Chlapec v pruhovaném pyžamu

• USA The Boy in the Striped Pajamas (více)

Osmiletý Bruno žije se svojí rodinou v Berlíně, kde má i spoustu přátel. Jednoho dne se ale musí rodina přestěhovat, protože Brunův otec, nacistický voják, dostal novou práci na venkově. Nový domov je chladný a plný nacistických vojáků, a protože v okolí nikdo jiný nežije, vypadá to, že Bruno nové kamarády jen tak nenajde. Hned v první chvíli si ale všimne „farmy“, na kterou vidí ze svého okna. Farma je ve skutečnosti koncentrační tábor... Bruno se stále nudí, rád by vyrazil někam ven, ale smí být pouze před domem. Brunova sestra Gretel tráví hodně času s nacistickým vojákem Kotlerem. Jednou Bruno náhodou objeví cestu z domu. Také si všimne černého kouře, který vychází z „farmy“, pak upadne. Pomocník Pavel Bruna ošetří a jeho matka mu za to poděkuje. Pavel býval kdysi lékař, teď škrábe brambory. Brunovi se podaří zmizet z domu a na svojí výpravě narazí na tábor, za jehož plotem sedí osmiletý chlapec Shmuel. Bruno se s ním skamarádí a chodí ho často tajně navštěvovat. Bruno pořád nechápe, kde to vlastně Shmuel žije, ale ví, že je Shmuel Žid. Dvakrát týdně mají Bruno a sestra domácího učitele, který je učí nacismu. Z malé Gretel se stává nacistka a věří v Hitlera, její matka je z toho v šoku... Za Brunem a jeho rodinou přijede na návštěvu děda, babička odmítla přijet, protože je proti tomu, co její syn dělá. V den slavnostní večeře se Brunova matka dozví, že je tábor vyhlazovací a s manželem se hrozně pohádá. Od té doby se Brunova matka chová jinak. Na večeři se voják Kotler prořekne, že jeho otec utekl ze země, protože nesouhlasil s tím, co Hitler dělá. Brunův otec to slyší nerad. Kotler je z rozhovoru velmi nervózní, a když sluha Pavel omylem rozlije víno, Kotler ho na chodbě umlátí k smrti. Gretel pak řekne Brunovi, že „farma“ je pracovní tábor a že Židé jsou nepřátelé. V domě se chystá promítání a slavnostní večeře a Shmuela poslali, aby tu leštil sklenice. Když mu dává Bruno jídlo a povídají si, přistihne je Kotler. Bruno Shmuela zapře... Brunův otec pak promítá lživé video o tom, jak krásné je to v táborech, a Bruno mu uvěří... Bruno chodí za Shmuelem každý den, ale ten tam není, až se jednoho dne zase objeví. Shmuel má poraněné oko, někdo ho zbil. Bruno se Shmuelovi omlouvá a on mu odpouští. Brunova babička zemřela během bombardování a na hrob jí poslal kytku i Hitler. Brunova matka chce kartičku s jeho podpisem sundat, protože ví, že by ji tam babička nechtěla, ale Brunův otec jí to zakáže. Brunovi rodiče se pak doma pohádají, Brunova matka nazve svého manžela nestvůrou a chce i s dětmi pryč. Brunův otec tedy dětem oznámí, že se budou druhý den stěhovat. Bruno tu ale chce zůstat... (TV Prima)

lebi

Hrozně hrozně hrozně silný zážitek, musela jsem nad tím filmem dlouho přemlýšlet, takže to určitě není snímek na zpříjemnění večera. Jednu hvězdičku ubírám za tu nereálnost (ať už hlavní dějová linie nebo i detaily, Žid v kuchyni atd.). ()

MovieFanatic

Najlepšie herecké výkony sú tie, ktoré dokážu predviesť deti. Aj keď v tomto prípade nemali šancu vžiť sa do situácie, ktorou žil celý svet. Aj napriek tomu som im to uveril, najmä teda chlapcovi v pruhovanom pyžame. Prvé minúty nenasvedčovali tomu, že si ma príbeh tak získa. Pri niektorých filmoch je ich kameňom úrazu ich dĺžka, teda že film je na svoj obsah a dej príliš dlhý a to spôsobuje nezáživnosť a nudu pri ich sledovaní, ale v tomto prípade by som ešte 30 min navyše rozhodne zniesol. A pokiaľ ide o záver filmu, tak tu nemám čo riešiť, husia koža a neveriacky ba až nechápavý pohľad hovoria za všetko, na mňa to proste fungovalo a to je podstatné. Pokiaľ som po vzhliadnutí filmu donútený zamyslieť sa, je to pre režiséra, hercov a proste všetkých ktorý prispeli k tomuto vynikajúcemu filmu dôkaz, že svoju robotu si spravili na výbornú. ()

Hrdinka

Jak vysvětlit osmiletému chlapci tak složité a nemilosrdné téma, jako je 2. světová válka a koncentrační tábory? To je v podstatě otázka celého filmu. Kdo čeká dobrý konec jako v pohádce a nedokáže unést střet dětské naivity a kruté reality, ať se radši podívá na nějakou komedii. Protože tak silný emocionální tlak po dobu celého filmu jsem dlouho necítila. Jen kdyby rodiče nebyli tak omezení, aby synkovi nějakým normálním (dětským) způsobem vysvětlili, že "farma" není taková farma, jak se zdá, možná by vše bylo úplně jinak. ()

nogi

Něco do sebe to má, ale oproti knize je to naprosto vyčpelé nic... Nemáte pocit, že byste soucítili s hlavním hrdinou Brunem, nevnímáte svět jeho očima (i když je vidět ta snaha)... Drama rozehrané mezi jeho rodiči vůbec neeskaluje a zlomená srdce nevěříte ani otci, ani zdevastované matce... Škoda, potenciál poměrně velký, ale práce s ním nic moc.. :( ()

