Sinister

Ellison, autor detektivních románů, objeví na půdě svého domu staré filmové pásy, související se záhadnými vraždami, jež se tu kdysi staly. Pátráním po vrahovi však zkříží cestu celé své rodiny s neznámou nadpřirozenou bytostí a uvrhne ji tak do obrovského nebezpečí. (oficiální text distributora)

mat.ilda

Takže nehty zůstaly neokousány a čelo neoroseno ... taky z čeho, že, když největším Bubákem se ukázal být svetr s copánkovým vzorem a hned za ním jeho afektovaně umektaný majitel Ethan Hawke, lekačky by nezabraly ani na škytavku a vytvořit hororovou náladu v domě, kde je vymalováno na temně zeleno, nepovažuji za kdovíjakou invenci ... a tak bych mohla ve výčtu slabin pokračovat možná i 110 minut, přičemž nesmím zapomenout poukázat na neoriginálnost, scénáristickou nedotaženost a nezajímavost vedlejších postav, které mohla nahradit městská knihovna a projektor na novinové noticky. Na slova chvály mi tak zbyly už jen prsty pravé truhlářovy ruky - děsivá hudba, promítačka a posledních pár minut děje ... ()

VenDulin85

Shánění Sinisteru se podobalo té Pohádce o slepičce a kohoutkovi, chybí jen ten lakomý kohoutek, co si našel jadýrko a nechtěl se podělit a tak se málem zalknul.. Nicméně konečně viděno, s českým dabingem a spokojenost velká. Má to přesně ty prvky, které má horor mít, atmosféru, stísněný pocit, lekačky, dokonce i můj noťas ke konci začal vydávat zvuky staré promítačky (snad ze soudržnosti), takže... po krátkém zaváhání za 5*. Ovšem došla jsem k několika závěrům- 1) se sekáním trávy už pomáhat nebudu, 2) nechci vlastnit dům s půdou, 3) pro jistotu ani se sklepem :-). Co se mi nejvíce líbilo, byla scéna, kdy na Ellisona (Ethan Hawke) ten bubák (omlouvám se, ale nemám adekvátnější výraz) kouknul z videa jeho vlastního notebooku a on si toho vůbec nevšimnul... Rovněž scény z půdy stály za to a konec, no... s čím kdo zachází... :-) ()

lillien

Každá revoluce nakonec sežere svoje děti a některým lidem už poměry zde na čsdf začínají silně lézt na nervy, proto se přiznávám, že psaní komentů už mě vůbec netěší tak jako dřív. Dle nedávných událostí, které vyvrcholily zabanováním verbala je nepřehlédnutelné, že tenhle píseček vlastní nabubřelej skřet s trochu Pomotaným uvažováním, čili jebat komplet všechno. Nicméně režisér Sinisteru je v tom nevinně, strašidelné divadýlko natočil sympaticky za pár chechtáků prakticky jen v kulisách nějakýho zapadákovskýho provinčního bungalovu, tak mu to tady přeci jen ještě pochválím. Ethan Hawke hraje čím dál lépe, s flashkou whisky mu to v tom baráku hodně slušelo a některé momenty mě docela pěkně zamrazily. Zvukové efekty snad nejlepší, co jsem kde v poslední době zaznamenala, nápad našroubovat do napínavých scén troubení nějaké socky na didgeridoo byl originální. Nebýt toho, že mě ta historka s jakýmsi pohanským démonem zas tak neděsila (mizející parchanti mě neděsí nikdy, považuji to za konkurenční výhodu, páč je nás tu už moc) , byla by to pětka jak od Pepy Melena, což samozřejmě pubescentům nic neřekne, ale na ty už jebu taky. ()

Flego

Niečo sa stalo. Nevieme presne čo, ale tušíme, že pôjde o sofistikované vraždy... Spisovateľ cíti, že prichádza jeho životná príležitosť a po úchylnom presťahovaní sa s rodinou na miesto činu sa môže príbeh začať. To však už neustále debatuje s manželkou na tú istú tému a chodí s bejzbalkou po neosvetlenom dome... Pár lakačiek nijak nápaditých, skvelá hudba skombinovaná so zvukmi, zrýchlený záver... a zajtra nebudem vedieť, že som pozeral Sinister. ()

