Chlapec v pruhovaném pyžamu

• USA The Boy in the Striped Pajamas (více)

Osmiletý Bruno žije se svojí rodinou v Berlíně, kde má i spoustu přátel. Jednoho dne se ale musí rodina přestěhovat, protože Brunův otec, nacistický voják, dostal novou práci na venkově. Nový domov je chladný a plný nacistických vojáků, a protože v okolí nikdo jiný nežije, vypadá to, že Bruno nové kamarády jen tak nenajde. Hned v první chvíli si ale všimne „farmy“, na kterou vidí ze svého okna. Farma je ve skutečnosti koncentrační tábor... Bruno se stále nudí, rád by vyrazil někam ven, ale smí být pouze před domem. Brunova sestra Gretel tráví hodně času s nacistickým vojákem Kotlerem. Jednou Bruno náhodou objeví cestu z domu. Také si všimne černého kouře, který vychází z „farmy“, pak upadne. Pomocník Pavel Bruna ošetří a jeho matka mu za to poděkuje. Pavel býval kdysi lékař, teď škrábe brambory. Brunovi se podaří zmizet z domu a na svojí výpravě narazí na tábor, za jehož plotem sedí osmiletý chlapec Shmuel. Bruno se s ním skamarádí a chodí ho často tajně navštěvovat. Bruno pořád nechápe, kde to vlastně Shmuel žije, ale ví, že je Shmuel Žid. Dvakrát týdně mají Bruno a sestra domácího učitele, který je učí nacismu. Z malé Gretel se stává nacistka a věří v Hitlera, její matka je z toho v šoku... Za Brunem a jeho rodinou přijede na návštěvu děda, babička odmítla přijet, protože je proti tomu, co její syn dělá. V den slavnostní večeře se Brunova matka dozví, že je tábor vyhlazovací a s manželem se hrozně pohádá. Od té doby se Brunova matka chová jinak. Na večeři se voják Kotler prořekne, že jeho otec utekl ze země, protože nesouhlasil s tím, co Hitler dělá. Brunův otec to slyší nerad. Kotler je z rozhovoru velmi nervózní, a když sluha Pavel omylem rozlije víno, Kotler ho na chodbě umlátí k smrti. Gretel pak řekne Brunovi, že „farma“ je pracovní tábor a že Židé jsou nepřátelé. V domě se chystá promítání a slavnostní večeře a Shmuela poslali, aby tu leštil sklenice. Když mu dává Bruno jídlo a povídají si, přistihne je Kotler. Bruno Shmuela zapře... Brunův otec pak promítá lživé video o tom, jak krásné je to v táborech, a Bruno mu uvěří... Bruno chodí za Shmuelem každý den, ale ten tam není, až se jednoho dne zase objeví. Shmuel má poraněné oko, někdo ho zbil. Bruno se Shmuelovi omlouvá a on mu odpouští. Brunova babička zemřela během bombardování a na hrob jí poslal kytku i Hitler. Brunova matka chce kartičku s jeho podpisem sundat, protože ví, že by ji tam babička nechtěla, ale Brunův otec jí to zakáže. Brunovi rodiče se pak doma pohádají, Brunova matka nazve svého manžela nestvůrou a chce i s dětmi pryč. Brunův otec tedy dětem oznámí, že se budou druhý den stěhovat. Bruno tu ale chce zůstat... (TV Prima)

zekon

Film kde každá minuta je strašně depresivní a smutná mě napadá jen Schindlerův seznam. Vše umocňuje super hudba Hornera. Cílený pohled dítěte na to co se dělo za Hitlera v Německu je zajímavý nápad. ()

keeinka

Od začátku předvídatelné a absolutně průměrné, ale jsou tam přece děti, že jo, takže tak na 3 hvězdičky. Jenže pak je tam ten naprosto nedomyšlený až hloupý konec... Který vůbec není přirozeným vyústěním celého filmu, ale je tam natlačený uměle a na sílu jen proto, aby co nejvíce dojal. A za to je hvězdička dolů. ()

Zackk

bylo hezké vidět to také z tej druhé strany, a příběh byl zajímavý, aj ta dětská naivita. bohužel celkový dojem z filmu zavinila celková pitomost - precizní němečtí vojáci pravidelně nechávající otevřené dveře, krom prvního dne si nikdo nevšiml že je bruno imrvére v tahu a ta vlasy trhající banalita je jakákoli absence stráží kolem plotu tábora. v mnoha záběrech byla přímo za klukem vidět strážní věž, to si opravdu nikdo ničeho nevšiml? je to hrubá chyba která by byla snadno napravitelná několika scénami aby pak příběh dával smysl, bohužel tato filmařská lemplovina komplet podrývá celkový dojem z filmu který mohl být ve správných rukou dobrý. zasazení do tragického období holokaustu bohužel nezaručuje kvalitní film ()

Drussus

Jednu hvězdu dávám jen z ohleduplnosti k ostatním vysokým hodnocením. Ale asi jsme se každý dívali na jiný film. Takovejch blbostí naskládat do necelých dvou hodin, to je snesitelné akorát tak pro libtardí lobotomovaný potěr. Za největší podtrhuji... Vážně si někdo myslí, že by se velitel tábora, německá nacistická elita, herrenvolk nechal u stolu doma obsluhovat židovským muklem, navíc v táborovém mundůru? To i po těch letech si někdo myslí, že by manželky těhle německých nacistických sviní neměli ani potucha co živí jejich manžílky? A vážně by se v táboře, o jejichž hrůzách jsme tak vehementně přesvědčováni, by nedohlídli ukrajinští, litevští a estonští SS na strážních věžích na to aby se židovské děti nepoflakovali sami u táborového plotu? Sorry, ten film je totální úlet do naprosté neschopnosti tvůrce. ()

bronik

O holocaustu toho už bylo natočeno mnoho, avšak naivita dětských očí dodá této hrůzné součásti lidských dějin jiný rozměr. Kdyby to bylo ze strany dětí lépe zahrané, pak bych dala 5 hvězdiček...konec mě dostal. Když chtěl jít Bruno v Osvětimi na kafe, tak mně opravdu běhal mráz po zádech. Je to smutné, moc smutné. ()

