Twilight sága: Nový měsíc

• USA The Twilight Saga: New Moon (více)

Poté, co se Bella zotaví z útoku upíra, který ji málem stál život, chystá se s Edwardem a jeho rodinou oslavit své 18. narozeniny. Nešťastnou náhodou se však Bella při oslavě poraní a pohled na čerstvou krev je pro rodinu Cullenových až příliš lákavý. Rozhodnou se pro Bellino bezpečí opustit městečko Forks. To však Belle zlomí srdce. Už se zdá, že se ze svého smutku nikdy nedostane, ale nový smysl života překvapivě nachází v nezodpovědném chování a stále hlubším přátelství s Jakobem Blackem. Nebezpečí však na ni stále číhá v různých podobách. (oficiální text distributora)

Mi Nü-Chai

Po dlouhé době film u jehož sledování mě ukrutně rozbolela hlava, asi mé ubohé šedé buňky již nezvládaly zírat na něco, kde se vlastně dvě hodiny nic neděje, akorát tam všichni pořád dokola omílají ukrutné blbosti. A mám dojem, že Twilight Saga snad trpí nejhustší koncentrací hnusných osob mužského pohlaví na metr čtvereční. ()

2-Xtreme

Viem, že momentálne je v kurze kydať hnoj na Twilight, tak ako bolo svojho času na filmy Uweho Bolla či Eliho Rotha, ale odpad! si film nezaslúži... na to tu máme iné sračky (Epic Movie, Date Movie, Meet the Spartans atd.) Každému kto film videl a určite aj kto nevidel je jasné, že toto proste nemohlo dopadnúť dobre. Je to zlý film a je to horšie než prvý diel. Vlastne tam nie je nič čo by stálo aspoň za zmienku. Osobne som zvedaví o čom asi budú ďalšie diely a či to Kristen Stewart neprestalo baviť už to tomto braku. PS: Vykrádačka Romea a Júlie je asi najväčšia trápnosť filmu. PS2: veril som, ale už prestávam veriť, že David Slade dokáže s tretím dielom niečo spraviť. Nechám sa prekvapiť. Dávam 20% pretože v porovnaní s vyššie uvedenými sračkami sa na toto ako tak dalo pozerať. ()

k212

Twilight byla povedená adaptace průměrného románu pro věkem úměrné tedy mladé dospívající. Vedle toho  je New Moon špatná adaptace špatné knihy (která je jednoznačně nejslabším článkem celé knižní série). Nejenže chybí jakýkoliv režijní rukopis, ale také zoufale absentuje dynamicky vystavěný scénář. Tentokrát si totiž scenáristka dala extra záležet a vybrala jen pár "zásadních" scén a nechala je téměř beze zbytku v podobě knižní a ouha ... rázem je tu stejný gradační deficit a efekt pitomě bezobsažné upovídanosti, jakým trpí předloha. Dvakrát za celé dlouhé dvě hodiny vystrčila rádoby režijní invence růžky - scéna první byla rozmetána na cucky titulky v obraze, scéna druhá postrádala gradační vrchol a vyšuměla vniveč (honička v lese). Za co tedy ty dvě hvězdičky? Za nový -téměř čtyřminutový- videoklip Thoma Yorka, za 20 sekund podmořských Grizzly Bearů, za romantickou harmoniku BRMC, za naříkajícího Bon Ivera ... taky za snažící se Kristen, která uhrála scénu s dr. Cullenem vcelku rozporuplně - jop to byl ten správnej rajc! Ale jinak ... dvouhodinovej zasekanej post pubertální šprajc. ()

kingik

Velmi neobvyklý a i velmi zmatený film. Tak by se tento snímek dal nejlépe charakterizovat. A proto, Chris Weitz nebyl ideální volbou pro režii tak komplikovaného snímku, protože se celou dobu držel při zdi a odmítal experimentovat s tímto mixem několika žánrů a nakládal s nimi dost po svém. Věčná škoda. Hodně nápadů totiž zůstalo pohřbeno pod režií vedenou evidentně na jistotu a naopak prostor dostaly poměrně jalové dialogy a nudné pasáže, které ale nudně vyznívaly jen proto, že Weitz neprokázal dostatek citu a stylu pro danou látku, ze které by zainteresovanější režisér dokázal poskládat hotové milníky. Nic proti porušování všeobecně známých upírských pravidel. Naopak. Změny jsem přivítal kladně a nový pohled na upírskou tematiku má i nový rozměr. Bohužel, film je natolik zmatený, že často sklouzává tam, kam by neměl, a až příliš prostoru je věnováno Lautnerovi nežli tolik proklamovanému Pattinsonovi, kterému rozhodně charisma nechybí, ale na scénu vpluje ve větší míře až v poslední dvacetiminutovce. Množství pasáží bych vynechal, a film by tak jistě dostal větší spád, a některé postavy zcela vyškrtl ( Taylor Lautner mně vůbec neseděl), a naopak, některým postavám bych dopřál větší prostor (Dakota Fanning působila zajímavě tajemně, ačkoliv neměla šanci se herecky blýsknout). Výměna režiséra určitě sáze prospěje. Po technické stránce to nebylo vůbec špatné, ačkoliv digitálně zpracovaní vlkodlaci mnoho rozruchu nezpůsobili a filmu chyběl vyvážený rytmus, ale hudební doprovod byl nadějný. Nadějné bude jistě i následné pokračování, které si rovněž nenechám ujít (druhý díl končil dost otevřeně) a jsem zvědavý, jak se osudy hlavních postav budou dále vyvíjet. Zatím jsem se s nimi zcela nezžil, ale to se poddá. 60% ()

Payushka

Radoby temna romance pro nevybourene male teenagerky. Tento film vyhlasuji pornem roku 2009 - tolik svlikajicich se chlapu jsem letos jeste nevidela. ()

dr.horrible

O pol triedy blbšie, smiešnejšie a prepálenejšie (a teda aj zábavnejšie) ako jednotka. Dosť som sa stotožňoval s Červenákovým komentárom, ale potom sa to ťahalo, jak hovno, ešte asi trištvrte hodinu. Tentokrát už som skoro dal dve. Ps: Dospel som k záveru, že Kristen Stewart nemohla tak tristný výkon podať na základe svojich schopností, ale musela k nemu byť vedená. Change my mind. ()

gilmore_girl

Tři dávám hlavně za závěrečnou část z Volterry. Nádherná romantická scéna, kdy Bella zachrání Edwarda a pak úžasný Aro a Jane... to nemá chybu. Taky oceňuju mnohem lepší efekty než v prvním díle, rychlý pohyb upírů už byl alespoň trochu uvěřitelný. Každopádně prostředek filmu se vleče a scény navazují dost násilně. Robert, jeho perfektně nalíčená tvář a herecký um, tam prostě chybí. Taylor se nechytá ani díky své nabušené postavě, která dle mého názoru nebyla vůbec nutná a rozhodně mu neprospěla. Kirsten nemá šanci to sama uhrát, ačkoli je to jinak výborná herečka. ()

Sobis87

Není všechno zlato, co se třpytí. Tady se třpytí jen ta upíří pokožka a občas nějaký ten hezky načančaný záběr. Když si ještě odmyslím opět povedený soundtrack, jehož skladby jsou mnohdy tím jediným, co dělá některé ze scén aspoň trochu působivé, nenapadá mě snad už nic, co by se dalo chválit. Postavy jsou opět jednoduché a svým jednáním nezřídka až dementní, spousta scén nechtěně směšných až trapných (nesmyslná svlíkačka u zraněné Belly, úvodní snová sekvence, Edwardovo zjevování se v podobě ducha, a spousta, spousta dalšího) a režisérovi Chrisi Weitzovi na rozdíl od předchůdkyně Catherine Hardwicke evidentně chybí cit pro atmosféru, která byla největším kladem jedničky a i když mu chatrný scénář často podráží nohy, těch pár scén, které mohly být působivé, natočil naprosto sterilně, takže ve výsledku jen prošumí. A ty dialogy! Z některých replik píchá až na spánku a fakt, že mezi vší tou vatou a směšnými hláškami se najde jen jeden dobrý kousek, který navíc není původní, jelikož se jedná o citaci Romea a Julie (Nový měsíc je nechtěnou parodií této tragédie), je důkazem velké psavské neschopnosti, která koření ale už v autorce samotné předlohy. Stephanii Meyer se bezesporu podařilo vymyslet působivý koncept, jehož potenciál pohřbila vytvořením jednorozměrných postav, ignorováním logiky a hlubší psychologie a neschopností sestavit dobré dialogy. Všechny tyto nedostatky se zákonitě musely promítnout i do samotného filmu, ze kterého nečíší vyšší ambice, než být otrockou reprodukcí komerčně úspěšné knihy. K hereckému obsazení jsem se vyjádřil už v komentáři k prvnímu dílu a ani zde se bohužel nic nezměnilo. Série Twilight má to štěstí, že má početnou fanouškovskou základnu a její tvůrci přesně vědí, jakými prostředky ji uspokojovat, s divákem nedotčeným tímto fenoménem, jako jsem já, tvůrci ale nepočítali, takže mi nezbývá nic jiného než zaplakat nad promarněným potenciálem, který tam někde v základu bez pochyb je. Kluci mají Transformery, holky zase Twilight. Obojí je sice stejně pitomé, jen Twilight se ale bere smrtelně vážně. Genderová válka může začít! 30% ()

Webb odpad!

Po zhlédnutí mizerného prvního dílu jsem si říkal, že takhle špatně dvojka dopadnout nemůže. Omyl, je ještě horší. Prakticky vše co se mi nelíbilo v jedničce, tu dostává nový level. Postavy tupější, scénář je ještě méně záživný, děj slabší, efekty pořád nevěrohodně zpracovány. Na Kristen Stewart se v prvním Twilight ještě dalo koukat a snímek táhla, ve druhém téčku už mi vůbec nepřišla sympatická. Raději natáčení téhle ságy vzdejte, nic dobrého z toho stejně nevznikne. ()

Tsuki

No dobře, nebylo to tak špatné, člověk se aspoň zasmál... Problémem je, že ta spousta vtipných scén nejspíš nebyla zamýšlena tak, aby byla vtipná. Bohužel, vždy to byl scénář, režie nebo prostě nevhodný úhel kamery, který způsobil, že určité scény vyzněly daleko trapněji, než měly. Proto bych tento film doporučila jen těm, kteří četli knihu a příběh Belly a Edwarda je zajímá, ti to totiž jako já ještě nějak zkousnou a film se jim aspoň z části dokáže líbit tím, že sledují oživení postav z knihy a jak byly určité situace ve filmu zachyceny. Upřímně však lituju lidí, jako byl onen kluk, který vedle mě v kině seděl a musel to protrpět zřejmě proto, že na film přišel se svou přítelkyní, která Twilight zkrátka hltá. Neustále jsem pak v průběhu filmu musela poslouchat jeho povzdechy, stále se opakující "Bože..." a při jedné z nejvíc trapných scén, kdy Edward a Bella běží lesem oděni v podivných dobových šatech (která i mě přišla neskutečně přehnaná a vtipná) pak jeho již znechucený výkřik do tmy kina "Co to je?! Co to má sakra být za film?!" (načež se mimochodem jeho přítelkyně nejspíš urazila a řekla něco ve stylu "Že s tebou do toho kina vůbec chodím...") Tím chci jen ilustrovat to, že takový film nemusí rozdýchat všichni, obzvlášť ti, kteří o Twilight jinak neví vůbec nic. Já, jako čtenářka Twilight, jsem jen trochu zklamaná - film měl sice i své světlé chvilky a Dakota Fanning byla v roli Jane skvělá, ale jinak je to dílo velmi nepovedené. Režisér Chris Weitz zklamal svou neschopností snad ještě víc než režisérka prvního dílu, scénárista se taktéž vůbec nevytáhl. Trapnost a jistá plýtkost se bohužel táhly téměř celým filmem. Mohlo to dopadnout o moc lépe, ale nedopadlo. ~(2,9)~ ()

Sinecod

Tohle je fakt děsnej film. Ono za to ale může spíš ta knížka, která je prostě úplně špatná ze všech stran. Ale díky filmu jsem našla Lykke Li. Tak aspoň něco. ()

Anderton

Viac menej to isté, čo jednotka, s jedným veľkým rozdielom, za ktorý bohužial z tvorcov nikto asi nemôže. A to veľký nástup Talora Lautnera na scénu. Ja viem, že nemôže za to, že je veľmi nesympatický, ale v hodnotení to proste musí zavážiť. Takže cielová skupina určite spokojná, všetci sa začínajú vyzliekať aby si neroztrhali šaty pri DNA premene. A najkrajší chlapci na škole balia najosamelejšie a najsuchšie dievčatá. ()

Hedka

Prvý diel ma celkom pobavil, ale k tomuto mám vážne výhrady. Je naozaj divne naivný - a tak trápne koketovať so sebazničením (v teenagerskom filme!) a propagovať to ako jediné možné riešenie, tak to teda nie! Našej dvanásťročnej slečne sa to však páčilo a dala by mu celé nebo hviezdičiek - ale to asi patrí k jej veku (pevne verím, že sa z toho dostane). ()

Frajer42 odpad!

Ať žije deprese!!!! Ještě stupidnější pokračování vele stupidního prvního dílu. Nejsmutnější na tom celém je, že to autoři myslí zcela vážně. Přijde vám první díl extrémně debilní? To jste asi neviděli druhý!!! Nemá smysl sem vypisovat všechny negativní dojmy. To celé dohromady, byl jeden extrémně velký negativní zážitek! ()

boshke

Nový měsíc má tu výraznou nevýhodu, že je tak strašně stupidní, že ani vtipný není, na rozdíl od většiny ostatních bratříčků. Člověk neví, jestli si má oči zakrývat, obracet je v sloup nebo si cpát prsty do krku. Zábavně jsme však debatovali o tom, kde berou vlkodlaci kalhoty, když se mění zpět na lidi, takže za to těch symbolických 20% ()

Kothy

Nejhorší Stmívání. Děje se tam fakt celkem kulové. Bella se furt dojebává, že nemůže být s Edwardem. Tak se u Jackoba pokouší zabít. Edward mezitím dělá v Itálii striptýz. ()

teutates

Takže atmosféra v kine... úžasná, na spestrenie (výpredaj v Orsay). Čo ja viem, môj šálok kávy to rozhodne nie je... strašne hlupý scénar, strašné herecké prevedenie... ("ksichty" ako v reklame na spodne prádlo). 115 minút romantických kecov... "už ťa nemilujem... vážne?", jačania K.Stewart zo spánku (to sa vážne nedalo zahrať lepšie?), polonahých fešákov, vyblednutého Pattinsona, no a nesmiem zabudnúť na teplého Lautnera. 15 minút nejakej tej akcie... vizuálne lepšie ako prológ, cítiť Weitza. Inak osobne veľmi potešil Michael Sheen. Knihu som nečítal, avšak knihu od S. Kinga "Zelená míľa" som taktiež nečítal a film bol vážne úžasný... proste je to o prevedení, celkovom dojme, snahy...bla, bla, bla... takže keci štýlu kto nečítal knihu to nepochopí neberiem... 3-4/"11" Inak koniec... "no to ma poser"... Bella (human), keď pozeraš do lesa naľavo Eduardo (vampire), napravo pes (lycan)... uúú a ta hlaška na úplny záver... opäť dôvod k nespavosti. ()

oje

Plynně navazující New Moon je výrazně břečkovitější než předchozí pokračování. On prostředek pentalogie nebo kolik toho bude asi lepší ani být nemůže. Pryč jsou zajímavé nápady zpestřující děj. Příběh se naopak celý odehrává podle tušení diváka a je záhadou, jak se podařilo stopáž natáhnout až na dvě hodiny, když se téměř nic nestalo. Se vším se otálí a lze si všimnout spousty kroků, které tu jsou jen proto, aby se snímek i celá sága protáhla. Příznivci budou za pokřačování vděční, kdo se ale do upíří bílé pleti nezamiloval dřív, tohle pokračování na tom pravděpodobně nic nezmění. ()

Vlkodlak umí karate

Vlkodlak umí karate

20.12.2009

Pravděpodobně neexistuje recenze, která by „herecký výkon“ Taylora Lautnera v Novém měsíci pochválila, či alespoň nepohanila. Na tom ale vůbec nezáleží. Hezounek se zářivým úsměvem je ochoten… (více)

Zmutovaný Conan?

Zmutovaný Conan?

13.12.2009

Marcus Nispel (bez komentáře, kdo viděl nový Pátek třináctého, ví své) začne na jaře natáčet v Bulharsku nového Conana. Ano, je nejvyšší čas obsadit hlavní roli. Až do této chvíle jsme neslyšeli… (více)

Adaptace scifárny od autorky Stmívání

Adaptace scifárny od autorky Stmívání