MontyBrogan

Logický scenár v horore? Super, určite nie samozrejmosť. Herecké výkony boli práve to čo mi tu vadilo. Pozerám, že niektoré názory sú opačné. Ale každopádne mám rád horory na štýl: v jednoduchosti je krása, máme dobrý námet a sme si toho vedomí, tak sa ho nesnažíme zbytočne preexponovať. Sinistra by som za taký označil. A práve preto sa mi aj páčil koniec. Occultism and little kids loves each other. :) HOUSE PAINTING ’12 RULEZ! ()

honajz

Tak nějak nevím. Lekaček si člověk užil hodně, to jo. Ale celkově se příběh vlekl, Ethan Hawke se co chvíli v noci plíží chodbami domu s baterkou a poslouchá divné noční zvuky, a pak se zas plíží, a znovu... až je to nudné, a do toho si říkám, kurnik, tohle už bylo použito a líp v Shining, tohle vypadá jak Paranormal Activity, a na konci jsem si říkal, sice odvaha zas nechat vraždit děti, asi je nějaká vyšší objednávka na podporu toho, aby děti vraždily rodiče, ale jinak jako to bylo všechno? Žádný twist? Žádná větší snaha zjistit nejdřív co nejvíc, než z kruhu uniknu? A ty postavy poldů taky mohly být více rozehrané. A co třeba zkusit domyslet možnost, že by z domu neutekli a v tom ten film táhnout dál? A proč vlastně nějaký démon točí na Super 8, a ne na foťák? A proč vlastně na to jde tak složitě přes promítačky? A proč to nemohl být třeba reálný sériový vrah? A jak ty posedlé děti dokázaly utáhnout tolik těl i dospělých a složitě s nimi manipulovat? Zkrátka, nakonec prostě - i přes ty excelentní lekačky - nic moc. Ale když to bude mít úspěch, určitě vznikne další díl - vždyť jsme teprve u šestého baráku a osudový řetěz se může táhnout, jéje! ()

anais

Minimalisticky vybudovaný horor, pod jehož povrchem tušíme nesmírné děsy. Bohužel jen do chvíle, kdy se začnou odhalovat a tušené hrůzy se změní ve standardní hororový odvar, který se v Holywoodu kopíruje už léta. ()

poz3n

Výborně natočené, skvěle ustříhané a po většinu času hrůzu nahánějící. Jen je škoda, že ta mysteriózní část vlastně skoro nikam nevede a konec se tak stává nejslabší částí příběhu. Kdyby si radši Ethan Hawke k tomu svetru pořídil kytaru a nesral se do pana Bubáka. 7/10 ()

rikitiki

Příběh má hluboce pravdivé jádro: sledovat stará domácí videa je přímo horor! Každý, kdo zažil jejich promítání třeba na rodinné oslavě, s tím musí souhlasit. ____ Jinak film nabídne pouze nelekavou duchařskou lekačku s vyšinutými dětmi a vyšinutým spisovatelem, kterému zřejmě hráblo, jak furt po nocích čučel na domácí videa. ()

Pítrs85

Sinister jsem očekával s velkým napětím, už jen kvůli tomu, že za ním stojej frajeři, jenž mají na svědomí nebojím se napsat dnes už legendární Insidious. Trailer navnadil, hlavní Mr.Boogeyman stál taky za to a Ethan Hawke v hlavní roli byla už jen příslovečná třešinka na dortu. Bohužel po konci titulků (které jsou, společně s doprovodnou hudbou, asi tím vůbec nejlepším na celém filmu) zavládlo velké zklamání (po dementním pokračování Silent Hil už druhé v tomto roce). Ono natočeno je to hezky, 8mm filmy maj svou atmosféru a jak už jsem psal, vizáž bubáka je vážně povedená, ale je to prostě neskutečně neoriginální a skutečně předvídatelné. Snad se příští rok James Wan pochlapí, protože další zklamání u potencionálních hororů roku bych rozdýchával už vážně těžko :) Aktualizace: Pořád mi to nedalo, nechápal jsem, co tu spousta hlavně hororových fanoušků na tomhle má. Naštěstí opakovaná projekce mi to osvětlila :) Sinister je skutečně perfektní horor, ve svém žánru špička, skvělý Hawke, mrazivá hudba (hlavně gril párty stojí za to) a vůbec celkově temně-temné provedení... Přihazuju dvě hvězdy a jdu se švihat mokrým celerem přes záda, že jsem kvality Sinisteru nedokázal zachytit hned napoprvé... :) ()

