Obřad

• USA The Rite (více)

Nadpřirozený thriller, inspirovaný skutečnými událostmi, vypráví o studentu teologie (Colin O'Donoghue), který je poslán do Vatikánu studovat exorcismus, přestože o těchto kontroverzních praktikách i o své vlastní víře pochybuje. Jeho skepticismus se ale začíná rozplývat, když je přidělen k legendárnímu otci Lucasovi (Anthony Hopkins), jehož praxe zahrnuje tisíce exorcismů. Během obtížného případu, zdánlivě přesahujícího i schopnosti otce Lucase, je mladý seminarista konfrontován s fenoménem, který věda nedokáže vysvětlit ani ovládnout - a se zlem tak mocným a děsivým, že ho donutí pochybovat o všem, čemu věřil. (Magic Box)

Kropotkin

Hodně jsem váhal, jaké hodnocení Obřadu dát, protože jsem se docela dlouho u žádného filmu tak dobře nenasmál. Mezek s ohnivýma očima jako z Monty Pythonova létajícího cirkusu, ďáblem posedlý Anthony Hopkins se skutečně okouzlujícími průpovídkami, katolický happy end... kdyby se film aspoň trochu tvářil tak, že to legrace být má, hodnotil bych klidně i o tři hvězdy výš. ()

sandinista

Kdo tento film neuvidí, o nic nepřijde. Na horor málo strašidelné, na thriller málo napínavé. Verbal to vystihl přesně. ()

sNeDy

Ještě deset minut před koncem bych dával vyšší hodnocení, ale mě do téhle vcelku rozvážné (chápu, proč mnozí píšou nudné a sterilní) podívané závěrečné vymítání prostě nesedí. Vynechám věčné spílání faktu, že šlo zase jednou o film "podle skutečné události" a už vůbec se nebudu pouštět do debaty o víře a prostě jen konstatuju, že vymítací filmy jsou dalším žánrem, kde už jsme to nejlepší zřejmě dávno viděli. ()

KosiR_ksr

Díky slušnému hereckému obsazení jde o obstojný thriller/horor, ale ani zdaleka nedosahuje kvalit starého dobrého Vymítače (který se ke srovnání vyloženě nabízí). 60% ()

Silencia90

Kéž by to nebylo udělaný jako horor. Líbila se mi hlavní linie, myšlenka amerického studenta, který nevěří, a jež je donucen přijmout jak zlou, tak i dobrou stránku věci. Celkově víra je velice zajímavé a diskutabilní téma, které by se dalo zpracovat lépe. Toto zpracování však nebyl můj šálek čaje. Škoda. I soundtrack se mi moc líbil. 3,5* /// (Naprosto souhlasím s komentářem uživatelky Mertax. Cituji: "Občas mě naštvala přlišná snaha o navození děsu a psycho atmosféry či otravné morbidní flashbacky na Kovakova otce, který připravuje mrtvé tělo své ženy k pohřbu. Příběh filmu není o víře v Boha (ateistům nic nenutí, křesťany neprovokuje), ale spíše o víře v obecném slova smyslu. Kdyby se Obřad trochu sestříhal a do scénáře se přidala naopak filosofická rovina, která by více zpracovávala otázky typu, zda např. výskyt ďábla potvrzuje existenci Boha, nebo jsou-li dotyční lidé jen postižení vzácnými psychickými nemocemi či ne, mohl by z toho být vynikající film, možná i dokument.") ()

drinker

Tak jako je TopGun náborový film do letectva, tohle je propagační film katolíků. Klišé, klišé, klišé... a snaha ukázat to, jak je dnes církev moderní (přednáškový sál, chápaví knězové...) a potřebná. Nejspíš tenhle film byl produkován z církevních peněz, však kdo by si na konci neřekl, že být priest je přece "cool, dude" a nevyrazil když už ne do semináře, tak alespoň s babičkou do kostela. Zkrátka propaganda - jedna hvězda za pěkné záběry z Říma a druhá za profesionální výkon Hopkinse. Jinak je to naprostá ztráta času. ()

Rokle

Po řemeslné stránce slušně odvedené. Hopkins tyto role umí, aniž by do nich dával větší porci energie. Mladší "kněz" a jeho osobní problémy jsou spíše k smíchu a do příběhu moc zajímavostí nepřináší. Na jedno zkouknutí fajn, podruhé to ale nikdy nedám. ()

mala_kea

50% - Spánek. To je to, co vzbuzuje The Rite. A to asi účel nebyl. Přitom technicky je to zvládnuté výborně - hudba, která buduje hutnou atmosféru a hezky graduje, kamera a střih fajn. Håfström a Hopkins také odvedli výbornou práci, jen škoda, že nedostal více času. A co byl teda problém? Jednoznačně scénář, který byl akorát plný filozofování a mouder, že už jsem ke konci téměř nesledoval a bylo mi jedno, jak to vlastně celé skončí. ()

Luk Skywalker

Je to pouze inspirované skutečnými událostmi, takže to není třeba ignorovat, jak píše Tom Hardy. K filmu: Mě se líbil námět i zpracování, Hopkins mi v poslední půlhodině připoměl, jak skvěle zahrál Hannibala Lectera. Je to poctivý thriller s tématem, které už několikrát zpracováno bylo (navíc i jeden z těchto snímků byl inspirován skutečnou událostí). ()

Mary19

Jen velice těžko se hodnotí film, který postrádá ucelený příběh. O čem obřad vlastně je? O nalezení víry? O hledání místa, kam patříme? Nebo to je jen snímek o vymítání, který už jsme měli možnost tolikrát vidět? Od každého trochu, zdá se... A ve výsledku je to znát, bohužel... 50% ()

hEROic

tfuj tomu rikam vymitani... zacinam se bat Hopkinse :) herecky perfektni, atmoska super... jenze bez nosne dejove linky to je tezky... i tak dobra podivana... 70% ()

Olík

,,Před Ďáblem se neubráníš tím, že v něho nebudeš věřit'' Švédský dnes už mysteriózní rutinér Mikael Håfström se uchyluje se svým posledním počinem k tématu, které bylo poslední dobou snad strachy ze srovnání s legendárním Vymítačem ďábla (r.1973) předními režiséry lehce opomíjeno a to exorcismu. I přes toto téma nejde o stoprocentní horor a druhá linie filmu by se dala v uvozovkách pojmenovat dramatickou cestou začínajícího kněze s pracovním názvem hledání víry. Ačkoliv je ilm samotný značně naivní, o inspiraci „skutečnými událostmi“ se snad ani nemusíme bavit, velmi mu pomáhá atmosféra tajemné Itálie a herecké výkony neokoukaného Colina O'Donoghua a pana herce Anthony Hopkinse. ()

mourinho

Takové obyčejné. S tímto tématem mám spojeny daleko lepší filmy (kultovní VYMÍTAČ ĎÁBLA, nebo mnohem mrazivější V MOCI ĎÁBLA), kterým se tento ambiciózní snímek bohužel dívá na záda a nic na tom nemění ani fenomenální Anthony Hopkins. Snaha o znepokojivou atmosféru, strašidelnost a tajemno je v pořádku, ale není to tak působivé, jak by si asi tvůrci představovali, neboť je tady strachu dosahováno pomocí již mnohokrát viděných ingrediencí. A inspiraci skutečnými událostmi berte také s rezervou. ()

Lyžař

Podle všech informací, které začaly mezi lidmi kolovat těsně po vydání filmu jsem si myslel, že mě nový snímek Mikaela Höfströma zaujme daleko víc. Tajemno, čáry, temné scény, víra, nevíra.......to všechno je hezké, ale třeba Stigmata tenhle snímek nepřekoná a ani překonat nemůže. No a proč ne? Celých 112 minut se nám všichni snaží říct, že je dobré věřit a tím pádem pak něčeho dokážete (zde je to vymítání ďábla). Tlak na to, aby Michael Kovak uvěřil je dle mého až moc velký. Násilný. Bohužel. Přesně tohle nám tluče do hlavy křesťanská víra a i víra jakákoliv jiná (až na výjimky). No a to je vlastně ten důvod, proč věřící nejsem (nebo aspoň ne ten, kdo je zaškatulkovaný do určité církve). Jenom kvůli tomuhle. ()

Hermez

Konečně horor, který není jen o divákově myšlence "ne, nechoď tam, jsi blbá, umřeš". Hraje na úplně jinou notu a dokáže vyvolat otazníky. Mohl být delší a epičtější, ale víteco? Vlastně by mu to ubralo na kouzlu. ()

hororwatch

Líbilo se mi jedno a to, že hlavní hrdina byl sympaťák a zdravě zahrál pochyby o existenci dobré či zlé sféry. To je totiž u mě jedno z nejotravnějších klišé v hororu a podobných filmech- skepse,nedůvěra- špatně podaná a zahraná dokáže hodně otrávit a srazit pohled a hodnocení filmu. Co se týče příběhu- už to tu bylo- zábavněji, uvěřitelněji atp., ale to tomuhle filmu nepřidává ani neubírá. Takže k věci- za herecké obsazení, oblíbené téma- dobře zahrané, ničím neotravné. Ale na druhou stranu si člověk díky tomu exorcismu tenhle film hodí do stejného pytle s danou tématikou a vzhledem k tomu nedám ty 4* nebo 5*, protože na to postrádají vymítací scény tak nějak šmrnc a popravdě za to může ta sekundární minilinie filmu, ve které Michael bojuje se svym ateismem. ()

FilmWave

Je s podivem, jak Hafstrom dokáže i tak bezzubý a nudný scénář natočit tak, že až do konce čekáte, co se z toho vyklube, a kdy se to rozjede. A díky tomu se nenudíte. Ono se to ale nerozjede, místo toho je konec. ()

Anthony Hopkins vymítá Ďábla

Anthony Hopkins vymítá Ďábla