Hansk75

Téma dětské nevinnosti v jednom z nejkrutějších období všech dob. Pokud by ten film byl ještě o deset minut delší, tak bych toho drobka za mříží chtěl adoptovat... ()

Bazy80

Celkem dobrý film, ale trochu mě zarazilo že tábor nebyl vůbec hlídaný a Bruno si tam mohl klidně vysedávat a nikdo si ho nevšiml . Konec hodně smutný a táta nácek přišel o to co bral jiným . *** ()

NikoKovac

Nádherný film, avšak neřekl bych, že popisuje krutost války. Od toho jsou tu jiné. Tenhle dokázal skloubit dětskou naivitu a nepochopení doby, ve které žijí. Navíc krásně ukazuje nesmyslnost diktátorského režimu. ()

maie

Hodně silný snímek, alespoň pro mě. Po prvním shlédnutí jsem jen tiše seděla a přemýšlela. Jinak výborná kamera, čtyři hvězdy. ()

fw.nina

5 hviezdičiek. Tomuto filmu snáď ani nemám čo vytknúť. Pozvoľný rozjazd , pozoruhodné herecké výkony, obdobie II. svetovej vojny a strašných zločinov holokaustu v závere vyústia do silne emotívneho a krutého finále. Príbeh smutný rovnako ako toto obdobie samo. ()

kuryckyna

Přestože je téma druhé světové války víc než ohrané, můžeme být šťastní že existují filmy jako je tento a ukážou nám další podobu války (jeden z důvodů proč filmy o druhé světové žeru!) Film má skvělý příběh, který strhne a rozpláče i tu nejtvrdší povahu. A vlastně v podstatě není tak o příběhu jako o lidském údělu, o lidské duši, o lidské bytosti... o lidskosti. O tom jak i ten nejhodnější tatínek může být zrůda, o lásce milované maminky, o zvrhlosti fašismu a vlivu na ty, do kterých bychom to nikdy neřekli (Brunova sestra) a o kráse dětské duše. Je to úžasný film plný rozporu a kontrastů, kde je hranicí ostnatý drát. ()

frannyberry

Docela nervydrásající, vypjatý komorní snímek. Filmy, které se zabývají holocaustem či tábory většinou nemusím, ale tenhle mě chytil od prvního okamžiku. Moc pěkně obrazově pojatý, líbily se mi kostýmy i herecké výkony, jedno s druhým dávaly dohromady ucelenou podívanou. Dětští představitelé rolí mi přišli věrohodní a sympatičtí, nejen ústřední dvojice, ale také "pravá německá dívka" Gretel (sestra hlavního hrdiny), která při lekcích dějepisu vstřebává ideologii vůdce, jsou uvěřitelní. Některé okamžiky mi způsobily mrazení - jako u dokumentu o pracovních táborech, který Bruno tajně zhlédne. Naivní víra, že jeho otec je správný voják, ne ten, co bere lidem šaty. Dlouho spíše tušená pravda, jak se to má s velitelovou matkou. Bohužel některé dějové zvraty (a podle mě sem patří i ten zásadní finálový) jsou trochu neohrabané a nepříliš dobře zapadají do plynutí příběhu. Proto 4 hvězdy. ()

danny79

Vynikajici valecne drama o sblizeni syna nacistickeho dustojnika s zidovsky chlapcem v prostredi koncentracniho tabora. Film je dobre zahrany, napsany i zrezirovany, nezamerujici se valceni, ale na silu propagandy, na stretavani se detske naivity s absurditou valky, dopravazene citlivou hudbou Jamesa Hornera. Valecnych filmu je spousty, tenhle se na valku diva trochu jinak - detskymi ocima - a patri rozhodne k tem velmi dobrym. ()

stuj

Samozřejmě dobré. Natočeno opět z jiného pohledu. Ale musím se přiznat, že jsem očekával trochu větší emocionální nálož. Trochu více hrůzy a smutku, jak to u těchto filmů bývá. Opakuji však, že film to je dobrý. ()

cRocco9

Tenhle film mě utvrdil jak zásdní roli hraje autenticita dabingu. S faktem, že se děj nachází mimo hranice anglicky hovořících se každý režisér popasuje jinak. Většině vystačí přízvuk, jiní sahají po multilingválních postavách. Prkotina dá se říct, ale blonďatý nácek v koženém kabátě s perfektní angličtinou hrubě kazí moment. Tradičně kvalitní práce BBC, byť trošku zjednodušená optikou protagonisty, se však dá znát. ()

TeeToTaller

Němčina by to posunula asi na stupínek nejvyšší... Každopádně ten konec budu ještě nějakou tu chvíli solidně rozdejchávat, uhh. ()

hajicek

Tak tenhle film me uplne minul. Velke ocekavani vzhledem k hodnoceni, po shlednuti pro me nepochopitelnemu. Neuveritelne naivni pohled na problematiku, ktery me nicim nezasahl, coz je u teto latky snad ani nemozne. ()

flegmos

Cista depka. Zakoncenie pribehu je nerealne. Na druhej strane je to umele - plne vyuzivajuce arzenal klise filmov s touto tematikou. Hodnotenie 84 % je urazkou dobreho vkusu a zdraveho rozumu. Je viacero inych evidentne lepsich filmov na tuto temu ale evidentne mal niekto ambicie sa preslavit. Cisty kalkul. Bleee idem grcat. ()

groower777

Veľmi silný a dojímavý príbeh dvoch chlapcov žijúcich v odlišnom svete neviných detských duši ,........................................ten koniec ma zabil...***** ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (více)