Eres

Ze začátku vcelku nenápadně natočený film,ale jak plyne čas, tak se i stupňuje napětí a v člověku to vyvolává trochu stísněný pocit.To co zde předvádí dětští herci mě úplně fascinovalo,film mi přišel velmi pěkně natočený,kamera tomu dodává zajímavý nádech,trochu zklamání ale přinesli dospělí herci,někdy až trochu kýčovité projevy značně ubírají umělecký dojem.Hudbou podtržený závěr mě úplně upoutal.Jen škoda že je film založen tak trochu na citovém vydíraní,jako většina podobného tématu.Musím,ale říct že patří mezi nejlepší ve své kategorii. ()

Pattrick

Zajímavé zpracování holocaustu. Nádherná smyslná pointa, která je ukonečně drásající tečkou. Bohužel to na mne tak nějak úplně nedolehlo, takže bude problém někde v režii, protože to mělo potenciál jak sviň. Ale místy se to utápí v divné nudě a šedosti. Příjemné pasáže, které mě šokovaly (spalování a zápach, dcerka .. ) Když by se to poskládalo a slibně ukočírovalo, působilo by to jinak, takhle jsou to horší 4* ()

miiisha.k

Tohle je hodně silný příběh. Tak nějak mam slabost pro filmy z 2. světové, a tenhle je jeden z těch novějších. Moc krásný a smutný film, na konci mi došla slova, a ještě dlouho jsem nad ním přemýšlela. ()

wdo

Nikde žádná stráž, nikde žádné věže, jednoduché ploty..., dostat se dovnitř do koncentráku je brnkačka, kterou zvládne osmiletý kluk. Němci se sice chovali jako zvířata, ale nebyli to pitomci. Ani diváci nejsou pitomci. ()

JAzzeURo

Já válku nepamatuji, ale viděl jsem dost filmů o ní. Musím říct že režijně a výpravou byl tento snímek podprůměrný. Námět zas tak špatný nebyl, ale prostě mne to nedojalo...a to se u tokovéhoto filmu předpokládá. ()

zdenka99

Film, pri ktorom ma nemrazilo, ale rovno mi zvieralo srdce. "Môžeš ma prísť navštíviť cez prázdniny do Berlína, keď budú všetci na seba zase dobrí." ()

matilda33

Nebudem hodnotiť koľko emocií mal či nemal tento film, bol totiž tak nádherne farebný a čistý, že tých pár posledných scén, plných smútku, beznádeje a horkej irónie, bolelo až kdesi v srdci. ()

Neith

Tři hvězdičky. Ta třetí je neduživá. To proto, že příběh sám není uvěřitelný...prostě není. Tohle se stát nemohlo, byť myšlenka sama o sobě a "dotek" dětského vnímání světa v období holocaustu byla určitě nosná. Ale takhle ne. Fakt ne. Přesto - děti hrály skvěle, námět sám má (pravda,nevyužitou) sílu. Závěr filmu je pak zvláštně a tiše osudový. Jinak bych tenhle film na milost fakt vzít nedokázala... ()

nickj

A to se fakt stalo?!...Jinak hodně kvalitní se skvěle stupňovaným dějem a morbidním závěrem. Velmi netradiční pohled na nacistická zvěrstva. ()

Walley

Z tohoto filmu začínajícím poměrně klidně, stěhováním, tragické drama na první pohled znát nebylo. Atmosféra zhoustla a trochu mi zatrnulo, až když jsem poprvé spatřil zuboženého, sotva pajdajícího židovského sluhu Pavla. Po tomto okamžiku mi došlo, že film nebude žádná oddechovka. Situace se vyostřila s objevem farmy a nesnesitelným zápachem v ovzduší. To mi už definitivně došlo, o čem tu bude řeč. Z čeho jsem byl už dost na měko byla zatím jen část, to nejhorší, ale zároveň ve filmu asi nejlépe zpracované, promě napínavé a dech beroucí byl okamžik chlapcova náhlého rozhodnutí, že se místo k příbuzným nastěhuje ke kamarádovi. Věřil jsem, že hledaného otce ale budou alespoň chvíli hledat, když jim doteď prošlo kecání u hranic tábora i vloupání do něj. V duchu jsem těm klukům fandil, vžil jsem se do jejich situace. O to více mě pak překvapil surový realistický a šokující závěr, který jsem možná i čekal, ale rozhodně jsem si to nepřipouštěl. Po skončení jsem o filmu ještě dlouho přemýšlela jako celek na mě udělal velký dojem, stejně tak jako výkony dětských herců. ()

anomaliana

Tento film sa mi dostal do rúk úplnou náhodou. Priniesol mi ho kamarát a vôbec som netušila, čo od neho môžem čakať. Je to prvý film s filmovou tematikou, ktorý som videla a vôbec to neľutujem. Od začiatku ma film zaujal a trvalo to až do jeho konca. Je veľmi smutné ako film skončil ale zobrazuje to realitu detskými očami, čo dodalo tomu filmu akúsi zvláštnu atmosféru. Obzvlášť sa mi páčilo obsadenie matky Bruna. Vera Famiga je šťastnou voľbou. Dala som päť hviezdičiek, pretože tento film vo mne niečo zanechal a kvôli nemu som si vyhľadala pár ďalších, podobných. ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (více)