Všem odpůrcům, všem posměváčkům i všem cynikům opět vstup zakázán. Tady se totiž znovu trpí pro zlomené srdce, zoufalé činy neberou konce a pro tu pravou lásku by všichni šli světa kraj (a možná ještě dál). To, co kniha rozmělnila v nekonečných opakovaných úvahách na totožné téma, z toho dokázal Weitz vytvořit romanticko-dobrodružnou podívanou. Tolerance je sice stále třeba, ale kdo neodmítnul napoprvé, neměl by ani teď.(13.12.2009)

• kiddo

Hlavně, že se Pattinson třpytí. Weiz musí být génius, když dokázal z naprostého literárního odpadu natočit film, u kterého si říkám, že kniha byla vlastně ještě docela fajn. Ačkoli je psychologie postav v knize zcela ujetá, přece jen představuje způsob, jak jim můžu porozumět a aspoň na chvíli přijmout jejich vidění celé situace. Tím, že se jí zbavili, selhali tvůrci ve svém primárním úkolu, a sice zakrýt děsivou sterilnost téhle romance, jež nemá obsah, chemii a na ničem nestojí (zatímco mám brečet nad moderní Julií, jejíž osudový poměr s Romeem je v pejru, já se otravuji nad pubertální slečinkou, která povrchně fňuká po kašírovaném hezounovi). Horší dialogy jsem ve filmu neviděla dobrých pět let. Je fyzicky bolestivé pozorovat Stewartovou, jak si nadrženým funěním dobrovolně šlape po kariéře, Pattinson frustruje dlouhým nehybným zíráním a plátno prozařuje jen Lautner, bohužel jen svými zuby. A takhle konec nějakého filmu nenatočí ani amatérský diletant, který kameru drží v ruce poprvé. Tohle už nemůže brát vážně ani ten, komu se líbil první díl, ani fanoušek s aspoň minimálním množstvím sebeúcty, a kvůli všeobjímající nudě ani někdo, kdo by se rád v kině zasmál cizí demenci.(28.11.2009)

• Bluntman

Když se to tak vezme, tak se jedná o velice dobrý artikl určený především naivním a přecitlivělým dívkám, jejichž mentální vyzrálost se nachází někde v počátcích puberty. S takovým přístupem je pochopitelná doslovnost (změny ročních období za oknem doprovázené nápisy s konkrétním měsícem), statičnost hlavních představitelů, kteří nehrají, ale pózují, sterilní hudba a dialogy s oduševnělostí foto-příběhů z Bravo/CosmoGirl. Plynutí času je podřízeno vnímání náctileté dívčiny, které se okamžik zpomalí, když přichází její milý, a z prostoru je vyčleněna, pokud o něj přijde. Popíkové písně na některých místech vyjadřují myšlenky postav a několik scén je nápaditě zvládnuto co do organizace prostoru a orientace v něm, ale... Já nejsem cílovou diváckou skupinou, která by byla schopna naivního fanouškovkého čtení (opravdu mi nestačí věrnost lobotomizující knižní předloze), jež je filmem upřednostňováno na úkor toho poučeného. Nejde o docela uvědomělé a vážně se neberoucí dílo, jak by se mohlo zdát ze scény z kina (akční film s nadávkami jako "zpropadaný" místo "zkurvený" apod.), protože jakékoliv dvojí podvratné čtení, které nabídne kamarádka Belly po východu z bijáku o zombie, je ukázáno jako to nesprávné. Na druhou stranu je to dobře, protože vidět v druhé části téhle ságy příběh o projevení se, ve kterém se hlavní trpitelka (nikoliv aktivní hrdinka) dozvídá, že rozum a chtíč nemohou být v opozici natrvalo a rozhoduje se, za jakou ligu bude kopat, vyzjde z toho NOVÝ MĚSÍC jako ideologicky konzervativní podívaná, která by byla archaická i za dob Shakespearových. Inscenační bezradnost mnoha scén (zjevování se) a nemožnost ztotožnit se či byť jen trochu chápat Bellu, která se chová nelogicky (dlouho nemocný kamarád stojí polonahý v dešti, jí zajímá jeho nový účes a tetování) v pokusu o fantasy bez jasně zadefinovanyćh pravidel, dílo zkázy dokonávají. "Odpad!" přitom dává někdo, kdo jedničku oceňoval jako malý indie film s vzhledem k žánru odvážnou stylistickou stránkou a docela zdařilou snahou ozvlášnit teen romance horrorovými prvky. Nejhorší přitom je, že dvojka není ani tak špatná, aby byla celou dobu zábavná, protože veškerý guilty pleasure potenciál vyčerpala už upoutávka.(25.1.2010)

• KarelR

Od snesitelné jedničky, které jsem tady beze studu lípnul tři hvězdy, obrovský krok... do háje. Alespoň že trailery a klipy nelhaly a wtf momentů je pro každého dostatek :) [novinářská projekce](19.11.2009)

Rozpočet $50miliónovTržby USA $296,623,634Tržby Celosvetovo $709,827,462Tržby za predaj DVD v USA $185,207,148 //počet predaných kusov 8,869,812║ Neveril som vlastným očiam ako sa dá zhovadiť dej do neznesiteľnosti, nudy, plochosti a bezodnej prázdnoty. Prvý Súmrak mal aspoň tú romantickú iskru ale tu, tu nie je nič, absolútne nič. Jedna blbá, fakt blbá scéna bombardovaná hneď ďalšou, neviem prečo padol výber práve na Chrisa Weitza, ktorý bez tak domrvil Zlatý kompas, ale toto čo robil a stvoril je tá najhrubšia amatérčina na filmovom blockbastrovom poli. Nuž filmy by mali v akomkoľvek pohľade človeka zabávať(baviť), áno ja som sa chechtal každú chvíľu na tejto fraške pripomínajúcej len tie úbohé paródie čo nedávno vznikali. Tento film je príklad toho ako sa dá všetko domrviť, keď na to siahne ruka absolútne neschopného režiséra. Fakt som neveril že to bude až tak zlé. /videl v kine: 5%/(18.12.2009)