Obřad

• USA The Rite (více)

Nadpřirozený thriller, inspirovaný skutečnými událostmi, vypráví o studentu teologie (Colin O'Donoghue), který je poslán do Vatikánu studovat exorcismus, přestože o těchto kontroverzních praktikách i o své vlastní víře pochybuje. Jeho skepticismus se ale začíná rozplývat, když je přidělen k legendárnímu otci Lucasovi (Anthony Hopkins), jehož praxe zahrnuje tisíce exorcismů. Během obtížného případu, zdánlivě přesahujícího i schopnosti otce Lucase, je mladý seminarista konfrontován s fenoménem, který věda nedokáže vysvětlit ani ovládnout - a se zlem tak mocným a děsivým, že ho donutí pochybovat o všem, čemu věřil. (Magic Box)

Martrix

Je až s podivem, jak málo filmů se zabývá tématikou vymítání. Jako kdyby Friedkinův Vymítač ďábla nastavil tak vysokou laťku, že už se do tohoto tématu nikomu nechce. Skoro to vypadá, jako kdyby bylo Vymítačem řečeno vše podstatné a to, co bylo od té doby natočené, jsou jen nepříliš zdařilé variace. Obřad k nim bohužel patří také. I když je zřejmá snaha udělat "velký" film, podpořený účastí prvoligového herce, staví se proti scénář, i režisér. Že je ve filmu několik míst, které mu ubírají na dynamice a zbytečně ho prodlužují, to se stává i lepším režisérům, ale co je úplně špatně, je naprostá absence originálního nápadu. Opět tady máme kněze, který ztratil víru, opět tady máme starého kněze, který ho zasvěcuje a opět tady máme démona, který si vymítání bere dost osobně a projevuje se jako z příručky mladého exorcisty. Přesto nejde o horor, protože vše výše popsané nedokázal režisér podat tak, aby vytvořil aspoň trochu stísněnou atmosféru. Stejně jako tápe hlavní postava, jestli věří, nebo nevěří, tak se nejspíš nemohl scénárista rozhodnout, jestli bude Obřad horor, nebo spíš mystický thriler. Nakonec je to...nebo spíš není to, od každého něco. Na jednu stranu nás mají dialogy udržet v nerozhodnosti, jestli Ďábel existuje nebo ne, na stranu druhou nám Håfström servíruje jasnou odpověď. I přes účast standardně dobře hrajícího Hopkinse, je Obřad spíše průměrný film. ()

necisty

Řekněme, že mi vadí náboženské žvásty a pohled na věrohodné mrtvoly nebo na pitevnu vůbec. Mohli si odpustit ty prvotní detailní záběry, nebo ten úvod vůbec. Byl podle mě zbytečný a nijak by následný děj neovlivnil. Chápu, že to mělo šokovat, ale mě to znechutilo. Hvězdičku dávám čistě jen za herecké výkony a to z velké části zastal Anthony. Pak už není moc co vychválit. Děj byl tak rozvrstvený a nedokončený, že klidně mohl obsáhnout celý seriál, ale ve 109 minutách to vypadalo jak nedokončené dílo. Zklamalo. ()

Juto

Mikael Håfström vytvára príjemnú, strašidelnú atmosféru, najmä v prvej časti filmu s hrozivou atmosférou. Škoda, že to neudržal. 6/10 ()

BoXBe

Jaká úleva, čekal jsem přepjatý Hollywood. Místo toho na mě čekala pečlivě vybudovaná atmosféra od prvních záběrů s úpravou mrtvoly. Krásný Řím a Vatikán, jednoduchý vnitřní konflikt s pochybnostmi o víře v Boha, potažmo ďábla a standardně jen velmi těžko zaměnitelný Anthony Hopkins. Přeci jen jde natočit horor bez hektolitrů krve, šokantních úleků, bez desítek rozervaných střev a akčních scén. Jsem vděčný za to, že se mezi mnoha továrními produkty vyskytne i jedna retro raritka, u které si člověk užívá detailů a nelituje strávených minut, které jindy bývají mučeny producentskými onaniemi nad divákovým chtíčem být zas a znovu "originálně" baven. ()

Ice123

Není to špatný a ani pár lekacích scén tam nechybí. Co mi ale dost vadilo byla přímočarost příběhu. Stále se pořád zaobírá jednou posedlou holkou, pak je tam malinkatá vsuvka s klukem a rychle zpět k holce.... Chtělo by to trochu více vedlejšího děje, pak by to dostalo ten správný šmrnc. Jinak výkon Antonyho Hopkinse snad nemusím ani hodnotit, jelikož podal svůj obvyklý naprosto dokonalý herecký výkon a O'Donoghue svou debutující roli ve velkofilmu zvládl nad očekávání. Hold kdyby si na tom scénárista více vyhrál, byla by z toho 4-5ti hvězdičková záležitost, takhle ale "jen" 65%. ()

E=mc2

Remeselne pekne natocene. Chybala mi tam vacsia hlbka, viac nahliadnut pod pokryvku. viac sa zamyslat spolu s hlavym hrdinom. Atmosfera tam je. Clovek sa aj zlakne. Ale ak by to bolo s vacsou hlbkou, bolo by to este lepsie.. ()

bartias

I když se Obřad hodně snaží o jejich moderní variaci, novou verzí legendárních rohatých klasik Vymýtač ďábla a Přichází Satan! určitě není. Ze zajímavé zápletky se vyklube uzívaně nudný příběh bez pořádného tempa, který Håfström zachraňuje vysokou kadenci pečlivě naaranžovaných záběrů. Dohromady s dobrým střihem a napínavou hudbou vytvoří přesvědčivě tajemnou atmosféru a lekací scény fungují, přestože víte, že přijdou. Dějovou nudu zachraňuje i příjemně civilní nehororová podoba filmu. Největším trumfem ale zůstává Anthony Hopkins v roli vymýtače Lucase. Ve svých třiasedmdesáti letech předvádí kus výtečného herectví a správného dědkovského charismatu, bez kterých by byl Obřad jen dobře natočeným videoklipem. ()

3n3my

Nadpriemerný počin, a to aj napriek len priemernému záveru. No počas filmu ma viackrát zamrazilo, čo je viac ako dobré znamenie. Atmosféra slušná, film zručne natočený, Anthony Hopkins sa nám opäť vrátil do Talianska a opäť je charismaticko-démonický. Škoda len, že nám The Rite neprinesie niečo viac do problematiky exorcismu. Horor roka ani zďaleka nie, no v prvej desiatke by sa Rituál mohol umiestniť. ()

Immortal17

Modernější vydání "Vymítače ďábla", v hlavní roli Anthony Hopkins předvedl opět nepřekonatelný výkon, o tom žádná. Jestli však byl natočen podle skutečné události? O tom by se dalo spekulovat a dlouhé hodiny debatovat. Velice příjemně mne překvapil samotný konec filmu, i když jsem ho očekávala hned od začátku, co se vydal Michael vydal za Otcem Lucasem. Anthony Hopkinsovi temné role prostě sedí jako pěst na oko. Jen tak dál. ()

Nivenx

Malinko jiné vymítání než jsme zvyklí v jiných filmech. Ale podle mého tam jsou absolutně trapné a zbytečné scény. Celý film drží nad vodou výkon Antonyho Hopkinse, bez něho by to bylo o ničem. Díky němu se nato dalo koukat, ale už víckrát si to pouštět nebudu. ()

tomeek

Co se atmosféry týče, viděl jsem lepší vymítací filmy, proto s hvězdičkama pošetřím. Chvilkama to vypadalo, že se bude vymítání odehrávat v jiném stylu, než to většinou bývá (myslím tím šikovné zpochybňování existence ďábla před samotným démonem), ale nakonec to spadne opět ke klasice. Možná to bylo dabingem, ale já být démonem, tak by se mnou formulky typu "ve jménu Ježíše Krista, opusť toto tělo" nehnuly ani omylem a dál bych si vesele měnil hlasy a šprýmoval v latině. Asi tak. Nic, co by vešlo do análů - průměr, proto * * *. ()

Radiq

Málo vymítání a hodně keců o bohu, asi tak bych to řek. Málo horor, je tam pár dobrejch scén, ale na posrání to není, dokonce ani na maly ukáknutí, je to totiž jenom tak celkem na prd. Vymítací systém ala "řekni mi tvoje jméno a pak už to bude hračka" nebyl zrovna ukázkou nadčasovýho nápadu. Hopkins solidní, Colin O'Donoghue mu nestihá, ale nebyl uplně špatnej. Všichni ostatní, kromě té těhotné, jsou jako kyt, kterej zaplňuje děravý místa. Nuda. ()

alchac

Koukám, že Vatikán začíná výrazně fušovat už i do filmové produkce. Takže: syn maďarského funebráka, který svou práci zjevně až příliš miluje, zdrhne z baráku a nenapadne ho nic lepšího, než zašít se před tatíkem na Artistovu kolej (nezaměňovat s artistickou kolejí). Chtěje odtud po čase prchnout, je ovšem promptně odlifrován do Vatikánu k apgrejdu na fanatického církevního psychiatra, a jelikož u něj vymývání dutiny lebeční neprobíhá ke spokojenosti vrchního velebníčka, neb se dokonce opovažuje poukazovat na logické nedostatky implantované ideologie (no považte!), je z něj učiněna podržbible Antonína von Hopkinsow. S tímto mistrem kaďolického rajtu tedy chvíli pochybovačně rajtuje na několika magorech, následně si zarajtuje i na šéfovi (kterému zřejmě prdlo v kuli z notorické pařby datadisku Diabla 2), při kteréžto příležitosti odvrhne pochyby, prohlédne a najde vír, pročež perspektivu rajtování s fešnou novinářkou vymění za kariéru profesionálního demagoga s vyhlídkou na maximálně sem tam nějaký ten rajt s ministrantem v zákristii. Hippoendu už chyběli jen prdelatí andělíčci hrající na harfu a svatozář kolem hlavy hrdinného faráře. Pominu-li zdařilou agitační stránku snímku, je to nedomrlý pokus o Vymítače ďábla s nějakým tím zvracením železářských výrobků, rudookou kobylou a hejnem žab. Takže velebnosti, jdu blejt. ()

StanislachKo

"Věříte v Boha?" - "Tím si nejsem scela jist" - "Ale v hřích věříte...?" - "To ano. Jen nevím jestli ho má na svědomí zrovna ďábel"... Nečakaný dialóg medzi dvoma kňazmi :-). A potom už len priemerné duchárstvo. Vydržať do konca sa to ale dá relatívne bezbolestne. ()

URBAN

Ze začátku slíbný horor se slibným příběhem, ale postupem času je to jen kýčoviný horor u kterého jsem sotva udržel pozornost. (21.1.17/PC) ()

dr.fish

Scény s Hopkinsem jsem si vychutnal. Průšvih je obsazení hlavního hrdiny, tomu se fakt fandit nedá. Je to moula. Díky tomu celé jeho zrání vyznívá nedůvěryhodně a sráží film do průměru. Jinak je to natočené velmi slušně. 60% ()

Khumbac

Michael mi pripadal jako mlady kněz presvědčivě. Otec Matouš mi tam vůbec neseděl, nastesti jeho role nebyla moc velka. Děj mel jasny a rychlý spád. Krásně temná a ponurá atmosfera. Hopkins samozrejme nezkalamal. 4* ()

Sonnik

You can only defeat it when you believe. Bez Hopkinse by to byla hrůza. S ním to až tak špatné není. Hlavně poslední třetina to trochu zvedla, jinak je to opravdu prvoplánova nuda, která nezaujme opravdu ničím. Chabý scénář dovoluje hrát jenom posedlé dívce a to je na první hodinu opravdu málo, protože všechno ostatní už jsme někdy někde viděli. Prostě slabota. "You do not speak to it. It is the devil." ()

DJ Rocco iNc

Solídny thriller o exorcizme, s dobrým príbehom, fajn obsadením, atmosférou, no s nedokonalou réžiou. Režisér nedokázal využiť celkový potenciál filmu, miestami sa motal v kruhu, niektoré scény nedotiahol do konca. No vo výsledku dokáže udržať pozornosť diváka. Drží si rovinu thrilleru, no ak by tomu dal väčšie grády, nepochybne by Rituál patril medzi top horory s démonickou tématikou. ()

st.verka

Takhle podobně si představuji kvalitní horor, kdy se člověk v jediném okamžiku vyděsí k smrti a ten děs se v momentě zase rozplyne. Vynikající herecké obsazení, skvělá , místy nádherná hudba a napětí, které se s ubíhajícím dějem stupňuje. Tenhle film si zaslouží rozhodně víc, než 60%. ()

Anthony Hopkins vymítá Ďábla

Anthony Hopkins vymítá Ďábla