Chlapec v pruhovaném pyžamu

• USA The Boy in the Striped Pajamas (více)

Osmiletý Bruno žije se svojí rodinou v Berlíně, kde má i spoustu přátel. Jednoho dne se ale musí rodina přestěhovat, protože Brunův otec, nacistický voják, dostal novou práci na venkově. Nový domov je chladný a plný nacistických vojáků, a protože v okolí nikdo jiný nežije, vypadá to, že Bruno nové kamarády jen tak nenajde. Hned v první chvíli si ale všimne „farmy“, na kterou vidí ze svého okna. Farma je ve skutečnosti koncentrační tábor... Bruno se stále nudí, rád by vyrazil někam ven, ale smí být pouze před domem. Brunova sestra Gretel tráví hodně času s nacistickým vojákem Kotlerem. Jednou Bruno náhodou objeví cestu z domu. Také si všimne černého kouře, který vychází z „farmy“, pak upadne. Pomocník Pavel Bruna ošetří a jeho matka mu za to poděkuje. Pavel býval kdysi lékař, teď škrábe brambory. Brunovi se podaří zmizet z domu a na svojí výpravě narazí na tábor, za jehož plotem sedí osmiletý chlapec Shmuel. Bruno se s ním skamarádí a chodí ho často tajně navštěvovat. Bruno pořád nechápe, kde to vlastně Shmuel žije, ale ví, že je Shmuel Žid. Dvakrát týdně mají Bruno a sestra domácího učitele, který je učí nacismu. Z malé Gretel se stává nacistka a věří v Hitlera, její matka je z toho v šoku... Za Brunem a jeho rodinou přijede na návštěvu děda, babička odmítla přijet, protože je proti tomu, co její syn dělá. V den slavnostní večeře se Brunova matka dozví, že je tábor vyhlazovací a s manželem se hrozně pohádá. Od té doby se Brunova matka chová jinak. Na večeři se voják Kotler prořekne, že jeho otec utekl ze země, protože nesouhlasil s tím, co Hitler dělá. Brunův otec to slyší nerad. Kotler je z rozhovoru velmi nervózní, a když sluha Pavel omylem rozlije víno, Kotler ho na chodbě umlátí k smrti. Gretel pak řekne Brunovi, že „farma“ je pracovní tábor a že Židé jsou nepřátelé. V domě se chystá promítání a slavnostní večeře a Shmuela poslali, aby tu leštil sklenice. Když mu dává Bruno jídlo a povídají si, přistihne je Kotler. Bruno Shmuela zapře... Brunův otec pak promítá lživé video o tom, jak krásné je to v táborech, a Bruno mu uvěří... Bruno chodí za Shmuelem každý den, ale ten tam není, až se jednoho dne zase objeví. Shmuel má poraněné oko, někdo ho zbil. Bruno se Shmuelovi omlouvá a on mu odpouští. Brunova babička zemřela během bombardování a na hrob jí poslal kytku i Hitler. Brunova matka chce kartičku s jeho podpisem sundat, protože ví, že by ji tam babička nechtěla, ale Brunův otec jí to zakáže. Brunovi rodiče se pak doma pohádají, Brunova matka nazve svého manžela nestvůrou a chce i s dětmi pryč. Brunův otec tedy dětem oznámí, že se budou druhý den stěhovat. Bruno tu ale chce zůstat... (TV Prima)

predators

Je dobré, znát historii. Většina by ovšem tuhle část raději zapomněla. Především ti, kterých se nějakým způsobem dotkla blíž. Právě tento případ je o Chlapci v pruhovaném pyžamu. Pohled na věc očima osmiletého chlapce je v lecčem podobný tomu mému. Moc o tom nevím, jen jsem slyšel, viděl, četl. Narozdíl od něj však nezažil... Ale na druhou stranu, přátelství číhá na každém kroku... 80% ()

Slartibarkfast

O tomhle snímku jsem dlouho jen slyšel a dal jsem si s ním na čas, abych si ho vychutnal v dobré kvalitě. Natěšený jak blecha jsem zalehl do postele a hltal každý záběr.. Žel, estráda se nekonala. Byl to jistě pěkný film, který ovšem neukázal to, co jsem čekal. Těšil jsem se na dojemný a hrůzostrašný obraz koncentračního tábora a lidí kolem něj. Místo toho se mi dostalo pohledu na toto téma takříkajíc přes klíčovou dírku. Čekal jsem víc, ale nedozvěděl jsem se skoro nic. A taky ten konec mi přišel trochu naivní a nesmyslný.. Nebýt návštěvy Osvětimi, tak bych sáhl i po slabším hodnocení. Takhle to bude slušných 70% ()

nascendi

Chápem, že po 70 rokoch je ťažké prísť s niečím novým, so strhujúcim príbehom alebo šokujúcim odhalením súvislostí sprevádzajúcich holokaust. Ale obchádzať to vymýšľaním, zľahčovaním a klamaním v nádeji, že šokujúci záver všetko ospravedlní, je najhoršou cestou, ktorou sa Mark Herman mohol vybrať. Film ma zaujímal iba do prvého záberu na rekvalifikovaného lekára. Odvtedy som už iba obdivoval stúpajúcu drzosť režiséra, ktorý očividne kalkuloval so zníženou príčetnosťou a zvýšenou slzopudnosťou divákov. Dve hviezdičky sú iba za hercov, pôvabnú Veru Farmigu a Davida Thewlisa v uveriteľnej úlohe esesáckeho veliteľa tábora. ()

Němi

První problém - tak dlouho vás film připravuje, až se skutečně dokonale připravíte a je vám pak všechno jedno. Druhý problém - svým tuctovým zpracovaním je předurčen na nudná nedělní dopoledne na TV Nova, kde zapadne mezi německé romantické filmy. Do kina naprosto nevhodné a především ničím zapamatovatelné! (A hraje tam podobně talentovaný dvojník Orlando Blooma) ()

Ratemus

Je to smutný výborně zpracované a neskutečně depresivní, tento silný příběh musí skolit každého i toho, kdo má srdce z kamene. Výborný film o zvěrstvech druhé světové války o naivním chlapci, který ničemu nerozumí, film ukazuje, jak němci vymývali mozky svým dětem a už od mala je učili a vtloukaly do hlavy, jací jsou židé zvířata, měl jsem u toho trochu nervy, ale to je jedno. Jistě jeden z nejdepresivnějších a velice smutných filmů, ještě že ta doba je už dávno za námi. ()

LoLaa

Velmi silný, emotivní film skoro od začátku až do samého konce. Toto stále ožehavé téma a ještě v podání dvou hrdinů - 8 letých přátelů "nepřátelů" bylo opravdu velmi netradičně pojaté, ale o to víc mě zaujalo. Dětská roztomilost a nevědomost zahrála velikou roli a příběh byl opravdu napínavý do posledních vteřin. A ten tragický konec? No pro mě opravdové překvapení, nechápu, jak tu může někdo napsat, že celé to bylo předvídatelné, pokud teda nejste jasnovidci, tak pochybuju, že jste takovou pointu čekali... ()

eLeR

Neviem prečo, ale ja som od tohto filmu čakala viac. Je pravda, že som predtým čítala knihu, takže sa žiadne prekvapenie pre mňa nekonalo (ale tým to nebolo, nemávam s tým problém). Je pravda, že kniha bola z oddelenia pre detského čitateľa, možno preto ... tak nejak musím súhlasiť s komentárom od Poma. ()

iamek

Začátek snímku je nenápadný, poměrně nudný. Jenže, když se syn velitele koncentračního tábora seznámí s malým klučinou v táboře snímek nabírá slušné tempo a osobně jsem snad ani nedýchal. Je až neuvěřitelné jaký výkon předvedli obě děti. Ukázka, že za pár dolarů jde natočit nádherný snímek u kterého oko diváka nezůstané suché. ()

Chrustyn

Tématem silný ale režijně průměrný snímek, ukazující hrůzy druhé světové války naivníma dětskýma očima. Celkově film vypadá až moc televizně a snaží se skrytě šokovat tím co každý zná. Ve filmu se nesnaží děsit naturalistickými scénami masakrů židovských vězňů ale každý ví co se děje když uvidí temný černý kouř vycházející z táborových komínů stejně jako fakt, že když se jednoho dne neobjeví židovský sluha asi to nebude tím, že se opozdil. Tato nenásilná forma docela funguje, stejně jako komorní vyznění celého příběhu s pro někoho šokujícím koncem ale je to ten typ filmu, ve kterém není nic co by diváka překvapilo nebo ho donutilo se k filmu vracet. Ve výsledku se tedy jedná o takový (ačkoliv je to vzhledem k tématu neobvyklé) rodinný film o hrůzách války, o kterých ví každý, kromě dětí. ()

SeBig

Tak co jen napsat tenhle film je snad to nejsmutnější drama co jsem kdy viděl. Je to perfektní film zachycující co se dělo při válce s židy je to hodně smutné a nejsmutnější na tom je to že se tohle opravdu dělo. Hodně je k pláči konec. Nic jiného nedodám jen tohle: Vynikající film... skvělý! ()

Lenny.M

*SPOILER* Člen SS se i s rodinou přestěhuje na venkov, kde má řídit koncentrační tábor. Synek se ale mimo civilizaci nudí a navíc objevil "farmu", kde si lidé v pyžamech chodí do kavárny a hrají fotbal. Jde tedy na průzkum kde potká malého žida, nosí mu jídlo..*SPOILER* Nakonec se za kamarádem rozhodne "odstěhovat", ten mu přinese jedno takové pyžamo a naráz oba dva skončí v plynové komoře, nacož je rodiče, kteří si všimli že synek není doma, "najdou". Pomalý spád, příběh celkem dobrý..Mladý Bruno mě štval už od začátku, ty jeho oči jak studánky..Až na konci, kdy to tak trochu udělali až moc rychlé, to mělo co do sebe. ()

dopitak

V dabingu mě to vůbec nebavilo, čímž nesnižuju sílu poslední scény (vadilo mi tam ale, jak se zoufale snažili o dramatizaci tím, že v okamžiku nástupu do sprch Bruna rodina hledala - ve skutečnosti by se to celé událo bez jejich pozornosti). ()

Crocuta

Kromě výborné hudby jsou podle mne silnou stránkou filmu i herecké výkony, zejména Very Farmiga a obou chlapců (Asa Butterfield mi svou vizáží a výrazem hodně připomíná Davida Bennenta v "Plechovém bubínku"), příběh a hlavně jeho závěr jako podobenství a moralita také funguje, každopádně dokáže vyvolat emoce. S realitou osvětimského pekla jsou ale bohužel tvůrci notně naštíru - zkrátka si skutečnost upravili tak, aby se daný příběh vůbec mohl odehrát. V tamních podmínkách se rozhodně nemohli vězni delší dobu někde "zašívat" - nota bene u plotu - a hrát dámu. Vyhlazovací prostory v Březince (kde se nacházely plynové komory) byly zcela oddělené - a značně vzdálené - od pracovišť a od míst, kde pracující vězňové bydleli. A především - ostraha zajišťovaná strážními věžemi a několikanásobnými (!) ploty z ostnatého drátu fungovala téměř dokonale, nebylo možné, aby se někdo nepovolaný dostal pod plotem do tábora - filmový plot by stěží zadržel někoho venku, natož uvnitř. Padne zde také mylné tvrzení, že "tábory jsou jen pro Židy", o detailech jako je označení vězňů barevnými trojůhelníky atd. ani nemluvě. Sice budu asi některými diváky považován za hnidopicha, ale u tématu koncentračních a vyhlazovacích táborů bych byl s podobným zjednodušováním a překrucováním historických faktů hodně opatrný. Pokud někoho zajímá tato problematika hlouběji, pak doporučuji například: Rudolf Vrba - Utekl jsem z Osvětimy (Sefer, 1998), Svědkové z továrny na smrt (Rybka Publishers, 2007). ()

raroh

Film (navíc jako adaptace zůstává velmi literární ve zpracování), který podceňuje publikum (i dětské) - samozřejmě, že ne každé umělecké dílo (ale o umění bych v tomto případě nemluvil, jde o řemeslo směřující ke kýči hodně mílovými kroky - přitom film by se dal pojmout v duchu chlapecké dobrodružné četby, jíž má malý hrdina tak rád) musí být realistické vnějškově (vnitřně by však mělo být vždy). Přesto mírně znalého člověka musí štvát všechny ty pitomosti, jimiž je film přeplněn - tou nejmenší je podle mě promítání propagandistického filmu (ten se vázal k Terezínu, který nebyl klasickým koncentrákem, ale ghettem v nacistickém pojetí) a vzhled koncentráku, závažnější je představení rodiny esesáka (manželky esesáků bývaly ještě větší svině než jejich manželé, co si budeme povídat). Kachyňův Poslední motýl, abychom jmenovali film aspoň rámcově podobný, je mnohem a mnohem povednější. ()

heyda

Ufff ...tak to jsem si zas naložil před spaním filmovou kládu. Těžko se mi hledají slova, kterými bych vyjádřil můj hněv vůči skopčákům. Tenhle film není silný jako celek, působí velmi klidně a pomalu, ale má ohromnou až zdrcující sílu jen v jistých momentech. Ty momenty ať si každý najde sám. Pokud bych měl rozebírat obsah nějak podrobněji, popsal bych asi hodně stránek, ale to já neudělám a radši vám povím, že vizuální stránka nemá jedinou chybičku a hudba Jamese Hornera, ačkoli se jisté motivy opakují, je opět velmi silná a krásna. K samotnému hodnocení bych ale doplnil jednu zásadní věc. Velkým mínusem je angličtina!!! To zlo totiž vyzní nejlépe pouze v němčině. Slabších 5 hvězdiček (85%) a výborný komentář: Radek99 ()

Yardak

Jednoduchý dětský příběh se silným koncem (dětská naivita versus drsná realita druhé světové války). Naprosto skvělý Rupert Friend a musím pochválit i mladého Asa Butterfielda. Příjemná hudba, zajímavá předloha a slušný scénář to vytáhli na maximum z mého pohledu. Tak trochu jiná alternativa ke snímku Život je krásný (1997). ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (více)