eraserhead666

Upřimně, já, starý předpojatý skeptik, jsem od současných mainstreamových tvůrců už hutně atmosférický horror neočekával. Sinister je tak 70 minut tak atmosférický, až mi z toho běhal mráz po zádech. Byl jsem napjatý jak struna a místy (u Super 8 projekcí) jsem se fakt i trochu bál. Atmosféra fakt hustá, k tomu naprosto trefná, spoluaktivní a hrubozrná hudba, ta je fakt grandiózní. Až mě mrzí, že to pak trochu začaly kazit laciné a předvídatelné lekačky, které byly občas až protivné, zbytečné a až lezly na nervy. Naštěstí závěr byl docela ucházející. Jako rozhodně to mohlo dopadnout hůř, mnohem hůř, ale já jsem z té počáteční atmosféry docela nadšený. ()

Ivoshek

Většina filmu je natočená pěkně a je i strašidelná, přinejmenším atmosférou a jednotlivými detaily. Prokletí moderních hororů je podle mne moment, kdy se ukáže, co se reálně děje. Já se třeba mnohem víc bojím toho, co si jen představuju. Ale jinak fajn, dokoukali jsme to. ()

SOLOM.

Mnozí tento kousek označují za jeden z nejlepších ne-li nejlepší film minulého roku. Dokonce i verbal (na csfd) tvrdí, že se u něj může někdo pomočit. No tak já můžu v klidu říct, že tohle nadšení rozhodně nesdílím a mám na to úplně jiný pohled. Zápletka se o originalitu neopírá ani omylem, již mnohokrát provařené téma nepřišlo s ničím novým a lekací scénu, aby tu člověk pohledal. Pokud tedy tím „mrazením“ nebylo myšleno ono překvapení v krabici. Jediné zpestření a zahnání jinak nudné atmosféry vidím v oněch starých páskách, jejichž obsah mne alespoň ohřál mé jinak dost chladné srdce. Možná je to tím, že jsem už viděl přes dva tisíce hororů a už mne jen tak něco nepřekvapí/nevyděsí, ale tady nebylo ani čím. Většina filmu se odehrává v přítmí, takže toho moc k vidění není a kroky na půdě či podivná Youngova hudba, moc napětí nevyrobí. Když přivřu obě oči, dám téhle „internetové pecce“ stěží padesát procent. ()

AlfaNumerO

Film měl pro mě obrovský potenciál, který nebyl vyčerpán na 100% (bláznivý syn, hlubší rozplétání vražd, obrazce po domě). I přesto šlo o podívanou, která člověku vytvářela na těle takovou husinu, že by na ní mohl strouhat mrkev. Pokud k tomu připočteme, že divák téměř do konce opravdu neví, jak tohle skončí, je na místě spokojenost (i když je konec trochu rozporuplný) 82% ()

ARI50

Děsivý horor který vás svým reálně děsivým příběhem vtáhne hluboko do svého nitra a už vás nepustí. Film vám přehrává děsivé videa které mají až moc nebezpečné záběry a strašidelnou hudbu a to vás nemůže nechat ani trochu v klidu a co teprve až spatříte to pravé zlo v podáni démona. Tenhle typ hororu na jednom místě plní svoji temnou atmosféru velmi dobře. Obrovská spokojenost. ()

Ištván87

Hrozná škoda. Tenhle film měl velmi dobře našlápnuto, ale nakonec zůstalo jen u toho našlápnutí. Celý film je výborný, příběh byl napínavý, několik lekaček mě opravdu dostalo, domácí video bylo neuvěřitelně děsivé a smutné zároveň, hudba šílená jako nikde jinde, ovšem konec filmu celou tu snahu neskutečně zazdil. Osobně jsem měl v průběhu filmu teorii, která rozhodně není nijak originální, ovšem myslím, že kdyby to tak dopadlo, byl by film lepší. SPOILER: Myslel jsem si totiž, že opravdu každou vraždu spáchal někdo jiný a ten potom po několika letech předal žezlo dalšímu. Že prostě v roce 1966 někdo vyvraždil celou rodinu až na jedno dítě, které si upravil k obrazu svému a udělal z něho odporného psychopata. A to dítě pak v příštím desetiletí udělalo úplně to samé a tak dále. To by nebyl nijak originální konec, ovšem alespoň by to dávalo smysl. Konec tohoto filmu byl ovšem tak špatný (nejen to rozuzlení), že jsem to už dlouho neviděl. Hlavně zamrzel záběr, kdy ústřední bubák zvedne dívku do náručí. Opravdu, ten strašák byl několikrát neskutečně děsivý a opravdu odporný, ovšem konec ho úplně zničil. Veškerá jeho děsivost byla ta tam. Celé to duchařské vyvrcholení mi prostě nesedlo a měl jsem skoro až vztek, že takhle zahodili skvěle rozjetý film. Co se dá dělat, někdy v polovině, resp. dvou třetinách jsem měl chuť přemýšlet i o pěti hvězdičkách, ovšem díky konci mám skoro chuť dát jen dvě. Nakonec to nechám na třech a ještě si povzdechnu, protože vážně nechápu, co to s těmi hororovými tvůrci je. Podobné rozčarování jsem zažil, když jsem viděl kino- a dvd- konec filmu Pokoj 1408. Zatímco já viděl úžasný konec, kde se hrdina nakonec vzepřel a zabijácký pokoj zničil, aby přitom sám zahynul, lidé, kteří na tom byli v kině, byli nuceni koukat na Happy-end, který by sám o sobě nebyl špatný, jen kdyby ho ještě nezhoršili tím nejklasičtějším závěrem. Nevím, proč tohle tvůrci dělají, ale kvůli divákům snad ne, protože to se nikomu líbit nemůže. No, doufám že i Sinister bude mít nějaký ten alternativní konec. ()

JASON_X

Ani při nejlepší snaze a při nejsilnější vůli se nedokážu byť jen malinko bát u horroru, ve kterém hrají malé děti. Od Sinistera jsem asi čekal po nadšených kritikách příliš mnoho, a proto jsem byl poprvé i teď podruhé dost zklamaný. Začátek je standardní a nepříliš originální, ale slibující solidní duchařinu - nález "okultních" snuff filmů a jejich promítání mělo slušnou atmosféru. Ale poté oteklý D'Onofrio začne blábolit cosi o babylonském boogeymanovi, začnou se zjevovat "strašidelné" dětičky, a s atmosférou je rázem šmytec. A nepřekvapivý soft horrorový konec to pak celé naprosto dokonale zazdí. Nicméně řemeslně i herecky celkem dobrá práce, několik celkem dobrých lekaček... ale byl to zkrátka jen průměr, bohužel nic víc. Dvě věci bych ale rád vyzdvihl. Jednak zvukovou stopu, která je mnohem zlověstnější až děsivější než obraz, druhak pak Hawkův svetr, který chci okamžitě taky! ()

ancientone

Sinister u mňa už pred jeho pozretím prešiel hodnú cestu, od úplného nezáujmu až po úplný záujem. Stretávame sa tu s jednou americkou rodinkou a domom s nie ukážkovou históriou, kam sa samozrejme nasťahujú. Sinister v tomto smere ide jasne v odkaze duchárin ako RINGU, POLTERGEIST alebo JU-ON (z novších spomeniem THE ORPHANAGE) . Zo začiatku sa zdá, že sa tvorcom podarilo rozsvietiť dostatok žiaroviek (alebo zhasnúť- nech sme štýloví, hehe) v stroji na efektné využitie zabehnutých, dobre známych postupov na naľakanie diváka. Najväčšiu razanciu nadobúdajú pseudo-snuffové (vo filme samozrejme kruto-snuffové) retrospektívne náhľady. Postupne však sebavedomo pribúda počet vyslovené trápnych scén (hlavne slávnych "ľakačiek" - viz. krabicová scéna) a k tejto skupine sa bohužiaľ z veľkej časti pridáva aj celkové vyznenie záveru filmu. Za vyslovene SLABÚ stránku filmu považujem azda len nevýrazné sterilné hudobné podfarbenie, postrádajúce akúkoľvek iskru. Dokopy vzaté - vizuálne obstojné, v priemere dobré (priemerné) naťahované bu-bu-bú bez nejakého odkazu, na jedno pozretie. Dúfam, že dnes na mňa z kredenca NIKTO nevybehne!:o) ()

MáŠa

Závěr mě zklamal. Do té doby by klidně člověk mohl mluvit i o nějakém thilleru. Pak místo nějakého rozlousknutí, jak vše nějak zlomit a tak, přijde jen konec. ()

Černý telefon, ideální hororové mrazení

Černý telefon, ideální hororové mrazení