Chlapec v pruhovaném pyžamu

• USA The Boy in the Striped Pajamas (více)

Osmiletý Bruno žije se svojí rodinou v Berlíně, kde má i spoustu přátel. Jednoho dne se ale musí rodina přestěhovat, protože Brunův otec, nacistický voják, dostal novou práci na venkově. Nový domov je chladný a plný nacistických vojáků, a protože v okolí nikdo jiný nežije, vypadá to, že Bruno nové kamarády jen tak nenajde. Hned v první chvíli si ale všimne „farmy“, na kterou vidí ze svého okna. Farma je ve skutečnosti koncentrační tábor... Bruno se stále nudí, rád by vyrazil někam ven, ale smí být pouze před domem. Brunova sestra Gretel tráví hodně času s nacistickým vojákem Kotlerem. Jednou Bruno náhodou objeví cestu z domu. Také si všimne černého kouře, který vychází z „farmy“, pak upadne. Pomocník Pavel Bruna ošetří a jeho matka mu za to poděkuje. Pavel býval kdysi lékař, teď škrábe brambory. Brunovi se podaří zmizet z domu a na svojí výpravě narazí na tábor, za jehož plotem sedí osmiletý chlapec Shmuel. Bruno se s ním skamarádí a chodí ho často tajně navštěvovat. Bruno pořád nechápe, kde to vlastně Shmuel žije, ale ví, že je Shmuel Žid. Dvakrát týdně mají Bruno a sestra domácího učitele, který je učí nacismu. Z malé Gretel se stává nacistka a věří v Hitlera, její matka je z toho v šoku... Za Brunem a jeho rodinou přijede na návštěvu děda, babička odmítla přijet, protože je proti tomu, co její syn dělá. V den slavnostní večeře se Brunova matka dozví, že je tábor vyhlazovací a s manželem se hrozně pohádá. Od té doby se Brunova matka chová jinak. Na večeři se voják Kotler prořekne, že jeho otec utekl ze země, protože nesouhlasil s tím, co Hitler dělá. Brunův otec to slyší nerad. Kotler je z rozhovoru velmi nervózní, a když sluha Pavel omylem rozlije víno, Kotler ho na chodbě umlátí k smrti. Gretel pak řekne Brunovi, že „farma“ je pracovní tábor a že Židé jsou nepřátelé. V domě se chystá promítání a slavnostní večeře a Shmuela poslali, aby tu leštil sklenice. Když mu dává Bruno jídlo a povídají si, přistihne je Kotler. Bruno Shmuela zapře... Brunův otec pak promítá lživé video o tom, jak krásné je to v táborech, a Bruno mu uvěří... Bruno chodí za Shmuelem každý den, ale ten tam není, až se jednoho dne zase objeví. Shmuel má poraněné oko, někdo ho zbil. Bruno se Shmuelovi omlouvá a on mu odpouští. Brunova babička zemřela během bombardování a na hrob jí poslal kytku i Hitler. Brunova matka chce kartičku s jeho podpisem sundat, protože ví, že by ji tam babička nechtěla, ale Brunův otec jí to zakáže. Brunovi rodiče se pak doma pohádají, Brunova matka nazve svého manžela nestvůrou a chce i s dětmi pryč. Brunův otec tedy dětem oznámí, že se budou druhý den stěhovat. Bruno tu ale chce zůstat... (TV Prima)

in nomine

Film poukazuje na holocaust a na dění kolem těchto hrůz, poukazuje tak jak mnozí ještě ve filmu neviděli. Je to v zajímavém, novém podání. Příběh německého důstojníka a jeho rodiny, která se díky jeho povýšení přestěhuje na "venkov", kde kousek od jejich domu stojí "farma". Není to obyčejná farma, ale pracovní tábor a velká spalovna (to byl první šok). Dále uvedu, co se stane z dcery důstojníka, které je 12let během několika hodin výuky se soukromým učitelem. Místo načesávání své sbírky panenek si rázem lepí na stěnu pokoje plakáty s Hitlerem a další fašistickou propagandu (a tak tomu dokázali ti hajzlové opravdu výborně učit). Setkávání Bruna s jeho vězněným přítelem jde trochu mimo realitu, ale i tak je námět skvělý a oba herci byli skvěle vybráni pro tyto role. Konec filmu je šílený a dlouho jej nedostanu asi z hlavy! ()

bolan

Pomalu rozbíhající se příběh, který se rozjede, až se vám chce z toho zvracet. Po delší době je tu opět velmi dobře udělaná látka koncentračního tábora. ()

IvcaSammet

Velmi smutný film ... Opravdu krásně zpracovaný ... Sice teda souhlasím, že je to hodně americké vidění holocaustu a spousty věcí mají k realitě hodně daleko, ale i tak je to prostě vynikající film. Závěrečná scéna je opravdu hodně přesvědčivá ... Nádherný smutný film o velmi citlivém tématu zpracovaný z velmi originálního pohledu ... Rozhodně plných pět hvězdiček! ()

petikacka

Tak jasně není to Polaňski...Přesto je tento film důležitý hlavně pro lidi, kteří jsou povrchní a neznají historii...Mě dostal pro ten svůj příběh, který se klidně mohl stát a právě proto se má empatie a fantazie rozběhla šíleným tempem a tím pádem mě naprosto dostal...Je důležité si tyto situace neustále ukazovat, aby se už nikdy nemohly opakovat...Za mě 85% ()

Flopik

Daná látka zvládnutá na výbornú. Vojna ukázaná inak, sledujeme krutosť , propagandu a príbeh priateľstva ktoré smeruje k nevyhnutnému koncu. Ja som to čakal viacej emotívne ale inak veľká spokojnosť. ()

reich

Já opravdu nechápu pohled některých hodnotících, nic ve zlém, každému se to nelíbí, ale tenhle příběh John Boyne zamýšlel, jako příběh o přátelství. Děj filmu je o chlapci Brunovi (Asa Butterfield), který se svým otcem (David Thewlis) a zbytkem rodiny odjíždí na venkov. Bruna ani jeho rodina neví, čím byl pověřen otec, ale postupně vychází najevo, že se jedná o vedení tábora, který má jenom jeden úkol likvidaci židovského obyvatelstva. Nicméně to je vedlejší děj, hlavní děj je o Brunovi, který se cítí na venkově sám a touží po kamarádovi, kterého při jednom krásném slunečním dni najde za plotem,  skamarádí se tedy se Šmuelem (Jack Scanlon). Ovšem toto přátelství při blížících se spojeneckých vojsk je ohroženo a nakonec příběh končí dosti smutně, až dojemně. Film je doprovázen melancholickou hudbou od Jamese Hornera, akorát škoda je, že film nekončí jako v knize. Jelikož film nenaznačí divákům, co se stalo s otcem a zbytkem rodiny... 85% ()

THE_Joko

Z potenciálu, ktorý mal tento film sa vyťažilo len veľmi málo. Z témy, ktorá hovorí takmer sama za seba, kde by som čakal priam citový kolaps sa stáva len večerná jednohubka. Dôvodom bude silne priehľadný príbeh, priemerné herecké výkony na čele s hlavným hrdinom, ale najviac odfláknuté na celom filme bola hudba. V častiach, kde by som čakal hudobný doprovod sa dokonca vôbec nenachádza, alebo hra len obyčajná na rýchlo zložená klavírovka bez emocionálneho podnetu. Je to naozaj veľká škoda. ()

trepka

tenhle film je snad to nejděsivější, co jsem kdy viděla. je to hlavně kvůli scénám, které ukazovali něco, co se ve filmech o válce většinou nevidí. ať už jde o smrt v plynových komorách, nebo život vězňů v rodinách těch "správných Němců". také je podle mě důležité citování přímo z nacistických knih, o tom jak mají být Židé vnímáni, protože by si lidi měli jednou provždy uvědomit, že žádná rasa není horší než jiná. problém je u mě v tom, že vlastně nevím, jestli jsem ráda, že jsem film viděla, nebo ne. ale asi je dobře připomínat lidem alespoň občas hrůzy války, snad jim něco dojde... ()

kaze

Super film, veľmi silný príbeh, ale vzťah chlapcov sa podľa mňa dal lepšie vykresliť. Chýbalo mi tam skutočné priateľstvo. Prišlo mi to dosť povrchné. Najviac ma asi dostala skvelá hudba. ()

KOZEL84

Naprosto nepůsobivé(ani Hornerova hudba nepomohla).Režisér to nezvládl a prostě ze mě nevytáhl ani špetičku jakékoli emoce.Příběh je to ale výborný. ()

Luqi

Podobne ako vo filme Život je krásny, hlavná myšlienka filmu je o tom ako chápe celú tú nacistickú šialenosť malé dieťa. Lepšie povedané, ako to celé nechápe. Lebo malé dieťa by ani nenapadlo, že by sa také niečo vôbec mohlo udiať. ............. Na rozdiel od Život je krásny, toto sa končí o dosť drsnejšie. Dá sa to vytušiť už keď sa deti zhovárajú o tom že si aj ten druhý z nich oblečie to "pižamo" a bohužiaľ to tak aj skončí ................ Inak perfektná herecké výkony oboch detí. Ani by som nepovedal, že tam bol nejaký rozdiel oproti dospelým................ ()

Platom

Příběh z konce druhé světové války vypráví o osudu ze dvou stran plotu s ostnatým drátem. Na jedné straně sedí osmiletý chlapec s modrými kukadli, syn vojáka dozorujícího na koncentrační tábor, oddaného službě vlasti. Na straně druhé sedí osmiletý chlapec v pyžamu, které ve skutečnosti pyžamem není, s vyholenou hlavou, jehož otec je, tedy byl hodinář. Z původně náhodného setkání se stává přátelství, kterému osud nebyl příliš nakloněn. Pointa sice krásná, ale zpracování poněkud pokulhává. Navzdory tomu, že jsem předem věděl, jak to celé dopadne, hodnotím objektivně, jelikož konečné vyústění filmu je logické a to vzhledem k jeho větší kvalitě. O to víc si myslím, že je konec předvýdatelný a ačkoli mnohým připadá surový, na mě až tak nepůsobil. Bohužel se mi nepodařilo vcítit se do hlavních postav a tak jsem nebyl schopen jejich břímě nést společně s nimi. A že by nějaké slzy na konci filmu? Ale prosím Vás... Když to tak všechno sečtu a podtrhnu, shlédl jsem příběh neobyčejného přátelství v obyčejném filmu a z toho plyne i mé hodnocení 60% ()

vojtaz

Rozhodně jeden z největších filmových emocionálních zážitků jsem pociťoval po shlédnutí tohoto filmu. Největší roli na něm má asi jeho konec, který lze sice předpovídat, ale i když tušíte co se stane, nedokážete se na to připravit. Od chvíle kdy chlapec "bez pyžama" přeleze plot koncentračního tábora jsem si říkal "ne, tohle se přece nemůže stát, to se nestane" - ale ono se to stalo. S otevřenou pusou jsem koukal do monitoru ještě dlouho po skončení tohoto filmu. A musím říct, že na něj velice často myslím. Ten konec (po lidské stránce samozřejmě strašný) je pro film, a zážitek z něho, naprosto perfektní. Zkrátka, je to opravdu síla! 90% ()

TomasKotlant

Na malém prostoru a pár lokacích je velmi působivě a neotřele vylíčena hrůza války a především zobrazena genocida v praxi. Krásné znázornění faktu, že lidská moudrost se nezakládá v přijímání informací od jiných, ale ve vytvoření vlastního názoru kontaktem s daným problémem. Občas mi to však přišlo natočené až příliš bezcitně, což se týká zejména konce, který byl docela čitelný a nijak mě nepřekvapil. Nečekal jsem však, že konec bude nejméně emotivní částí filmu. Místo gradace napětí jsem se dočkal pouze nezúčastněného pohledu kombinovaného podivnými střihy na zdrcené okolí. A trochu barvitější a osobitější stylizace by taky neuškodila. *** Ve zkratce: Pokud najdeš hodného Žida, budeš nejlepším průzkumníkem na světě. ()

May_tee

2.světová válka tak trochu z jiného úhlu pohledu. Asi nejzajímavější na filmu je ten jeho konec. Ten jsem rozdejchávala ještě hodně dlouho. ()

johnymdoe

Film který mě opravdu zasáhl a dík tomu jsem ho doporučil už mnoha svým přátelům.Stojí za zhlédnutí..zvláště pak konec který je předvídatelný půlhodinu dopředu,ale i tak mě dostal. ()

R4kosn1k

Dojímavý snímek, nic netušící chlapec hledá zábavu a nemá pojem o válce..., zkamarádí se s chlapcem, který je v koncentračním taboře a hledá otce, a chce mu pomoci. Jenže oba netuší, že budou posláni do místnosti, z které nelze zpět :,-( ()

vtelenie

84% - aj ked je vo filme vela absurdit, tak vsetky sleduju uslachtily ciel, a to demaskovat perfidnost nacistickeho rezimu, mimochodom aj Beniniho Zivot je krasny je postaveny na absurditach, ktore nevadia. Atmosfera sa postupne graduje a poslednych 10 minut je pre slabe duse nepozratelnych. Videl som drvivu vacsinu filmov o holocauste, ale takato silna scena nie je ani v Schindlerovom zozname alebo v Pianistovi (asi najlepsi film o holocauste vobec). Taketo filmy by sa mali tocit, nie len preto aby sa nezabudlo na hrozy 2WW, ale aj pre uvedomenie si, ze nemozeme stratit nasu ludskost a hlavne, ze deti su deti a ziadny Židia alebo Cigani alebo nacisti, proste nevinne deti. ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (více)