a Oscar ji náleží zcela zaslouženě. Během těch dvou hodin jsem se ani chvíli nenudil a koukal jsem se, jak se vyvíjí zapeklitý a napínavý děj, který byl vskutku nepředvídatelný a v závěru neuvěřitelně dojemný. ()

evulienka3

Možno keby existovala kategória najlepší filmový zamestnanec roka, tak by som tejto snímke držla palce, inak ma to skutočne ničím neoslovilo. Nebol to film o vyrovnávaní sa s holokaustom ale o osobných tragédiách ich hrdinov ..to áno. Jedna negramotná, ktorá si svoje traumy kompenzovla naozaj zaujímavým spôsobom. Tragédia druhého spočívala v tom, že si celý život pobabral kvôly spomienke "na starú lásku. Absolútne nevyužitý potenciál príbehu, bol pre mňa veľkým sklamaním. Aby som nevyzerala ako zrúda dávam tri hviezdičky za herecké výkony, ale to je všetko. ()

lillien

Erotika a láska starší ženy s velmi mladým chlapcem sama o sobě slibuje zajímavý námět, tady navíc podbarveno ještě i velmi silným příběhem. Výborně zahrané, v mnoha momentech bolestné. Takhle si představuju dobré drama. Válku jsem tentokrát ponechala stranou, nechala jsem to celé na Kate a i proto to pro mě nakonec dopadlo víc než dobře. Pro kulyka: Hnidopichu, to bylo o lásce, na logiku se vyser. A právě ta odvaha ukázat i vydojené kozy je něco, co dělá z Winsletky herečku srdcařku, narozdíl od většiny hereček s tělem gogo tanečnic, u kterých se ovšem člověk modlí, aby na plátně už nepromluvily. Na honění použij příště svůj oblíbený pornoserver nebo stránky kliniky plastické chirurgie! ()

sharky

Bylo mi patnáct, žil jsem v Berlíně, bylo mi špatně a jedna žena mi pomohla...Velmi citlivě natočená krutá depresárna. Po první třičvrtěhodině vás příběh příjemě naladí tím, co si snad každý patnáctiletý kluk přeje zažít a pak už se ve filmu nestane nic dobrého, nic pozitivního, vůbec nic. Daldry vypráví příběh předčítače citlivě, bez zbytečných emocí navenek (kromě jedné nechtěně vtipné scény kde winslet brečí u u předčítání) ale s hlubokými emocemi uvnitř. To je příjmená změna proti obvykle americke produkci, o to příjemnější že se děje v podání výborných herců (zejména německý herec David Kross). Na rozdíl od Hodin jsem se ani chvíli nednudil. (*SPOILER) Význam peripetie s nacismem bych tu nepřeceňoval, to byla jen autorova berlička, Hana mohla zrovna tak někoho srazit autem a ujet, nebo přepadat banky. Filmařsky je to výborně natočené, moc tomu nejde vytknout, ale je to zkrátka jeden z těch filmů, které jsou tak depresivní, že zkazí dobrou náladu a už si ho asi nepustím znova. Za první vidění, ale určitě stojí:) 85% ()

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

20.05.2024

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2024 nechá prostřednictvím 801 účinkujících nahlédnout do současné literatury 40 zemí a regionů, čímž o třetinu překonává předchozí… (více)

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž