Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv často mísil s těmi nejnižšími pudy. Příběh Habermannova mlýna, zakládající se na skutečných událostech, se odehrává v malé vesnici v Sudetech mezi roky 1938 a 1945. Jednou z obětí dějin měl být i bohatý německý podnikatel August Habermann (Mark Waschke) a jeho nejbližší přítel Březina (Karel Roden). Šílená doba dostihne Habermanna i přesto, že bez předsudků dával práci Čechům i Němcům a odmítal se zcela podřídit nacistické ideologii. Při volbě ze dvou možností, z nichž ani jedna není dobrá, učiní rozhodnutí, které se stane záminkou k tomu, aby se bezprostředně po válce stal hlavním cílem na seznamu „českých vlastenců“, z nichž většinu tvoří jeho bývalí chráněnci. Samozvaným soudcům a katům jde ale spíš o jeho majetek než o spravedlnost. Dokáže před nimi Habermann zachránit alespoň ženu a dítě? (Magic Box)

Silencia90

Ne, že by ten film byl špatný. To vůbec, natočený je opravdu věrohodně a dobře, skoro až výborně, ovšem to ale znamená, že se mi nelíbí. Tématika, prostředí, lidské chování... Nesnáším jaký v té době byly lidi svině. Proto jen 3* za zpracování a příběh. Ale víckrát už se na to nepodívám. Je to až moc dobrej film. ()

El-Barto

Na české poměry Habermannův mlýn vypadá sakra dobře i herci jsou skvělí. A asi tak do půlky jsem si myslel, že při všech těch událostech (Hanz narukoval; leták; Mašek; manželka židovka - absolutně nevyužito; sepisování seznamu) by z toho mohl být vyjímečný příběh a drama. Ale potom to skončilo tak, že film ve výsledku nic nesdělí. Tohle se po válce asi stávalo všem Němcům v Česku, ať už byli dobří nebo svině, to neni žádné závratné zjištění a vlastně mi ani Habermanna nebylo líto. ()

Milwa

http://domaci.eurozpravy.cz/zivot/68996-vrazda-mlynare-habermanna-v-sudetech-co-se-skutecne-stalo/ Aneb jak není dobré použít jen část skutečného příběhu a zbytek si vymyslet:( Tohle mě opravdu, ale opravdu mrzí, neb film se mi líbil a věřila jsem, že nám nabízí skutečný příběh. Ve filmu vyznívá většina Čechů jako tupá lůza a mlynář Habermann jako mučedník...Mám smíšené pocity a to velmi. Nějak nechápu motivy tvůrců - proč takto, když pravda je trošku jiná? Neubírám jim práva natočit takovýto film, věřím i v takový příběh, ale když byl skutečný Habermann pravděpodobně zastřelen karbanickým kumpánem, proč to takto překrucovat? Měli si najít skutečného "hrdinu"...Moc mě to mrzí.... ()

Saur.us

Ukázka zbabělosti, msty a zášti ale také dobroty a obětavosti, prostě všeho špatného a dobrého v nás. Solidní česko-německá záležitost. ()

Bozvav

Krásná ukázka toho, že lidé buď jsou bestie a hovada, nebo nejsou. Bohužel ta první skupina má až neuvěřitelně vyvinutý pud sebezáchovy a schopnost se přizpůsobit jakémukoliv režimu či době a ještě na tom vydělat. Bez ohledu na národnost, pohlaví, barvu pleti, či náboženství, když se jedinec narodí jako bezpáteřní hajzl, tak také jako bezpáteřní hajzl umře. A těm ostatním nezbude než doufat, že to setkání s ním ve zdraví přežijí. Film má silný a velmi dobře zpracovaný příběh, je dobře obsazen. Hudba skvělá, děj rychle odsýpal. Snad jen pár nejsilnějších okamžiků mohlo být méně rozmělněno. Za mne 80%. ()

Yarwen

Film krásně ukazuje zvířectkost lidí, bez ohledu na to, zda stojí formálně na té správné či nesprávné straně. Když má člověk možnost beztrestně ublížit druhému, kór tomu, koho nemá rád, je to čistě jen o tom, jakou vůli má odolávat bezhlavosti davu a svému svědomí... ()

zdeny99

Maximálně syrový snímek z českého pohraničí v let 1938 až 1945, kde se denně prolínaly národní nesváry mezi Čechy a Němci. Chvílemi ani divák neví, kdo je ten dobrý a kdo je ten špatný. Taková to byla doba a Juraj Herz její atmosféru dokonale zachytil. Tu navodily dobové kostýmy, bohatá výprava a propracovaný scénář s fantastickou kamerou. [25535. hodnocení, 1050. komentář, 79%, 635. nejoblíbenější film] ()

Wolvie

Srovnávání z Černou knihou nemá žádný smysl,když se mu člověk vyhne tak zjistí,že Habermannův mlýn je v rámci českých filmů silný nadprůměr a docela v pohodě obstojí i mezi zahraniční produkcí.Roden je parádní. ()

kacirek_

Jeden z mála výborných českých filmů. Toto temné období československých dějin je oževahé téma i po 65 letech. Můj obdiv patří Herzi za to, že na historii, kterou sám prožil se dokázal podívat nestrannýma očima. Roden naprosto exceluje, nebo pro něj začínám mít slabost. Příběh Habermanna je příběhem morálních hodnot o to více, že je pravdivý. Jen by mě zajímalo, kdy vymřeli Augustové Habermannové? Velmi mě bavil i Hrušínský, který zahrál opravdu typického Čecha ("válka nebude trvat věčně a pak bude dobré vědět, kdo byl na čí straně"). Filmové poselství pro příští generace vyznívá jednoznačně: lidi jsou svině. ()

Galahad

Bylo tam tolik postav a osudů, že by to stačilo na čtyřdílnou minisérii, takže výsledek pak samozřejmě působí trošku zkratkovitě, neboli nedomrle. Možná by stačilo dvě postavy ubrat a naopak přidat 30 minut stopáže. Jinak ale klady převažují, silný námět, hustá atmosféra, vynikající Roden i něměčtí herci v rolích Němců a došlo i vyrovnávání se s minulostí... ()

Hapretor

Už dlouho mě český film tak nedostal a nerozladil jako tento počin. Tak kruté, tak děsivé, tak odstrašující, tak neuvěřitelné, a přesto tak reálné. Přišlo mi to trochu jako česká "nápodoba" "Schindlerova seznamu". Závěr je děsivě atmosférický. Měl jsem dojem, že za Habermanna dostávám ty rány já. Krásná ukázka toho, jak se vše dobré může obrátit ve zlé - proti dobrému nevinnému člověku. Ty lidi byli šílení. A právem? Ano i ne. Dokonalá ambivalence. Těžko můžu popsat čerstvý dojem z filmu (viděno před 5 minutami). Tohle totiž na poli českého filmu vidím málokdy. A to český film neopomíjím. A navíc je film i občas "vtipný". Např. když SSák a Habermann smlouvají o životy nebohých Čechů. Připomělo mi to výlet do Tuniska, kde Arabáci usmlouvají opravdu vše. Škoda, že zde Karel Roden nedostal ještě více prostoru. Vždy, když vstoupí na scénu, mnul sem si ruce, jak to zahrál. Jeho postava(role) - jednoznačně nejlepší. Oh, jeah! Nebo spíš "oh, fuj"?! ()

agassi68

Prekvapivo po dlhšej dobe ma nerušil žiadny herec. Dej mal celkom slušný spád a myslím, že v tej záplave vojnových, povojnových a s nejakým režimom sa vysporiadajúcich filmov má svoje miesto. Aj keď asi najlepšia z filmu bola hudba.. ()

Rockerman

Věru není toho moc, co by se dalo tomuto dílu vytknout. Naopak, budu jen chválit, protože tento film si to plně zaslouží!!! Bez přehánění podle mého názoru se jedná o nejlepší film Juraje Herze od Spalovače mrtvol! Dokonce si myslím, že je minimálně na stejné úrovni, jako "Spalovač". Silný, emotivní snímek, který nepostrádá napětí. Myslím si, že o držiteli Českého lva za nejlepší film roku 2010 je rozhodnuto a doufám, že bude úspěšný i v jiných kategoriích. O skvělém herectví Karla Rodena už toho bylo napsáno dost a zde to opět dokazuje. Když to shrnu, tak se jedná o vyjímečný film, kterému by slušel i Oscar. ()

Rokle

Velmi slušně odvedená režijní práce Juraje Herze. Lidský charakter je jako chameleón a ukazuje svá nejčernější zákoutí, pokud se jedná o prospěch a využití pro sebe samotného. Je jen škoda občasných rušivých momentů (postsynchrony tahají za uši). Na naše poměry opravdu kvalitně zpracovaná látka, která svým tématem rozproudí debatu a nenechá nikoho chladným. ()

DHDV

Přesně tento typ filmů je taková sázka na jistotu, natočíme něco, co by mohlo poukázat na lidské chování za/po 2 SV. a získáme do toho to filmu dobré české herce. Dostaneme ocenění, vyděláme peníze a všichni budou spokojení. Můj názor: Herz je stále výborný režisér, ale už začíná padat do komerce a to se mi nelíbí…. Hodnocení je adekvátní ke kvalitě filmu. ()

RakeW

Zklamání z nevyužité šance. Možná tím někoho naštvu, ale mě tenhle film trochu připomíná Bathory (i když tak špatné to samozřejmě nebylo). Potenciál tam bez debat je, ale celé se to ztrácí v prapodivně jakoby narychlo a bez ladu a skladu poskládaných scénách (i když občas velmi kvalitních scénách) a dabingu, resp. jazykových zmatcích. To druhé možná někomu přijde jako bezvýznamná kravina, ale pro mě to má v případě podobného filmu opravdu velmi vysokou důležitost, protože pak musím furt přemýšlet, proč to takhle blbě natočili, místo abych se soustředil na samotný děj. Jinak herci celkem fajn. Bohužel až na samotného představitele Habermanna, který podle mě pořádně nehraje ani v momentech, když má držet hubu a koukat, o povídavých chvílích ani nemluvě (a znovu, ten dabing fixuž!). Naopak Fräulein Herzsprung je velice sympatická (a dotřetice, až na ten dabing!) a ani ten Beckerův esesák nebyl z nejhorších (jeho skon byl naneštěstí dost o ničem). "Okupanti přicházejí a odcházejí, Herr Sturmbannführer. Jen my Češi zůstáváme." ()

Akana

Když se na tenhle film vydá někdo nepostrádající národní hrdost, může se lehce stát, že po odchodu z kina už jí postrádat bude. Uznávám, že se Herzův pohled na poválečné účtování s Němci může zdát jednostranný, ale po mnoha a mnoha české dušičce podkuřujících filmech ho považuju za legitimní a potřebný. Koneckonců ono to samozřejmě není o národech ale o stádu, jeho zbabělosti a hamižnosti. Juraj Herz natočil Habermannův mlýn tradičně, bez výrazného experimentování, takže vše stojí hlavně na příběhu a na hercích. Těm dominuje podle očekávání Karel Roden, neztrácí se ani Hannah Herzsprung, trochu méně výrazný mi přišel Mark Waschke. Pochválit musím (a nečekal bych, že to kdy udělám) Jana Hrušínského, kterému tahle slizká figura sedla jako ulitá. Zásah na komoru to nebyl, ale v záplavě množících se domácích filmových průserů je tahle poctivá práce osvěžující. Gratuluji panu Herzovi k návratu na výsluní. ()

Faila

Působivé, ale jen díky příběhu (příběhům). Ze strany režiséra mi tam chybělo něco "více tvůrčího". Ne, že by osudy hrdinů potřebovali přikrášlovací omáčku, ale podle mě by to ještě něco navíc chtělo. Herecké výkony skvělé, ale i tam bych čekala něco více. Takže malinko lepší průměr, nadprůměr to ještě úplně není. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc